لیپوساکشن یک روش جراحی زیبایی برای خلاص شدن از شر چربی اضافی در زیر پوست با ساکشن (مکش) است. به عبارت دیگر، عمل جراحی لیپوساکشن روشی است برای هدف قرار دادن مناطق نامتناسب چربی برخی از افرادی که حتی با داشتن رژیم غذایی مناسب و نیز انجام تمرینات مداوم چربی های بدنشان بسیار سخت  آب می شود.

لیپوساکشن که همچنین به عنوان لیپوپلاستی یا لیپو شناخته می شود، به لاغری و تغییر شکل قسمت خاصی از بدن کمک می کند. برای افرادی که از چربی های ناخواسته در بعضی از قسمت های بدن خود مانند ران، بازوها رنج می‌برند لیپوساکشن معده راهی است که با انجام آن و خارج کردن چربی‌ها، از نظر ظاهری بهتر به نظر برسد. “نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که لیپو یک روش کلی کاهش وزن نیست و فقط برای از بین بردن چربی از قسمت خاصی از بدن کاربرد دارد.”

این روش معمولاً توسط یک جراح پلاستیک یا زیبایی برای بهبود زیبایی در نواحی شکم، باسن، ران، پشت، بازو یا صورت انجام می شود.

چرا به لیپوساکشن نیاز دارید؟


چرا به لیپوساکشن نیاز دارید

اگر به نوعی از ورزش یا رژیم سالم غذایی خود نتیجه مورد انتظار را می گیرید، احتمالاً نیازی به لیپوپلاستی نخواهید داشت. اما اگر تغییرات سبک زندگی هیچ تاثیری بر زیبایی شما نداشته است، می توان در آنجا به لیپوساکشن روی آورد که ظاهرتان دوباره به شکل خود بازگردد و شکل بهتری پیدا کند.

زمانی که فرد دچار افرایش وزن می شود، هر سلول چربی در اندازه و حجم افزایش می یابد. لیپوساکشن باعث کاهش تعداد سلولهای چربی در مناطق مورد نظر می شود.

لیپوساکشن سلولیت را برطرف نمی کند (شرایطی که پوست ظاهری گودی مانند و ناصاف دارد) بنابراین اگر به دنبال برداشتن سلولیت هستید، لیپوساکشن برای شما مناسب نیست.

انواع لیپوساکشن 


انواع لیپوساکشن

بسته به نیاز بدن شما، جراح شما از بین یکی از تکنیک های لیپوساکشن زیر استفاده خواهد کرد:

 • لیپوساکشن متورم
 • لیپوساکشن به کمک سونوگرافی (UAL)
 • لیپوساکشن با کمک لیزر(LAL)
 • لیپوساکشن به کمک نیرو (PAL)

لیپوساکشن متورم 

یکی از تکنیک های معمول، لیپوساکشن متورم بوده که شامل تزریق بی حسی موضعی به حجم زیادی از چربی در زیر پوست شما است و بنابراین انجام عمل لیپوساکشن را قادر می سازد. این روش اساساً برای از بین بردن خطر بیهوشی عمومی و هرگونه پیچیدگی مرتبط با پروسه عمل جراحی است.

از آنجا که خطر خونریزی نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با استفاده از این روش امن ترین شکل لیپوساکشن در دسترس خواهد بود.

در حالی که لیپوساکشن متورم، رایج‌ترین نوع لیپوساکشن است، جراح از لوله ای نازک موسوم به کانولا متصل به وکیوم برای استخراج چربی زیر پوست استفاده می کند.

در مواردی، جراح ممکن است کانول را از طریق چندین نقطه وارد کند تا بتواند از زاویه های مختلفی چربی را کشیده و منطقه را درمان کند.

قبلاً اندازه کانولا که برای مکیدن چربی استفاده می شد به مراتب بزرگتر از کانول مورد استفاده امروزه جراحان بود. دلیل این تغییر، تغییر مکش چربی کاراتر با روش ایمن تری بود که در آن به پوست بیمار آسیبی وارد نگردد.

در حالی که بحث در مورد انجام جراحی ها با بیهوشی عمومی در مقابل جراحی های بیهوشی موضعی وجود دارد، پزشکان بیشتر لیپوساکشن متورم را بخاطر بی حسی موضعی، صرف نظر از نوع بی حسی مورد استفاده، توصیه می کنند.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL)

همانطور که از نام این دستگاه پیداست، لیپوساکشن با کمک سونوگرافی یا UAL از امواج صوتی برای امولسیون سلول‌های چربی استفاده می کند و پس از ذوب شدن چربی ها،کانولا با مکش تمام مایعات توسط لوله متصل به بیرون می کشد.

نسل جدید از UAL، لیپوساکشن با کمک VASER نامیده می‌شود که در آن از دستگاهی استفاده می شود که ممکن است باعث بهبود خط پوست شده و احتمال آسیب دیدگی پوست را کاهش دهد. UAL همچنین به شکستن بافت های خون کمک می کند و باعث از کاهش یا خذف خون ریزی می شود.

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)

لیپوساکشن با کمک لیزر از پرتو لیزری استفاده می کند که چربی زیر پوست را سوزانده و مایع می کند  و سپس چربی از بدن مکیده می‌شود.

لیپوساکشن به کمک نیرو (PAL) 

PAL یا لیپوساکشن به کمک نیرو با استفاده از یک کانولا مخصوص انجام می شود که از ارتعاشات ریز و سریع برای از بین بردن سلول های چربی استفاده می کند تا آن‌ها را از بدن با مکش خارج کند.

این به پزشکان کمک می کند چربی بیشتری را در مدت زمان کوتاه تر استخراج کنند، که منجر به نتایج پیشرفته، ایمن تر و بهبودی سریعتر می شود.

PAL با استفاده از تکنیک لیپوساکشن متورم انجام می شود، که در آن بی حسی موضعی برای انتقال چربی از طریق کانولا به خارج بدن در ناحیه درمان تزریق می شود.

نوک کانولا در جراحی PAL به طور مداوم ارتعاش می کند که منجر به شکستن سلول‌های چربی و آسانتر شدن روش مکش می شود.

آیا لیپوساکشن برای  شما مناسب خواهد بود؟ 


اگر مقدار زیادی چربی ناخواسته داشته باشید که حتی پس از ورزش یا رژیم غذایی سالم از بین نرفت است، لیپوساکشن می تواند مناسب شما باشد.

این روش درمانی برای کسانی مناسب است که چربی‌های سرسختی در زیر پوست خود دارند، جایی که چربی در عضلات و پوست باقی می ماند و نه چربی احشایی که در آن لایه چربی در زیر لایه ماهیچه ای در اطراف اندام های شکمی باقی می ماند.

در زیر چند نکته وجود دارد که می توانید هنگام انجام عمل جراحی لیپوساکشن در نظر بگیرید:

 • بزرگسالانی که وزن آن‌ها تثبیت شده است
 • افراد سالم و بدون هیچگونه شرایط پزشکی که باعث اختلال در بهبودی یا افزایش خطر عمل جراحی شود.
 • افراد با دیدگاه مثبت و اهداف عملی
 • افرادی که در جهت داشتن یک سبک زندگی سالم با تغذیه و سلامتی مناسب متمرکز هستند.
 • افراد غیر سیگاری

افزایش چربی، انتقال چربی، یا بزرگ کردن سینه؟


زنانی که از اندازه سینه خود راضی نیستند و مقدار قابل توجهی چربی در سایر قسمت‌های بدن خود دارند، می‌توانند نسبت به انتقال چربی های اضافه بدن به سایر نقاط به عنوان مثال سینه ها اقدام کنند. با استفاده از روش لیپوساکشن، چربی های نامطلوب را از بدن خارج می کند و آن را به سینه ها منتقل می کند.

چیزهایی که قبل از لیپوساکشن باید بدانید؟ 


در صورت تمایل به رفتن برای لیپوساکشن باید بدانید که در کدام قسمت از بدن می خواهید چربی ها را از بین ببرید. مثال ها عبارتند از:

 • چانه دوتایی
 • پشت گردن
 • پایین بازوها
 • سینه های زنانه
 • ران های خارجی
 • قسمت بند سوتین
 • شکم یا معده
 • ناحیه کمر
 • سینه‌های مردانه (ژنیکوماستی یا سینه های مردانه)
 • ران‌ها

عمل لیپوساکشن ران ها چگونه انجام می شود؟ 


ران ها از سلول های چربی سخت و جامد تشکیل شده اند که بعید است که در یک دوره کوتاه مدت از بین بروند.

بنابراین اگر می‌خواهید در آینده نزدیک پاهایتان لاغر به نظر برسد، به شدت توصیه می شود لیپوساکشن ران را برای نتایج فوری انجام دهید!

 • ران داخلی: ران‌های داخلی هنگام راه رفتن می توانند از یکدیگر جدا شوند و ممکن است باعث عفونت یا رنگدانه پوستی شوند.
 • رانهای خارجی: ران‌های خارجی برای تجمع چربی راحت تر هستند. و ممکن است باعث شود که پاهایتان کوتاه تر به نظر برسد.
 • رانهای پشت: ران‌های پشت مستعد سلولیت و چین و چروک هستند. وقتی لیپوساکشن روی ران های پشت انجام می‌شود، باعث می شود پاها بلندتر به نظر رسیده و باسن بلند شود.

لیپوساکشن ران در مقایسه با سایر قسمت های بدن چربی بیشتری از بدن خود خارج می کند و مهم است که تمام پاها متناسب و متعادل به نظر برسند.

لیپوساکشن در مورد چه چیزهایی نیست؟ 


لیکو پلاستیک یا لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نیست. اگر معتقد هستید که لیپوساکشن به شما در کاهش وزن کمک می کند، پس مراقب باشید.

اکنون برایتان سوال می شود که آیا این یک روش از بین بردن چربی نیست؟ حتی اگر به از بین بردن چربی زیر پوستی کمک کند، مقدار چربی که باید از بین برود بستگی به هدف شما دارد و تا حدی به سلامتی شما دارد.

در طی فرآیند لیپوساکشن چه رخ می دهد و چربی ها چگونه از بدن جدا می شوند؟


در طی فرآیند لیپوساکشن، یک کانولا داخل پوست قرار می گیرد که دارای خلا یا لیزر یا امواج صوتی (بسته به روش) بوده و به شکستن یا امولسیون چربی کمک می کند. سپس چربی که امولسیون شده یا به حالت مایع تبدیل شده است، درون یک بطری مکیده می شود.

در برخی موارد، چربی خارج شده به قسمت های دیگر منتقل می شود. در باقی موارد، آن را با دقت در ظرف غیر آلوده بسته می کنند و به بیرون فرستاده می شود و سپس سوخته می شود.

بنابراین اگر شما کل عمرتان فکر کرده اید که صابون‌ها از چربی انسان ساخته شده اند، نه، اینطور نیستند. چربی های خارج شده از بدن بسیار خطرناک و مسری است و پس از عمل به طور صحیح مراحل از بین بردن آن صورت می گیرد.

تجربه بعد از عمل جراحی


به طور کلی کسی که لیپوساکشن را پشت سر گذاشته است می توانند طی 2 تا 4 هفته بعد از عمل زندگی عادی خود را از سر بگیرد. در حالی که جراح شما به خصوص در مورد اینکه کدام قسمت از بدن را لیپوساکشن انجام داده اید، نکاتی در مورد بهبودی شما توصیه خواهد کرد. ممکن است شما کمی احساس ناراحتی کنید اما با احتیاط به جراح خود گوش فرا دهید. وی به شما در بهبود سریع کمک می کند.

انتخاب یک جراح برای لیپوساکشن 


قبل از انتخاب جراح برای لیپوساکشن شما ممکن است از جراح خود برای ایمنی چند سوال بپرسید.

 • آیا جراح دارای مجوز لیپوساکشن است؟
 • چه عواقب پس از عمل را می توان انتظار داشت؟
 • جراح شما چقدر تجربه دارد که لیپوساکشن را انجام دهد؟
 • مدت زمان عمل جراحی چقدر خواهد بود و چه مدت برای بهبودی طول می کشد ؟
 • زمان بندی قبل از عمل چگونه خواهد بود؟
 • آیا می توانید همزمان لیپوساکشن، کانتور بدن، انتقال چربی داشته باشید؟
 • بعد از عمل چه کاری را باید انجام دهید یا چه مواردی را باید دنبال کرد؟

لیپوساکشن می تواند جای زخم های کوچکی از خود باقی بگذارد


لیپوساکشن با استفاده از یک کانولا کوچک که درون پوست شما برای مکیدن چربی قرار داده شده است صورت می گیرد. در این فرایند ممکن است جراح چندین بار مجبور به قرار دادن کانولا باشد. این ممکن است منجر به زخم بعد از عمل جراحی شود. با بهترین روش ممکن برای جراحات کمتر با جراح خود مشورت کنید.

لیپوساکشن ممکن است باعث تورم شود 


برخی از عوارض گزارش شده است که لیپوساکشن ممکن است منجر به تورم بیش از حد بعد از عمل شود

چه خطراتی مرتبط با آن وجود دارد؟ 


افزودن چربی به سینه با انتقال چربی به آن از سایر نقاط بدن خطرات خود را دارد:

 • کیست ها
 • عفونت
 • میکروسالیزاسیون (ایجاد کلنی های میکروبی در ناحیه عمل شده)
 • نکروز (مرگ) سلول‌های چربی
 • سلول‌های منتقل شده ممکن است ناحیه پستان را ترک کنند.

قیمت انواع لیپوساکشن چقدر است؟ 


بستگی به کلینیک و جراح، لیپوساکشن می تواند هزینه های مختلفی داشته باشد. همچنین بستگی به این دارد که کدام قسمت از بدن شما می خواهید لیپوساکشن را انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان