تفاوت ژل لب و فیلر لب برای حجم دهی و جوانسازی

 1. تزریق ژل
 2. /
 3. تفاوت ژل لب و فیلر لب برای حجم دهی و جوانسازی

درمان‌های گوناگونی برای افرادی که می‌خواهند حجم‌دهی و برجسته‌سازی غیرجراحی لب را انجام بدهند، وجود دارد. تزریق کلاژن در لب تا مدت‌ها تنها روش برای برجسته کردن لب‌ها بود. اگرچه حجم‌دهی لب با کلاژن تاحدی موثر است، بسیاری از متقاضیان این عمل زیبایی به کلاژن گاوی حساسیت دارند. به علاوه نتایج حاصل از تزریق کلاژن ماندگاری اندکی دارد.

خوشبختانه به‌جز تزریق کلاژن گزینه دیگری هم برای برجسته کردن لب‌ها وجود دارد؛ تزریق فیلرهای پوستی مبتنی بر هیالورونیک اسید روش دیگری برای حجم‌دهی و جوانسازی لب‌ها است. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و وقتی برای برجسته کردن لب تزریق می‌شود، علاوه بر حجم‌دهی به لب باعث از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط دور لب نیز می‌شود.

تفاوت ژل و فیلر


فیلرهای کلاژن و هیالورونیک اسید هر دو پرکننده‌هایی پوستی هستند که برای حجم‌دهی به ناحیه‌هایی از صورت و از بین بردن چین و چروک‌ها، خطوط ریز و گودرفتگی‌های ناشی از افزایش سن کاربرد دارند. از این پرکننده‌ها با اصطلاح فیلرهای بافت نرم یا فیلرهای تزریقی نیز یاد می‌شود. فیلرهای هیالورونیک اسید (HA) و کلاژن سازوکار اثرگذاری متفاوتی دارند و ماندگاری اثرشان نیز با هم متفاوت است. کلاژن به طور طبیعی در بدن وجود دارد و از نعش انسان یا گاو استخراج می‌شود. کلاژن فرورفتگی پوست را پر می‌کند و معمولاً برای رفع نقص‌های جزئی و سطحی کاربرد دارد. هیالورونیک اسید نیز در بدن وجود دارد و چون آب را در مولکول‌های بزرگ گیر می‌اندازد، مانند کلاژن اثر حجم‌دهندگی دارد. به همین دلیل اثر هیالورونیک اسید پیش از آن که به طور طبیعی جذب بدن شود، بسیار طولانی‌تر از کلاژن است.

متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر


متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر

پیش از آن‌که تصمیم بگیرید آیا متقاضی خوبی برای برجسته‌سازی غیرجراحی لب هستید یا خیر، ابتدا باید از خودتان سوال کنید که چرا می‌خواهید این عمل زیبایی را انجام بدهید. نباید تزریق ژل و فیلر در لب را برای جلب توجه دیگری یا شبیه شدن به فردی مشهور انجام بدهید.

اما اگر وقتی به آینه نگاه می‌کنید، از دیدن تصویر لب‌ها و چهره‌تان ناراحت می‌شوید یا فکر می‌کنید که ظاهر لب‌های‌تان اثر منفی و مخربی بر اعتماد به نفستان دارد، تزریق فیلر هیالورونیک اسید در لب می‌تواند انتخاب مناسبی برای‌تان باشد.

  جراحی پلک: مراحل عمل بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی و پف پلک

افراد زیر متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر در لب به شمار می‌آیند:

 • اشخاصی که می‌خواهند خطوط ریز، چروک‌ها و چین‌های عمیق و یا گودی جزئی زیر چشم‌ها را از بین ببرند.
 • افرادی که گونه‌ها، شقیقه‌ها یا چشم‌های گود و فرورفته دارند.
 • افرادی که خطوط عمودی، موسوم به خطوط سیگار دور لب‌ها دارند.
 • اشخاص بزرگسالی که می‌خواهند لب‌هایی برجسته‌ و قلوه‌ای داشته باشند.
 • هر فردی که می‌خواهد بهبود مختصری را در چهره‌اش ایجاد کند.
 • بانوان یا آقایانی که به دنبال روشی غیرجراحی برای جوانسازی صورت هستند.
 • افرادی که از مشاهده نشانه‌های زودهنگام یا خفیف تا متوسط پیری روی صورتشان ناراحت هستند.
 • افراد با چانه عقب رفته، جوش و آکنه صورت یا جای جوش عمیق می‌توانند با تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید این نقص‌های جزئی را از بین ببرند.
 • متقاضیانی که برای اولین بار می‌خواهند تزریق ژل و فیلر را انجام بدهند، بهتر است ابتدا فیلرهای هیالورونیک اسید را امتحان کنند، چون اگر بیمار از نتیجه تزریق راضی نباشد، اثر اکثر این فیلرها را می‌توان با تزریق آنزیم از بین برد.

تزریق ژل لب و فیلر لب برای چه کسانی مناسب نیست؟


تزریق ژل لب و فیلر لب برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که انتظار غیرمنطقی و غیرواقع‌بینانه از نتیجه تزریق دارند.
 • بانوان باردار یا مادرانی که به فرزندشان شیر می‌دهند.
 • بیمارانی که نمی‌خواهند تست آلرژی را پیش از تزریق انجام بدهند، متقاضیان مناسبی برای تزریق کلاژن حیوانی نیستند.

 

 

مزایای تزریق فیلر هیالورونیک اسید


مزایای تزریق فیلر هیالورونیک اسید

فیلرهای هیالورونیک اسید انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به رستیلن و ژوویدرم اشاره کرد. غلظت این فیلرها با هم متفاوت است و به همین دلیل هر کدام برای هدف خاصی مناسب است. پزشک و بیمار پیش از عمل درباره نگرانی‌ها و خواسته‌های بیمار با هم صحبت می‌کنند و فیلری را که بهترین فایده و اثر را برای بیمار داشته باشد، انتخاب می‌کنند. تست حساسیت پیش از تزریق فیلر هیالورونیک اسید ضروری نیست، چون خطر بروز واکنش آلرژیک به فیلرهای هیالورونیک اسید بسیار نادر است. تزریق فیلر را می‌توان در مطب پزشک انجام داد و این تزریق ساده بیشتر از 10 ـ 20 دقیقه طول نمی‌کشد. پزشک ابتدا ناحیه درمان را تمیز و ضدعفونی می‌کند و سپس پماد بی‌حسی موضعی را روی ناحیه می‌زند تا بیمار در اثر تزریق دچار ناراحتی نشود؛ ضمناً بعضی فیلرها حاوی مقدار اندکی لیدوکائین هستند که درد را به حداقل می‌رساند. پزشک مقدار کمی فیلر هیالورونیک اسید را با سرنگ از قبل اندازه‌گیری شده چند بار زیر پوست در چین و چروک‌ها تزریق می‌کند. عمق تزریق به ناحیه درمان و نوع فیلر بستگی دارد. پزشک ناحیه درمان را ماساژ می‌دهد تا از توزیع یکنواخت فیلر مطمئن شود.

مزایای تزریق کلاژن 


مزایای تزریق کلاژن

تزریق فیلر کلاژن نیز در مطب پزشک و به همان روش تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید انجام می‌شود. چون در تزریق کلاژن خطر حساسیت نشان دادن به کلاژن حیوانی وجود دارد، باید تست حساسیت قبل از تزریق کلاژن انجام شود. پیش از تزریق کلاژن گرفته شده از اهداکننده انسان مرده، که استریلیزه و فراوری شده است، معمولاً نیازی به انجام دادن تست حساسیت نیست. پزشک برای انجام دادن تست حساسیت پوستی مقدار کمی کلاژن را در بازوی بیمار تزریق می‌کند و وضعیت را یک هفته تا یک ماه زیر نظر می‌گیرد. متقاضیان مناسب تزریق کلاژن می‌توانند کلاژن را زیر پوست و درون چین و چروک‌ها تزریق کنند. تزریق کلاژن، بسته به تعداد ناحیه‌های تحت درمان صورت تقریباً 30 ـ 60 دقیقه طول می‌کشد.

  درمان خار پاشنه پا با دستگاه شاک ویو، جهت کاهش درد و بهبودی سریع

دوران نقاهت و استراحت پس از تزریق ژل و فیلر لب


چون تزریق هر دو نوع ژل و فیلر لب غیرتهاجمی است، برش و آسیب‌های معمول جراحی در این عمل زیبایی وجود ندارد و به همین دلیل دوران نقاهت پس از تزریق لب بسیار کوتاه است، یا پس از عمل اصلاً نیازی به استراحت کردن نیست. پس از عمل انتظار بروز مقداری قرمزی، کبودی، پف و حساسیت به لمس را در ناحیه تزریق داشته باشید. ممکن است ناحیه تزریق شده به دلیل استفاده از لیدوکائین بی‌حس باشد و به خاطر ورم کردن به نظر بیاید که مقدار بیش از حدی ژل یا فیلر در آن تزریق شده است. این علائم شایع است و پس از چند روز برطرف می‌شود. برای رفع ناراحتی و از بین بردن ورم می‌توانید کیسه یخ روی ناحیه تزریق بگذارید، اما مصرف مسکن ضرورتی ندارد.

پس از تزریق ژل و فیلر به لب نیازی به استراحت کردن و مرخصی گرفتن ندارید و می‌توانید اکثر فعالیت‌ها را بلافاصله پس از تزریق ژل و فیلر انجام بدهید. به بیماران توصیه می‌شود که بعد از تزریق ژل و فیلر به لب به مدت 24 ـ 48 ساعت از فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنند، در محیط‌های بسیار گرم و در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرند تا ورم و کبودی به حداقل برسد.

نتایج تزریق ژل و فیلر لب


نتایج تزریق ژل و فیلر لب

نتایج تزریق فیلر هیالورونیک اسید بلافاصله مشخص می‌شود، به ویژه اگر فیلر برای حجم‌دهی تزریق شده باشد. اگر فیلر برای رفع چین و چروک تزریق شده باشد، پوست پس از تزریق صاف‌تر می‌شود؛ البته نتیجه تزریق ظرف چند روز آینده و پس از فروکش کردن ورم و صاف شدن صورت بهتر هم می‌شود. نتایج نهایی معمولاً ظرف یک هفته قابل مشاهده است. ماندگاری اثر فیلرهای هیالورونیک اسید، بسته به نوع فیلر و محل تزریق شش ماه تا دو سال است. اثر تزریق فیلر در ناحیه‌های پرتحرکی مانند لب به اندازه تزریق فیلر در ناحیه‌های دیگر نیست.

نتایج تزریق کلاژن پس از چند روز و در پی صاف‌تر شدن پوست و رفع ورم مشخص می‌شود. ماندگاری اثر تزریق کلاژن سه تا شش ماه است. البته نتایج تزریق کلاژن گاوی معمولاً سریع‌تر از کلاژن انسانی از بین می‌رود.

  چه کسانی نمی توانند کاشت ابرو انجام دهند؟ کاندید نامناسب

بدن هیالورونیک اسید و کلاژن را به مرور زمان جذب می‌کند؛ بنابراین لازم است که تزریق تکرار شود تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. تزریق «تکمیلی» برای حفظ نتیجه بعضی فیلرها باید قبل از جذب شدن کامل فیلر انجام شود تا نتیجه قبلی، بهتر و اثر آن، ماندگارتر شود.

محدودیت‌های تزریق ژل و فیلر به لب


محدودیت‌های تزریق ژل و فیلر به لب به شرح زیر است:

 • حجم کلاژنی که می‌توان تهیه کرد؛
 • با تزریق کلاژن فقط می‌توان خطوط سطحی را از بین برد، چون کلاژن برای درمان نشانه‌های پیشرفته پیری مناسب نیست؛
 • ممکن است نتیجه دلخواه با یک بار تزریق به دست نیاید و
 • بیمارانی که چروک‌های صورتشان عمقی است و یا دچار شلی و افتادگی شدید پوست هستند، ممکن است نتایج دلخواه را از تزریق فیلر و ژل نگیرند.

عوارض و خطرهای احتمالی تزریق ژل و فیلر به لب


خطرهای احتمالی تزریق ژل و فیلر به لب به شرح زیر است:

 • حساسیت نشان دادن به کلاژن گاوی؛
 • واکنش نامناسب به لیدوکائین موجود در بعضی فیلرها؛
 • عفونت؛
 • راش پوستی همراه با خارش؛
 • ایجاد گرانولوم یا توده در محل تزریق؛
 • عدم تقارن؛
 • جوش و آکنه؛
 • غیریکنواخت شدن تون پوستی دور ناحیه درمان؛
 • آبسه یا زخم بازی که باعث باقی ماندن جای زخم شود؛
 • جابه‌جا شدن ژل و فیلر و رفتن آن به ناحیه‌های دیگر صورت و
 • اگر فیلر داخل رگ تزریق شود، می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن برود و باعث آسیب دیدن بافت، ناراحتی‌های ریوی یا نابینایی شود.

تزریق ژل لب بهتر است یا فیلر لب؟


تزریق ژل و فیلر روشی ایمن و موثر برای جوانسازی صورت است. هیالورونیک اسید و کلاژن پوست را با از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک‌ها و پر کردن فرورفتگی‌ها جوان می‌کنند. متقاضیان تزریق ژل و فیلر باید با پزشک دارای بورد تخصصی که در زمینه تزریق انواع فیلر وژل تخصص دارد و این درمان زیبایی را مرتب انجام می‌دهد، مشورت کنند. همچنین متخصص باید دانش گسترده‌ای درباره آناتومی صورت داشته باشد تا احتمال بروز خطر به حداقل برسد و بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید. همچنین متخصص باید معاینه کاملی را انجام بدهد، پرونده پزشکی بیمار را بررسی کند و سپس درمانی را توصیه کند که بهترین گزینه برای شرایط خاص بیمار باشد.

 

 

هزینه تزریق ژل لب و فیلر لب چقدر است؟


هزینه تزریق ژل و فیلر به لب به نوع فیلر و ژل به کار برده شده و تعداد سرنگ‌های تزریق شده برای دستیابی به نتیجه دلخواه بستگی دارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان