میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست و رفع جای آکنه و جوش

میکرودرم ابریژن روشی مؤثر و غیر جراحی است که با لایه برداری لایه‌های بالایی پوست باعث رفع یا بهبود جای زخم‌های آکنه، چین و چروک‌های ظریف و لک‌های ناشی از آفتاب می‌شود. در این روش برای لایه برداری از مواد شیمیایی یا لیزر استفاده نمی‌شود بلکه تنها با پاشاندن ذرات بسیار ریز کریستالی اکسید آلومینیوم به پوست، باعث صاف و شاداب شدن آن می‌شود. میکرودرم ابریژن همچنین فرایند تولید کلاژن در پوست را تحریک کرده و کمک می‌کند تا پوست سریعتر از روند معمول خود را نوسازی کند.

آیا میکرودرم ابریژن روش مناسبی برای من هست؟


اگر هدفتان از انجام میکرودرم ابریژن خلاص شدن از شر جای زخم‌های سطحی آکنه ، لک‌های پوستی ، منافذ بزرگ ، لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن یا آفتاب ، چین و چروک‌های ظریف یا ناهمگونی رنگ و ناهمواری بافت پوستتان باشد ، شما کاندیدای مناسبی برای میکرودرم ابریژن هستید. تمام انواع و رنگ‌های پوست را می‌توان با میکرودرم ابریژن درمان کرد. با این حال ، پیش از انجام آن بهتر است با یک متخصص پوست در مورد سوابق  پزشکی خود صحبت کنید زیرا وجود مشکلاتی مانند آکنه روزاسه ممکن است باعث شود انجام میکرودرم ابریژن برای شما مناسب نباشد.

میکرودرم ابریژن چه کارهایی برای پوست من می‌تواند انجام دهد؟


میکرودرم ابریژن به کاهش خطوط و چین و چروک‌ها ، مقابله با آکنه و از بین بردن جای اسکار آن ، همگون کردن رنگ پوست ، کاهش جوش‌‌های سر سفید و سر سیاه ، کوچک کردن منافذ بزرگ و شاداب و سرزنده کردن پوست‌ کمک می‌کند. میکرودرم ابریژن با افزایش خاصیت ارتجاعی و تولید کلاژن به روند بازسازی پوست کمک می‌کند. به محض پایان کار ، متوجه می‌شوید که پوست چقدر تازه‌تر و شادابتر به نظر رسیده و صاف‌تر و لطیفتر می‌شود. بعد از میکرودرم ابریژن ، هیچ درد ناراحتی وجود ندارد و نیازی به استراحت و ریکاوری نیست.

چند نوع میکرودرم ابریژن وجود دارد؟ و کدام نوع آن بهتر است؟


دو نوع میکرودرم ابریژن وجود دارد: میکرودرم ابریژن با الماس و میکرودرم ابریژن با کریستال. در هر دو روش‌ از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که هنگام استعمال فرد روی پوست خود خراشیده شدنی ملایم همراه با فشاری جزئی که ناشی از حرکات ارتعاشی و مکش دستگاه  است، احساس خواهد کرد.

میکرودرم ابریژن با کریستال روش قدیمی‌تری است و بیشتر متخصصان مراقبت از پوست برای بیماران خود از آن استفاده می‌کنند. برای انجام میکرودرم ابریژن با کریستال، دسته دستگاه که ذرات میکرو کریستال‌ متشکل از دی اکسید آلومینیوم را با سرعت بالا روی پوست می‌پاشد را به آرامی روی پوست می‌کشند و به این شکل لایه آسیب دیده یا پیر پوست لایه برداری می‌شود. این دستگاه همچنین با مکشی که ایجاد می‌کند پوست مرده و کریستال‌های قبلی را مثل جاروبرقی می‌مکد، و بدین شکل باعث می‌شود پوست صورت بعد از کار تمیز و شفاف باشد.

کار دستگاه میکرودرم ابریژن با الماس شبیه یک رنده پنیر است، و در آن از دستگاهی که شامل میله‌ای با نوکی از جنس تراشه‌های الماس طبیعی یا مصنوعی است استفاده می‌شود. از آنجا که در این تکنیک از ذرات استفاده نمی‌شود، بعضی از متخصصان زیبایی استفاده از آن را ترجیح می‌دهند زیرا کنترل آن راحتتر بوده و دقت بیشتری دارد. این در واقع همان روشی است که در دستگاه‌های لایه بردار خانگی نیز استفاده می‌شود.

مقایسه این دو روش

هر دو روش نسبتاً سریع‌اند به طور متوسط ​​هر جلسه از هر کدام حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و قرمزی که پس از هر دو روش ایجاد می‌شود معمولاً تا پایان روز از بین می‌رود. از آنجا که در دستگاه میکرودرم ابریژن با الماس از ذرات استفاده نمی‌شود کاربر آن می‌تواند کنترل و دقت بیشتری روی کار داشته باشد. با این حال ، چون سطح پوست کاملاً صاف نیست، با دستگاه میکرودرم ابریژن با کریستال می‌تواند وارد شیارهای روی پوست شده و چندین بار روی آن ناحیه کار کرد، اما از آنجا که سلول‌های پوست روی سر الماسی میله دستگاه جمع می‌شوند، با دستگاه الماسی فقط یک بار می‌توان از روی هر سطحی عبور کرد.

آمادگی‌های لازم برای میکرودرم ابریژن


یکی از مزایای میکرودرم ابریژن آن است که زمان لازم برای آمادگی قبل از آن بسیار کوتاه است. نیازی به استفاده از هیچ دارویی قبل از آن نیست اما ممکن است از شما بخواهند مصرف داروهای حاوی آسپرین ، رتین-آ ، رنووا ، دیفرفرین یا گلیکولیک اسید را متوقف کنید. حداقل از یک هفته قبل از میکرودرم ابریژن ، نباید بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفته و اپیلاسیون یا درمان با لیزر انجام داده باشید.

مراحل انجام میکرودرم ابریژن


مراحل انجام میکرودرم ابریژن-min

ابتدا پوست را با ژل یا الکل مخصوصی تمیز می‌کنند. سپس جریانی از میکرو کریستال‌های اکسید آلومینیوم از طریق یک لوله کوچک با فشار روی پوست پاشانده می‌شود. این لوله سلول‌های مرده پوست و کریستال‌های قبلی را نیز مثل جاروبرقی با مکش تمیز می‌کند. پس از میکرودرم ابریژن ، روی پوستتان کرم ضد آفتاب مغذی خاصی می‌زنند تا بتوانید بلافاصله پس از درمان به روند روزمره زندگی خود برگردید.

هر کس به چند جلسه میکرودرم ابریژن نیاز دارد؟


متخصص زیبایی پوست به شما خواهد گفت که برای دستیابی به بهترین نتایج حدودا به چند جلسه میکرودرم ابریژن نیاز دارید. تغییرات عمده بعد از جلسه پنجم آشکار خواهد شد ، با این حال بیشتر بیماران گزارش داده‌اند که بعد از گذشت دو جلسه شاهد تغییرات مثبت و بهبود در پوست خود بوده‌اند. به طور کلی افراد به 6 تا 8 جلسه میکرودرم ابریژن نیاز دارند که توصیه می‌شود جلسات حدوداً دو تا سه هفته با هم فاصله داشته باشند ، تا پوست بین جلسات زمان لازم برای بهبودی را داشته باشد. پس از اتمام جلسات، توصیه می‌شود برای حفظ نتایج، هر دو یا سه ماه یک بار یک جلسه میکرودرم ابریژن دیگر انجام شود.

تفاوت بین درم ابریژن و میکرودرم ابریژن چیست؟


بیایید کلمات این دو عبارت را جدا جدا بررسی کنیم:

 • درم = پوست
 • ابریژن = خراشیدن یا لایه برداری کردن
 • میکرو = بسیار کوچک

به طور خلاصه ، هر دو روش از جمله روش‌های جوانسازی پوست صورت هستند که با برداشتن یک (یا چند) لایه از پوست ، باعث بهبود رنگ و بافت آن می‌شوند با این تفاوت که میکرودرم ابریژن روشی کم تهاجمی‌تر است.

درم ابریژن یک روش پزشکی است که طوری طراحی شده که با کاهش ظاهر اسکارها ، چین و چروک‌های ظریف یا تومورها و زوائد پیش سرطانی ( تومورهایی که احتمال دارد سرطانی شوند)، باعث صاف شدن سطح پوست می‌شود. این عمل نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود و انجام آن فقط توسط جراح پلاستیک یا متخصص پوست امکان پذیر است. طی این روش ، پزشک پوست را تراش می‌دهد‌ و تا جایی که به "ایمن‌ترین سطحی" که باعث شود جای زخم یا چین و چروک‌ها کمتر شوند برسد، آن را لایه به لایه برمی‌دارد. درم ابریژن تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. بعد از این عمل ، فرد شاهد بهبود چشمگیری در بافت و رنگ پوست خود خواهد بود. با این حال ، نوسازی کامل بافت و رنگ پوست ممکن است تا شش یا دوازده ماه طول بکشد.

میکرودرم ابریژن هم به همین ترتیب می‌تواند باعث بهبود بافت و رنگ پوست شود. این روش برای درمان تغییر رنگ ، آسیب‌دیدگی‌های ناشی از نور خورشید ، اسکار باقیمانده از زخم و ترک‌های پوستی استفاده می‌شود. میکرودرم ابریژن بسیار کم تهاجمی‌تر از درم ابریژن است و تنها لایه ضخیم و ناهموار بیرونی را از بین می‌برد. در این روش بر خلاف درم ابریژن ، نیازی به بی حسی یا بیهوشی نیست و طی آن بیمار صرفا چیزی در حد یک خراش یا لرزش خفیف احساس خواهد کرد. هر متخصص زیبایی یا پزشک دارای مجوزی می‌تواند میکرودرم ابریژن را انجام دهد ، زیرا در این روش صرفا بیرونی‌ترین لایه پوست برداشته می‌شود. نکته قابل توجه این است که هیچ نیازی به استراحت یا ریکاوری نیز پس از میکرودرم ابریژن نیست.

مشاوره پس از میکرودرم ابریژن


مشاوره پس از میکرودرم ابریژن-min

مراقبت‌های بعد از میکرودرم ابریژن:

 • تا 12 ساعت بعد از میکرودرم ابریژن آرایش نکنید ، این کار باعث می‌شود لایه اسیدی طبیعی پوست مجددا روی پوست تشکیل شود.
 • به یاد داشته باشید که پوست تازه‌ای که از زیر لایه‌های برداشته شده ظاهر شده آسیب پذیر است – همین دلیل از ضد آفتاب با SPF 30 برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید استفاده کنید.
 • با استفاده از مرطوب کننده مناسب شب و روز، پوست خود را به خوبی مرطوب نگه دارید - این کار مانع از پوسته ریزی و خشکی پوست می‌شود.
 • پوست خود را با محصولات متعادل کننده PH تمیز کنید - این بدان معنی است که هر روز از پاک کننده ، تونر و مرطوب کننده برای پوستتان استفاده کنید.
 • تا 7 روز پس از میکرو درم ، از هیچ گونه محصول و مواد حاوی AHA استفاده نکنید. این ماده ممکن است پوستتان را تحریک کنند.
 • به مدت یک هفته پس از میکرودرم از هرگونه اپیلاسیون ، بند انداختن یا استفاده از موکن و کرم‌های موبر خودداری کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید لیزر موهای زائد انجام دهید، باید تا 10 روز پس از میکرودرم صبر کنید - معمولاً لیزر موهای زائد صورت در فواصل یک ماهه انجام می‌شود ، بنابراین شما می‌توانید جلسه میکرودرم خود را به خوبی بین جلسات لیزر خود تنظیم کنید.
 • اگر پوستتان را لایه برداری کرده‌اید ، حداقل باید 14 روز بعد از آن صبر کنید تا بتوانید میکرودرم انجام دهید - در غیر این صورت ترکیب دو روش درمانی با هم ممکن است به پوست آسیب برساند.
 • برای آبرسانی مجدد پوست خود زیاد آب بنوشید.
 • تا 24 ساعت از شنا کردن خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت نه به سونا برید و نه حمام آفتاب بگیرید.
 • جلسات میکرودرم ابریژن باید هر 10 تا 14 روز تکرار شود تا به نتیجه مطلوب برسید - بعد از هر بار میکرودرم ، پوستتان سالم‌تر خواهد شد.

رعایت تمام اقدامات فوق تضمین می‌کند که پوست در بهترین حالت خود به نظر رسیده و از درمان خود نهایت استفاده را ببرید.

سوالات متداول


پزشکان انجام میکرودرم ابریژن را در چه فواصل زمانی توصیه می‌کنند؟

میکرودرم ابریژن را از یک بار در هفته تا یک بار در ماه می‌توان ‌انجام داد. اما این مساله کاملا به اهداف مد نظر افراد و وضعیت پوست آنها بستگی دارد. پزشکان پیشنهاد می‌کنند برای دستیابی به نتایج حداقل شش بار میکرودرم ابریژن انجام شود. در صورت وجود لک‌های رنگی ، جای زخم یا سایر مشکلات پوستی ، به تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهد بود. میکرودرم ابریژن با تقویت چرخه طبیعی ریزش لایه‌های مرده پوست و تحریک کلاژن سازی باعث رشد پوست جدید می‌شود. البته نتایج هیچ یک از روش‌های مراقبتی پوست ، سریع نیست. از آنجا که میکرودرم ابریژن به مرور زمان باعث بهبود پوست می‌شود، لازم است نسبت به پوست خود صبور باشید و مثل وقتی که بدنتان را برای یک دوی ماراتن به مرور زمان آماده می‌کنید با پوست خود رفتار کنید.

میکرودرم ابریژن چه خطراتی ممکن است داشته باشد ؟ و چگونه می‎توان این موارد را به حداقل رساند؟

از آنجا که میکرودرم ابریژن یک روش غیر تهاجمی است ، خطرات احتمالی مرتبط با آن هم جزئی هستند. اگر داروهایی مانند آکوتان ( راکوتان) ، داروهای تجویزی قوی حاوی رتینول ، رتین-آ یا ترتینوئین استفاده می‌کنید ، ممکن است بهتر باشد از انجام میکروئرم ابریژن خودداری کنید. استفاده از این نوع محصولات پوست را فوق العاده حساس کرده و ممکن است باعث شود اثرات میکرودرم ابریژن خیلی تهاجمی شود. شما باید در مورد برنامه‌های مراقبت از پوست خود با پزشک یا متخصص زیبایی خود صادق باشید. در غیر این صورت، ممکن است عوارض جدی برایتان  پیش بیاید که منجر به ایجاد اسکار روی پوستتان شود. اگر شک دارید که میکرودرم ابریژن انتخاب مناسبی برای پوست شما هست یا نه، همیشه بهترین راه آن است که در این خصوص با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

آیا در طول انجام میکرودرم ابریژن درد یا ناراحتی خاصی احساس خواهم کرد؟

روش میکرودرم ابریژن تقریباً بدون درد است. برخی از بیماران می‌گویند هنگام تماس میکرو بلورها با پوست دچار احساس خارش یا خشکی شده‌اند. ممکن است در اطراف چشم‌ها کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما با ادامه روند درمان ، پوست به برخورد کریستال‌ها عادت می‌کند. ممکن است طی 24 ساعت اول بعد از میکرودرم پوست صورتتان کمی صورتی رنگ به نظر برسد ، اما قاعدتا نباید احساس خارش یا درد داشته باشید.

چه مدت بعد از میکرودرم ابریژن می‌توانم سر کار خود برگردم؟

بلافاصله بعد از آن که از مطب پزشکتان خارج می‌شوید می‌توانید به محل کار خود برگردید. اگر پوستتان کمی قرمز رنگ، شبیه به حالت آفتاب سوختگی خفیف ، به نظر برسد می‌توانید آن را با استفاده از یک کرم آرایشی سبک پوشش دهید.

آیا پس از میکرودرم ابریژن، برای حفظ نتایج لازم است مجددا درمان تکرار شود؟

پس از اتمام یک دوره کامل درمان با میکرودرم ابریژن ، برای حفظ نتایج و این که پوستتان همچنان صاف‌تر و جوان‌تر به نظر برسد می‌توانید هر سه ماه یکبار مجددا یک جلسه میکرودرم ابریژن انجام دهید.

هر جلسه میکرودرم ابریژن چقدر طول می‌کشد؟

هر جلسه میکرودرم ابریژن به طور معمول بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. با این حال ، اگر بخواهید گردن یا سایر قسمت‌های بدن نیز تحت درمان قرار بگیرند ، کار ممکن است تا یک ساعت هم طول بکشد.