زگیل‌های تناسلی برجستگی‌های مسطح کوچکی به رنگ پوست، و یا برجستگی‌های کوچک و گل کلم مانندی هستند که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. همه انواع این ویروس باعث زگیل تناسلی نمی‌شوند. HPV  با سرطان واژن و مهبل ، مقعد و آلت تناسلی مردان ارتباط دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی‌شود.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود؟ 


عامل ایجاد زگیل تناسلی،  HPVیا  ویروس پاپیلومای انسانی است. HPV از جمله عفونت‌های منتقله آمیزشی (STI) است. متداول‌ترین شیوه ابتلا به HPV رابطه جنسی دهانی ، یا رابطه جنسی از راه واژن یا مقعد با شخصی است که به HPV آلوده است. تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی عدم برقراری رابطه جنسی است. اگر از نظر جنسی فعال هستید ، داشتن رابطه جنسی فقط با یک شریک جنسی که به  این ویروس آلوده نیست و تنها با شما رابطه جنسی دارد ، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش خواهد داد.

ندیدن زگیل تناسلی در یک شریک جنسی ، به این معنی نیست که آن فرد HPV نداشته باشد. این عفونت ممکن است یک دوره نهفتگی یا کمون طولانی داشته باشد. این بدان معنی است که ممکن است ماه‌ها بین زمانی که فرد به ویروس آلوده شده  تا زمانی که فرد متوجه زگیل‌های تناسلی می‌شود ، فاصله باشد. گاهی اوقات ، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا فرد به زگیل مبتلا شود. به علاوه در زنان ، زگیل ممکن است در مناطقی باشد که نتوانید آنها را ببینید ، به عنوان مثال داخل بدن در سطح دهانه رحم.

  مراقبت های بعد از کاشت ریش: (نحوه شستشو و کوتاه کردن ریش)

استفاده از کاندوم ممکن است بتواند از انتقال HPV از کسی که به آن مبتلا است، به شریک جنسی او جلوگیری کند. با این حال ، کاندوم همیشه نمی‌تواند تمام پوست آسیب دیده را پوشش دهد.

علائم زگیل تناسلی 


علائم زگیل تناسلی در واقع خود زگیل‌ها هستند. در مردان ، زگیل‌های تناسلی ممکن است روی آلت تناسلی، در نزدیکی مقعد یا بین آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد شوند. در خانم‌ها ، زگیل‌های تناسلی ممکن است در ناحیه تناسلی و پرینه ، در مهبل (واژن) و روی دهانه رحم رشد کنند. زگیل‌های تناسلی از نظر اندازه متفاوتند و حتی ممکن است آنقدر کوچک باشند که نتوانید با چشم غیر مسلح آنها را ببینید.

زگیل تناسلی چطور تشخیص داده می‌شود؟


اگر متوجه زگیلی در ناحیه تناسلی خود شدید ، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است فقط با معاینه بتواند زگیل را تشخیص دهد. برای زنان ، آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند به تشخیص تغییرات دهانه رحم که در اثر زگیل تناسلی ایجاد می‌شوند ، کمک کند.

آیا می‌توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری یا از آن اجتناب کرد؟


زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی ، عدم برقراری رابطه جنسی است. استفاده از کاندوم ممکن است به شما در جلوگیری از ابتلا به HPV کمک کند ، اما باز هم  100٪ مؤثر نیست. چرا که کاندوم تمام پوست آسیب دیده را نمی‌پوشانند و حتی اگر از کاندوم استفاده کنید باز هم ممکن است HPV به شما منتقل شود.

  سانترال لب: مزایا و مراحل لیفت لب بالایی با کمک جراحی لب

واکسن HPV چیست ؟


دو نوع واکسن HPV وجود دارد. هر دو نوع به محافظت از فرد در برابر ابتلا به انواعی از HPV که بیشتر احتمال دارد باعث سرطان دهانه رحم ‌شوند ، کمک می‌کنند. یکی از این انواع به محافظت از فرد در برابر انواعی از HPV که بیشتر احتمال دارد باعث زگیل تناسلی شوند ، نیز کمک می‌کند.

به طور معمول استفاده از واکسن HPV برای افراد زیر توصیه می‌شود:

  • پسران و دختران 11 تا 21 ساله
  • زنان 22 تا 26 ساله
  • مردان 22 تا 26 ساله که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است
  • مردان همجنسگرا و دوجنسگرا

چنان که در عکس می‌بینید، واکسن به بالای بازوی افراد تزریق می‌شود و بسته به سن آن‌ها به 2-3 دوز از آن نیاز است.

درمان زگیل تناسلی 


زگیل تناسلی حتما باید توسط پزشک معالجه شود. به هیچ وجه سعی نکنید خودتان زگیل را درمان کنید. زیرا ممکن است خود زگیل‌ها را برطرف کنید ، اما خود عفونت ویروسی درمان نشده است. ویروس در داخل پوست زندگی می‌کند. به همین دلیل اغلب زگیل‌ها پس از برداشته شدن برمی‌گردند و ممکن است لازم باشد آن‌ها را بیش از یک بار بردارید.

زگیل‌های تناسلی چطور برطرف می‌شوند؟

کرایوتراپی: یك روش برای از بین بردن زگیل‌ها ، منجمد کردن آن‌هاست. به این روش کرایوتراپی گفته می‌شود. زگیل‌ها را با لیزر نیز می‌توان برداشت.

روش برداشتن با حلقه الکتریکی: برای از بین بردن زگیل از روش برداشتن با حلقه الکتریکی (LEEP) نیز می‌توان استفاده کرد. در این روش برای از بین بردن زگیل ، یک ابزار تیز حلقه مانند را زیر آن عبور می‌دهند و به این شکل زگیل از پوست جدا می‌شود.

  نکات قبل از کاشت مو، چه کارهایی قبل کاشت مو انجام دهیم؟

 استفاده از دارو: برای از بین بردن زگیل از مواد شیمیایی مخصوصی نیز می‌توان استفاده کرد. این مواد شیمیایی زگیل‌های ناحیه تناسلی را در خود حل می‌کنند. ممکن است لازم باشد در طی یک دوره چند هفته‌ای درمان ، این مواد را چندین بار روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید. شما نباید برای زگیل‌های تناسلی، از مواد شیمیایی که برای برطرف کردن زگیل دست  از فروشگاه‌ها می‌خرید استفاده کنید. این مواد ممکن است باعث ایجاد جراحات بسیار دردناکی در پوست ناحیه تناسلی شوند.

زندگی با وجود زگیل تناسلی 


اگر به زگیل تناسلی مبتلا هستید ، ضروری است که به پزشک مراجعه کنید. حتما باید یک پزشک زگیل شما را درمان کند. زگیل‌های تناسلی در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است مجددا رشد کنند. اگر از نظر جنسی فعال هستید ، این خطر وجود دارد که شریک زندگی خود را نیز مبتلا کنید.

انواع خاصی از HPV می‌تواند باعث رشد سلول‌های غیر طبیعی در دهانه رحم شوند. بعضی اوقات این سلول‌ها، در صورت عدم درمان ، ممکن است سرطانی شوند. انواع دیگر HPV ممکن است باعث سرطان مهبل ، واژن ، مقعد یا آلت تناسلی در مردان شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان