تفاوت ژل لب و فیلر لب برای حجم دهی و جوانسازی

 1. تزریق ژل
 2. /
 3. تفاوت ژل لب و فیلر لب برای حجم دهی و جوانسازی

درمان‌های گوناگونی برای افرادی که می‌خواهند حجم‌دهی و برجسته‌سازی غیرجراحی لب را انجام بدهند، وجود دارد. تزریق کلاژن در لب تا مدت‌ها تنها روش برای برجسته کردن لب‌ها بود. اگرچه حجم‌دهی لب با کلاژن تاحدی موثر است، بسیاری از متقاضیان این عمل زیبایی به کلاژن گاوی حساسیت دارند. به علاوه نتایج حاصل از تزریق کلاژن ماندگاری اندکی دارد.

خوشبختانه به‌جز تزریق کلاژن گزینه دیگری هم برای برجسته کردن لب‌ها وجود دارد؛ تزریق فیلرهای پوستی مبتنی بر هیالورونیک اسید روش دیگری برای حجم‌دهی و جوانسازی لب‌ها است. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و وقتی برای برجسته کردن لب تزریق می‌شود، علاوه بر حجم‌دهی به لب باعث از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط دور لب نیز می‌شود.

تفاوت ژل و فیلر


فیلرهای کلاژن و هیالورونیک اسید دو نوع پرکننده است که برای افزایش حجم و کاهش چین و چروک‌ها، خطوط ریز و گودرفتگی‌های ناشی از پیری در پوست استفاده می‌شوند. این پرکننده‌ها به عنوان فیلرهای بافت نرم یا فیلرهای تزریقی شناخته می‌شوند. فیلرهای هیالورونیک اسید (HA) و کلاژن با مکانیزم و اثرگذاری متفاوتی عمل می‌کنند و همچنین دارای مدت زمان تأثیر متفاوتی هستند. کلاژن در طبیعتا در بدن وجود دارد و از منابع انسانی یا گاوی استخراج می‌شود. کلاژن به خوبی چین و چروک‌های پوست را پر می‌کند و به طور عمومی برای رفع نقص‌های سطحی و جزئی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، هیالورونیک اسید نیز در بدن وجود دارد و به دلیل توانایی آن در جذب آب در مولکول‌های بزرگ، تأثیر حجم‌دهندگی دارد که مشابه کلاژن است. به همین دلیل، اثر هیالورونیک اسید قبل از جذب طبیعی توسط بدن، به طور معمول بسیار بیشتر و برای مدت زمان طولانی‌تری باقی می‌ماند.

متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر


متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر

پیش از آن‌که تصمیم بگیرید آیا متقاضی خوبی برای برجسته‌سازی غیرجراحی لب هستید یا خیر، ابتدا باید از خودتان سوال کنید که چرا می‌خواهید این عمل زیبایی را انجام بدهید. نباید تزریق ژل و فیلر در لب را برای جلب توجه دیگری یا شبیه شدن به فردی مشهور انجام بدهید.

اما اگر وقتی به آینه نگاه می‌کنید، از دیدن تصویر لب‌ها و چهره‌تان ناراحت می‌شوید یا فکر می‌کنید که ظاهر لب‌های‌تان اثر منفی و مخربی بر اعتماد به نفستان دارد، تزریق فیلر هیالورونیک اسید در لب می‌تواند انتخاب مناسبی برای‌تان باشد.

  بلفاروپلاستی چیست؟ عمل پلک بالا و پایین برای رفع افتادگی و پف

افراد زیر متقاضیان ایده‌آل تزریق ژل و فیلر در لب به شمار می‌آیند:

 • اشخاصی که می‌خواهند خطوط ریز، چروک‌ها و چین‌های عمیق و یا گودی جزئی زیر چشم‌ها را از بین ببرند.
 • افرادی که گونه‌ها، شقیقه‌ها یا چشم‌های گود و فرورفته دارند.
 • افرادی که خطوط عمودی، موسوم به خطوط سیگار دور لب‌ها دارند.
 • اشخاص بزرگسالی که می‌خواهند لب‌هایی برجسته‌ و قلوه‌ای داشته باشند.
 • هر فردی که می‌خواهد بهبود مختصری را در چهره‌اش ایجاد کند.
 • بانوان یا آقایانی که به دنبال روشی غیرجراحی برای جوانسازی صورت هستند.
 • افرادی که از مشاهده نشانه‌های زودهنگام یا خفیف تا متوسط پیری روی صورتشان ناراحت هستند.
 • افراد با چانه عقب رفته، جوش و آکنه صورت یا جای جوش عمیق می‌توانند با تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید این نقص‌های جزئی را از بین ببرند.
 • متقاضیانی که برای اولین بار می‌خواهند تزریق ژل و فیلر را انجام بدهند، بهتر است ابتدا فیلرهای هیالورونیک اسید را امتحان کنند، چون اگر بیمار از نتیجه تزریق راضی نباشد، اثر اکثر این فیلرها را می‌توان با تزریق آنزیم از بین برد.

تزریق ژل لب و فیلر لب برای چه کسانی مناسب نیست؟


تزریق ژل لب و فیلر لب برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که انتظار غیرمنطقی و غیرواقع‌بینانه از نتیجه تزریق دارند.
 • بانوان باردار یا مادرانی که به فرزندشان شیر می‌دهند.
 • بیمارانی که نمی‌خواهند تست آلرژی را پیش از تزریق انجام بدهند، متقاضیان مناسبی برای تزریق کلاژن حیوانی نیستند.

 

 

مزایای تزریق فیلر هیالورونیک اسید


مزایای تزریق فیلر هیالورونیک اسید

فیلرهای هیالورونیک اسید انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به رستیلن و ژوویدرم اشاره کرد. غلظت این فیلرها با هم متفاوت است و به همین دلیل هر کدام برای هدف خاصی مناسب است. پزشک و بیمار پیش از عمل درباره نگرانی‌ها و خواسته‌های بیمار با هم صحبت می‌کنند و فیلری را که بهترین فایده و اثر را برای بیمار داشته باشد، انتخاب می‌کنند. تست حساسیت پیش از تزریق فیلر هیالورونیک اسید ضروری نیست، چون خطر بروز واکنش آلرژیک به فیلرهای هیالورونیک اسید بسیار نادر است. تزریق فیلر را می‌توان در مطب پزشک انجام داد و این تزریق ساده بیشتر از 10 ـ 20 دقیقه طول نمی‌کشد. پزشک ابتدا ناحیه درمان را تمیز و ضدعفونی می‌کند و سپس پماد بی‌حسی موضعی را روی ناحیه می‌زند تا بیمار در اثر تزریق دچار ناراحتی نشود؛ ضمناً بعضی فیلرها حاوی مقدار اندکی لیدوکائین هستند که درد را به حداقل می‌رساند. پزشک مقدار کمی فیلر هیالورونیک اسید را با سرنگ از قبل اندازه‌گیری شده چند بار زیر پوست در چین و چروک‌ها تزریق می‌کند. عمق تزریق به ناحیه درمان و نوع فیلر بستگی دارد. پزشک ناحیه درمان را ماساژ می‌دهد تا از توزیع یکنواخت فیلر مطمئن شود.

  درمان فرورفتگی‌های صورت با دارو، فیلر، لیزر، میکرونیدلینگ و جراحی

مزایای تزریق کلاژن 


مزایای تزریق کلاژن

تزریق فیلر کلاژن نیز در مطب پزشک و به همان روش تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید انجام می‌شود. چون در تزریق کلاژن خطر حساسیت نشان دادن به کلاژن حیوانی وجود دارد، باید تست حساسیت قبل از تزریق کلاژن انجام شود. پیش از تزریق کلاژن گرفته شده از اهداکننده انسان مرده، که استریلیزه و فراوری شده است، معمولاً نیازی به انجام دادن تست حساسیت نیست. پزشک برای انجام دادن تست حساسیت پوستی مقدار کمی کلاژن را در بازوی بیمار تزریق می‌کند و وضعیت را یک هفته تا یک ماه زیر نظر می‌گیرد. متقاضیان مناسب تزریق کلاژن می‌توانند کلاژن را زیر پوست و درون چین و چروک‌ها تزریق کنند. تزریق کلاژن، بسته به تعداد ناحیه‌های تحت درمان صورت تقریباً 30 ـ 60 دقیقه طول می‌کشد.

دوران نقاهت و استراحت پس از تزریق ژل و فیلر لب


بازنویسی:

تزریق ژل و فیلر به لب به عنوان یک روش غیرتهاجمی درمانی است، بنابراین در این روش، نیازی به برش و آسیب‌های جراحی نیست. به همین دلیل، دوره نقاهت پس از تزریق لب بسیار کوتاه است و در بعضی موارد اصلاً نیازی به استراحت نیست. پس از عمل، ممکن است در منطقه تزریق، یک کم قرمزی، کبودی، تورم و حساسیت به لمس را تجربه کنید. ناحیه تزریق به دلیل استفاده از لیدوکائین ممکن است بی‌حس شده باشد و به دلیل ورم، به نظر بیاید که مقدار بیش از حدی ژل یا فیلر در آن تزریق شده است. این علائم معمولی هستند و در چند روز برطرف می‌شوند. برای کاهش ناراحتی و ورم، می‌توانید یک کیسه یخ را روی ناحیه تزریق قرار دهید، اما معمولاً نیازی به مصرف مسکن نیست.

پس از تزریق ژل و فیلر به لب، نیازی به استراحت و مرخصی ندارید و می‌توانید تقریباً تمام فعالیت‌های روزمره خود را بلافاصله پس از تزریق انجام دهید. با این حال، توصیه می‌شود که در مدت زمان 24 تا 48 ساعت پس از تزریق ژل و فیلر، از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید و در معرض محیط‌های بسیار گرم و نور آفتاب شدید قرار نگیرید تا ورم و کبودی به حداقل ممکن برسد.

نتایج تزریق ژل و فیلر لب


نتایج تزریق ژل و فیلر لب

نتایج تزریق فیلر هیالورونیک اسید بلافاصله مشخص می‌شود، به ویژه اگر فیلر برای حجم‌دهی تزریق شده باشد. اگر فیلر برای رفع چین و چروک تزریق شده باشد، پوست پس از تزریق صاف‌تر می‌شود؛ البته نتیجه تزریق ظرف چند روز آینده و پس از فروکش کردن ورم و صاف شدن صورت بهتر هم می‌شود. نتایج نهایی معمولاً ظرف یک هفته قابل مشاهده است. ماندگاری اثر فیلرهای هیالورونیک اسید، بسته به نوع فیلر و محل تزریق شش ماه تا دو سال است. اثر تزریق فیلر در ناحیه‌های پرتحرکی مانند لب به اندازه تزریق فیلر در ناحیه‌های دیگر نیست.

  راههای درمان گودی زیر چشم: درمان خانگی، تزریق فیلر و جراحی

نتایج تزریق کلاژن پس از چند روز و در پی صاف‌تر شدن پوست و رفع ورم مشخص می‌شود. ماندگاری اثر تزریق کلاژن سه تا شش ماه است. البته نتایج تزریق کلاژن گاوی معمولاً سریع‌تر از کلاژن انسانی از بین می‌رود.

بدن هیالورونیک اسید و کلاژن را به مرور زمان جذب می‌کند؛ بنابراین لازم است که تزریق تکرار شود تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. تزریق «تکمیلی» برای حفظ نتیجه بعضی فیلرها باید قبل از جذب شدن کامل فیلر انجام شود تا نتیجه قبلی، بهتر و اثر آن، ماندگارتر شود.

محدودیت‌های تزریق ژل و فیلر به لب


محدودیت‌های تزریق ژل و فیلر به لب به شرح زیر است:

 • حجم کلاژنی که می‌توان تهیه کرد؛
 • با تزریق کلاژن فقط می‌توان خطوط سطحی را از بین برد، چون کلاژن برای درمان نشانه‌های پیشرفته پیری مناسب نیست؛
 • ممکن است نتیجه دلخواه با یک بار تزریق به دست نیاید و
 • بیمارانی که چروک‌های صورتشان عمقی است و یا دچار شلی و افتادگی شدید پوست هستند، ممکن است نتایج دلخواه را از تزریق فیلر و ژل نگیرند.

عوارض و خطرهای احتمالی تزریق ژل و فیلر به لب


خطرهای احتمالی تزریق ژل و فیلر به لب به شرح زیر است:

 • حساسیت نشان دادن به کلاژن گاوی؛
 • واکنش نامناسب به لیدوکائین موجود در بعضی فیلرها؛
 • عفونت؛
 • راش پوستی همراه با خارش؛
 • ایجاد گرانولوم یا توده در محل تزریق؛
 • عدم تقارن؛
 • جوش و آکنه؛
 • غیریکنواخت شدن تون پوستی دور ناحیه درمان؛
 • آبسه یا زخم بازی که باعث باقی ماندن جای زخم شود؛
 • جابه‌جا شدن ژل و فیلر و رفتن آن به ناحیه‌های دیگر صورت و
 • اگر فیلر داخل رگ تزریق شود، می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن برود و باعث آسیب دیدن بافت، ناراحتی‌های ریوی یا نابینایی شود.

تزریق ژل لب بهتر است یا فیلر لب؟


تزریق ژل و فیلر روشی ایمن و موثر برای جوانسازی صورت است. هیالورونیک اسید و کلاژن پوست را با از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک‌ها و پر کردن فرورفتگی‌ها جوان می‌کنند. متقاضیان تزریق ژل و فیلر باید با پزشک دارای بورد تخصصی که در زمینه تزریق انواع فیلر وژل تخصص دارد و این درمان زیبایی را مرتب انجام می‌دهد، مشورت کنند. همچنین متخصص باید دانش گسترده‌ای درباره آناتومی صورت داشته باشد تا احتمال بروز خطر به حداقل برسد و بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید. همچنین متخصص باید معاینه کاملی را انجام بدهد، پرونده پزشکی بیمار را بررسی کند و سپس درمانی را توصیه کند که بهترین گزینه برای شرایط خاص بیمار باشد.

 

 

هزینه تزریق ژل لب و فیلر لب چقدر است؟


هزینه تزریق ژل و فیلر به لب به نوع فیلر و ژل به کار برده شده و تعداد سرنگ‌های تزریق شده برای دستیابی به نتیجه دلخواه بستگی دارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان