سلولیت بازو چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان میشود؟

 1. مقالات
 2. /
 3. سلولیت بازو چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان میشود؟

 سلولیت یکی از مشکلات پوستی است که سلول‌های چربی زیر سطح پوست به بافت پوست فشار وارد می‌کنند و به سمت بالا حرکت می‌نمایند. در نتیجه برخی از نقاط پوست حالت برجسته پیدا می‌کند که به این وضعیت سلولیت گفته می‌شود. با این حال سلول‌های چربی که باعث تشکیل سلولیت می‌شوند اغلب باعث سردرگمی ‌افراد می‌شوند. سلولیت می‌تواند در افراد مختلف با سن، وزن و جنسیت مختلف رخ دهد. اگرچه سلولیت بیشتر در اطراف ران، شکم و باسن به وجود می‌آید احتمال تشکیل آن در سایر نقاط بدن نیز وجود دارد. گاهی اوقات بازوها نیز دچار سلولیت می‌شوند. در صورتی که علیرغم تغییر سبک زندگی خود همچنان دچار سلولیت بازو هستید باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا به شما کمک کند. ممکن است پزشک از روش‌های تخصصی برای درمان سلولیت استفاده کند.

سلولیت چیست؟


 سلولیت به توده‌های چربی زیر سطح پوست گفته می‌‌شود که سطح پوست را برجسته می‌کنند. سلولیت اغلب در ناحیه باسن یا ران دیده می‌‌شود اما احتمال به وجود آمدن آن در هر قسمت از بدن وجود دارد. از سلولی تحت عنوان پرتقالی شدن پوست یا پنیری شدن آن یاد می‌‌شود که حدود ۹۰ درصد از زنان و ۱۰ درصد از مردان را درگیر می‌کند. سلولیت می‌تواند در هر سنی به وجود بیاید و شما هیچ تقصیری ندارید. رشته‌های فیبروزی که پوست را به عضلات زیرین متصل می‌کنند گاهی اوقات ضخیم می‌شوند و باعث تشکیل یک توده برجسته خواهند شد. تنها راهی که برای خلاص شدن از این توده‌ها وجود دارد قطع کردن رشته‌های فیبروزی است. در بخش زیر اطلاعات بیشتری ارائه می‌شود.

علل سلولیت بازو چیست؟


همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، سلولیت ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن شکل گیرد، اما در برخی از نواحی که به طور طبیعی چربی بیشتری تجمع پیدا می‌کند، مانند پشت ران، بیشتر دیده می‌شود. در صورتی که سلولیت ناحیه بازو را تحت تأثیر قرار دهد، معمولاً توده‌های چربی در بخش بالای بازو مشاهده می‌شوند. عوامل مختلفی در ایجاد سلولیت بازو نقش دارند. افزایش وزن می‌تواند یکی از عوامل اصلی سلولیت باشد، اما این به طور ضروری در همه افراد عامل تشکیل سلولیت نیست. بخش قابل توجهی از زنانی که تناسب اندام دارند نیز ممکن است به سلولیت مبتلا شوند، بنابراین می‌توان گفت که وزن تنها یکی از عوامل اصلی سلولیت نیست. هورمون‌ها نقش مهمی در تشکیل سلولیت ایفا می‌کنند. به عنوان مثال، مردانی که در دوران بلوغ قرار دارند یا به دلایلی از استروژن استفاده می‌کنند، ممکن است به سلولیت مبتلا شوند. با پیشرفت سن، انعطاف‌پذیری پوست کاهش می‌یابد و توده‌های چربی ظاهر می‌شوند. سطح تولید کلاژن کاهش می‌یابد و سلولیت شکل می‌گیرد، و در این شرایط، پوست شل و آویزان می‌شود. ژنتیک نقش مهمی در تشکیل سلولیت دارد. برخی ژن‌های خاص در تشکیل سلولیت نقش دارند زیرا تولید کلاژن، سطح هورمون‌ها، الاستیسیته پوست و سرعت خروج مایع لنفاوی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. همه این عوامل در تشکیل سلولیت نقش دارند.

چه عواملی در تشکیل سلولیت نقش دارند؟


 عوامل زیادی دست به دست هم می‌‌دهند تا توده‌های چربی زیر سطح پوست به وجود بیایند و بیمار را دچار سلولیت نمایند. علت اصلی سلولیت رشته‌های فیبروزی است که پوست را به بافت عضلانی متصل می‌کنند. هنگامی که این رشته‌های فیبروزی سفت و ضخیم می‌شوند پوست را به سمت پایین می‌کشند و باعث به وجود آمدن توده‌های برجسته خواهند شد. از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و شل شدن آن نیز در به وجود آمدن سلولیت نقش دارد. شل شدن پوست معمولاً در قسمت پشت ران بیشتر جلب توجه می‌کند و توده‌های چربی در این ناحیه بیشتر خودنمایی می‌کنند. شل شدن پوست به معنای سلولیت نیست اما از لطافت پوست می‌کاهد و زمینه تشکیل سلولیت را ایجاد خواهد کرد. دو روش برای کاهش یا از بین بردن ظاهر سلولیت وجود دارد. برخی از افراد به سراغ روش‌های خانگی می‌روند و برخی دیگر به متخصص پوست مراجعه می‌‌کنند تا به درمان سلولیت آنها بپردازد.

  تزریق ژل به آلت تناسلی مردان: افزایش حجم و قطر آلت مردان با ژل

عوامل تشکیل سلولیتروش‌های خانگی


 در بخش زیر به برخی موارد خاص اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند به کاهش سلولیت کمک کنند.

رژیم غذایی سالم

 پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. کاهش چربی بدن شما برای دستیابی به هدف مورد نظرتان کمک خواهد کرد. با این حال این روش درمانی در همه افراد جواب نمی‌دهد و علیرغم فعالیت ورزشی بالا مشکل سلولیت در تعداد زیادی از افراد برطرف نخواهد شد. تعدادی از افراد از روش‌های خانگی برای کاهش سلولیت خود استفاده می‌‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

 • سرکه سیب حاوی پروبیوتیک و آمینو اسید است که به سم زدایی بدن کمک می‌کند. سموم موجود در بدن باعث سلولیت می‌شوند.
 • مصرف فلفل هندی متابولیسم بدن را افزایش می‌‌دهد و از تشکیل سلولیت بیشتر جلوگیری می‌نماید.
 • استعمال روغن نارگیل روی سطح پوست نتایج خوبی را به وجود می‌آورد. مرطوب کردن پوست باعث افزایش لطافت پوست می‌شود و سلولیت را هدف قرار خواهد داد.
 • کاهش ژلاتین موجود در مواد غذایی باعث افزایش سلولیت بدن می‌شود. به این ترتیب هر چه شما از ژلاتین بیشتری استفاده کنید آمینو اسیدهای بیشتری برای از بین بردن سلولیت تولید خواهد شد.
 • مصرف آب بیشتر به بهبود گردش خون، کاهش التهاب و خارج کردن سموم از بدن کمک می‌‌کند و در نتیجه لطافت پوست را افزایش می‌دهد.

ورزش کردن

 ورزش کردن یکی از روش‌های بسیار مهم برای رفع سلولیت است. هنگامی که سلول‌های چربی چروکیده می‌شوند و بافت عضلانی افزایش پیدا می‌کند ظاهر سلولیت نیز کاهش خواهد یافت. انجام دادن تمرینات مخصوص بازو از قبیل چرخش بازو به ساخت عضله کمک می‌کند اما ممکن است به طور کامل سلولیت را از بین نبرد. بهتر است به جای انجام دادن تمرینات مخصوص یک عضو از حرکات ایروبیک برای کسب نتایج بهتر و رفع توده‌های چربی نقاط مختلف بدن خود استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر چربی سوزی و افزایش قدرت بدن میزان انعطاف ‌پذیری و الاستیسیته پوست شما نیز افزایش خواهد یافت. می‌توانید از فعالیت‌های زیر برای کاهش سلولیت استفاده کنید:

 ورزش برای رفع سلولیت

 • استفاده از قایق پارویی
 • پیاده روی
 • دویدن
 • رقصیدن
 • شنا کردن
 • دوچرخه سواری
 • استفاده از دستگاه الپتیکال

اگر شما به تازگی ورزش می‌کنید باید به تدریج سرعت و زمان انجام فعالیت ورزشی خود را افزایش دهید. پزشک اطلاعات لازم در خصوص ورزش کردن به صورت ایمن را در اختیار شما قرار خواهد داد.

کاهش وزن

با توجه به اینکه میزان چربی در بدن یکی از عوامل ایجاد سلولیت بازو است، کاهش وزن می‌تواند به رفع سلولیت کمک کند. هنگامی که وزن شما کاهش می‌یابد، توده‌های سلولیت نیز کوچکتر می‌شوند. برای دستیابی به شاخص توده بدنی ایده‌آل و بهبود ساختار بدن و رفع سلولیت، می‌توانید با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید و درباره کاهش تدریجی وزن بدن صحبت کنید. با این حال، باید به خاطر داشت که سلولیت ممکن است در افراد مختلف، بدون توجه به چاق یا لاغر بودن آنها، شکل گیرد. بنابراین، اگر قصد کاهش وزن را دارید، نباید فقط به رفع سلولیت تمرکز کنید، بلکه بهبود کلی ساختار بدن را نیز در نظر بگیرید.

  لیفت ابرو: روش های جراحی و غیرجراحی برای بالابردن ابروها

کاهش مصرف کافئین و افزایش مصرف آب

 اگر شما جز افرادی هستید که بدون قهوه نمی‌توانید زندگی کنید باید بدانید که تنها نیستید. اگرچه مصرف یک فنجان قهوه در هنگام صبح هیچ آسیبی به پوست شما نمی‌رساند مصرف بیش از حد آن باعث کم آبی بدن خواهد شد. خشکی پوست احتمال تشکیل مشکلاتی از قبیل سلولیت را افزایش می‌دهد. به جای آنکه در طول روز سه فنجان قهوه مصرف کنید سعی کنید مقدار آب مصرفی خود را افزایش دهید زیرا به افزایش لطافت پوست کمک می‌کند و با آبرسانی به پوست باعث کاهش سلولیت خواهد شد. مصرف آب همچنین به کاهش سموم بدن که در تشکیل چربی نقش دارند کمک خواهد کرد.

تخلیه مایع لنفاوی

 تحقیقات نشان داده است یکی از روش‌های موثر برای کاهش سلولیت تخلیه مایع لنفاوی است. ماساژ دادن بافت فاسیا را هدف قرار می‌‌دهد و به نرم و لطیف شدن آن کمک می‌‌کند که به این ترتیب از تشکیل سلولیت جلوگیری خواهد شد. ماساژ دادن بدن به کمک رول فومی، ماساژ میوفاسیال، و استفاده از برس خشک از جمله روش‌های موثر برای تخلیه مایع لنفاوی محسوب می‌شوند. با این حال تحقیقات انجام شده در مجله‌های علمی نشان داده که استفاده از برس خشک هیچ تأثیری در کاهش ظاهر سلولیت ندارد.

 • ماساژ میوفاسیال به نرم شدن و افزایش لطافت فاسیا کمک می‌کند.
 • استفاده از رول فومی به بهبود گردش خون کمک می‌‌کند و از تجزیه کلاژن و الاستین جلوگیری می‌نماید. همچنین باعث نرم شدن فاسیا خواهد شد.
 • استفاده از برس خشک به بهبود گردش خون، تولید سلول‌های جدید، کاهش التهاب، تخلیه مایع لنفاوی و همچنین تخلیه سموم کمک می‌کند.

لایه برداری پوست

 طبق ادعای برخی از افراد لایه برداری پوست باعث افزایش گردش خون و بهبود فرآیند تخلیه مایع لنفاوی خواهد شد اما این ادعاها به صورت علمی ثابت نشده است.

 • استفاده از اسکراب قهوه یا چای سبز همانند اسکراب کافئین با خواص ضد التهابی همراه است که می‌تواند به از بین بردن سلول‌های چربی کمک کند.
 • استفاده از برس خشک و یک روش عالی برای لایه برداری پوست است که گردش خون را افزایش می‌دهد و به تخلیه سموم از بدن کمک می‌نماید.

کرم سلولیت

 انواع مختلفی از کرم سلولیت در بازار وجود دارد اما هیچ تحقیقی در خصوص کارایی این محصول بر سلولیت انجام نشده است. این محصولات باعث مرطوب شدن پوست و افزایش لطافت آن می‌‌شوند که در نهایت به کاهش ظاهر سلولیت کمک می‌کنند. سازندگان برخی از این محصولات ادعا می‌‌کنند که نتایج به دست آمده بسیار شگفت انگیز است. قبل از خریدن هر نوع کرمی به طور کامل تحقیق کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان سلولیت بازو در کلینیک


 معمولاً چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد تا تغییر سبک زندگی و روش‌های درمانی خانگی تاثیر خود را بر سلولیت نشان دهند. اما در صورتی که علیرغم رعایت کردن همه موارد بالا همچنان توده‌های سلولیت از بین نرفته اند بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند. در این شرایط متخصص ‌پوست شاک ویو تراپی، لیزر درمانی، درم ابریژن یا پیلینگ شیمیایی را به منظور کاهش ظاهر سلولیت توصیه خواهد کرد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که در صورت تمایل به حفظ نتایج به دست آمده باید برنامه درمان را تکرار کنید که می‌تواند در بلند مدت شما را مشمول هزینه نماید. باید با پزشک خود در خصوص بهترین روش درمانی موجود صحبت کنید.

  10 روش مراقبت از پوست در فصل زمستان و آب و هوای سرما

درمان سلولیتلیپوساکشن

 لیپوساکشن یک روش تهاجمی برای خارج کردن چربی اطراف ناحیه مورد نظر است. این روش همیشه به درمان سلولیت کمک نمی‌کند زیرا نمی‌تواند رشته‌های فیبروزی که در به وجود آمدن سلولیت نقش دارند را هدف قرار دهد.

سلفینا

 سلفینا تنها روش کم تهاجمی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند و نتایج به دست آمده حداقل ۵ سال ماندگاری دارند. این دستگاه علل اصلی تشکیل سلولیت را هدف قرار می‌‌دهد و به از بین بردن رشته‌های فیبروزی زیر پوست کمک می‌کند. رشته‌های فیبروزی عملکرد شبیه یک طناب ارتجاعی دارند که پوست را به سمت پایین می‌کشند و باعث به وجود آمدن توده‌های برجسته خواهند شد. با از بین بردن این رشته‌های فیبروزی مشکل سلولیت برطرف خواهد شد. برخی از مزایای این روش به شرح زیر می‌باشند:

 • یک روش کم تهاجمی است.
 • زمان لازم برای درمان کوتاه است.
 • دوران بهبود کوتاه است.
 • نتایج به دست آمده ماندگاری بالایی دارند.

ولاشیپ

ولاشیپ یک روش غیر تهاجمی برای پیکر تراشی بدن است که به بهبود حجم، ظاهر بدن و رفع سلولیت کمک می‌کند. از آنجایی که این روش درمانی علل اصلی بروز سلولیت را هدف قرار نمی‌دهد نتایج به دست آمده ماندگاری چندانی ندارند.

سلولاز

 معمولاً از این دستگاه خیلی استفاده نمی‌شود زیرا نمی‌تواند نتایج قابل انتظار و قابل پیش بینی را ایجاد نماید.

چرا روش‌های خانگی تاثیری در کاهش سلولیت ندارند؟


 انواع مختلفی از روش‌های خانگی برای کاهش سلولیت در فضای اینترنت معرفی شدند اما هیچ یک از آنها تاثیری در درمان سلولیت ندارند زیرا نمی‌توانند رشته‌های فیبروزی زیر سطح پوست را قطع کنند. تنها روش ثابت شده برای درمان‌ سلولیت قطع کردن رشته‌های فیبروزی به منظور رفع فشار و افزایش لطافت پوست است.

چرا برخی از روش‌های زیبایی تاثیری در رفع سلولیت ندارند؟


 همه محصولات غیر تهاجمی زیبایی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم به طور موقت به کاهش سلولیت کمک می‌کنند که نتایج به دست آمده به علت تورم پوست ایجاد می‌گردد. افرادی که قصد دارند از روش‌های تهاجمی یا کم تهاجمی برای درمان سلولیت استفاده کنند باید تحقیقات گسترده ای را در این رابطه انجام دهند. تعداد زیادی از روش‌های زیبایی نمی‌تواند علت اصلی سلولیت را درمان کنند. سلولیت به علت سفت شدن رشته‌های فیبروزی و کشیدن پوست به سمت پایین ایجاد می‌گردد. اگر قصد دارید از روش‌های مختلف برای درمان سلولیت استفاده کنید باید قبل از انجام هر کاری تحقیقات لازم را انجام دهید و مزایا و معایب هر روش را ارزیابی نمایید سپس با پزشک خود مشورت کنید. هرچه اطلاعات شما در خصوص روش درمانی مورد نظر بیشتر باشد با دید بهتری به درمان سلولیت خواهید پرداخت.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان