عوارض هایفوتراپی صورت، غبغب و گردن چیست؟

 1. مقالات
 2. /
 3. عوارض هایفوتراپی صورت، غبغب و گردن چیست؟

وقتی افراد به سنی میرسند که علائم پیری پوست در صورت آنها بیشتر دیده میشود، به دنبال بهرین گزینه برای جوان کردن پوست هستند. هایفوتراپی روشی بی خطر است و بدون نیاز به جراحی، استفاده از سوزن و یا دوران نقاهت، تنها با استفاده از انرژی اولتراسوند باعث رفع افتادگی پوست (لیفت) و سفت کردن آن میشود. با وجود اینکه هایفوتراپی هم مانند دیگر درمان های زیبایی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، اما پزشکان معتقدند که این عوارض جانبی به ندرت رخ میدهد.

اگر به یک متخصص با تجربه برای هایفوتراپی مراجعه کنید، درمانی کاملاً بی‌خطر خواهید داشت. یکی از بهترین ویژگی‌های هایفوتراپی این است که پس از درمان، می‌توانید بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردید. هایفوتراپی ممکن است علایمی مانند قرمزی و تورم کمی داشته باشد که به سرعت برطرف می‌شوند. همچنین، ممکن است حس سوزن‌سوزن در پوست را تجربه کنید که ممکن است چند هفته ادامه داشته باشد، و همچنین ممکن است موقتاً کبودی یا بی‌حسی را تجربه کنید که پس از چند روز برطرف می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ی 02145379 تماس حاصل فرمایید.

 

 

لیفت صورت با هایفوتراپی چیست؟


هایفو مخفف اولتراسوند متمرکز شده با شدت بالا است. این روش یک درمان غیر تهاجمی برای لیفت صورت است که با استفاده از یک دستگاه اولتراسوند با دقت بالا انرژی را به لایه های زیرین پوست ارسال میکند و باعث لیفت پوست میشود.

لیفت با هایفوتراپی

هایفو برای چه بیمارانی بیشترین تاثیر را خواهد داشت؟


هایفوتراپی برای بیمارانی که دچار افتادگی خفیف یا متوسط پوست، چین و چروک پوست صورت و گردن هستند موثر تر است.

نحوه ی عملکرد هایفوتراپی


در این روش، دستگاه هایفو انرژی را به امواج اولتراسونیک تبدیل می‌کند. این امواج انرژی بر روی ناحیه مورد نظر تمرکز می‌یابند و انرژی حرارتی را به لایه‌های زیرین پوست منتقل می‌کنند. امواج اولتراسوند با عبور از غشا پوست (در عمق ۱.۵ میلی‌متری) پوست را گرم می‌کنند و باعث تولید کلاژن می‌شوند. در نهایت، امواج اولتراسوند با لایه سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی (SMAS) تماس می‌یابند و باعث سفت شدن آن می‌شوند. این فرایند بهبودی در شلی، رنگ و ظاهر پوست را به دنبال دارد.

مزایا هایفوتراپی


هایفو مزایای زیادی نسبت به دیگر درمان های معمولی دارد. در این بخش به بارزترین مزیت های آن اشاره میکنیم:

مزایای هایفوتراپی

 

 • کاهش قابل توجه خطوط ریز و چین و چروک های عمیق پوست
 • پوست را لیفت و سفت میکند
 • از بین بردن لکه های پوستی
 • بهبود قابل توجه خاصیت ارتجاعی پوست
 • کاهش سیاهی زیر چشم
 • بهبود افتادگی پوست بعد از زایمان
 • از بین بردن منافذ باز پوست
 • بهبود فرم صورت و خط فک
 • از بین بردن آکنه، جوش و لک
 • درمانی بدون نیاز به بیهوشی
 • نتیجه قابل مشاهده سریع
 • درمان نسبتا بدون درد
 • قابل استفاده برای انواع پوست

 

 

برای درمان چه قسمت هایی از صورت از هایفو استفاده میشود؟


هایفوتراپی برای درمان پیری پوست در قسمت های زیر قابل استفاده است:

 • گونه ها
 • چانه
 • ابروها
 • پلک ها
 • پیشانی
 • خطوط فک
 • گردن

روند آمادگی قبل از هایفوتراپی


مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید، چون باعث کبودی پوست میشود. اگر مطمئن نیستنید که داروهای شما باعث رقیق شدن خون میشوند یا نه لطفا قبل از درمان در این باره با پزشکتان صحبت کنید. داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب روزانه و مکمل های روغن ماهی هم ممکن است باعث تشدید کبودی پوست شوند بنابراین باید قبل از درمان آن ها را مصرف نکنید.

در اکثر مواقع پزشکان مصرف یک مکمل خوراکی هومیوپاتی به نام آرنیکا را که باعث کاهش تورم و کبودی میشود توصیه میکنند. شما باید سه تا پنج روز قبل از انجام هایفو مصرف آن را شروع کنید و در صورت ایجاد کبودی تا یک هفته بعد از درمان ادامه دهید. آرنیکا در اکثر فروشگاه های مواد غذایی سالم موجود است. سه بار در روز هر بار یک کپسول زیر زبانی را مصرف کنید.

  مراقبتهای پس از کاشت موی سر (نحوه شست و شوی سر و خوابیدن)

روز درمان


 • روز درمان یک لباس راحت بپوشید.
 • قبل از شروع درمان از ناحیه مورد نظر برای مقایسه بعد از هایفوتراپی عکس گرفته میشود.
 • پزشکان توصیه میکنند که سی دقیقه قبل از درمان برای کاهش درد 800 میلی گرم ایبوپروفن یا پارااستامول مصرف کنید. مصرف یک دوز از این داروها کبودی پوست را تشدی نخواهد کرد.

اقدامات حین درمان


در حین درمان ممکن است پزشک شما از انواع مبدل های اولتراسوند (قطعه دستی که انرژی اولتراسوند را منتقل میکند) استفاده کند. هر مبدل باعث درمان عمق های مختلف پوست از کم تا زیاد میشوند.

درمان با هایفوتراپی

 معمولا ابتدا از مبدل عمیق استفاده میشود که شما آن را بیشتر از مبدل های کم عمق احساس میکنید. این احساس شبیه به یک ضربه ی الکتریکی خفیف است که بلافاصله از بین میرود. اکثر مراجعه کنندگان این احساس را ناخوشایند اما قابل تحمل میدانند. اگر شما خیلی حساس هستید در این باره با پزشکتان صحبت کنید تا در صورت لزوم اقدامات لازم را برای اصلاح این شرایط انجام دهد. برخی از بیماران پس درمان تا چند دقیقه دچار ناراحتی هایی مثل دندان درد میشوند. شما میتوانید قبل از جلسه درمان ایبوپروفن مصرف کنید چون کمک قابل توجهی به کاهش درد شما میکند.

پوست شما بلافاصله بعد از درمان ممکن است صورتی شود. برخی از نقاط به ندرت کبود میشوند اما معمولا کبودی تا دو الی پنج روز بعد از درمان قابل مشاهده نیست.

برای به حداقل رساندن کبودی بلافاصله بعد از هایفوتراپی به شما کیسه یخ داده میشود، بهتر است به مدت ده دقیقه آنها را روی گونه ها فک خود فشار دهید.

اگر هایفوتراپی پیشانی انجام داده اید ممکن است بعد از درمان دچار سردرد خفیف، سوزش یا احساس کشیده شدن موها در پوست سر شوید. این علائم معمولا در کمتر از 24 ساعت برطرف میشوند، اما در برخی موارد نادر ممکن است تا یک هفته گاه بیگاه شما را اذیت کنند.

حتی ممکن است بتوانید بعد از درمان آرایش کنید چون هیچ محدودیتی برای فعالیت پس از هایفوتراپی وجود ندارد.

شرایط بعد از هایفوتراپی


بعد از هایفوتراپی ممکن است بلافاصله برخی از علائم زیر را داشته باشید. این علائم ممکن است تا چهار هفته ادامه پیدا کند. اکثر مراجعین دچار علائم بسیار خفیفی میشوند، این علائم ممکن است در هر روش درمانی دیگری هم اتفاق بیافتد.

 • علائم هایفوتراپی با گذشت زمان برطرف میشوند. تا به حال هیچ بیماری دچار علائم طولانی مدت نشده است. احتمالا پوست شما تا چند ساعت بعد از درمان صورتی است.
 • در ناحیه تحت درمان علائمی مثل کبودی، تورم و حساسیت ممکن است ایجاد شود. کبودی احتمالا معمولا تا چند روز بعد از درمان قابل مشاهده نیست. معمولا پوست قبل از ایجاد کبودی سبز رنگ است. کبودی اغلب در امتداد خط فک و استخوان گونه ایجاد میشود.
 • معمولا استخوان گونه و خط فک بدون ایجاد کبودی هم نسبت به لمس حساس میشوند که اغلب هنگام لمس یا شستن صورت یا آرایش کردن آن را حس میکنید. البته این حساسیت در صحبت کردن یا حرکت دادن عضلات صورت شما اختلالی ایجاد نمیکند.
 • به ندرت ممکن است اعصاب حسی یا اعصاب حرکتی آن ناحیه تحریک شوند. این مسئله میتواند به طور موقت باعث کاهش حس یا ضعف عضلات صورت شود (معمولا عضله ای که باعث حرکت دهان به سمت پایین میشود). این مشکل معمولا موقتی است و طی سه هفته برطرف میشود.
 • تنها عارضه ای که با وقفه اتفاق میافتد کبودی است و معمولا شما بلافاصله بعد از هایفوتراپی میتوانید فعالیت روزانه تان از جمله ورزش را از سر بگیرید.

عوارض جانبی احتمالی بعد از هایفوتراپی


درد 

درمان اولتراسونیک معمولا بدون درد است. مراجعه کنندگان معمولا دچار سوزن سوزن شدن خفیف یا حس گرما روی پوست میشوند اما این علائم فقط در حین هایفوتراپی رخ میدهد و بعد از اتمام هایفو علائم برطرف میشوند. هایفوتراپی برای برخی افراد احساس ناخوشایندی دارد اما این احساس به مرور زمان و با مشاهده نتایج فوق العاده درمان فراموش میشود. یک متخصص زیبایی با تجربه برای بیماری که درد بسیاری احساس کند یک بی حس کننده موضعی یا خوراکی تجویز میکند اما این مورد بسیار نادر است چون در اکثر موارد هایفوتراپی خیلی دردناک نیست.

  هزینه کاشت ریش: هزینه تقریبی کاشت هر گرافت ریش چقدر است؟

ایجاد لکه روی پوست

لکه شدن پوست شایع ترین عارضه ی جانبی هایفوتراپی است. نواحی تحت درمان احتمالا قرمز و لکه دار میوشند به خصوص اگر پوست شما حساس و مستعد قرمزی باشد. این عارضه دائمی نیست و معمولا بعد از چند ساعت برطرف میشود. پزشک بعد از هایفوتراپی کرم خاصی را برای رفع این قرمزی ها و لکه تجویز میکند.

تورم

تورم از عوارض نادر هایفوتراپی است که با توجه به میزان حساسیت پوست هر بیمار متفاوت است. تورم معمولا بعد از چند روز برطرف میشود و شما بعد از آن میتوانید نتایج ضد پیری اولتراسوند را مشاهده کنید. پزشک در جلسه مشاوره شما را از تمام مزایا و عوارض جانبی هایفوتراپی آگاه میکند.

بی حسی

امواج صوتی هایفو که به عمیق ترین لایه های پوست نفوذ میکنند و عمیق ترین چین و چروک ها را از بین میبرند. این فناوری در نوع خود برای نفوذ به غشا میانی پوست و سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی (SMAS) منحصر به فرد است چون از تمام درمان های غیر تهاجمی دیگر عمیق تر است. SMAS همان لایه ای است که با جراحی های معمولی سفت میشود. هایفوتراپی نسبت به جراحی هزینه ی کمتری دارد و شما به استراحت بعد از درمان نخواهید داشت. با توجه به اینکه هایفو به عمیق ترین لایه های پوست نفوذ میکند ممکن است باعث آسیب جزیی و ایجاد بی حسی شود.

شما ممکن است در قسمت های حساس مانند چشم ها و لب ها بیشتر دچار احساس سوزن سوزن شوید. افرادی که دچار بی حسی میشوند معمولا طی دوهفته بدون نیاز به درمان یا داروی خاصی بهبود میابند. لطفا دقت کنید که این عوارض به ندرت اتفاق میافتند و البته پزشک در جلسه مشاوره این عوارض را برای شما توضیح میدهد.

اختلال افزایش رنگدانه پوست

این عارضه بسیار نادر است اما ممکن است برای همیشه باقی بماند. این مشکل میتواند باعث تغییر رنگ و تیره شدن پوست شود. باتوجه به اینکه دستگاه اولتراسوند ممکن است به دمای 45 تا 65 درجه برسد و باعث تغییر رنگ پوست شود. برای جلوگیری از این مشکل پزشک قبل از درمان از بیمار تست حساسیت میگیرد تا مطمئن شود این مشکل به وجود نمیاید. متخصصان زیبایی با بالاترین استانداردها آموز دیده اند و روند آموزش سخت گیرانه ای را طی میکنند چون سلامت بیمار اولویت اصلی آنها است.

به نتیجه نرسیدن درمان

برخی افراد بعد از هایفوتراپی هیچ نتیجه ی مثبت یا منفی مشاهده نمیکنند. اگر هایفوتراپی عوارض جانبی نداشته باشید بسیار رضایت بخش است اما اگر باعث سفتی و برطرف شدن چین و چروک پوست نشود بیمار ناامید خواهد شد. در 10 درصد موارد افراد بعد از هایفوتراپی هیچ تفاوتی در ظاهر پوست صورت و گردنشان مشاهده نمیکنند. نتایج در بیماران مختلف یکسان نیست. گاهی اوقات تولید کلاژن داخل پوست که بر میزان بهبودی تاثیر دارد در ظاهر پوست دیده نمیشود.

هر گونه درمان زیبایی با برخی عوارض جانبی احتمالی نامطلوب همراه است. با این حال هایفوتراپی صورت یک روش تایید شده توسط FDA است که موجب سفت شدن و لیفت صورت میشود. عوارض جانبی دائمی این روش بسیار نادر هستند. عوارض جانبی جزیی آن هم چندان زیاد نیست و در مدت یک یا دوهفته برطرف میشوند. اگر شما میتوانید خطر عوارض جانبی احتمالی آن را بپذیرید، هایفوتراپی میتواند بهترین روش درمان زیبایی صورت باشد.

نتایج هایفوتراپی بعد از چه مدت قابل مشاهده است؟


بعد از هایفوتراپی دو مرحله اصلاح وجود دارد. اولین مرحله انقباض کلاژن است که در حین درمان اتفاق میافتد؛ بنابراین بسیاری از بیماران چند روز بعد از درمان شاهد نتایج جزیی خواهند بود. در نهایت اصلاح چشمگیرتر در اثر تحریک کلاژن دیده میشود. بدن در پاسخ به آسیب های حرارتی دقیقی که در بافت عمیق پوست ایجاد میشود شروع به تولید کلاژن های جدید میکند. تولید کلاژن ها ممکن است چند ماه طول بکشد بنابراین مشاهده نتایج نهایی هایفو ممکن است تا شش ماه بعد امکان پذیر شود.

  آبرسانی پوست برای داشتن پوست شفاف و رفع خشکی پوست صورت و بدن

نتایج هایفوتراپی

چگونه میتوان نتایج درمان را به حداکثر رساند؟


 • به مدت یک ماه از مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و سلبرکس خودداری کنید. واکنش التهابی در بافت پوست بعد از هایفوتراپی در جهت مثبت باعث تحریک تولید کلاژن برای بازسازی آن بافت میشود.
 • اگر تا بحال از درمان های مراقبتی پوست استفاده نکرده اید شاید بهتر باشد قبل از هایفوتراپی در این باره با پزشکتان صحبت کنید. محصولات درمان موضعی برای پوست میتوانند با تحریک کلاژن سازی از طریق تاثیر مستقیم با فاکتورهای رشد و همچنین با لایه برداری باعث صاف شدن پوست شوند. مراقبت های تخصصی از پوست همراه با درمان هایی مانند هایفو میتواند نتایج درمان را به بالاترین حد انتظار برساند.
 • با معاینه مجدد توسط پزشک نتایج درمانی را بررسی کنید و درباره ی درمان های مناسب دیگر برای رسیدن به نتیجه دلخواه تصمیم بگیرید.
 • جلسات متوالی کوتاه مدت و کم هزینه هایفو برای نواحی تحت درمانی که به کار بیشتری نیاز دارند باتوجه به میزان مشکل پوستی میتواند برای رسیدن به بهترین نتیجه بسیار مناسب باشد.

نتایج درمان هایفوتراپی

چگونه میتوان نتایج درمان هایفو را حفظ کرد؟


 • استفاده از محصولات تخصصی موضعی مراقبتی پوست اولین راه برای افزایش نتیجه و مدت ماندگاری هایفوتراپی هستند. اگر شما قبلا در این باره با پزشکتان صحبت نکرده اید ما میتوانیم در کنار هایفوتراپی، محصولا تخصصی مناسب پوستتان را به شما معرفی کنیم. کلاژن های جدید که در اثر هایفوتراپی تولید میشوند بیشتر از پنج سال ماندگارند، اما فاصله زمانی مناسب برای درمان مجدد باید زودتر از آن باشد. فواصل درمانی شما با توجه به شدت شلی بافت پوست و سن شما، متفاوت خواهد بود. به هر حال برای حفظ نتایج درمان دو راه وجود دارد: اول درمان های کوچک در فواصل زمانی کوتاه و دوم درمان های قوی تر با فاصله ی زمانی طولانی تر.
 • درمان های مکرر کوچک با فاصله های زمانی کمتر بهترین روش برای تحریک مداوم تولید کلاژن است که هزینه کمتری هم دارد. هزینه جلسات هایفوتراپی بر اساس مصرف انرژی محاسبه میشود بنابراین میتوان مصرف انرژی را بر اساس بودجه بیماران تنظیم کرد. تعداد دفعات مجدد درمان متفاوت خواهد بود اما با توجه به نیازهای خاص هر بیمار ممکن است هر 4 تا 12 ماه یکبار تکرار شود.
 • درمان های قوی تر با فواصل زمانی بیشتر یک روش جایگزین است. انجام این روش با توجه به نیاز بیمار هر 1.5 تا 2 سال یکبار تکرار میشود.

عواملی که پوست را تحت تاثیر قرار میدهند:

 • سن
 • هورمون ها
 • آب و هوا
 • گرمای مرکزی
 • استفاده از محصولات نامناسب
 • بیماری طولانی مدت
 • دارو
 • تغذیه نامناسب
 • مصرف سیگار و الکل
 • آلرژی
 • استرس

سوالات متدوال


هایفوتراپی برای چه کسانی نامناسب است؟

افرادی که دچار مشکلاتی مانند:

 • زخم ها یا ضایعات باز روی صورت یا گردن
 • آکنه شدید یا کیست روی صورت یا گردن
 • ایمپلنت ضربان ساز و دستگاه الکترونیکی در ناحیه تحت درمان
 • بیماری های قلبی
 • یک بیماری پوستی سیستمیک یا موضعی فعال که ممکن است در روند بهبودی زخم تغییر ایجاد کند
 • تبخال
 • بیماری خود ایمنی
 • دیابت
 • صرع
 • فلج بل

یک جلسه هایفوتراپی چقد طول میکشد؟

 جلسه هایفوتراپی بسیار کوتاه است و با توجه به اندازه ناحیه تحت درمان میتواند کمتر از یک ساعت طول بکشد. هایفوتراپی کامل صورت معمولا یک ساعت طول میکشد. شما باید بیست تا سی دقیقه قبل از شروع درمان در کلینیک مورد نظر برای آمادگی قبل از عمل حاضر شوید.

آیا هایفوتراپی دردناک است؟ 

کرم بی حس کننده ای که قبل از درمان روی پوست اعمال میشود باید درد هایفوتراپی را به حداقل برساند. تماس اشعه دستگاه با پوست ممکن است باعث ایجاد درد خفیف یا حس گرما شود. میزان تحمل درد در هر بیمار متفاوت است بنابراین برخی بیماران درد جزیی را احساس میکنند و برخی دیگر ممکن است هیچ دردی را احساس نکنند.

دوران نقاهت بعد از هایفوتراپی چقدر طول میکشد؟

شما بعد از هایفوتراپی به کمترین زمان ممکن برای استراحت نیاز دارید و بلافاصله بعد از درمان میتوانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان