پانچ پوست: درمان جای جوش و آکنه با روش پانچ پوستی صورت

  1. مقالات
  2. /
  3. پانچ پوست: درمان جای جوش و آکنه با روش پانچ پوستی صورت

دستیابی به یک پوست بی عیب و نقص به عنوان یک هدف غیر قابل دسترس به نظر می‌رسد. اما وقتی صحبت از مشکلات خاص پوست شما می‌شود، هر چقدر غیر معمول یا سخت هم به نظر برسد، یک فرصت خوب وجود دارد که با استفاده از یک روش زیبایی، هر یک از آن‌ها را معالجه کنید. در مورد پانچ پوست نیز چنین است. این روش درمانی بدون خطر و کم خطر برای پوست می‌تواند برای اصلاح منافذ گشاد شده، جای زخم آکنه، جای زخم ها و سایر موارد ریز پوستی و ناامید کننده صورت که بدون شک پوست را به خطر می‌اندازد استفاده شود.

اگرچه روش پانچ پوست برای درمان زخم‌های آکنه رایج نیست، اما مزایای خاصی نسبت به سایر گزینه‌های درمانی دارد. اگر شما با جای زخم‌های آکنه مواجه هستید، ممکن است بدانید که احتمال پاک شدن آنها وجود دارد. روش پانچ پوست یک روش جدید و امیدوارکننده برای افرادی که زخم‌های آکنه مزمن و مقاوم دارند، به ارمغان می‌آورد. با این حال، برای اینکه جای زخم جدید شده روی پوست قرار بگیرد، اغلب با سایر روش‌های جوانسازی پوست مانند لیزرپوست و پیوند پوست همراه است.

پانچ پوست چیست؟ 


پانچ پوست چیست؟

خوب، اکنون برای اصول اولیه: پانچ پوست دقیقاً چیست؟ این روش همچنین به عنوان بیوپسی پانچ یا برش زیر پوستی نیز خوانده می‌شود. پانچ پوستی یک روش جراحی برای از بین بردن آکنه و انواع دیگر زخم های صورت است. در طی عمل، متخصص پوست یا جراح پلاستیک از یک ابزار کوچک و برش کوکی مانند برای سوراخ کردن لایه بالایی پوست استفاده می‌کند تا بتواند اسکار، کیست یا منافذ بدن را از بین ببرد. در پوست به طور معمول از بی حسی موضعی استفاده می‌شود تا درد به حداقل برسد.

این ابزار پانچ پوستی به معنای واقعی کلمه باعث می‌شود جای زخم خارج شود یا دریچه‌ای ایجاد شود که باعث شود کیست یا منافذ از بین بروند. پزشک پس از برداشتن پوست مشکل دار، زخم موجود را با استفاده از نوارهای استری بخیه زده یا آن را با یک تکه پوست از قسمت دیگری از بدن شما پر می‌کند. روش دوم نوعی پیوند پوست است (در غیر این صورت به عنوان پیوند پانچ شناخته می‌شود) و معمولاً در موارد شدیدتر توصیه می‌شود. پوست پیوند شده معمولاً از پشت گوش با استفاده از دستگاه پانچ بزرگ‌تر برداشت می‌شود.در حالی که روند بریدن جای زخم، بعضی از اسکارها را در خود جای می‌دهد، در بیشتر شرایط این زخم ها در نهایت محو می‌شوند. با این حال، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند این روش را با درمان های تجدید کننده جای زخم همراه کنید تا بهترین نتیجه ممکن بدست بیاید. به عنوان مثال پزشکان برای نرم شدن جای زخم یا اتصال درمان با لیزر را توصیه می‌کنند که پیوند پانچ را با پوست، به وسیله روش شیمیایی  TCA انجام می‌دهد. هر دو روش  پوست را نرم تر و یک دست تر از برش پانچ می‌کنند. پانچ بالا برنده نوعی از این روش درمانی است، اما به جای از بین بردن جای زخم (از بین بردن کامل آن) به سادگی جای اسکار را با استفاده از همان ابزار بیوپسی پانچ بالا می‌برد. سر دایره‌ای کوچک ابزار برش های کوچکی ایجاد می‌کند، که به پزشک این امکان را می‌دهد که بافت اسکار را به سمت بالا حرکت دهد بنابراین در صورت تحریک با پوست اطراف خود در هم می آمیخته و بالا می‌آید. این روش اغلب برای درمان جای زخم های آکنه عمیق که به صورت فرو رفتگی دیده می‌شوند، استفاده می‌شود. برای خلاص شدن از مشکلات موجود در بافت زیر جلدی مانند لیپوم ها می توان از ابزار C شکل (به نام پانچ C) استفاده کرد.

  کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟ آیا درد دارد؟

سابسیژن (Subcision ) یکی دیگر از انواع تکنیک هایی است که بافت اسکار فیبری را بریده و تجزیه می‌کند و اغلب برای درمان جای زخم های کم عمق و جزئی استفاده می‌شود. از آنجا که عمل جراحی پانچ، اساساً یک عمل جراحی است و به دلیل اینکه به ترکیبی از تکنیک های زیبایی نیاز دارد بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند به جای یک متخصص پوست، یک جراح پلاستیک متخصص دارای بورد یا جراح پوست این عمل زیبایی را انجام دهد.

 این روش برای چه مواردی استفاده می‌شود 


تمام زخم‌های آکنه و مشکلات پوستی صورت نمی‌توانند توسط روش پانچ صورت به طور کامل بهبود یابند. به طور کلی، بیماران ممکن است حتی با بهترین نتیجه، حداقل یک میلی‌متر از جای زخم باقی بماند. برای برداشتن پانچ، چندین روش بی‌نظیر در درمان اسکارهای آکنه وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها از جمله برداشتن کیست، بستن منافذ آسیب‌دیده و درمان انواع دیگر زخم‌های صورت و بدن است.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که برداشتن پانچ یکی از گزینه‌های امیدوارکننده‌ترین درمان‌ها برای مقابله با زخم‌های آکنه سرسخت، به ویژه زخم‌هایی که ناشی از آکنه‌های سفت هستند، می‌باشد. زخم‌های آکنه سفت عمیق‌تر و باریک‌تر از سایر نوع زخم‌های آکنه هستند و درمان آنها به طرز قابل توجهی مشکل‌تر است. پانچ پوست نیز برای سایر نوع زخم‌های آکنه اعم از جای زخم‌های باکسر، اسکارهای غلتکی و زخم‌های عمیق مناسب است. ابزارهای پانچ با اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی برای ارائه بهترین نتایج برای انواع زخم‌ها در دسترس قرار دارند.

این روش همچنین برای از بین بردن منافذ عمیق، بزرگ شده و همچنین کیست های بدن و صورت توصیه می‌شود. از روش پانچ پوست  برای از بین بردن و آزمایش خال ها و علائم سرطان پوست و سایر بیماری های جدی نیز استفاده می‌شود.

  انواع روش‌های پاک کردن تتو بصورت دائمی و موقت

این روش برای موارد زیر توصیه نمی‌شود 


پانچ پوست برای برداشتن خال به بیمارهایی که دارای خال های مشکوک هستند که با پزشک متخصص پوست مشورت نکرده اند برای تعیین اینکه آیا خال آن‌ها سرطانی است یا نه، توصیه نمی‌شود.

نحوه آماده سازی برای عمل


قبل از عمل، متخصص پوست تاریخچه پزشکی بیمار را مرور می‌کند. این زمان برای پزشک و بیمار است که در مورد انتظارات، خطرات احتمالی و نتایج این روش صحبت کنند. بیماران همچنین باید:

  • دو هفته قبل از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنند.
  • آماده شوید که شخصی شما را تا خانه ببرد، زیرا بیشتر مراحل سرپایی است.
  • در صورت لزوم آمادگی لازم را برای یک یا دو روز بعد از عمل جراحی داشته باشید.
  • در این عمل بی‌حسی موضعی و در برخی موارد آرام بخش انجام می شود.

پس از عمل چه انتظاری داشته باشم 


منطقه درمان با باند بسته می‌شود. جای زخم جدید ایجاد شده توسط پیوند پانچ معمولاً پنج تا هفت روز طول می‌کشد تا بهبود یابد.

در مقایسه با سایر روش های درمان جای زخم آکنه، پانچ پوست به زمان بهبودی اختصاصی بیشتری نیاز دارد. با این حال، اکثر مردم گزارش می‌دهند که بعد از درمان احساس خوبی دارند و می‌توانند به سرعت به فعالیت های عادی خود بازگردند.

مزایای پانچ پوست 


البته، مانند هر روش زیبایی دیگر، در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی این روش درمانی نیز مهم است. دلیل اصلی اینکه پزشکان توصیه می‌کنند پانچ پوست را انجام دهید، رسیدگی به اسکارهای آکنه به خصوص دشوار و شدید، حتی موارد عمیق و دائمی است. بعلاوه، از این روش به عنوان یکی از مؤثرترین راه‌ها برای صاف کردن جای زخم ذکر شده است.

از طرف دیگر، پانچ کردن می‌تواند نواقص اضافی پوست را در این فرآیند پشت سر بگذارد. در اینجا نگاه گسترده ای به جوانب مثبت و منفی این گزینه درمانی وجود دارد.

مناسب برای موارد شدید 

همان طور که احتمالاً متوجه شده اید، هر چه جای زخم عمیق تر باشد، درمان آن دشوارتر است. نکته جالب در مورد پانچ پوست این است که به اثبات رسیده است که این روش بر روی زخم های عمیق و باریک به طور شگفت انگیزی بسیار خوب عمل می‌کند. این روند نسبت به سایر روش‌های از بین بردن جای زخم بسیار مناسب تر از نوع اسکار است که نتیجه بهتری می‌دهد.

بسیار مؤثر 

اگرچه مقاومت در برابر لیزر و لایه برداری های شیمیایی ممکن است زخم های کم عمق را برطرف سازند، اما اغلب به اندازه کافی عمیق نمی‌شوند تا آن‌ها را به طور کامل از بین ببرند. هنگامی که از ابزارها و تکنیک های مناسب استفاده می‌شود، روش‌های پانچ می‌تواند به طور قابل توجهی مؤثرتر از سایر روش‌های حذف زخم باشد. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که نوع و رنگ پوست نیز در اثربخشی پانچ پوست برای زخم های آکنه نقش دارد.

  تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ مقایسه مراحل، مزایا و معایب

ریکاوری کم خطر و آسان

هرچه جراحی پلاستیک پیش برود، پانچ پوست یک روش کم خطر محسوب می‌شود و معمولاً فقط به بی‌حسی موضعی احتیاج دارد. بعلاوه، بهبودی معمولاً آسان و بدون درد است اگرچه ممکن است برای جلوگیری از عوارض احتمالی به مدت یک هفته از آب بپرهیزید و از پوشش‌های جراحی خاص استفاده نمایید.

دارای هزینه نسبتاً مناسب 

هزینه پانچ پوست صورت برای زخم های آکنه با توجه به اینکه چه تعداد زخم باید برداشته شود، بسیار متفاوت است. با این وجود، باید در هزینه های لیزر، میکرودرم ابریژن و سایر درمان های بعد از جراحی که ممکن است پزشک شما توصیه کند، تأثیر داشته باشد.

معایب پانچ 


پانچ پوست ممکن است معایبی نیز داشته باشد

معمولا به تنهایی اثر بخش نیست

در بیشتر مواقع جراح پلاستیک شما عمل پانچ پوست را در کنار درمان های لیزر، بازسازی پوست یا لایه برداری شیمیایی برای بهترین نتیجه ممکن توصیه می‌کند. بنابراین، تقریباً هرگز به عنوان یک معامله ” به تنهایی” مورد درخواست نمی‌شود و می‌تواند زمان و هزینه زیادی را به خود اختصاص دهد. این عمل در کنار این واقعیت است که برای داشتن بهترین نتیجه ممکن است بسیاری از استحکامات پانچی مورد نیاز باشد، و آن را به یک روند بسیار کند تبدیل می‌کند.

جای زخم اضافی به همراه دارد 

چرا می‌خواهید با ایجاد یک اسکار دیگر یک اسکار را درمان کنید؟ به نظر می رسد این موضوع تا حدودی ضد و نقیض به نظر بیاید. معمولاً جای زخم ناشی از پانچ پوست برطرف می‌شود و به مراتب کمتر از جای زخم اصلی قابل توجه هستند. پوشاندن آن‌ها با آرایش آسان است و با لیزر قابل درمان هستند، اما در بعضی موارد، زخم های مداوم باقی می مانند.

ممکن است باعث افزایش رنگ پوست شود (Hyperpigmentation ) 

هنگامی که پزشک شما از قسمت های دیگر بدن پوست را بر می‌دارد، همان طور که با استفاده از روش سنتی برداشتن پانچ وجود دارد، این احتمال وجود دارد که تن و رنگ پوست مطابقت نداشته باشد. با این وجود در هنگام ارتقا پوست با پانچ، پوست زیر سطح به همان میزان باقیمانده پوست شما آورده می‌شود، بنابراین احتمالاً با هم هماهنگ تر هستند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان