بهترین راه های خلاص شدن از منافذ پوست صورت چیست؟

 1. مقالات
 2. /
 3. بهترین راه های خلاص شدن از منافذ پوست صورت چیست؟

ممکن است منافذ پوست بسته به نوع پوست یک فرد، کم و بیش قابل مشاهده باشند. ممکن است برخی از درمان‌های خانگی به بهبود منافذ باز پوست کمک کنند. منافذ پوست دو نوع هستند. نوع اول روغن طبیعی بدن را ترشح می‌کنند که به آن‌ها منافذ سبوم گفته می‌شود و نوع دیگر، آزاد کننده عرق بدن هستند. گاهی اوقات ممکن است منافذ آزاد کننده روغن، بزرگتر به نظر برسند. خلاص شدن از شر منافذ بزرگ پوست امکان پذیر نیست اما برای کاهش دیده شدن آن‌ها روش‌هایی وجود دارد. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده از محصولات دارای پایه آب
 • استفاده از ماسک خاک رس
 • اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب

این مقاله به نحوه کاهش دیده شدن منافذ باز پوست می‌پردازد و همچنین نحوه بهبود سلامت پوست و درمان‌های موجود برای آن را به بحث می‌گذارد.

اگر در حال حاضر از مشاوره با پزشک متخصص پوست بهره‌مند نیستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی از طریق شماره تلفن‌های 09227526817 – 02188353259 تماس حاصل فرمایید. از ارائه راهنمایی و مشاوره به شما بسیار خرسند خواهیم بود.

۸ راه برای کمتر دیده شدن منافذ بزرگ پوست


منافذ بزرگ پوستدنیل نوسکی/ استوکسی یونایتد

خلاص شدن کامل از شر منافذ پوست ممکن نیست؛ اما روش‌هایی برای کوچک‌تر کردن آن‌ها وجود دارد؛ از جمله استفاده از محصولات مکمل و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست.

در اینجا هشت روش موثر برای کاهش به نظر رسیدن منافذ بزرگ پوست وجود دارد:

1. انتخاب محصولات دارای پایه آب

محصولات مرطوب کننده، حاوی مواد مختلف فعال از جمله روغن هستند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند از محصولات بدون روغن، از جمله مواد آرایشی دارای پایه آب استفاده کنید. بهتر است افرادی که پوست چرب دارند به جای محصولات دارای پایه روغن، از محصولات مرطوب کننده که دارای پایه آب هستند، استفاده کنند. عسل و اوره نمونه‌ای از مواد مرطوب کننده موجود در محصولات مراقبت از پوست هستند.

محصولات دارای پایه روغن، حاوی روغن، روغن نارگیل و انواع دیگر روغن‌ها هستند. رطوبت رسانی این محصولات موثر است اما ممکن است برای افرادی که دارای پوست چرب و منافذ پوستی بزرگ هستند، مناسب نباشد. جمع شدن چربی اضافه روی سطح پوست می‌تواند منافذ باز پوست را بزرگتر نشان دهد.

2. شستشوی صورت صبح و شب

یکی از روش‌های مراقبت اساسی از پوست، شستشوی صورت است. آکادمی پوست آمریکا روش‌های زیر را توصیه می‌کند:

 • شستشوی صورت دو بار در روز یا بیشتر، پس از تعریق زیاد یا ورزش کردن
 • استفاده از آب ولرم و مالیدن یک محصول پاک کننده به آرامی و با استفاده از انگشتان تمیز خود
 • انتخاب یک پاک کننده ملایم که لایه بردار نبوده و حاوی الکل نباشد
 • اجتناب از اسکراب زدن  یا مالیدن پوست
 • خشک کردن صورت با حوله تمیز
  درد دنبالچه(کوکسینی) در بارداری: ورزش و داروی کاهش درد نشیمنگاه

شستشوی صورت هر روز، صبح و شب به چربی زدایی و برداشتن آلودگی‌ها از روی منافذ پوست کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود این منافذ کمتر مشاهده شوند.

3. انتخاب شوینده‌های دارای پایه ژل

شوینده‌های دارای پایه ژل، برای افرادی که پوست چربی دارند و می‌خواهند منافذ پوست آن‌ها کمتر قابل مشاهده باشد، بسیار مناسب هستند. استفاده از این شوینده‌ها، بهترین راه برای اجتناب از شوینده‌های دارای پایه روغن یا الکل است؛ چرا که این محصولات می‌توانند باعث التهاب پوست شوند.

ممکن است شوینده مرطوب کننده در منافذ پوست باقی مانده و باعث افزایش چربی شود. یک شوینده دارای پایه ژل به پاکسازی روغن از منافذ پوست کمک کرده و ظاهر آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

4. لایه برداری

افرادی که دارای پوست چرب هستند، باید هفته‌ای یک یا دو بار پوست خود را لایه برداری کنند تا تمام موادی که می‌توانند باعث مسدود شدن منافذ پوست شوند، پاکسازی شوند. این مواد عبارتند از:

 • آلودگی
 • سلول‌های مرده پوست
 • روغن اضافه

ممکن است محصولات مناسب برای پوست، حاوی موارد زیر باشند:

 • اسیدهای هیدروکسی بتا، مانند اسید سالیسیلیک
 • اسیدهای پلی هیدروکسی، مانند اسید لاکتیک بیونیک و گلوکونولاکتون که به تقویت عملکرد دفاعی پوست کمک می‌کند.
 • مندلیک اسید برای پوست‌های حساس

محصولات بدون نسخه (OTC) معمولاً حاوی ۷ تا ۱۰ درصد ماده موثر هستند. درصد بسیار بالای این مواد، می‌تواند باعث تحریک پوست شود. اگرچه ممکن است یک پزشک متخصص پوست، فرمولاسیون قوی‌تری نسبت به محصولات بدون نسخه تجویز کند.

مهم است که بیشتر از دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری نکنید. زیرا این امر می‌تواند باعث خشکی پوست شود. اگرچه لایه برداری به بسته شدن منافذ پوست کمک می‌کند، اما خشک شدن بیش از حد پوست نیز می‌تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ آن شود.

5. استفاده روزانه از مرطوب کننده

استفاده از یک مرطوب کننده بدون روغن ممکن است در مورد مرطوب کردن پوست چرب غیرمنطقی به نظر برسد؛ با این حال، واقعیت این است که استفاده از یک مرطوب کننده مناسب بدون روغن می‌تواند به کاهش بزرگتر شدن منافذ پوست کمک کند.

ابتدا، شخص باید پوست خود را شسته و خشک کند و سپس به آرامی از یک مرطوب کننده مناسب بدون روغن استفاده کند تا پوست به خوبی آب رسانی شده و لطافت پیدا کند. این عمل باعث می‌شود روغن موجود در غدد چربی، به جای باقی ماندن روی سطح منافذ پوست، به صورت عمیق در پوست نفوذ کند. این روش باعث می‌شود استفاده از مرطوب کننده، جلوی مسدود شدن منافذ پوست با روغن آن را بگیرد و به طور کلی باعث کاهش ظهور روزنه‌های پوستی می‌شود.

6. استفاده از ماسک گِل رس

ماسک گِل رس

استفاده از ماسک گل رس یک یا دو بار در هفته، می‌تواند به برداشته شدن روغن اضافی از سطح منافذ پوست کمک کند. علت آن این است که خاک رس، سبوم را جذب می‌کند.

  پروتز چانه بدون جراحی با تزریق ژل و چربی

برداشته شدن این روغن می‌تواند به پیشگیری از بزرگتر شدن منافذ پوست کمک کند و میزان مشاهده شدن آن‌ها را کمتر نماید.

بهتر است گذاشتن ماسک گل رس را در یک روز دیگر، جدا از لایه برداری انجام دهید؛ زیرا درمان بیش از حد پوست می‌تواند باعث التهاب آن شود. التهاب می‌تواند باعث بزرگتر شدن منافذ پوست شده و آن‌ها را مشخص‌تر کند.

7. پاک کردن آرایش قبل از خواب

پاک کردن آرایش قبل از خوابیدن، یک کار ضروری است.

خوابیدن با آرایش در طول شب می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست توسط مواد آرایشی و ایجاد چربی و باکتری شود.

دستمال‌های مرطوب برای تمیز کردن سریع میکاپ، بسیار مفید هستند.

8. زدن کرم ضد آفتاب

مراقبت از پوست هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، بسیار حیاتی است. قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند باعث خشک شدن پوست و بزرگتر شدن منافذ آن شود. بسیاری از محصولات مرطوب کننده، حاوی عناصر ضد آفتاب هستند. شما باید یک کرم ضد آفتاب با SPF30 یا بیشتر را انتخاب کنید.

محافظت کردن از پوست در مقابل تابش آفتاب، آن را لطیف نگه می‌دارد. بهترین روش‌ها برای انجام این کار عبارتند از:

 • پوشیدن یک کلاه بزرگ آفتابگیر
 • استفاده از کرم ضدآفتاب به صورت روزانه
 • قرار گرفتن در سایه هنگامی که آفتاب بسیار شدید است

چرا منافذ پوست بزرگتر می‌شوند؟


موهای ریزی روی پوست انسان را می‌پوشانند و این موها جز در قسمت کف دست و کف پا، در تمام بخش‌های بدن وجود دارند. هر فولیکول مو، دارای منافذی در قسمت بالای خود است.

هر فولیکول مو در درون خود غده‌ای دارد که تولید کننده روغن است. به همین دلیل به این غدد، تولید کننده سبوم (چربی) گفته می‌شود. وقتی غده چربی، روغن آزاد می‌کند‌‌‌؛ روغن به بالای سطح پوست می‌رسد و در منافذ جمع می‌شود.

طی پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، علل اصلی بزرگ شدن منافذ پوست عبارتند از:

 • روغن بیش از حد: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که غدد تولید کننده روغن بدن یک فرد، بیشتر از حد مشخص خود روغن تولید کنند که این امر باعث چرب شدن پوست می‌شود.
 • کاهش خاصیت ارتجاعی اطراف منافذ پوست: این امر زمانی رخ می‌دهد که پوست، خشک شده و از لطافت کمتری برخوردار باشد.
 • افزایش حجم فولیکول مو: زمانی که منافذ انتهای فولیکول مو، مسدود می‌شوند؛ این اتفاق رخ می‌دهد.

جمع شدن روغن در منافذ پوست و ترکیب شدن آن با آلودگی و آرایش، باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شود. این انسداد، منافذ پوست را کشیده و باعث بزرگتر به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود. مسدود شدن منافذ پوست می‌تواند باعث ایجاد جوش شود.

  لکه ماه گرفتگی: نوع، علت و روش های درمان و یا حذف آن

ژنتیک و اندازه منافذ پوست یک فرد به تعیین میزان فعالیت غدد تولید کننده چربی وی کمک می‌کند.

داشتن منافذ پوست بزرگ یک مشکل سلامتی نیست. همانطور که در یکی از پژوهش‌های سال ۲۰۱۵ اشاره شده است، بزرگ به نظر رسیدن منافذ پوست صرفاً یک مشکل زیبایی به شمار می‌رود.

چگونه سلامتی پوست خود را افزایش دهیم؟


بهبود سلامتی پوست

هیدراته ماندن و نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند به بهبود کلی و چهره شما کمک کند.

گرچه درمان‌های خانگی و یک برنامه منظم مراقبت از پوست می‌تواند به کاهش دیده شدن منافذ پوست کمک کند؛ اما موارد زیر نیز می‌توانند باعث بهبود سلامت کلی پوست فرد شوند:

 • تغذیه مناسب: داشتن تعادل در مواد مغذی، چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌تواند به بهبود سلامت عمومی بدن شما کمک کند. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند سلامت پوستی فرد را بهبود ببخشد.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب: نوشیدن آب باعث آبرسانی پوست می‌شود و این امر مشکلات پوستی را بهبود می بخشد.
 • ورزش منظم: ورزش کردن منظم با افزایش جریان خون در تمام ارگان‌ها و اندام‌های بدن از جمله پوست، باعث تعریق بیشتر می‌شود. یک پژوهش نشان داده است که عرق انسان حاوی مواد آنتی بیوتیک طبیعی است که به محافظت از پوست در مقابل باکتری‌ها کمک می‌کنند.

اگرچه تعریق برای پوست مفید است، اما باقی گذاشتن عرق روی منافذ پوست می‌تواند به بسته شدن منافذ بینجامد. از این رو افراد باید همیشه پس از ورزش کردن، پوست خود را تمیز کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


اگر افراد دارای مشکلات ممتد پوست، مانند آکنه هستند، باید درباره آن با پزشک خود صحبت کنند.

پزشک می‌تواند آن‌ها را به یک متخصص پوست یا درماتولوژیست ارجاع دهند که می‌توانند درمان مناسب را به فرد توصیه کنند.

سایر گزینه‌های درمانی


ممکن است درماتولوژیست برای بهبود ظاهر منافذ باز پوست، میکرونیدلینگ را به شما توصیه کند.

میکرونیدلینگ یک روش درمان پوست غیر تهاجمی است که از درمارولر (یک ابزار حاوی سوزن‌های ریز روی آن) یا یک قلم میکرونیدل (دستگاهی دارای یک موتور که روی پوست حرکت می‌کند و دارای سوزن‌های بسیار ریز است) استفاده می‌کند.

سوراخ کردن سطح پوست با استفاده از این سوزن‌ها باعث آسیب‌های بسیار جزیی و ریز پوست می‌شود که واکنش درمانی پوست را برمی‌انگیزد. این امر، ظاهر منافذ بزرگ پوست را کاهش داده و همچنین زخم‌های آکنه و سایر مشکلات پوست را بهبود می‌بخشد.

اگر فردی به چنین درمان‌هایی علاقه داشته باشد، باید به پزشک خود مراجعه کند.

نتیجه‌گیری


روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش منافذ بزرگ پوست و جلوگیری از آسیب دیدگی آن وجود دارند. ممکن است بسیاری از افراد متوجه شوند که دنبال کردن یک برنامه مناسب مراقبت از پوست، به بهبود ظاهر و سلامت عمومی پوست آن‌ها کمک می‌کند. اگر درمان‌های خانگی بی‌نتیجه باشند، فرد می‌تواند برای دریافت مشاوره بیشتر به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان