زگیل‌ تناسلی، رشد پوستی است که در ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد می‌شود. زگیل‌های تناسلی توسط زیرگروه‌های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر با نام HPV شناخته می‌شوند، به وجود می‌آیند. در حالی که بیش از 100 زیرگروه HPV وجود دارد، نوع 6 و 11 این ویروس شایع‌ترین علت بروز زگیل‌های تناسلی هستند. زیرگروه‌های دیگر می‌توانند باعث ایجاد زگیل در قسمت‌های مختلف بدن مانند پا و دست شوند. نوع 16 و 18 بیشتر با سرطان دهانه رحم ارتباط دارند. برای تشخیص، باید توسط یک پزشک متخصص ویزیت شوید. در صورت داشتن زگیل تناسلی، پزشک زگیل‌هایی را که نیاز به درمان دارند بررسی می‌کند و به سوالات شما پاسخ می‌دهد.

برای از بین بردن زگیل تناسلی از نیتروژن مایع استفاده می‌شود. در این روش، زگیل‌ها فریز یا یخ زده می‌شوند تا بافت ویروسی شده از بین برود. قبل از شروع کرایوتراپی برای زگیل تناسلی، این روش توسط پزشک به بیمار توضیح داده خواهد شد. در حین برداشتن، ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید. بعد از درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی، ممکن است کمی ناراحتی در محل زگیل، تاول‌های خفیف یا تحریک پوست احساس کنید. بهبودی پوست شما معمولا بین یک تا سه هفته طول می‌کشد. به شما توصیه می‌شود برای جلوگیری از عفونت از مناطق تحت درمان مراقبت کنید. در بعضی موارد، برای حفظ نتایج ممکن است به انجام مکرر این روش نیاز داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کرایوتراپی زگیل تناسلی و دریافت نوبت در کلینیک پوست و مو رازی با شماره تلفن‌های 0922752681702188353259 تماس حاصل فرمایید.

علت زگیل‌های تناسلی چیست؟ 


علت زگیل‌های تناسلی چیست؟

زگیل‌های تناسلی به طور مستقیم در هنگام روابط جنسی واژینال یا مقعدی از تماس پوست به پوست منتقل می‌شوند. برای انتقال HPV نیازی به انتقال مایعات نیست. بنابراین، کاندوم‌ها در جلوگیری از انتقال این ویروس موثر نیستند. HPV می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود حتی اگر شریک زندگی شما هیچ علامت فعال یا علائم زگیل تناسلی را نداشته باشد.

علائم زگیل تناسلی چیست؟


علائم زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی را می‌توان در دهان یا نواحی دستگاه تناسلی شامل آلت تناسلی مرد، بیضه، واژن، دهانه رحم و راست روده مشاهده کرد. زگیل‌های تناسلی به طور معمول به صورت یک ضایعه برجسته یا برجستگی کوچک در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. آنها می‌توانند به ضایعات بزرگتر با ظاهر متفاوت برجسته یا صاف مانند یا شبیه گل کلم تبدیل شوند. زگیل‌های تناسلی معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. زگیل‌ها می‌توانند خود به خود برطرف شوند، ثابت بمانند یا در اندازه و تعداد آنها افزایش یابد.

در بیشتر موارد، زگیل‌های تناسلی بدون درد و علامت هستند، اما در برخی از افراد زگیل‌های تناسلی می‌توانند باعث خونریزی، خارش یا حتی انسداد مجرای ادرار شوند. اگرچه زگیل های تناسلی در هر فرد آلوده به HPV رشد می‌کنند، اما در افراد دیابتی، اچ آی وی / ایدز، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن برای پیوند اعضا استفاده می‌کنند، رشد سریع‌تری دارند.

چگونه بفهمم که زگیل تناسلی دارم؟ 


زگیل‌های تناسلی را می‌توان با ظاهر مشترک آنها بر روی پوست تشخیص داد، با این حال فقط پزشک متخصص می‌تواند زگیل‌های تناسلی را به طور دقیق تشخیص دهد. به یاد داشته باشید که تمام برجستگی‌های کوچک در ناحیه تناسلی لزوما زگیل‌های تناسلی نیستند. برجستگی ممکن است نشانگرهای خوش خیم پوستی پاپول‌های آلت تناسلی مرد و سایر ضایعات غیر HPV باشد. پزشک اغلب برای تأیید تشخیص زگیل تناسلی مربوط به HPV، یک بیوپسی کوچک در هنگام معرفی اولیه بیمار با ضایعه دستگاه تناسلی مشکوک ارسال می‌کند.

کرایوتراپی زگیل تناسلی 


کرایوتراپی، همراه با کرم‌های موضعی، یکی از رایج‌ترین گزینه‌های درمانی زگیل‌های تناسلی است.  روند درمان کرایوتراپی، همان  یخ زدگی زگیل تناسلی است. این روش با استفاده از نیتروژن مایع برای یخ زدگی و ذوب مکرر زگیل‌ها در دمای -180 است. قرار گرفتن زگیل‌ها در این دما خون رسانی را مختل کرده، سلول‌ها را از بین می‌برد و پس از چند روز به طور معمول زگیل ها برطرف می‌شوند.

سایر دستگاه‌های کمتر تخصصی، از جمله داروهای بدون نسخه، قادر به رسیدن به چنین دمای سردی نیستند، بنابراین از اثر کمتری برخوردار هستند.

کرایوتراپی چقدر موثر است؟ 

میزان موفقیت در بیماران تحت درمان زگیل‌های تناسلی با کرایوتراپی پس از 6 تا 10 هفته درمان بین 44 تا 75 درصد است.

اثربخشی کرایوتراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد. آنها ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشند:

  • تعداد زگیل‌های شما
  • اندازه زگیل‌ها
  • مدت زمانی که به این زگیل‌ها مبتلا شده اید
  • محل تشریحی زگیل‌ها (به عنوان مثال زگیل‌های مقعدی دیرتر به درمان پاسخ می‌دهند)
  • محتوای زگیل‌ها
  • بیمارانی که به دلیل ناراحتی، درد و عدم بهبود، دوره درمان کامل را به پایان نمی‌رسانند
  • سطح تجربه پزشك در استفاده از روش فریز یا کرایوتراپی
  • نوع دستگاهی که برای ارائه کرایوتراپی استفاده می‌شود (زیرا همه عمکلرد همه‌ی دستگاه‌ها یکسان نیست).

درمان چقدر طول می‌کشد؟ 

طول دوره درمان از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. در حالی‌که برخی از بیماران ممکن است در یک ویزیت، تحت درمان قرار بگیرند، برخی دیگر ممکن است به هفته‌ها درمان نیاز داشته باشند و برخی حتی ممکن است درمانشان ماه‌ها طول بکشد. پیش بینی تعداد ویزیت‌های احتمالی (و در نتیجه مدت زمان درمان) بسیار دشوار است.

آیا کرایوتراپی برای زگیل‌های من مناسب است؟ 

کرایوتراپی برای انواع زگیل‌ها مناسب است. با این حال، پیش بینی پاسخ زگیل به درمان دشوار است. بعلاوه، انواع مختلف زگیل ممکن است از یک وسیله خاص برای کرایوتراپی بهره مند شوند (زیرا همه وسایل یکسان نیستند).

آیا بعد از کرایوتراپی به مرخصی نیاز دارم؟ 

بیشتر بیماران پس از کرایوتراپی نیازی به هیچ وقت مرخصی از کار ندارند. به ندرت، فرد ممکن است به مدت یک یا دو روز پس از درمان کمی درد داشته باشد، به خصوص هنگامی که کرایوتراپی فشرده اعمال شده باشد.

آیا این یک روش دردناک است؟ 

کرایوتراپی معمولاً کمی احساس سوزش و درد ایجاد می‌کند که می‌تواند برای مدت کوتاهی پس از جلسه درمان ادامه یابد – به طور معمول از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است.

با این حال، آستانه درد در بیماران متفاوت است و برخی نیز آن را یک درمان نسبتاً دردناک می‌دانند، که میزان کرایوتراپی قابل استفاده را محدود می‌کند.

آیا می‌توانم کرایوتراپی را تحت بی حسی موضعی انجام دهم؟ 

برخی از متخصصان ممکن است برای محدود کردن احساس درد، کرم بی حس کننده را برای آماده سازی درمان استفاده کنند. این امر گاهی اوقات هنگام انجام کرایوتراپی “فشرده” در درمان زگیل‌های مقاوم استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند در افرادی که آستانه درد آنها کم است استفاده شود.

عوارض جانبی بعد از فریز کردن زگیل تناسلی چیست؟ 

محدود کردن درمان کرایوتراپی تنها به خود زگیل، دشوار است. پوست طبیعی مجاور زگیل تا حدی تحت تاثیر این درمان قرار می‌گیرد. قرار گرفتن مکرر پوست طبیعی در معرض چنین دمای کم می‌تواند به آن آسیب برساند، باعث ایجاد رنگدانه های بی‌رنگ‌تر یا ایجاد زخم در نواحی تحت درمان شود، اما این اغلب بعد از چند ماه عادی می‌شود.

در افرادی که تحت درمان تهاجمی زگیل‌های گوشتی (زگیل در دهانه آلت تناسلی مرد) با کرایوتراپی قرار می‌گیرند، ممکن است به فیبروز زگیل گوشتی و گاهی اوقات باریک شدن آلت مبتلا شوند که برای اصلاح ناهنجاری نیاز به جراحی دارند.

آیا کرایوتراپی برای خانم‌های باردار مناسب است؟ 

بله. سرما درمانی یک روش‌ ایمن برای درمان زگیل در بارداری است. زگیل در دوران بارداری به دلیل تغییر در هورمون‌ها و سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد، اما باید توجه داشته باشید که زگیل‌ها اغلب پس از زایمان برطرف می‌شوند. ممکن است لازم باشد تا بعد از تولد صبر کنید.

چگونه می‌توانم از زگیل‌های تناسلی جلوگیری کنم؟ 


جلوگیری از زگیل‌های تناسلی

استفاده منظم از کاندوم می‌تواند از انتقال زگیل‌های تناسلی مربوط به HPV جلوگیری کند،اما  با این حال آن‌ها صدر در صد موثر نیستند زیرا تمام مناطق پوستی آلوده به HPV تحت پوشش کاندوم نیستند.

برای زنان، دو واکسن Cervarix و Gardasil وجود دارد که از انواع HPV که بیشتر سرطان‌های دهانه رحم را ایجاد می‌کنند محافظت می‌کند. همچنین نشان داده شده است که این واکسن‌ها در کمک به جلوگیری از زگیل‌های تناسلی مرتبط با HPV موثر هستند. این واکسن‌ها معمولاً باید از 9 تا 11 سالگی تزریق شوند، اما این موارد برای زنان جوان از 26 سالگی که قبلاً واکسن تزریق نکرده اند، توصیه می‌شود.

واکسن گارداسیل برای مردان جوان از زگیل‌های تناسلی و سرطان مقعد محافظت می‌کند.

راه‌های دیگر درمان زگیل تناسلی علاوه بر کرایوتراپی چیست؟


راه های درمان زگیل تناسلی

در حدود 10-20٪ از افراد، بدن می‌تواند به تنهایی با ویروس مقابله کند و زگیل‌های تناسلی خود به خود از بین می‌روند. با این حال، در بسیاری از افراد زگیل‌های تناسلی به طور خود به خود برطرف نمی‌شوند و نیاز به درمان دارند. وقتی زگیل‌های تناسلی کوچک و کم باشند، ژل‌ها و کرم‌های موضعی مانند پودوفیلین و کرم ایمی کیمود وجود دارند که موثر هستند. پزشک می‌تواند از تری کلرواستیک اسید (TCA) ، نوعی ماده شیمیایی که زگیل‌های دستگاه تناسلی را می‌سوزاند استفاده کند.

بسیاری از روش‌های درمانی سریع و آسان برای زگیل تناسلی وجود دارد که با بی حسی موضعی و بدون بستری در مطب پزشک قابل انجام است. این تکنیک‌ها حداقل تهاجمی و بسیار موثرهستند. این درمان‌ها شامل:

  • روش الکترود: این روش بسیار موثر و کم تهاجمی شامل استفاده از جریان الکتریکی برای از بین بردن زگیل‌ها است. پزشک معمولاً از این روش در مطب برای درمان یا از بین بردن زگیل‌های تناسلی استفاده می‌کند.
  • برای زگیل های بزرگ‌‌تر یا زگیل‌های مجرای ادرار، ممکن است لازم باشد که به اتاق عمل بروید. در اتاق عمل می‌توان از روش‌های مختلفی تحت بیهوشی عمومی استفاده کرد. برای زگیل‌های بزرگتر یا تکه‌های زگیل که نزدیک به هم هستند، می‌توان از عمل جراحی استفاده کرد که ممکن است ختنه در مردان باشد. علاوه بر این روش، لیزر C02 برای درمان زگیل‌های تناسلی بزرگتر یا پیشرفته بسیار موثر است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان