در زمان تولد معمولاً پوست یک ارگان بی نقص و بدون لکه یا زخم است. با گذشت زمان، این ارگان متحمل آسیب‌های مختلفی شده و جای زخم بر روی آن باقی می‌ماند. وجود جای زخم بر روی صورت می‌تواند باعث احساس سرخوردگی و خجالت شود. کرم‌ها، ژل و پمادهای بدون نسخه می‌توانند در برخی از موارد به شما کمک کنند. در صورتی که این روش‌ها نتوانند اسکار روی صورت را از بین ببرند، روش‌های زیبایی جدید مثل لیزر یا میکرونیدلینگ برای صاف کردن و کاهش قرمزی زخم‌ها به کار گرفته خواهند شد.

در کلینیک پوست و موی رازی، ما می‌توانیم برای کاهش زخم‌های صورت به شما کمک کنیم. در این کلینیک ما از روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود زخم‌های صورت استفاده می‌کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان فرورفتگی‌های صورت و دریافت نوبت در کلینیک پوست و مو رازی با شماره تلفن‌های 0922752681702188334029 تماس حاصل فرمایید.

انواع فرورفتگی‌های صورت و جای اسکار


انواع مختلفی از اسکارها وجود دارند که برای هر نوعی از پوست متفاوت خواهند بود. هر نوع از این اسکارها نیازمند روش درمانی به خصوص بوده که در زیر به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

اسکارهای قندیلی (ice pick)

اسکارهای قندیلی (ice pick)

این اسکارها سوراخ‌های کوچک و عمیقی بر روی پوست هستند که در اثر آکنه ایجاد می‌شوند. طول آن‌ها در حدود 2 میلیمتر بوده و باریک و عمیق هستند. ظاهر ایجاد شده در اثر این اسکارها به مانند این است که پوست شما توسط یک جسم نوک تیز سوراخ شده باشد.

اسکارهای پیوسته (tethered)

اسکارهای پیوسته (tethered)

اسکارهای به هم پیوسته یا لنگری بیش از همه بر روی شقیقه‌ها، پیشانی و گونه‌ها دیده می‌شوند. این اسکارها با استفاده از الیاف فیبروز، از قاعده‌ی پوست به عضلات زیر آن متصل می‌شوند. این اسکارها در زمان حرکت پوست مشخص می‌شوند به شکلی که با کشیده شدن پوست، اسکار در جای خود باقی می‌ماند.

اسکارهای غلطکی (rolling) و واگنی (box)

اسکارهای غلطکی (rolling) و واگنی (box)

این اسکارها فرورفتگی‌های گرد و بیضی شکلی هستند که لبه‌های شیب دار داشته و شبیه به گودال به نظر می‌رسند.

اسکارهای آتروفیک

این اسکارهای فرورفته زمانی ایجاد می‌شوند که پوست توانایی ‌ترمیم خود را نداشته و اسکارهای نامتقارنی بر روی آن ایجاد می‌شوند. اسکارهای آتروفیک معمولاً نتیجه‌ی آکنه‌های شدید یا آبله مرغان هستند.

روش‌های درمانی مؤثر برای اسکار


روش‌های درمانی مؤثر برای اسکار

زمانی که اسکار ایجاد می‌شود به یک بخش دائمی در پوست شما تبدیل خواهد شد. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها اسکارها را کاهش داد. ازجمله روش‌های درمانی رایج برای اسکار که توسط متخصصین پوست توصیه می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق

در اسکارهای برجسته، تزریق استروئید می‌تواند اندازه‌ی اسکار را کاهش داده و آن را با پوست هم سطح کند. ازجمله تزریقات دیگر می‌توان به فیلرهای پوستی و کلاژن اشاره کرد که باعث برجسته شدن اسکارهای فرورفته می‌شوند.

پمادها

کرم‌ها و پمادهای ضد اسکار موجود در داروخانه‌ها می‌توانند برای موارد خفیف گزینه‌ی مناسبی باشند. متخصص پوست می‌تواند ژل‌های درمانی مؤثرتری را نیز برای شما تجویز کند.

لایه برداری شیمیایی

می‌توان با استفاده از روش‌های لایه برداری شیمیایی اسکارها را از بین برده و یا آن‌ها را کاهش داد. این روش با از بین بردن لایه‌ی مرده و آسیب دیده‌ی پوست، باعث‌ترمیم پوست خواهد شد. این کار باعث رشد پوست جدید و نرم شده که بافت و رنگ آن نیز با پوست اطراف هماهنگ خواهد بود. لایه برداری شیمیایی برای اسکارها و جای جوش مناسب هستند. این روش درمانی را می‌توان برای پوست صاف و شفاف نیز به کار برد. لایه برداری شیمیایی روشی غیر تهاجمی بوده و نیازی به زمان برای بهبودی ندارد. نتایج این روش درمانی برای افرادی که پوست روشن دارند بهتر خواهد بود.

درم ابریشن

درم ابریشن یک روش لایه برداری پوست بوده که به ترمیم و کاهش اسکارهای پوست کمک می‌کند. در این روش پوست لایه برداری شده و سلول‌های مرده و آسیب دیده از بین می‌روند. سپس پوست‌ترمیم شده و بافت اسکار از نظر رنگ و بافت با پوست اطراف همسان می‌شود. این روش درمانی برای اسکارهای ناشی از آکنه مناسب بوده و نتایج بلند مدتی به همراه خواهد داشت. این روش درمانی به سرعت انجام شده و نیازی به زمان برای بهبودی نخواهد داشت. این روش درمانی برای افرادی که به دنبال روش‌های کم تهاجمی‌تر می‌گردند مناسب است.

از بین بردن اسکار با لیزر

لیزردرمانی پوست جایگزین بسیاری مناسبی برای عمل جراحی است. در این روش از یک اشعه‌ی قوی نوری برای ایجاد آسیب‌های خفیف در پوست و تحریک روند بازسازی و تولید کلاژن استفاده می‌شود. متخصصین پوست می‌توانند با استفاده از لیزر انواع مختلفی از اسکار بر روی صورت و بدن را از بین برده و یا آن‌ها را کاهش دهند. جای زخم، جای جوش، خطوط چاقی و لاغری و کلوئیدها را می‌توان با استفاده از لیزر از بین برد.

لیزردرمانی یک روش غیرتهاجمی بوده و به سرعت قابل انجام است. افراد معمولاً بلافاصله پس از لیزر درمانی به زندگی عادی خود بازگشته و تنها ممکن است پوست آن‌ها مقداری حساس شود. پس از لیزردرمانی بهتر است از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید تا پوست شما به طور کامل‌ترمیم شود. نتایج درمانی متفاوت بوده و ممکن است برای رسیدن به هدف خود به چند جلسه درمان احیاج داشته باشید.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون جراحی بوده که به ترمیم طبیعی پوست کمک می‌کند. متخصص پوست در این روش با استفاده از یک دستگاه دارای سوزن‌های ریز، سوراخ‌های ریزی را در پوست ایجاد می‌کند. پوست این سوراخ‌ها را ترمیم کرده و با تولید کلاژن به صاف شدن و یکدست شدن رنگ و بافت پوست کمک می‌کند. جای جوش، جای زخم و دیگر ضایعات پوستی در این روش بهبود پیدا می‌کنند.

میکرونیدلینگ به آسانی قابل تکرار بوده و می‌توان آن را در روتین مراقبت‌های پوستی قرار داد. افزایش کلاژن در این روش به حفظ انعطاف پوست کمک کرده و نشانه‌های پیری را کاهش می‌دهد. می‌توان این روش را به همراه روش‌های مراقبتی دیگر پوست به کار گرفت تا با نفوذ بهتر مواد معدنی و ویتامین‌ها به پوست، نتایج بهتری به دست آورد. این روش به سادگی و به سرعت در مطب پزشک قابل انجام است.

عمل جراحی

برداشتن اسکار با استفاده از عمل جراحی، تهاجمی‌ترین روش موجود است. ممکن است پزشک شما را به جراح مربوطه ارجاع داده و از او بخواهد با استفاده از عمل جراحی، بافت اسکار شما را برداشته و یا آن را کاهش دهد. برای مثال جراح می‌تواند با برداشتن پوست از ناحیه‌ی دیگر بدن و قرار دادن آن بر روی اسکار، آن را کوچک‌تر کند.

زد پلاستی (Z-Plasty) یک روش بسیار کارآمد برای از بین بردن اسکار است. این روش به خصوص در مواردی که پوست سفت شده است کارایی دارد چرا که جراح پوست را به شکل نوک تیز و دقیق پیوند زده و سفتی پوست کاهش پیدا می‌کند. عمل جراحی می‌تواند یک گزینه‌ی دائمی برای کاهش قابل توجه اسکارهای پوستی باشد.

زد پلاستی نیازمند بی حسی بوده و در مطب پزشک انجام می‌شود. روش‌های درمانی دیگر نیازمند زمان کمتری برای بهبودی بوده و افراد برای گرفتن نتیجه‌ی مناسب از این روش، باید دستورالعمل‌های خاصی را رعایت کنند.

در دوران بهبودی پس از این عمل ممکن است نیاز به استفاده از داروهای خاصی داشته باشید. همچنین باید از کشیده شدن ناحیه جلوگیری کرده و آن را در آب فرو نبرید.

پیشگیری از اسکار صورت


پیشگیری از اسکار صورت

روش‌های برای پیشگیری از ایجاد اسکار و همچنین کاهش اسکار پس از ایجاد زخم یا انجام عمل جراحی بر روی صورت وجود دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های بهبود اسکارهای صورت با پزشک خود مشورت کرده و یا از تکنیک‌های زیر استفاده کنید. تکنیک‌های زیر به روند بهبودی پوست کمک کرده و عوارض ایجاد شده را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

  • روغن یا کرم ویتامین E را به صورت روزانه بر روی اسکار استفاده کنید. ویتامین E حاوی خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریال است. این ماده به بهبود زخم کمک کرده و هرگونه التهاب در بافت اسکار صورت را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید مکمل ویتامین E را به صورت خوراکی مصرف کنید تا اثرات آنتی اکسیدانی آن در داخل بدن شما نیز اعمال شوند.
  • از مرطوب کننده‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) استفاده کرده و آن را به صورت روزانه بر روی ناحیه‌ی اسکار استعمال کنید. آلفا هیدروکسی اسیدها به از بین بردن اسکار کمک کرده و برای سلامت پوست شما نیز مفید خواهند بود. این مواد با تسریع روند تولید کلاژن به ترمیم زخم کمک خواهند کرد. برای شکل گیری اسکارهای سفت بر روی صورت شما به کلاژن نیاز خواهید داشت.
  • دوری از نیکوتین برای روند بهبود زخم ضروری خواهد بود. توانایی بدن برای بهبودی زخم به اکسیژن برای ترمیم و بازسازی سلول‌ها و سیستم ایمنی برای جلوگیری از بروز عفونت وابسته است. زمانی که سیستم ایمنی ضعیف شده و سطح اکسیژن در منطقه‌ی آسیب دیده به دلیل سیگار کشیدن کاهش پیدا کند، احتمال بهبودی بدون باقی ماندن جای زخم کاهش خواهد یافت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان