تزریق ژل چه کاربردهایی دارد و نتایج آن چگونه است؟

 1. تزریق ژل
 2. /
 3. تزریق ژل چه کاربردهایی دارد و نتایج آن چگونه است؟

ژل‌ها که به عنوان فیلرهای پوستی نیز شناخته می‌شوند، به زیر پوست تزریق می‌شوند تا خطوط، چین‌وچروک‌ها و زوایای صورت را بهبود بخشند. تزریق ژل برای نواحی مختلفی از صورت، بدن و دست انجام می‌شود که در بیشتر موارد جنبه زیبایی دارد. تزریق ژل یک روش مقرون به صرفه برای جوان‌سازی بدون نیاز به انجام عمل جراحی و سپری کردن دوره نقاهت است. از کاربردهای تزریق ژل می‌توانیم به حجیم کردن لب‌ها، گونه، رفع گودی زیر چشم و رفع خطوط اطراف بینی و دهان اشاره کنیم. نتایج تزریق ژل معمولا بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده است و ماندگاری آن با توجه‌ به شرایط بدن متقاضی در جذب ژل، نوع ژل و محل تزریق می‌تواند متفاوت باشد. به‌ طور کلی ژل‌ها بین ۶ الی ۲۴ ماه ماندگاری دارند. تزریق ژل عموما باعث بروز عوارض زیادی نمی‌شود، اما در صورت انتخاب یک کلینیک ارزان‌قیمت یا پزشک بی‌تجربه ممکن است شاهد بروز عوارضی مانند ناهماهنگی و گلوله‌گلوله‌شدن ژل‌های تزریق‌شده، بروز عفونت و تورم در ناحیه مورد نظر باشید.

ژل یا فیلر چیست؟

تزریق ژل

ژل‌ یا فیلر پوستی، ماده ژل‌مانندی است که حجم از دست رفته نواحی مختلف را پُر کرده و موجب صاف شدن چین‌وچروک‌ها، حجیم شدن لب‌ها و تغییر زوایای صورت می‌شود. ژل‌های زیبایی معمولا از جنس اسید هیالورونیک هستند. این ماده به طور طبیعی در پوست وجود دارد و با آب پیوند تشکیل می‌دهد تا پوست را مرطوب، شاداب، زیبا و جوان نشان دهد. عدم وجود این ماده در پوست موجب خشکی و تحلیل بافت آن می‌شود.

کاربرد تزریق ژل چیست؟

انواع ژل

تزریق ژل برای از بین بردن چین‌وچروک‌ها، خطوط ریز و همچنین افزایش حجم برخی نواحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از برخی کاربردهای ژل در افزایش حجم و رفع چین‌وچروک‌ها می‌توانیم به لیفت صورت، ایجاد تقارن در اجزای صورت، حجیم‌کردن لب‌ها و رفع گودی زیر چشم اشاره کنیم. برخی دیگر از کاربردهای تزریق ژل شامل:

حجیم کردن لب‌ها

مزایا تزریق ژلبرخی افراد با افزایش سن، داشتن رژیم لاغری، کشیدن سیگار، دلایل ژنتیکی و غیره از اندازه و حجم لب خود رضایت ندارند. این افراد می‌توانند با تزریق ژل یا فیلر و با حداقل عوارض ممکن، حجم لب‌های خود را افزایش دهند. علاوه بر این، فیلرها می‌توانند کلاژن‌سازی را تحریک کنند که این امر نیز به بهبود بافت و ظاهر کلی لب‌ها در طولانی‌مدت کمک می‌کند.

حجم‌دهی به گونه‌ها

تفاوت تزریق ژل و فیلر

گونه‌های برجسته و حجیم به عنوان فاکتورهای زیبایی و جوانی صورت در نظر گرفته می‌شود. برخی افراد ممکن است بنابر دلایل ژنتیکی، لاغری، افزایش سن و غیره از حجم گونه‌های خود راضی نباشند. این افراد می‌توانند به کمک تزریق ژل به ظاهر ایده‌آل خود برسند.

رفع گودی زیر چشم

کاربرد تزریق ژل

گودی و سیاهی زیر چشم یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌ها و آقایان است. هر فردی ممکن است بنابر دلایل ژنتیکی، ابتلا به بیماری، کاهش وزن، افزایش سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده بیش از حد لوازم الکترونیکی و غیره دچار گودی یا سیاهی زیر چشم شود. برای رفع این مشکل و بهبود زیبایی و جوانی چهره خود می‌توانید از تزریق ژل کمک بگیرید.

فرم‌دهی چانه

نحوه تزریق ژل

تناسب اندازه چانه با پیشانی و فاصله مناسب میان چشم‌ها و لب از معیارهای مهم زیبایی چهره محسوب می‌شوند. هر فردی ممکن است بنابر دلایلی همچون ژنتیک، لاغری، داشتن غبغب و غیره، چانه کوچکی داشته باشد و بخواهد برای افزایش زیبایی، چانه خود را حجیم کند. جراحی‌های پر تهاجمی برای تغییر اندازه چانه انجام می‌شوند، اما دارای دوره نقاهت سخت و طاقت‌فرسایی هستند و مشاهده نتایج نهایی آنها نیز به زمان زیادی نیاز دارد. به همین دلیل اکثر افراد از تزریق ژل برای بهبود اندازه چانه خود استفاده می‌کنند.

رفع خطوط اطراف بینی و دهان

انواع ژل

به خطوط اطراف بینی و دهان، خط لبخند یا خطوط ماریونت نیز گفته می‌شود. چین‌وچروک‌های این ناحیه ممکن است با افزایش سن، برجسته و دائمی شوند. افراد سیگاری یا افرادی که به طور مداوم در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند معمولا زودتر از حد معمول این خطوط را روی صورت خود مشاهده می‌کنند. برای برطرف‌کردن خطوط خنده و اطراف بینی می‌توان تزریق ژل انجام داد.

اصلاح فرم بینی

تزریق ژلافراد زیادی ممکن است از شکل ظاهری بینی خود رضایت نداشته باشند. جراحی زیبایی می‌تواند مشکلات ظاهری بینی را برای همیشه رفع کند، اما جراحی بینی در هرحال یک جراحی پر تهاجم است و  به گذراندن دوران نقاهت طولانی مدت نیاز دارد. به همین دلیل برخی افراد خصوصا آقایان، کاندیدای تزریق فیلر برای بهبود قوز و تقارن بینی هستند.

ایجاد تقارن در صورت

هزینه تزریق ژلبرخی مواقع افراد بنابر دلایل ژنتیکی یا پزشکی، صورت متقارنی ندارند. در برخی موارد این عدم تقارن می‌تواند جزئی باشد، مثلا دو کنج لب یا گونه‌ها تقارن ندارند اما در برخی موارد نیز کلی‌تر است. با تزریق ژل می‌توان این عدم تقارن را برطرف کرد. به عنوان مثال، اگر یک طرف صورت گودتر یا افتاده‌تر از طرف دیگر باشد، با تزریق ژل می‌توان دو طرف صورت را شبیه به یکدیگر کرد.

رفع افتادگی پوست و لیفت صورت

مزایا تزریق ژل

افزایش سن، کاهش وزن شدید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مصرف برخی داروها و ابتلا به بیماری‌هایی مانند لوپوس، روماتیسم مفصلی و غیره ممکن است موجب کاهش کلاژن و افتادگی پوست شوند. کلاژن نوعی پروتئین در بدن است که باعث خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست می‌شود. تزریق ژل یا فیلرهای پوستی می‌تواند با لیفت و افزایش حجم، افتادگی صورت را برطرف کرده و به جوان‌سازی پوست کمک کند.

بهبود خطوط ابرو و پیشانی

تفاوت تزریق ژل و بوتاکسافزایش سن، کاهش میزان کلاژن پوست، لاغری، حرکت‌ دادن بیش از حد چشم و ابرو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و غیره ممکن است موجب ایجاد خطوطی روی پیشانی و میان ابروها شوند. تزریق ژل به این خطوط که به خطوط اخم نیز معروف هستند، به صاف‌ شدن چین‌وچروک‌های این ناحیه صورت و زیباتر شدن افراد کمک بسیاری می‌کند.

رفع چروک‌های پنجه کلاغی دور چشم

تزریق ژل و بوتاکس

خطوط پنجه کلاغی به دلیل انقباض ماهیچه‌های کوچک گوشه بیرونی چشم ایجاد می‌شوند. خنده، استرس، غم و اندوه و غیره موجب انقباض این ماهیچه‌ها شده و با افزایش سن نیز منجر به ایجاد خطوط پنجه کلاغی خواهند شد. تزریق ژل با برطرف‌ کردن این خطوط، زیبایی و جوانی را چهره شما بازمی‌گرداند.

کانتورینگ یا زاویه‌سازی صورت

تزریق ژل در بارداریزاویه‌دار بودن خطوط فک و چهره از معیارهای زیبایی صورت است. برخی افراد بنابر دلایل ژنتیکی، افزایش سن، لاغری و غیره، صورت زاویه‌داری ندارند یا زوایای صورت‌ آنها محو شده است. این افراد می‌توانند با تزریق ژل و زاویه‌سازی صورت، زیبایی و جذابیت چهره خود را افزایش دهند.

رفع خطوط گردن

کاربرد تزریق ژل

افزایش سن، کاهش میزان کلاژن پوست، رژیم‌های لاغری، دلایل ژنتیکی و غیره ممکن است موجب ایجاد خطوطی روی گردن شوند. خطوط گردن، ظاهر نامطلوبی دارند و باعث می‌شوند سن فرد، بیشتر دیده شود. با تزریق ژل و پرکردن این چین‌وچروک‌ها می‌توانید ظاهر گردن خود را بهبود بخشید.

جوان‌سازی دست‌ها

ماندگاری تزریق ژل

افزایش سن، رژیم لاغری، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و غیره باعث ایجاد چین‌وچروک در پوست دست می‌شوند. تزریق ژل با برطرف‌کردن این چروک‌ها موجب جوان‌سازی و زیبایی پوست دست‌ها می‌شود.

رفع فرورفتگی‌های ناشی از آکنه

ماندگاری تزریق ژلافراد ممکن است با تغییرات هورمونی، خصوصا در دروان بلوغ، درگیر آکنه شوند. پس از برطرف‌ شدن این آکنه‌ها، فرورفتگی‌هایی روی پوست صورت و بدن ایجاد می‌شود که ظاهر ناخوشایندی دارند. با تزریق ژل می‌توان بسیاری از فرورفتگی‌های ناشی از آکنه را برطرف و زیبایی چهره را دوچندان کرد.

  ژل لب مدل روسی: مزایا و نحوه تزریق ژل لب با متد روسی

نتایج تزریق ژل و مدت ماندگاری آن

مدت‌ زمان ماندگاری نتایج تزریق ژل یا فیلر پوستی به ناحیه موردنظر، واکنش بدن هر فرد و برند محصول بستگی دارد. به‌ طور کلی، هر چه محصول غلیظ‌تر باشد و در لایه‌های عمیق‌تر پوست تزریق شود، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. ماندگاری تزریق ژل در مناطقی که حرکات عضلانی بیشتر است، نسبت به سایر نواحی کمتر است. به‌ عنوان‌ مثال، ماندگاری ژل در خط لبخند کمتر از ناحیه زیر چشم است.

تمدید ژل

ژل‌ها موقتی هستند و پس از مدتی توسط بدن جذب می‌شوند. به همین دلیل به تمدید و تزریق مجدد نیاز دارند. رایج‌ترین نوع ژل تزریق شده، ژل هیالورونیک اسید است و معمولا به افرادی که برای اولین‌ بار می‌خواهند تزریق زیبایی داشته باشند، توسط پزشک توصیه می‌شود. ماندگاری این فیلرها بین ۶ تا ۱۸ ماه است. فیلرهای مصنوعی دارای ماندگاری بیشتری هستند، زیرا دیرتر جذب می‌شوند. به‌ طور کلی پس از تزریق ژل باید انتظار تمدید و تزریق مجدد در هر ۶ تا ۲۴ ماه را داشته باشید.

ژل دائمی

 ژل‌های مختلفی در بازار موجود هستند، اما هیچ‌کدام از آنها دائمی نیستند و در واقع چیزی به نام ژل دائمی وجود ندارد. بیشتر فیلرهای پوستی از موادی ساخته می‌شوند که به تدریج توسط بدن جذب می‌شوند. با این‌ حال، برخی ژل‌ها دارای ماندگاری بالاتری هستند. بیشترین مدت زمان ماندگاری یک ژل حدود ۲۴ ماه است. بنابراین از تزریق ژل، انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید و به تبلیغات فریب‌دهنده نیز توجه نکنید.

چه افرادی می‌توانند تزریق ژل انجام دهند؟

تزریق ژل صورت

تزریق ژل و فیلر برای افراد دارای شرایط زیر گزینه مناسبی است:

 • افراد بالای 18 سال
 • عدم حساسیت به ترکیبات ژل یا فیلر
 • برخورداری از سلامت عمومی مناسب
 • عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای
 • افرادی که نمی‌خواهند جراحی‌های زیبایی تهاجمی انجام دهند
 • افرادی که به دلیل ایرادات چهره خود دچار کمبود اعتماد به نفس شده‌اند

چه افرادی نباید تزریق ژل انجام دهند؟

ژل صورت یا فیلر معمولا برای افرادی که دارای عارضه‌های مرتبط با سیستم ایمنی هستند و یا داروهای رقیق‌کننده خون (ضد انعقادها) مصرف می‌کنند، تزریق نخواهد شد، زیرا ممکن است موجب بروز عوارض احتمالی شود. برخی مشکلاتی که ممکن است موجب منع تزریق ژل یا فیلر برای افراد شوند شامل:

 • زنان باردار یا شیرده
 • افراد دارای عارضه‌های پوستی مانند تبخال
 • افراد مبتلا به دیابت پیشرفته
 • افراد دارای مشکل در انعقاد خون
 • افرادی مبتلا به بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی
 • افراد دارای شرایط پزشکی خاص مانند بیماران مبتلا به لوپوس

آمادگی‌های پیش از تزریق ژل

به منظور کاهش میزان کبودی و تورم در محل تزریق ژل، توصیه می‌شود اقدامات زیر را انجام دهید:

یک هفته پیش از تزریق

 • از مصرف داروهای بدون نسخه رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن اجتناب کنید، زیرا این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند.
 • از مصرف مکمل‌های دارای ویتامین E خودداری کنید.

دو روز پیش از تزریق

 • از محصولات موضعی مانند ترتینوئین یا رتین-A، رتینول، رتینوئیدها، اسیدگلیکولیک یا هر محصول نرم‌کننده پوست خودداری کنید.
 • از اپیلاسیون، سفیدکردن، کندن موهای ناحیه تزریق با موچین یا استفاده از کرم موبر خودداری کنید.
 • دو روز پیش از تزریق، قرص آرنیکا مصرف کنید. البته این مورد الزامی نیست، اما به کاهش کبودی کمک می‌کند.

24 ساعت پیش از تزریق

 • ۲۴ ساعت پیش از تزریق ژل، مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • آب کافی بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند.
 • سعی کنید از کلاه‌های لبه‌دار برای جلوگیری از تابش آفتاب با پوست خود استفاده کنید تا پوست شما دچار آسیب نشود.

روز تزریق

 • محل تزریق باید تمیز و بدون آرایش باشد.
 • از مصرف کرم‌های دست و سایر محصولات پوستی در روز تزریق خودداری کنید.
 • به منظور کاهش درد ممکن است پزشک از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند.

نحوه تزریق ژل

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل به زمان زیادی نیاز ندارد و نهایتا یک ساعت طول می‌کشد. پیش از تزریق، ناحیه و پوست اطراف آن باید کاملا تمیز شود. سپس با توجه‌ به صلاح‌دید پزشک، بی‌حس‌کننده موضعی در محل تزریق اعمال می‌شود تا این کار با حداقل درد و ناراحتی همراه باشد. فرآیند تزریق فیلر صورت معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و فرد می‌تواند بلافاصله پس از تزریق ژل به منزل بازگردد. روش‌های مختلفی برای تزریق ژل وجود دارد که در ادامه برخی از روش‌های مختلف تزریق ژل را بررسی می‌کنیم:

هزینه تزریق ژل

این روش تزریق ژل معمولا برای رفع چین‌وچروک‌های ظریف و خطوط ریز، افزایش حجم و خطوط عمیق استفاده می‌شود. به‌ طور کلی این تکنیک به عنوان ایمن‌ترین و طبیعی‌ترین روش برای تزریق فیلر در نظر گرفته می‌شود. نکته مهم تکنیک تونل زنی، زاویه‌ای است که در آن سوزن یا کانولا وارد پوست می‌شود. برای بهترین نتیجه، سوزن با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه و در امتداد جهت چین‌وچروک وارد می‌شود. در ابتدا و انتهای ورود سوزن یا کانول نباید فیلر تزریق شود. ژل تنها در حین حرکت باید تزریق شود تا به صورت ایمن و یکنواخت ناحیه مورد نظر را درمان کند. به این تکنیک retro-trace یا retrograde نیز گفته می‌شود.

تفاوت تزریق ژل و فیلر

این تکنیک که به‌ عنوان تکنیک قطره یا چند سوراخ نیز شناخته می‌شود که شامل تزریق چند قطره کوچک فیلر به لایه‌های عمیق‌تر پوست است. به جای تزریق کل فیلر در یک نقطه، از چندین تزریق مجاور برای درمان استفاده می‌شود. تکنیک نقطه می‌تواند برای رفع چین‌وچروک‌ها، رفع خطوط ریز و پر کردن فرورفتگی‌های عمیق استفاده شود. نقطه ضعف تکنیک نقطه این است که نتایج آن چندان طبیعی به نظر نمی‌رسند و احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است.

مزایا تزریق ژل

در تکنیک کشش، پیش از تزریق فیلر یا ژل، پوست اطراف ناحیه مورد نظر کشیده می‌شود. ترکیب کشش و اعمال فشار موجب تسهیل قرار دادن سوزن در ناحیه موردنظر و زاویه‌دهی دقیق‌تر می‌شود. این تکنیک اغلب در نواحی که دچار افتادگی یا شلی پوست هستند مانند چین‌وچروک‌های سطحی اطراف دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس

تکنیک دوگانه یا Dual Plane زمانی به کار می‌رود که لازم باشد فیلر در دو سطح مختلف پوست تزریق شود. معمولا یکی از این نواحی، لایه میانی پوست است و سپس برای تقویت این تزریق، به سطح زیر پوستی نیز ژل تزریق می‌شود. در برخی مواقع ممکن است از دو نوع فیلر مختلف استفاده شود. برای تزریق سطحی از یک پرکننده رقیق‌تر و برای تزریق به سطح عمیق‌تر نیز از یک پرکننده غلیظ‌تر استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل

بیشتر افراد می‌توانند بلافاصله پس از تزریق ژل به روال سابق زندگی خود بازگردند. اما به منظور تثبیت و عدم جابه‌جایی ژل بهتر است تا دو روز ورزش یا فعالیت بدنی شدید انجام ندهید. برخی موارد موثر بر بهبود نتایج تزریق ژل شامل:

اولین ساعت پس از تزریق

 • از کمپرس یخ برای کاهش کبودی استفاده کنید.
 • مصرف قرص آرنیکا به همراه بروملین که هر دو مکمل طبیعی برای کاهش کبودی هستند.
 • در صورت لزوم برای کاهش درد می‌توانید استامینوفن مصرف کنید.
 • از خارش، ماساژ یا دست زدن به محل تزریق خودداری کنید. سوزش و خارش طبیعی است و طی چند ساعت تا چند روز برطرف می‌شود. اگر این علائم بیش از ۳ روز طول کشید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید.

6 تا 10 ساعت پس از تزریق

 • تا زمانی که تورم و قرمزی برطرف نشده است، از انجام فعالیت شدید یا حضور در محیط‌های خیلی گرم پرهیز کنید. این موارد شامل آفتاب گرفتن، برنزه کردن، سونا، جکوزی یا استفاده از موم داغ است.
 • برای کمک به کاهش تورم، یک آنتی هیستامین در طول روز و یکی هنگام خواب مصرف کنید.
 • با توجه‌ به نواحی تحت درمان و محصول مورد استفاده، ممکن است احساس سفتی در محل تزریق ژل داشته باشید. این مشکل با گذشت زمان و معمولا طی یک تا دو هفته برطرف می‌شود.
 • بهتر است تا چند روز از یک شوینده ملایم برای شستشوی ناحیه موردنظر استفاده کنید.
 • پس از کاهش تورم و بهبود محل تزریق می‌توانید از کرم ضدآفتاب یا محصولات آرایشی استفاده کنید.
  پروتز چانه یا تزریق ژل؟ مزایا، مراحل و مراقبت‌های پروتز و ژل

خطرات یا عوارض تزریق ژل چیست؟

معمولا پس از تزریق ژل، عوارض شدیدی ایجاد نمی‌شود و اکثر عوارض آن موقتی هستند. برخی از عوارض احتمالی تزریق ژل شامل:

 • ظاهر نامتقارن محل تزریق
 • خونریزی، کبودی، قرمزی، درد و تورم
 • آسیب به پوست و ایجاد زخم
 • عفونت
 • ایجاد توده یا برجستگی زیر پوست
 • بی‌حسی در محل تزریق
 • ایجاد جوش‌هایی شبیه آکنه
 • بروز علائم واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی مانند مشکل در تنفس یا تنگی نفس

در صورت مشاهده هر یک از عوارض بالا بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از عوارض تزریق ژل قابل پیشگیری هستند و با مراجعه به پزشک باتجربه به حداقل می‌رسند.

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل با توجه‌ به میزان ژل تزریق شده، برند ژل یا فیلر، تجربه پزشک، تجهیزات و موقعیت مکانی کلینیک متغیر است. از میان این عوامل، میزان ژل تزریق شده دارای بیشترین تاثیر بر هزینه نهایی است. به عنوان مثال اگر تزریق ژل با هدف حجم‌دهی به نواحی همچون لب و گونه انجام شود، میزان ژل بیشتری مورد نیاز است. البته با توجه‌ به برند ژل و حجم مورد انتظار متقاضی، هزینه تزریق ژل یا سایر نقاط صورت نیز افزایش پیدا می‌کند. جهت کسب اطلاعات دقیق درباره هزینه تزریق انواع ژل و فیلر با کلینیک تماس بگیرید.

جدول زیر هزینه تزریق ژل در تابستان 1402 را نشان می‌دهد.

برند هزینه ژل لب
برندهای مختلف کره‌ای از ۳ میلیون
نورامیس از ۳.۵ میلیون
رووفیل از ۵ میلیون
آدیا از ۴.۵ میلیون
درمال استایل آلمانی از ۵.۵ میلیون
نوویا از ۶.۲ میلیون
ریوانس کانادا از ۷ میلیون
آلیاکسین سوئیس از ۷ میلیون
برند هزینه فیلر زیر چشم
درمال استایل آلمان از ۵.۵ میلیون
آلیاکسین سوئیس از ۷ میلیون
بلترو از ۹ میلیون
برند هزینه تزریق فیلر صورت به جز لب و زیر چشم
برندهای مختلف کره‌ای از ۲.۲ میلیون
ای پی تی کیو (e.p.t.q.) از ۳ میلیون
نورامیس از ۳.۲ میلیون
رووفیل از ۴.۵ میلیون
آدیا از ۴ میلیون
پرفکتا از ۴.۵ میلیون
درمال استایل آلمانی از ۵ ميليون
پلوریال از ۵ میلیون
نوویا از ۵.۷ میلیون
ریوانس کانادا از ۶.۵ میلیون
آلیاکسین سوئیس از ۷ میلیون
استایلج از ۸ میلیون
الانسه از ۹ میلیون

انتخاب پزشک مناسب تزریق ژل

تزریق ژل حتما باید توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. متأسفانه برخی کلینیک‌های زیبایی با قیمت‌های بسیار پایین، خدمات تزریق ژل را ارائه می‌دهند. این کلینیک‌ها برای توجیه قیمت‌های پایین خود، ژل‌های بی‌کیفیت و حساسیت‌زا را توسط افراد بی‌تجربه به متقاضیان تزریق می‌کنند که این کار بسیار خطرناک است، زیرا احتمال بروز عوارض برگشت‌ناپذیر وجود دارد. اولین اقدام برای انتخاب بهترین پزشک تزریق ژل، مشاهده عکس‌های قبل و بعد مراجعین است. همچنین پزشکی که تزریق ژل یا فیلر انجام می‌دهد باید دارای گواهینامه تزریق ژل و بوتاکس از سازمان غذا و دارو باشد تا بتواند با حداقل عوارض ممکن، بهترین نتایج را ارائه دهد. تجربه پزشکانی که ژل یا فیلر تزریق می‌کنند بر نتایج نهایی تأثیر می‌گذارد. هر چه تبحر پزشک بیشتر باشد، نتیجه نهایی نیز مطلوب‌تر خواهد بود. اگر پزشک دارای دانش گسترده‌ای از آناتومی صورت و زیبایی‌شناسی باشد و مهارت بالایی نیز در این زمینه داشته باشد، نتیجه تزریق ژل شما طبیعی‌تر و بهتر خواهد بود.

مشاوره پیش از تزریق

پیش از تزریق فیلر یا ژل پوستی باید با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک با بررسی چهره و در نظر گرفتن اهداف شما بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد خواهد داد. صورت متقاضی در این جلسه با یک خودکار یا نشانگر علامت‌گذاری می‌شود تا مشخص شود که ژل در کدام ناحیه باید تزریق شود. پزشک انواع ژل و فیلرها را به همراه مزایا، عوارض جانبی و نتایج آنها به شما معرفی می‌کند. در طول جلسه مشاوره باید پرونده پزشکی و داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید و در صورت دارا بودن هر یک از موارد زیر حتما آن را در جلسه مشاوره مطرح کنید:

 • آلرژی به دارو یا مواد غذایی خاصی
 • سابقه کبودی یا خونریزی پس از اقدامات مشابه
 • مشکلات پوستی
 • مشکلات عصبی

انواع مختلف ژل

ژل‌ها و فیلرهای پوستی دارای انواع مختلفی هستند که برای تزریق به قسمت خاصی از صورت و بدن طراحی شده‌اند. ژل‌‌های هیالورونیک اسید رایج‌ترین مدل ژل تزریقی هستند و از ماده‌ای تهیه بدست می‌آیند که به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. این نوع ژل‌ها همه‌کاره هستند و می‌توانند برای افزایش حجم نواحی مختلف از جمله لب‌ها، گونه‌ها و زیر چشم استفاده شوند. ژل‌های هیدروکسی لاپاتیت کلسیم مدل دیگری هستند که تولید کلاژن را تحریک کرده و ماندگاری طولانی‌تری دارند. ژل‌های پلی-ال-لاکتیک اسید برای رفع چین‌وچروک‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج دلخواه فرد مشخص شود. ژل‌های PMMA نیز گزینه دائمی‌تری هستند که برای رفع چین‌وچروک‌های شدید و برطرف‌کردن عدم تقارن صورت استفاده می‌شوند. برای تزریق ژل حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا تعیین کند کدام نوع ژل برای نیازها و اهداف فردی شما مناسب‌تر است.

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید (Hyaluronic acid) یک ماده طبیعی است که در بدن و بافت‌های هم‌بند نرم مانند مایع اطراف چشم وجود دارد. برخی مایعات غضروفی و مفصلی و همچنین بافت پوست نیز دارای هیالورونیک اسید هستند. در حال حاضر این ژل از رایج‌ترین فیلرهای مورد استفاده جهت بهبود زوایای صورت و کاهش فرورفتگی‌های پوست ناشی از زخم، آسیب یا چین‌وچروک است. نتایج هیالورونیک اسید معمولا ۶ تا ۱۸ ماه باقی می‌ماند.

موارد استفاده هیالورونیک اسید:

 • جای جوش
 • فرورفتگی گونه
 • چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم
 • خط لبخند
 • خطوط اخم میان ابروها
 • خطوط ماریونت در گوشه‌ لب‌ها
 • ایجاد خط برای حاشیه لب
 • اسکارهای سوختگی، آکنه و زخم بستر
 • خطوط عمودی روی لب
 • جای زخم روی صورت
 • خطوط پیشانی

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم (CaHA) نوعی پرکننده است که در استخوان‌های بدن وجود دارد. فیلر هیدروکسی لاپاتیت کلسیم به صورت بیوسنتزی تولید می‌شود، یعنی حیوان یا فرآورده‌های حیوانی برای تولید آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این ویژگی، خطر بروز واکنش آلرژیک را کاهش می‌دهد و نیازی به آزمایش پوستی برای تزریق ژل ندارد. غلظت این ژل بیشتر از فیلرهای هیالورونیک اسید است و برای فرم‌دهی خط فک، بازگرداندن حجم گونه‌ها و درمان چین‌وچروک‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود. فیلر هیدروکسی لاپاتیت کلسیم دارای نتایج بسیار طبیعی است که جابجا نمی‌شود و معمولا عوارض جانبی نیز به همراه ندارد. این پرکننده پوست اولین بار در دندانپزشکی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفت و دارای سابقه استفاده طولانی در صنعت پزشکی است. نتایج آن نیز در صورت استفاده برای فرم‌دهی تا یک سال و در صورت استفاده برای از بین بردن چین‌وچروک‌ها تا ۳ سال باقی خواهد ماند.

موارد استفاده هیدروکسی لاپاتیت کلسیم:

 • افزایش حجم گونه‌ها
 • از بین بردن خطوط متوسط تا عمیق مانند چین‌های کنار بینی، خطوط لبخند و خطوط اخم
 • بهبود حجم در نواحی آسیب‌دیده صورت مانند مواردی که در افراد HIV مثبت و افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند

پلی متیل متاکریلات (PMMA) یک ماده مصنوعی و سازگار با بدن است که مدت‌هاست در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدن انسان این نوع فیلر را سخت‌تر جذب می‌کند و به همین دلیل ماندگاری بسیار بالاتری دارد. این فیلر به علت بروز حساسیت‌های احتمالی معمولا اولین گزینه پیشنهادی پزشکان برای تزریق نیست. یکی از معایب فیلر پلی متیل متاکریلات این است که برای حجم‌دهی به مقدار فیلر بیشتری نیاز دارد و ممکن است حدود سه ماه طول بکشد تا نتایج آن کاملا مشخص شوند. این ژل همچنین ممکن است از زیر پوست دیده شود. برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی و نتایج ناخواسته، پزشک باید با روش مناسب این تزریق زیر را انجام دهد.

  نقاط تزریق ژل پروفایلو: استخوان گونه، خط فک، چانه، کنار بینی و گوش

موارد استفاده پلی متیل متاکریلات:

 • چین‌وچروک‌های متوسط تا عمیق
 • خط لبخند
 • پر کردن جای زخم
 • بزرگ کردن لب‌ها

پلی ال لاکتیک اسید (PLLA) یک ماده مصنوعی است که با بدن سازگاری دارد و استفاده از آن به کلاژن‌سازی پوست نیز کمک می‌کند. این ماده، غیرسمی است و بیش از ۴۰ سال به عنوان ماده بخیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان معمولا از پلی ال لاکتیک اسید برای از بین بردن چین‌وچروک‌های عمیق روی صورت استفاده می‌کنند. این ماده بر خلاف سایر فیلرهای پوستی، نتایج فوری ایجاد نمی‌کند و نتایج آن به تدریج و در طی چند ماه ظاهر می‌شوند. معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه با این ژل، حدود سه تزریق به صورت ماهی یکبار انجام می‌شود و با هر تزریق، کلاژن‌سازی پوست تحریک خواهد شد. پس از آن ممکن است چهار الی شش هفته طول بکشد تا نتایج کاملا مشخص شوند. جهت حصول نتایج بهتر، احتمال نیاز به تزریق مجدد وجود دارد. نتایج این ژل حدود دو سال یا بیشتر ماندگاری دارند.

موارد استفاده پلی ال لاکتیک اسید:

 • رفع خطوط لبخند
 • حجیم کردن لب‌های نازک
 • از بین بردن چین‌های عمیق اطراف بینی

پلی آکریل آمید یک نوع فیلر پوستی است که دارای واکنش بسیار کمی با پوست بوده و سازگاری بالایی با بدن دارد. پس از تزریق، یک لایه نازک کلاژن به آرامی در طی یک ماه تشکیل می‌شود. مدت زمان دقیق ماندگاری اثرات این فیلر به عواملی مانند شرایط بدن فرد، محل تزریق و حجم فیلر استفاده شده بستگی دارد. به‌ طور کلی، فیلرهای پلی آکریل آمید بین ۱۲ الی ۲۴ ماه پس از تزریق، نتایج خود را حفظ می‌کنند.

موارد استفاده از پلی آکریل آمید:

 • رفع چین‌وچروک‌های عمیق مانند چین‌های بینی یا خطوط غم پیشانی
 • بزرگ کردن لب‌ها
 • تقویت استخوان گونه و خط فک و جایگزینی حجم از دست رفته صورت به دلیل افزایش سن
 • رفع آسیب‌های وارد شده به صورت
 • رفع ضایعات پوستی ناشی از مصرف داروهای HIV

سخن آخر

تزریق ژل یا فیلر می‌تواند چین‌وچروک‌ها را صاف کند، افتادگی‌ها را برطرف کرده و به صورت حجم دهد. معمولا نتایج تزریق ژل فورا قابل مشاهده هستند و مدت زمان بهبودی آن نیز بسیار پایین است. انتخاب کلینیک مناسب و پزشک ماهر موجب حصول بهترین نتیجه ممکن می‌شود. مواد موجود در ژل‌های تزریق‌شده معمولا به آبرسانی، حجیم‌شدن و تحریک پوست برای تولید کلاژن کمک می‌کنند. ماندگاری ژل‌های تزریق شده با توجه به وضعیت بدن هر فرد و نوع ژل متفاوت است. معمولا زمان جذب این ژل‌ها توسط بدن از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است و پس از جذب توسط بدن باید مجددا به آن ناحیه ژل تزریق شود. احتمال بروز عوارض ناشی از تزریق ژل بسیار پایین است و معمولا عوارض اولیه آن همچون تورم و قرمزی پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند. به‌ طور کلی، تزریق ژل روشی مؤثر برای داشتن ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر است.

سوالات متداول

آیا تزریق ژل بینی ضرر دارد؟

تزریق فیلر یا ژل به بینی اگر به درستی و توسط پزشک با تجربه انجام نشود، موجب بروز مشکلاتی مانند نکروز، زخم دائمی و آسیب به بینایی خواهد شد.

تزریق ژل لب چقدر طول می‌کشد؟

این تزریق اصلا طولانی نیست و نهایتا 30 دقیقه طول می‌کشد.

تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

هر دو روش اگر توسط پزشک باتجربه انجام شوند، نتایج مطلوبی به همراه خواهند داشت. تزریق چربی دارای مزایایی همچون سازگاری با پوست و ماندگاری طولانی است. تزریق فیلر دقیق‌تر است، اما ماندگاری کمتری دارد.

آیا در دوران بارداری می‌توان تزریق ژل انجام داد؟

خیر، زنان باردار و شیرده به دلیل تغییرات هورمونی زیاد، مجاز به تزریق بوتاکس و ژل نیستند، زیرا تزریق ممکن است در جریان خون آنان اختلال و تورم ایجاد کند.

آیا نتیجه تزریق ژل طبیعی است؟

برای بدست آوردن نتایج طبیعی، پزشکی که فیلر را تزریق می‌کند باید از مهارت بالایی برخوردار باشد.

چه زمانی باید تزریق ژل را تکرار کرد؟

معمولا زمانی که علائم پیش از تزریق مجددا ظاهر شوند، امکان تکرار تزریق وجود دارد. با مشورت پزشک نیز می‌توانید درمان دیگری انجام دهید.

کدام فیلر پوستی ماندگاری بالاتری دارد؟

طول عمر فیلرهای پوستی به عواملی مانند غلظت فیلر، ناحیه تزریق و متابولیسم بیمار بستگی دارد. به طور کلی ماندگاری فیلر پلی متیل متاکریلات (PMMA) از سایر فیلرهای پوستی بالاتر است.

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس چیست؟

 تفاوت تزریق ژل و بوتاکس در مواد سازنده و نحوه عملکرد آن‌ها است. ماده اولیه ژل یا فیلرها معمولا از هیالورونیک اسید یا مواد شیمیایی دیگر است اما بوتاکس از سم بوتولونیوم ساخته می‌شود. بوتاکس با فلج‌ کردن عضلات زیر پوست، چین‌وچروک را کاهش می‌دهد، اما فیلرها با حجیم‌کردن نواحی افتاده، پر کردن خطوط و حجم‌دهی به جوانسازی و زیبایی کمک می‌کند.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

خیر، معمولا برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی متقاضی از بی‌حس کننده موضعی یا تزریقی استفاده می‌شود.

آیا ممکن است ژل زیر پوست حرکت کند و جابجا شود؟

این عارضه بسیار نادر است و تنها در صورتی که حجم زیادی ژل تزریق شده باشد، ممکن است اتفاق بیافتد. در صورتی‌ که احساس کردید ژل زیر پوست شما حرکت کرده است، حتما با پزشک تماس بگیرید.

در صورت عدم تکرار تزریق ژل، پوست صورتم حالت بد و غیرطبیعی پیدا خواهد کرد؟

خیر، در صورتی که مجددا ژل تزریق انجام ندهید، پوست شما به حالت اولیه خود باز خواهد گشت و چین‌وچروک‌ها نمایان خواهند شد.

آیا خندیدن بعد از تزریق ژل مشکلی ایجاد می‌کند؟

خیر، خندیدن پس از تزریق ژل مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بهترین سن برای تزریق ژل چه سنی است؟

بهترین سن برای تزریق ژل با توجه‌ به هر فرد و نیازهای خاص او می‌تواند متفاوت باشد. به‌ طور کلی، از تزریق ژل برای رفع علائم افزایش سن مانند چین‌وچروک، خطوط ریز صورت و کاهش حجم استفاده می‌شود. اما می‌توان پس از بیست سالگی و اتمام شکل‌گیری صورت و اندام‌ها نیز اقدام به تزریق ژل کنید.

بهترین و کم خطرترین فیلر کدام است؟

فیلرهای هیالورونیک اسید بهترین و کم‌ خطرترین نوع فیلرها هستند.

آیا تزریق ژل برای بار دوم ماندگاری بیشتری دارد؟

بله زیرا در برخی افراد، تأثیرات اولین تزریق همچنان باقی مانده است که این امر ماندگاری تزریق‌های بعدی را نیز افزایش می‌دهد.

آیا دیگران متوجه تزریق ژل می‌شوند؟

قابل‌ مشاهده بودن ژل تزریق شده به عوامل مختلفی مانند نوع ژل، محل تزریق، میزان ژل تزریق شده و مهارت پزشک بستگی دارد. به‌ طور کلی، پزشک ماهر می‌تواند نتایجی طبیعی ایجاد کند که به راحتی توسط دیگران قابل مشاهده نباشد.

آیا ژل تزریق‌شده را می‌توان تخلیه کرد؟

بله، اگر از نتایج ژل تزریق‌ شده خود رضایت ندارید یا میزان ژل تزریقی زیاد باشد، امکان تخلیه ژل وجود دارد.

در صورت وجود تبخال در ناحیه مورد نظر می‌توان تزریق ژل انجام داد؟

در صورت وجود تبخال، بهتر است پیش از تزریق با پزشک خود مشورت کنید. اما معمولا پیشنهاد می‌شود تا زمان درمان کامل تبخال، تزریق ژل انجام نشود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان