پروتز چانه یا تزریق ژل؟ مزایا، مراحل و مراقبت‌های پروتز و ژل

 1. پروتز
 2. /
 3. پروتز چانه یا تزریق ژل؟ مزایا، مراحل و مراقبت‌های پروتز و ژل

مانند هر ویژگی دیگر صورت، چانه ها در شکل ها و اندازه های مختلفی به وجود می آیند. یک چانه به خوبی شکل گرفته تعادل خوبی بین بینی، گردن و گونه های شما ایجاد می کند. در مقابل، یک چانه پهن ممکن است ساختار کافی برای ایجاد تمایز بینایی بین صورت و گردن ایجاد نکند. اگرچه یک چانه کوچک می تواند بینی شما را بزرگتر جلوه دهد.

اگر از چانه “ضعیف” رنج می‌برید، گزینه های مختلفی برای تقویت چانه و ایجاد تعادل زیبایی شناختی برای ویژگی های صورت وجود دارد. بگذارید دو مورد از آنها را مورد بحث قرار دهیم: تقویت چانه با روش غیر جراحی با پرکننده های ژلی و پروتز چانه. که مثل همیشه با توجه به نیازها و اهداف فردی شما یکی از این دو روش مناسب‌تان خواهد بود.

پرکننده ها راهی عالی برای امتحان کردن یک خط فک جدید و بهبود یافته هستند. ایمپلنت های چانه برای تغییرات دایمی و پایدارتر مناسب تر هستند.

جراحی پروتز چانه


جراحی پروتز چانه

عمل جراحی کاشت چانه، که به طور معمول به آن ژنتیوپلاستی نیز می‌گویند، یک روش کلاسیک برای تقویت چانه است. در این روش، ایمپلنتی به شکل آناتومیک، که اغلب از سیلیکون پزشکی جامد یا سایر کامپوزیت‌های زیست سازگار ساخته شده است، از طریق یک برش کوتاه که در زیر چانه یا داخل دهان ایجاد می‌شود، در اطراف استخوان چانه قرار می‌گیرد.

این روش تقویت چانه به‌صورت عمومی برای آقایان و خانم‌ها مناسب است. بر خلاف روش‌های زیبا سازی و کشیدن پوست صورت که برای کاهش علائم پیری استفاده می‌شوند، جراحی کاشت چانه برای بزرگسالان در هر سنی مناسب است. در واقع، بیماران جوان اغلب به‌دنبال افزایش و پر شدن چانه خود هستند و این روش می‌تواند به طور مادام‌العمری به ظاهر و اعتماد به نفس آن‌ها کمک کند. همچنین، بیماران مسن نیز می‌توانند از این روش بهره‌برداری کنند و پزشکان می‌توانند ایمپلنت‌های چانه را با روش‌های دیگر مانند کشیدن پوست صورت یا درمان‌های ترکیبی ترکیب کنند.

قبل از جراحی، شما با پزشک خود مشاوره کامل خواهید داشت. پس از تشخیص نیاز یا عدم نیاز به پروتز چانه، جراح شما ایمپلنت مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد. ایمپلنت‌های صورت سیلیکونی در انواع شکل و اندازه‌ها وجود دارند. برای قرار دادن ایمپلنت، پزشک نیمی از قسمت پایین صورت شما را بی‌حس می‌کند و سپس برشی ایجاد می‌کند. مکان برش بسته به اندازه و ترجیحات ایمپلنت شما متفاوت خواهد بود. جراح شما برش را در زیر چانه یا داخل لب شما قرار می‌دهد و پس از قرارگیری دقیق ایمپلنت، برش را با بخیه‌های کوچک بسته می‌کند.

  لیفت و کشیدن پوست صورت با نخ

نتایج درمان 

پس از ایمپلنت چانه، ممکن است کمی تورم و کبودی را تجربه کنید. بنابراین، در حالی که متوجه تغییر ظاهر خود خواهید شد، اثرات کامل جراحی شما برای چند هفته آشکار نخواهد بود. با وجود تورمی که کم کم فروکش می کند، در کنار آن، از یک خط فک قوی تر و ویژگی های چهره متعادل تر خود لذت خواهید برد.

چون فواید کاشت چانه می تواند مادام العمر باشد، به نظر می رسد نتایج دائمی خواهند بود. با این حال، در صورت تمایل با جراحی دیگری می توان ایمپلنت را برداشت.

مزایای اصلی ایمپلنت چانه 

 • نتایج دائمی پس از یک عمل
 • پیشرفت های چشم‌گیر
 • ایمپلنت چانه بسیار شبیه به استخوان چانه طبیعی است
 • گزینه های متعدد برای شکل، اندازه و پیش بینی ایمپلنت برای سفارشی کردن ظاهر شما
 • جراحی کوتاه با ریسک بسیار کم (هنگامی که توسط یک جراح زیبایی واجد شرایط انجام شود)
 • زخم ها پس از بهبودی قابل رویت نیستند
 • لیپوساکشن گردن و یا عمل جراحی زیبایی بینی در همان زمان ممکن است انجام شود تا نتایج به دست آمده بهتر شوند.

ملاحظات عمل جراحی ایمپلنت چانه 

 • به بیهوشی نیاز دارد، به طور معمول بی حسی موضعی یا بی حسی عمومی، بسته به نیاز شما.
 • هزینه بیشتر نسبت به پرکننده های ژلی
 • برای بهبودی نیاز به چند روز مرخصی و استراحت دارید.
 • جراحی اضافی برای معکوس کردن اثرات لازم است.

بهبودی و دوره نقاهت 

به دنبال جراحی، باید حدود یک هفته مرخصی را برای بهبودی خود برنامه ریزی کنید. تورم و کبودی در هفت تا ده روز محو می شود و می توانید در این زمان به بیشتر فعالیت های عادی خود برگردید. بسته به دستورالعمل جراح خود، ممکن است لازم باشد شما برای مدت طولانی از فعالیت بدنی سنگین دوری کنید. برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، از کمپرس سرد استفاده کرده و از بانداژ فشرده سازی استفاده کنید. بانداژ همچنین می تواند به پوست در چسبیدن به قسمت‌های تازه ایمپلنت شده صورت شما کمک کند. برای جلوگیری از عفونت حتماً باند را به طور مرتب عوض کنید. بخیه های شما معمولاً در طول یک هفته تا ده روز خارج می شود.

درد و سفتی بعد از ایمپلنت چانه طبیعی است. در بسیاری موارد، داروهای بدون نسخه ضد درد برای به حداقل رساندن ناراحتی کافی هستند. اما پزشک نیز در صورت لزوم می تواند داروهای قوی تر را تجویز کند. مانند بسیاری از بیماران، شما ممکن است بعد از ایمپلنت چانه به غذاهای نرم روی بیاورید. حتما غذاهایی را انتخاب کنید که سرشار از ویتامین و پروتئین باشند، زیرا این مواد مغذی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع زخم می شوند. پزشکان می توانند در طول بهبودی شما راهنمایی های بیشتری ارائه دهند. آنها همچنین به شما خواهند گفت كه چه موقع برای چک آپ های بعدی خود مراجعه کنید. عوارض ایمپلنت چانه نادر است، اما می تواند رخ دهد. پیگیری های منظم می تواند این خطرات کم خطر را کاهش دهد.

  عوارض هایفوتراپی صورت، غبغب و گردن چیست؟

تزریق ژل به چانه 


تزریق ژل به چانه

ماده پرکننده پوستی (ژل) ماده ای است که اغلب از اسید هیالورونیک تشکیل شده است و در صورت تزریق می تواند به بازگرداندن حجم از دست رفته کمک کند و علائم پیری را بدون جراحی به حداقل کاهش دهد. پرکننده های پوستی (مانند ژوویدرم و رادیس) را می توان در نقاط کلیدی تزریق کرده تا حجم زیر پوست اضافه شود و به طور متوسط خطوط و برجستگی های چانه و فک را تقویت کند. نتایج تزریق ژل موقتی هستند اما طولانی مدت (در حدود 12 تا 24 ماه) خواهند بود.

از درمان چه انتظاری دارم؟ 

در مرحله اول، پزشک آناتومی صورت شما را ارزیابی کرده و پرکننده پوستی‌ای را که به بهترین وجه مناسب اهداف فردی شماست انتخاب می‌کند. خود درمان حدوداً یک ساعت طول خواهد کشید که در طی آن پزشک شما از یک سوزن ریز برای تزریق دقیق ژل استفاده می‌کند. کل روش سریع و آسان است و از آنجا که پرکننده های امروزی با لیدوکائین، یک ماده بی حس کننده موضعی فرموله شده اند، در صورت بروز هرگونه ناراحتی، میزان آن بسیار کم است.

فواید اصلی ایمپلنت چانه با پرکننده ها

 • بهبودهای فوری
 • بدون جراحی یا دوره نقاهت
 • عدم نیاز به بیهوشی (فقط یک بی حسی موضعی)
 • ایمن و مؤثر برای اکثر بیماران
 • هزینه پایین تر نسبت به ایمپلنت چانه
 • اثراتش خود به خود از بین می رود.

ملاحظات پرکننده های چانه

 • درمان مجدد دوره ای مورد نیاز برای حفظ نتایج
 • اغلب در طولانی مدت برای حفظ نتایج بیش از عمل جراحی هزینه دارد
 • پرکننده ها نمی توانند به مانند ایمپلنت چانه نتیجه چشمگیری بدست آورند
 • ارائه دهنده شما باید در استفاده از پرکننده ها مهارت و تجربه خاصی در زمینه ایمپلنت چانه داشته باشد.
  پیلینگ پوست: لیزر و پیلینگ شیمیایی برای پیلینگ پوست صورت

پرکننده چانه چگونه عمل می کند 

پس از تزریق، پرکننده های پوستی برای اضافه کردن حجم به چانه عمل خواهند کرد. نتیجه چانه ای متناسب و مطابق با خصوصیات طبیعی چهره شما برای داشتن ظاهر و مشخصات متعادل تر است.

روند بهبودی چطور خواهد بود؟ 

چیزی به نام پروسه بهبودی بعد از استفاده از پرکننده های چانه وجود ندارد، بنابراین شما می توانید بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردید. در بعضی موارد، ممکن است در محل تزریق دچار کبودی، حساسیت و تورم شوید که احتمال قوی باید سریع فروکش کند.

چه نتایجی را خواهم دید؟ 

نتایج حاصل از پروتز یا تزریق ژل چانه

نتایج ممکن است بلافاصله مشاهده شود اما این نتایج در طی 6 تا 8 هفته بعدی ادامه خواهد یافت. شما متوجه چانه تراشیده تر، نمایه ای قوی تر و تناسبی هماهنگ تر از ویژگی های صورت خود خواهید شد.

چه مدت نتایج به طول می انجامد؟ 

نتایج ممکن است بسته به اهداف بیمار و اهداف درمانی متفاوت است، اما به طور معمول 9 تا 12 ماه طول می کشد. پزشکان برای حفظ نتایج، درمان های مکرر را توصیه می کنند.

پروتز چانه یا تزریق ژل: چگونه آنها را مقایسه می کنند؟


اگر در مورد عمل جراحی دو دل هستید، اما در عین حال نیز آماده هستید برای تقویت چانه خود کاری انجام دهید، استفاده از تزریق پرکننده‌های ژلی را می توان به عنوان یک روش آزمایشی برای شروع کار در نظر گرفت. در حالی که نتایج با پرکننده ها به همان اندازه ایمپلنت چشمگیر نخواهد بود، پیشرفت به اندازه ای هست که چشمه ای از روش ایمپلنت را به شما نشان بدهد. علاوه بر این، اگر برای دستیابی به پیشرفت ظاهرب چانه خود فقط به یک تغییر متوسط نیاز دارید، احتمالا پرکننده های ژلی شما را به این هدف برسانند و عملا هیچ جراحی لازم نیست.

با گفته های بالا، زمانی از ایمپلنت چانه خود راضی خواهید بود که آنرا به دلایل زیر انجام دهید:

 • برای دستیابی به نتیجه دلخواه در زمینه ظاهرب خود، نیاز به تغییرات اساسی دارید.
 • ترجیح می دهید از روش های سریع و کم زمان برای بهبود بخشیدن به چهره خود استفاده کنید.
 • پرکننده ها را امتحان کرده اید و آماده ایجاد تغییرات دائمی هستید.
 • در حال انجام اقدامات جراحی اضافی هستید که نیاز به بیهوشی دارد، مانند جراحی زیبایی بینی یا لیپوساکشن گردن

خلاصه: پرکننده ها یک روش عالی برای داشتن یک فک جدید و بهبود یافته هستند. برای تجربه مادام العمر و پایدار تغییرات، روش ایمپلنت چانه بهتر است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان