پیکرتراشی: لاغری موضعی شکم و پهلو با روش‌های جراحی و غیرجراحی

 1. مقالات
 2. /
 3. پیکرتراشی: لاغری موضعی شکم و پهلو با روش‌های جراحی و غیرجراحی

گاهی اوقات، علاقه‌ای به هیچ یک از مطالب آموزشی آرایشی، برنامه‌های ورزشی و رژیم‌های غذایی سالم ندارید و برخلاف تلاش شما، نمی‌توانید به اهداف زیبایی و فرم بدنی خود دست یابید. اما این نباید به شما منجر به تسلیم شدن و قبول شکست شود. به لطف پیشرفت‌های پزشکی در زمینه زیبایی، تجهیزات و تکنیک‌های نوینی در دسترس قرار گرفته است که با استفاده از آنها می‌توانید بدن خود را به شکل دلخواه تغییر دهید و ظاهری زیبا و جذاب به آن ببخشید. پیکرتراشی، یکی از حوزه‌های پزشکی زیبایی است که به سرعت در حال پیشرفت است. شاید قبلاً با عبارت پیکرتراشی آشنا بوده باشید، اما آیا می‌دانید چگونه این روش انجام می‌شود؟

اولین نکته این است که پیکرتراشی به مجموعه‌ای از فرآیندها اشاره دارد که با هدف تغییر شکل یک یا چند ناحیه از بدن انجام می‌شود. همچنین، پیکرتراشی می‌تواند به صورت جراحی یا غیرجراحی انجام شود. در ادامه، با جزئیات بیشتری در مورد پیکرتراشی و روش‌های مختلف آن آشنا خواهید شد.

متقاضیان ایدهآل عملهای پیکرتراشی


متقاضیان ایدهآل عملهای پیکرتراشی

اگر برای رسیدن به اندام دلخواه خود به کمی کمک نیاز دارید، پیکرتراشی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای خلق اندام رویایی‌تان باشد. سؤال مهم این است که کدام عمل پیکرتراشی بهترین روش برای رسیدن به خواسته‌تان است؟ از آنجایی که هر فردی شرایط خاص خود را دارد و پیوسته تکنولوژی‌های جدید به بازار عرضه می‌شود، عاقلانه‌ترین کار این است که برای تعیین بهترین روش پیکرتراشی که مناسب اندام و اهداف‌تان باشد، به متخصص زیبایی مراجعه کنید.

البته انجام عمل‌های پیکرتراشی برای همه مناسب نیست. پزشکان مناسب بودن انجام عمل پیکرتراشی را پس از بررسی پرونده پزشکی مراجعین و معاینه دقیق تعیین می‌کنند؛ به طور کلی افرادی که می‌خواهند عمل پیکرتراشی انجام بدهند، باید چهار معیار زیر را داشته باشند.

داشتن پوست اضافی پس از کاهش وزن شدید

برای لاغر کردن باید سختکوش و صبور باشید و به برنامه لاغری متعهد باشید، حال اگر پس از مدت‌ها رعایت رژیم لاغری و ورزش به نتیجه برسید، دیدن پوست‌های اضافی که ورزش یا رژیم لاغری هیچ اثری بر آن ندارد، مطمئناً باعث ناامیدی‌تان خواهد شد. خوشبختانه به کمک عمل‌های پیکرتراشی مانند ابدومینوپلاستی می‌توانید پوست اضافی را از بین ببرید. پیکرتراشی روش مفیدی برای حل کردن مشکل توده‌های چربی مقاوم و شلی و افتادگی پوست پس از زایمان است.

قرار داشتن در محدوده وزن مورد نظر یا نزدیک به آن

متقاضی ایده‌آل پیکرتراشی باید رژیم غذایی سالم و متعادلی را رعایت کند و به طور منظم ورزش کند. حتی پس از پیکرتراشی نیز لازم است که این عادت‌های سالم را ادامه بدهید تا بتوانید نتیجه به دست آمده را حفظ کنید.

لیپوساکشن و جراحی زیبایی شکم می‌تواند برای لاغری موضعی ران‌ها مفید باشد و نیم‌رخی متناسب‌تر را خلق کند، اما نکته‌ای در این بین وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود. متقاضی ایده‌آل پیکرتراشی نباید بیش از 15 ـ 20 درصد با وزن ایده‌آل یا دلخواه خود فاصله داشته باشد. به این ترتیب پیکرتراشی بیشترین اثر را به جا می‌گذارد و بدن‌تان را به اندام رویایی‌تان تبدیل می‌کند.

  کاشت ابرو برای مردان: کاندیدای مناسب و روش کاشت ابرو در آقایان

داشتن اهداف مثبت و واقعبینانه

تصمیم گرفتن برای انجام عمل پیکرتراشی، تصمیمی شخصی است و فقط اگر خودتان واقعاً تمایل به انجام این عمل دارید، باید آن را انجام بدهید. تحت اجبار دیگران و برای رسیدن به اندامی که خواسته فردی دیگری است، برای پیکرتراشی اقدام نکنید، به خاطر بسپارید که پیکرتراشی روشی برای محقق ساختن اهداف خودتان است.

سیگاری نبودن

باور کنید که سیگار کشیدن نقش مهمی در دوران نقاهت پس از جراحی دارد. استعمال دخانیات فرایند بهبود را به تاخیر می‌اندازد و اثر نامطلوبی بر گردش خون دارد. با این توصیف متقاضی ایده‌آل پیکرتراشی فردی است که سیگار نمی‌کشد.

همیشه آرزوی داشتن اندامی خوش‎فرم را داشته‌اید؟ پوست‌تان بعد از بارداری یا لاغری شل و افتاده شده است؟ به کمک پیکرتراشی می‌توانید رویای داشتن اندامی متناسب را به واقعیت تبدیل کنید.

پیکرتراشی غیرجراحی


ایجاد تغییرات چشمگیر در انحناهای بدن معمولاً مستلزم مداخله جراحی است. با این حال تکنیک‌های غیرتهاجمی متعددی نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید تغییرات محسوسی را در نقاط دردسرساز بدن به وجود بیاورید. پیکرتراشی بدون جراحی یکی از درمان‌های زیبایی پرطرفدار است، چرا که خواسته‌های متقاضیان عمل‌های زیبایی را بدون آن که مجبورشان کند به تیغ تیز جراحی یا دوره نقاهت طولانی تن بدهند، برآورده می‌کند. در عمل‌های پیکرتراشی غیر جراحی یا کم‌تهاجمی از دستگاه‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت استفاده می‌شود؛ این دستگاه‌ها اندامی خوش‌فرم را از طریق کاهش دادن سلولیت، حل کردن چربی و بهبود کیفیت پوست، به واسطه کشیدن و سفت کردن پوست، خلق می‌کنند. در ادامه دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های مورد استفاده در درمان‌های پیکرتراشی غیرجراحی را معرفی می‌کنیم.

لیزر درمانی

پیکرتراشی غیرجراحی با لیزر درمانی

متخصص مجرب می‌تواند توده‌های چربی اضافی انباشته شده در صورت، گردن، بازو، شکم، کمر، باسن، لگن و ران را با لیزر از بین ببرد. حتماً دوست دارید بدانید که لیزر چگونه اندام دلخواه‌تان را خلق می‌کند. انرژی لیزر سلول‌های چربی را ذوب و تخریب می‌کند. سلول‌های چربی متلاشی شده، بسته به نوع لیزرتراپی با ساکشن از بدن تخلیه می‌شود یا در بدن باقی می‌ماند تا به طور طبیعی از بدن دفع شود. برای جوان‌سازی و زیباسازی سطح پوست نیز می‌توانید از لیزر استفاده کنید؛ انرژی لیزر پوست را تحریک می‌کند و پوست را قوی‌تر، صاف‌تر و کشیده‌تر می‌کند.

کرایولیپولیز

پیکرتراشی غیرجراحی با کرایولیپولیز

کرایولیپولیز که انجماد یا فریز کردن چربی نیز گفته می‌شود، غالباً برای افرادی مناسب است که به وزن دلخواه‌شان نزدیک هستند و فقط می‌خواهند چند ناحیه مقاوم را کمی لاغر کنند. در عمل‌هایی که از تکنولوژی کرایولیپولیز استفاده می‌شود، توده‌های چربی موضعی که دقیقاً زیر سطح پوست قرار دارد، به طور موضعی بسیار سرد می‌شود. کاهش دمای هدفدار موجب مرگ سلول‌های بافت چربی زیرپوستی در ناحیه مورد نظر می‌شود، در نتیجه بدن خوش‌فرم می‌شود، بدون آن که پوست کمترین آسیبی ببیند.

انرژی رادیوفرکوئنسی

پیکرتراشی غیرجراحی با انرژی رادیوفرکوئنسی

لیزر و فریز کردن تنها مدالیته‌هایی نیست که برای از بین بردن چربی و سلولیت به روش غیرجراحی به کار برده می‌شود. در بعضی درمان‌ها از تکنولوژی رادیوفرکانسی برای حمله کردن به سلول‌های چربی شکم، لگن، ران و باسن استفاده می‌شود.

امواج اولتراسوند

سلول‌های چربی زیرپوستی در روش اولتراسوند با امواجی صوتی هدف گرفته می‌شود که فرکانس‌های آن بسیار بلندتر از آن است که گوش انسان قادر به شنیدن آن باشد. امواج صوتی مافوق صوت یا اولتراسوند باعث ارتعاش سلول‌ها و تجزیه آنها به موادی می‌شود که بعداً به صورت طبیعی از بدن دفع می‌شود.

  تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ مقایسه مراحل، مزایا و معایب

لیپوساکشن 

پیکرتراشی غیرجراحی با لیپوساکشن

متقاضی ایده‌آل لیپوساکشن فردی با وزن ثابت است که می‌خواهد توده‌های چربی موضعی مقاوم در برابر ورزش و رژیم غذایی را از بین ببرد. هر چند لیپوساکشن عموماً به بیهوشی عمومی نیاز دارد، می‌توان آن را به صورت جراحی سرپایی انجام داد.

عمل‌های لیپوساکشن زیر را می‌توان به تنهایی یا همراه با هم انجام داد:

 • لیزر لیپوساکشن
 • لیپوساکشن برقی
 • لیپوساکشن تامسنت
 • لیپوساکشن اولتراسونیک

لیپوماتیک 

در عمل لیپوماتیک از یک دستگاه پیشرفته برای از بین بردن توده‌های چربی اضافی و در نتیجه خوش‌اندام کردن و شکل دادن به ناحیه‌های مشکل‌ساز استفاده می‌شود. سیستم ایمنی دستگاه لیپوماتیک به محض برخورد با بافت‌های غیرچربی به طور خودکار متوقف می‌شود تا خطر آسیب دیدن اندام‌های داخلی و سوختن پوست در لیپوماتیک به حداقل برسد.

لیپوماتیک تقریباً می‌تواند تمام ناحیه‌های بدن را درمان کند، البته لیپوماتیک عمدتاً برای لاغری موضعی شکم، کمر، باسن، ران، لگن، پهلو، بازو، چانه یا غبغب، پشت بدن و ساق پا به کار برده می‌شود. از انجام دادن لیپوماتیک بر روی ناحیه‌های بزرگ بدن، مانند شکم و کمر نیز نتایج رضایت‌بخشی به دست می‌آید.

مزایای پیکرتراشی بدون جراحی


مزایای پیکرتراشی بدون جراحی

اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا با استفاده از پیکرتراشی بدون جراحی می‌توانید به نتیجه دلخواه‌تان برسید یا خیر، توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید، چون می‌خواهیم چهار مزیت اصلی عمل‌های پیکرتراشی را برای‌تان توضیح بدهیم که مسلماً اثر مهمی بر تصمیم نهایی‌تان خواهد گذاشت.

غیرتهاجمی بودن و در نتیجه کمخطرتر بودن

پیکرتراشی غیرتهاجمی یا بدون جراحی با پیکرتراشی جراحی قدیمی که با بریدن پوست و برداشتن چربی بدن انجام می‌شود، تفاوت دارد. در پیکرتراشی غیرجراحی از تحمیل فشار فیزیکی بر بافت‌های بدن، خونریزی و بیهوشی خبری نیست.

به این ترتیب احتمال بروز عارضه‌های پس از جراحی، مانند افزایش وزن سریع، عفونت، درد شدید، فتق، هیپوگلیسمی (افت قند خون)، زخم، سنگ کیسه صفرا، حالت تهوع، استفراغ و … کاهش می‌یابد. جراحی بای‌پس معده بسیار خطرناک است و توانایی غذا خوردن با ظرفیت عادی را برای همیشه از بین می‌برد.

سریعتر و دوران نقاهت کوتاهتر

پیکرتراشی غیرجراحی به این معنا است که بدن مجبور نیست برای ترمیم کردن زخم‌ها و برش‌های جراحی به خود فشار بیاورد و لازم نیست که بیمار هفته‌ها استراحت کند و از کار و زندگی عقب بیفتد. علائم پیکرتراشی غیرجراحی مشابه آفتاب سوختگی ملایم است و ظرف یک یا دو روز از بین می‌رود.

نتایج بلندمدت ماندگار

چون پیکرتراشی غیرجراحی فقط سلول‌های چربی را هدف می‌گیرد، دقت آن بسیار بیشتر از روش‌های جراحی است. پیکرتراشی غیرتهاجمی سلول‌های چربی را از بین می‌برد و سلول‌های مرده از بدن دفع می‌شود، بنابراین تنها راه دوباره چاق شدن این است که سلول‌های چربی جدیدی تشکیل شود.

حفظ نتایج پیکرتراشی بسیار ساده است؛ کافی است به طور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا بتوانید بدن‌تان را در شکل ایده‌آل نگه دارید. حال آن که پس از عمل‌های جراحی به احتمال زیاد مجبور می‌شوید که عمل‌های تکمیلی را برای رسیدن به نتیجه دلخواه‌تان انجام بدهید.

  شوره سر کودکان و بزرگسالان با چه روش هایی درمان میشود؟

مناسب برای طیف گستردهتری از متقاضیان

جراحی برای همه مناسب نیست. برخی افراد سیستم ایمنی بسیار حساسی دارند یا به اختلالاتی خونی‌ مبتلا هستند که امکان انجام جراحی‌های تهاجمی گسترده را از آنها سلب می‌کند.

به علاوه محدودیت‌هایی در ارتباط با بعضی گونه‌های بدنی وجود دارد که انجام جراحی را برخی متقاضیان غیرممکن می‌سازد. حال آن که در پیکرتراشی غیرجراحی محدودیتی برای اندازه و شکل بدن یا میزان کاهش وزن مورد نیاز وجود ندارد. تغییر مورد نظرتان هر چقدر که کوچک یا بزرگ باشد، اصل پیکرتراشی غیرجراحی، ثابت و راهگشا است.

پیکرتراشی جراحی


پیکرتراشی جراحی

بالا بردن‌ها، بزرگ کردن‌ها و کوچک کردن‌های متعددی را می‌توان از طریق عمل جراحی و به منظور شکل دادن بدن انجام داد. برخی افراد تصمیم می‌گیرند که عمل جراحی خاصی را برای تعدیل ویژگی‌ خاصی از بدن‌شان که دوستش ندارند، انجام بدهند. جراحی بازسازی یا ترمیمی بخش‌های آسیب دیده یا از دست رفتۀ بدن در اثر بیماری یا آسیب‌دیدگی را ترمیم می‌کند تا بیمار دوباره حس عادی و معمولی بودن پیدا کند. گاهی اوقات نیز جراحی پیکرتراشی برای برداشتن پوست اضافی باقیمانده پس از کاهش وزن شدید انجام می‌شود. پیکرتراشی جراحی با هدف برداشتن بافت اضافی، شکل دادن به ساختارهای زیرین و ایجاد ظاهر مطلوب بیمار انجام می‌شود.

پیکرتراشی جراحی غالباً برای خوش‎فرم کردن بدن پس از لاغری شدید لازم است. عمل لیفت در صورت وجود پوست اضافی یا رضایت‌بخش نبودن نتیجه لیپوساکشن ضرورت می‌یابد. در بسیاری از موارد می‌توان چند عمل را در کنار هم انجام داد. جراح بهترین روش جراحی را پس از بررسی ساختمان بدن و سبک زندگی بیمار توصیه می‌کند.

عمل‌های زیر جراحی‌هایی هستند که در آنها پوست اضافی بریده می‌شود:

 • جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)
 • جوان‌سازی سینه که شامل لیفت، کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه به منظور بازیابی شکل و انحناهای زیبای سینه می‌شود.
 • براکیوپلاستی (لیفت بازو)
 • لیفت باسن
 • لیفت دور بدن
 • لیفت بخش داخلی ران
 • پانیکولکتومی (برداشتن پوست اضافی پایین شکم)

دوران نقاهت پس از جراحی پیکرتراشی


بیهوشی و حداقل یک شب بستری شدن غالباً لازمه جراحی‌های پیکرتراشی است. از خطرهای اصلی جراحی پیکرتراشی می‌توان به عدم تقارن، بدشکلی‌های دائمی اندام و به سختی التیام یافتن زخم‌ها اشاره کرد.

پس از جراحی لازم است که درن (لوله تخلیه) برای تخلیه خون یا مایعات اضافی که ممکن است در محل جراحی جمع شود، کار گذاشته شود. پزشک روش استفاده از درن و مراقبت از آن را به بیمار آموزش می‌دهد. همچنین ممکن است پزشک دستور بدهد که گن فشرده کننده به مدت شش تا هشت هفته بسته شود.

ناراحتی اولیه چهار هفته طول می‌کشد و بهبودی کامل پس از چند ماه حاصل می‌شود. بزرگی جای زخم به عمل انجام شده بستگی دارد. برای مثال اسکارهای باقیمانده از جراحی پیکرتراشی بزرگ‌تر از لیپوساکشن است.

نتایج عمل پیکرتراشی بستگی به وضعیت خاص هر بیمار دارد. ممکن است لازم باشد که جراحی ثانویه برای از بین بردن عارضه‌ها یا دستیابی به نتایج مطلوب انجام شود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان