سلولیت یکی از مشکلات پوستی است که سلول‌های چربی زیر سطح پوست به بافت پوست فشار وارد می‌کنند و به سمت بالا حرکت می‌نمایند. در نتیجه برخی از نقاط پوست حالت برجسته پیدا می‌کند که به این وضعیت سلولیت گفته می‌شود. با این حال سلول‌های چربی که باعث تشکیل سلولیت می‌شوند اغلب باعث سردرگمی ‌افراد می‌شوند. سلولیت می‌تواند در افراد مختلف با سن، وزن و جنسیت مختلف رخ دهد. اگرچه سلولیت بیشتر در اطراف ران، شکم و باسن به وجود می‌آید احتمال تشکیل آن در سایر نقاط بدن نیز وجود دارد. گاهی اوقات بازوها نیز دچار سلولیت می‌شوند. در صورتی که علیرغم تغییر سبک زندگی خود همچنان دچار سلولیت بازو هستید باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا به شما کمک کند. ممکن است پزشک از روش‌های تخصصی برای درمان سلولیت استفاده کند.

سلولیت چیست؟


 سلولیت به توده‌های چربی زیر سطح پوست گفته می‌‌شود که سطح پوست را برجسته می‌کنند. سلولیت اغلب در ناحیه باسن یا ران دیده می‌‌شود اما احتمال به وجود آمدن آن در هر قسمت از بدن وجود دارد. از سلولی تحت عنوان پرتقالی شدن پوست یا پنیری شدن آن یاد می‌‌شود که حدود ۹۰ درصد از زنان و ۱۰ درصد از مردان را درگیر می‌کند. سلولیت می‌تواند در هر سنی به وجود بیاید و شما هیچ تقصیری ندارید. رشته‌های فیبروزی که پوست را به عضلات زیرین متصل می‌کنند گاهی اوقات ضخیم می‌شوند و باعث تشکیل یک توده برجسته خواهند شد. تنها راهی که برای خلاص شدن از این توده‌ها وجود دارد قطع کردن رشته‌های فیبروزی است. در بخش زیر اطلاعات بیشتری ارائه می‌شود.

علل سلولیت بازو چیست؟


 همانطور که در قسمت‌های بالا توضیح دادیم احتمال تشکیل سلولیت در همه نقاط بدن وجود دارد اما در برخی از نقاطی که به طور طبیعی چربی بیشتری تجمع پیدا می‌کند مانند پشت ران بیشتر است. در صورتی که سلولیت ناحیه بازو را درگیر کند معمولاً در قسمت فوقانی بازو توده‌های چربی دیده می‌شوند. عوامل مختلفی در به وجود آمدن سلولیت بازو نقش دارند. افزایش وزن می‌تواند یکی از دلایل اصلی سلولیت باشد اما ضرورتا در همه افراد عامل تشکیل سلولیت نیست. بخش قابل توجهی از زنانی که تناسب اندام دارند نیز دچار سلولیت می‌شوند به این ترتیب می‌‌توان گفت که وزن یکی از دلایل اصلی سلولیت محسوب نمی‌شود. هورمون‌ها نقش مهمی را در تشکیل سلولیت ایفا می‌کنند در حقیقت مردانی که در دوران بلوغ قرار دارند و یا به دلایلی از استروژن استفاده می‌‌کنند دچار سلولیت خواهند شد. با بالا رفتن سن از میزان انعطاف پذیری پوست کاسته می‌شود و توده‌های چربی خودنمایی می‌کنند. سطح تولید کلاژن کاهش پیدا می‌کند و سلولیت به وجود خواهد آمد که در این شرایط پوست شل و آویزان می‌شود. ژنتیک نقش مهمی را در تشکیل سلولیت ایفا می‌کند. برخی ژن‌های خاص در تشکیل سلولیت نقش دارند زیرا تولید کلاژن، سطح هورمون‌ها، الاستیسیته پوست و سرعت خروج مایع لنفاوی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همه این موارد در تشکیل سلولیت نقش دارند.

چه عواملی در تشکیل سلولیت نقش دارند؟


 عوامل زیادی دست به دست هم می‌‌دهند تا توده‌های چربی زیر سطح پوست به وجود بیایند و بیمار را دچار سلولیت نمایند. علت اصلی سلولیت رشته‌های فیبروزی است که پوست را به بافت عضلانی متصل می‌کنند. هنگامی که این رشته‌های فیبروزی سفت و ضخیم می‌شوند پوست را به سمت پایین می‌کشند و باعث به وجود آمدن توده‌های برجسته خواهند شد. از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و شل شدن آن نیز در به وجود آمدن سلولیت نقش دارد. شل شدن پوست معمولاً در قسمت پشت ران بیشتر جلب توجه می‌کند و توده‌های چربی در این ناحیه بیشتر خودنمایی می‌کنند. شل شدن پوست به معنای سلولیت نیست اما از لطافت پوست می‌کاهد و زمینه تشکیل سلولیت را ایجاد خواهد کرد. دو روش برای کاهش یا از بین بردن ظاهر سلولیت وجود دارد. برخی از افراد به سراغ روش‌های خانگی می‌روند و برخی دیگر به متخصص پوست مراجعه می‌‌کنند تا به درمان سلولیت آنها بپردازد.

  رینوپلاستی بینی: همه چیز درباره‌ی قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

عوامل تشکیل سلولیتروش‌های خانگی


 در بخش زیر به برخی موارد خاص اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند به کاهش سلولیت کمک کنند.

رژیم غذایی سالم

 پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. کاهش چربی بدن شما برای دستیابی به هدف مورد نظرتان کمک خواهد کرد. با این حال این روش درمانی در همه افراد جواب نمی‌دهد و علیرغم فعالیت ورزشی بالا مشکل سلولیت در تعداد زیادی از افراد برطرف نخواهد شد. تعدادی از افراد از روش‌های خانگی برای کاهش سلولیت خود استفاده می‌‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

 • سرکه سیب حاوی پروبیوتیک و آمینو اسید است که به سم زدایی بدن کمک می‌کند. سموم موجود در بدن باعث سلولیت می‌شوند.
 • مصرف فلفل هندی متابولیسم بدن را افزایش می‌‌دهد و از تشکیل سلولیت بیشتر جلوگیری می‌نماید.
 • استعمال روغن نارگیل روی سطح پوست نتایج خوبی را به وجود می‌آورد. مرطوب کردن پوست باعث افزایش لطافت پوست می‌شود و سلولیت را هدف قرار خواهد داد.
 • کاهش ژلاتین موجود در مواد غذایی باعث افزایش سلولیت بدن می‌شود. به این ترتیب هر چه شما از ژلاتین بیشتری استفاده کنید آمینو اسیدهای بیشتری برای از بین بردن سلولیت تولید خواهد شد.
 • مصرف آب بیشتر به بهبود گردش خون، کاهش التهاب و خارج کردن سموم از بدن کمک می‌‌کند و در نتیجه لطافت پوست را افزایش می‌دهد.

ورزش کردن

 ورزش کردن یکی از روش‌های بسیار مهم برای رفع سلولیت است. هنگامی که سلول‌های چربی چروکیده می‌شوند و بافت عضلانی افزایش پیدا می‌کند ظاهر سلولیت نیز کاهش خواهد یافت. انجام دادن تمرینات مخصوص بازو از قبیل چرخش بازو به ساخت عضله کمک می‌کند اما ممکن است به طور کامل سلولیت را از بین نبرد. بهتر است به جای انجام دادن تمرینات مخصوص یک عضو از حرکات ایروبیک برای کسب نتایج بهتر و رفع توده‌های چربی نقاط مختلف بدن خود استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر چربی سوزی و افزایش قدرت بدن میزان انعطاف ‌پذیری و الاستیسیته پوست شما نیز افزایش خواهد یافت. می‌توانید از فعالیت‌های زیر برای کاهش سلولیت استفاده کنید:

 ورزش برای رفع سلولیت

 • استفاده از قایق پارویی
 • پیاده روی
 • دویدن
 • رقصیدن
 • شنا کردن
 • دوچرخه سواری
 • استفاده از دستگاه الپتیکال

اگر شما به تازگی ورزش می‌کنید باید به تدریج سرعت و زمان انجام فعالیت ورزشی خود را افزایش دهید. پزشک اطلاعات لازم در خصوص ورزش کردن به صورت ایمن را در اختیار شما قرار خواهد داد.

کاهش وزن

 از آنجا که چربی بدن یکی از عوامل به وجود آورنده سلولیت بازو است کاهش وزن و می‌‌تواند به رفع سلولیت کمک کند. هنگامی که وزن شما کاهش پیدا می‌‌کند توده‌های سلولیت نیز کوچک می‌‌شوند. با پزشک یا متخصص تغذیه در خصوص کاهش تدریجی وزن بدن برای دستیابی به شاخص توده بدنی ایده آل و بهبود ساختار بدن و رفع سلولیت صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که سلولیت می‌‌تواند در افراد مختلف صرفنظر از چاق یا لاغر بودن آنها به وجود آید. به این ترتیب اگر قصد کاهش وزن دارید نباید سعی کنید با کاهش وزن خود به رفع سلولیت بپردازید.

  مراقبت بعد از پروتز باسن: پوشیدن گن و نحوه صحیح نشستن

کاهش مصرف کافئین و افزایش مصرف آب

 اگر شما جز افرادی هستید که بدون قهوه نمی‌توانید زندگی کنید باید بدانید که تنها نیستید. اگرچه مصرف یک فنجان قهوه در هنگام صبح هیچ آسیبی به پوست شما نمی‌رساند مصرف بیش از حد آن باعث کم آبی بدن خواهد شد. خشکی پوست احتمال تشکیل مشکلاتی از قبیل سلولیت را افزایش می‌دهد. به جای آنکه در طول روز سه فنجان قهوه مصرف کنید سعی کنید مقدار آب مصرفی خود را افزایش دهید زیرا به افزایش لطافت پوست کمک می‌کند و با آبرسانی به پوست باعث کاهش سلولیت خواهد شد. مصرف آب همچنین به کاهش سموم بدن که در تشکیل چربی نقش دارند کمک خواهد کرد.

تخلیه مایع لنفاوی

 تحقیقات نشان داده است یکی از روش‌های موثر برای کاهش سلولیت تخلیه مایع لنفاوی است. ماساژ دادن بافت فاسیا را هدف قرار می‌‌دهد و به نرم و لطیف شدن آن کمک می‌‌کند که به این ترتیب از تشکیل سلولیت جلوگیری خواهد شد. ماساژ دادن بدن به کمک رول فومی، ماساژ میوفاسیال، و استفاده از برس خشک از جمله روش‌های موثر برای تخلیه مایع لنفاوی محسوب می‌شوند. با این حال تحقیقات انجام شده در مجله‌های علمی نشان داده که استفاده از برس خشک هیچ تأثیری در کاهش ظاهر سلولیت ندارد.

 • ماساژ میوفاسیال به نرم شدن و افزایش لطافت فاسیا کمک می‌کند.
 • استفاده از رول فومی به بهبود گردش خون کمک می‌‌کند و از تجزیه کلاژن و الاستین جلوگیری می‌نماید. همچنین باعث نرم شدن فاسیا خواهد شد.
 • استفاده از برس خشک به بهبود گردش خون، تولید سلول‌های جدید، کاهش التهاب، تخلیه مایع لنفاوی و همچنین تخلیه سموم کمک می‌کند.

لایه برداری پوست

 طبق ادعای برخی از افراد لایه برداری پوست باعث افزایش گردش خون و بهبود فرآیند تخلیه مایع لنفاوی خواهد شد اما این ادعاها به صورت علمی ثابت نشده است.

 • استفاده از اسکراب قهوه یا چای سبز همانند اسکراب کافئین با خواص ضد التهابی همراه است که می‌تواند به از بین بردن سلول‌های چربی کمک کند.
 • استفاده از برس خشک و یک روش عالی برای لایه برداری پوست است که گردش خون را افزایش می‌دهد و به تخلیه سموم از بدن کمک می‌نماید.

کرم سلولیت

 انواع مختلفی از کرم سلولیت در بازار وجود دارد اما هیچ تحقیقی در خصوص کارایی این محصول بر سلولیت انجام نشده است. این محصولات باعث مرطوب شدن پوست و افزایش لطافت آن می‌‌شوند که در نهایت به کاهش ظاهر سلولیت کمک می‌کنند. سازندگان برخی از این محصولات ادعا می‌‌کنند که نتایج به دست آمده بسیار شگفت انگیز است. قبل از خریدن هر نوع کرمی به طور کامل تحقیق کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان سلولیت بازو در کلینیک


 معمولاً چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد تا تغییر سبک زندگی و روش‌های درمانی خانگی تاثیر خود را بر سلولیت نشان دهند. اما در صورتی که علیرغم رعایت کردن همه موارد بالا همچنان توده‌های سلولیت از بین نرفته اند بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند. در این شرایط متخصص ‌پوست شاک ویو تراپی، لیزر درمانی، درم ابریژن یا پیلینگ شیمیایی را به منظور کاهش ظاهر سلولیت توصیه خواهد کرد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که در صورت تمایل به حفظ نتایج به دست آمده باید برنامه درمان را تکرار کنید که می‌تواند در بلند مدت شما را مشمول هزینه نماید. باید با پزشک خود در خصوص بهترین روش درمانی موجود صحبت کنید.

  مقایسه بوتاکس و ژل: روش موثر و ایمن برای اصلاح علائم پیری کدام است؟

درمان سلولیتلیپوساکشن

 لیپوساکشن یک روش تهاجمی برای خارج کردن چربی اطراف ناحیه مورد نظر است. این روش همیشه به درمان سلولیت کمک نمی‌کند زیرا نمی‌تواند رشته‌های فیبروزی که در به وجود آمدن سلولیت نقش دارند را هدف قرار دهد.

سلفینا

 سلفینا تنها روش کم تهاجمی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند و نتایج به دست آمده حداقل ۵ سال ماندگاری دارند. این دستگاه علل اصلی تشکیل سلولیت را هدف قرار می‌‌دهد و به از بین بردن رشته‌های فیبروزی زیر پوست کمک می‌کند. رشته‌های فیبروزی عملکرد شبیه یک طناب ارتجاعی دارند که پوست را به سمت پایین می‌کشند و باعث به وجود آمدن توده‌های برجسته خواهند شد. با از بین بردن این رشته‌های فیبروزی مشکل سلولیت برطرف خواهد شد. برخی از مزایای این روش به شرح زیر می‌باشند:

 • یک روش کم تهاجمی است.
 • زمان لازم برای درمان کوتاه است.
 • دوران بهبود کوتاه است.
 • نتایج به دست آمده ماندگاری بالایی دارند.

ولاشیپ

ولاشیپ یک روش غیر تهاجمی برای پیکر تراشی بدن است که به بهبود حجم، ظاهر بدن و رفع سلولیت کمک می‌کند. از آنجایی که این روش درمانی علل اصلی بروز سلولیت را هدف قرار نمی‌دهد نتایج به دست آمده ماندگاری چندانی ندارند.

سلولاز

 معمولاً از این دستگاه خیلی استفاده نمی‌شود زیرا نمی‌تواند نتایج قابل انتظار و قابل پیش بینی را ایجاد نماید.

چرا روش‌های خانگی تاثیری در کاهش سلولیت ندارند؟


 انواع مختلفی از روش‌های خانگی برای کاهش سلولیت در فضای اینترنت معرفی شدند اما هیچ یک از آنها تاثیری در درمان سلولیت ندارند زیرا نمی‌توانند رشته‌های فیبروزی زیر سطح پوست را قطع کنند. تنها روش ثابت شده برای درمان‌ سلولیت قطع کردن رشته‌های فیبروزی به منظور رفع فشار و افزایش لطافت پوست است.

چرا برخی از روش‌های زیبایی تاثیری در رفع سلولیت ندارند؟


 همه محصولات غیر تهاجمی زیبایی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم به طور موقت به کاهش سلولیت کمک می‌کنند که نتایج به دست آمده به علت تورم پوست ایجاد می‌گردد. افرادی که قصد دارند از روش‌های تهاجمی یا کم تهاجمی برای درمان سلولیت استفاده کنند باید تحقیقات گسترده ای را در این رابطه انجام دهند. تعداد زیادی از روش‌های زیبایی نمی‌تواند علت اصلی سلولیت را درمان کنند. سلولیت به علت سفت شدن رشته‌های فیبروزی و کشیدن پوست به سمت پایین ایجاد می‌گردد. اگر قصد دارید از روش‌های مختلف برای درمان سلولیت استفاده کنید باید قبل از انجام هر کاری تحقیقات لازم را انجام دهید و مزایا و معایب هر روش را ارزیابی نمایید سپس با پزشک خود مشورت کنید. هرچه اطلاعات شما در خصوص روش درمانی مورد نظر بیشتر باشد با دید بهتری به درمان سلولیت خواهید پرداخت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان