از نظر علمی، غبغب در چانه در واقع چربی زیر پوستی نامیده می‌شود که در فضای زیر ناحیه چانه و بین صورت و گردن درست زیر چانه و بالای وسط گردن ایجاد می‌شود. چربی اضافی موجود در آن منطقه چیزی است که ما آن را غبغب می‌نامیم. اکثر مردم معتقدند که غبغب با افزایش وزن یا اضافه وزن فرد ایجاد می‌شود. گرچه ممکن است در مورد برخی از این افراد مصداق داشته باشد، اما برخی دیگر که اضافه وزن ندارند هنوز می‌توانند چانه ای مضاعف یا غبغب داشته باشند. این امر می‌تواند در نتیجه ژنتیک یا حتی شل شدن پوست به دلیل افزایش سن باشد.

مزوتراپی به یک روش بسیار محبوب برای خلاص شدن از شر غبغب تبدیل شده است. مزوتراپی روشی است که در آن دارویی متشکل از مواد حل کننده چربی در ناحیه چانه یا گردن تزریق می‌شود. پس از پایان درمان، نتایج شما مادام العمر خواهد بود.

دلایل ایجاد غبغب


غبغب توسط یک لایه چربی اضافی که در زیر چانه جمع می‌شود، ایجاد می‌شود. چند عامل مختلف در بدن ترکیب می‌شوند و غبغب ایجاد می‌کنند. درک این عوامل ممکن است به درک روش‌هایی برای خلاص شدن از شر غبغب کمک کند.

سن 

پوست با افزایش سن بدن می‌تواند خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست بدهد، که می‌تواند منجر به ظهور پوست اضافی یا شل شود که ممکن است باعث ایجاد غبغب شود.

رژیم غذایی و وزن 

در حالی که افزایش وزن همیشه دلیل ایجاد غبغب نیست، اما می‌تواند به ایجاد آن کمک کند. رژیم غذایی با کالری زیاد، غذاهای فرآوری شده و چربی های ناسالم ممکن است بر افزایش وزن و چانه مضاعف و غبغب نیز تأثیر بگذارد.

ژنتیک

ژن‌ها ممکن است در ایجاد غبغب در افراد نقش داشته باشند. هر کسی که سابقه خانوادگی پوست با کشش زیاد و یا غبغب داشته باشد، ممکن است خود به خود یک پوستی ایجاد کند که مستعد ابتلا به غبغب می‌باشد.

وضعیت بدن 

وضعیت بد بدن می‌تواند عضلات گردن و چانه را ضعیف کند. این امر ممکن است به مرور زمان به ایجاد غبغب کمک کند، زیرا پوست اطراف در صورت عدم استفاده از عضلات، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

  درمان پای پرانتزی کودکان ناشی از بدشکلی و زاویه نامناسب زانوها

مزوتراپی چیست؟


مزوتراپی در ابتدا برای بسیاری از مشکلات پزشکی از جمله: درمان اضطراب، بی خوابی، خار استخوان، اسپاسم عضلات، سندرم تونل کارپال، فیبرومیالژیا، دیستروفی سمپاتیک رفلکس و آرتروز استفاده می‌شد.

مزوتراپی، که امروزه به طور معمول لیپولیز تزریقی نامیده می‌شود، به عنوان یک روش کم تهاجمی استفاده می‌شود که در آن دارو به صورت “تزریق میکرو” در مناطق هدف برای شکل دادن به بدن شما، برای درمان چربی های اضافی و کمک به کاهش سلولیت که نمی‌توانید از آن با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی خلاص شوید، می‌باشد.

مزوتراپی چگونه عمل می‌کند؟ 


مزوتراپی چگونه عمل می‌کند

مزوتراپی داروهای ذوب کننده چربی را مستقیماً وارد مناطق مورد علاقه شما می‌کند. وقتی این روش به رژیم کاهش وزن اضافه می‌شود، تزریق‌ها باعث اکسید شدن چربی می‌شوند، سلول‌ها را کوچک می‌کنند، بافت همبند را ضعیف می‌کنند و تولید سلول را افزایش می‌دهند. چربی آزاد شده در بدن متابولیزه و دفع می‌شود. جلسات مزوتراپی در کنار رژیم‌های ورزشی و رژیم‌های غذایی به جای اینکه جایگزین آن‌ها شود، استفاده می‌شود.

مزوتراپی چه مناطقی را می‌تواند هدف قرار دهد؟ 


  • غبغب
  • بازوها و قسمت بالایی دست‌ها
  • شکم‌های برآمده و بزرگ
  • ” دستگیره‌های عاشقانه ” و پهلوها

استفاده از مزوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟ 


مزوتراپی برای افرادی که چربی منطقه ای و انباشته شده در یک ناحیه دارند و به نظر نمی‌رسد با یک رژیم غذایی سالم و ورزش مشکلشان برطرف شود، بهترین روش است. در بیشتر اوقات این منطقه یا برای لیپوساکشن خیلی کوچک است، یا بیمار ترجیح می‌دهد بدون هزینه و زمان لیپوساکشن، به آرامی و به تدریج منطقه مورد نظر را لاغرتر کند. هر جلسه درمانی بین 5 دقیقه (چانه) تا 30 دقیقه (نواحی بزرگ بدن) طول می‌کشد.

نتایج این روش چگونه است؟ 


نتایج مزوتراپی

مزوتراپی یک راه حل دائمی است که گودی و چربی اضافی زیر پوست را از بین می‌برد. این امر باعث می‌شود سلول‌های چربی به جای کوچک شدن فقط از بین بروند. پس از مزوتراپی، پوست بیمار به طور قابل توجهی صاف تر به نظر می‌رسد. بیشتر بیماران در جایی که تحت معالجه قرار گرفته اند اینچ اینچ چربی را از دست می‌دهند. اینچ از دست رفته به تعداد درمان‌ها بستگی دارد، اما می‌تواند چشمگیر باشد.

چند جلسه درمانی لازم است؟ 


چند جلسه درمانی برای مزوتراپی غبغب لازم است

مزوتراپی نیاز به یک سری جلسه درمانی دارد. تعداد جلسات با توجه به نتایجی که می‌خواهید تعیین می‌شود. به طور معمول، افراد برای رسیدن به نتایج مطلوب خود 3-5 جلسه را طی می‌کنند.

مزایای مزوتراپی نسبت به سایر روش‌های درمانی چیست؟


مزوتراپی یک روش هدفمند و غیرتهاجمی برای دستیابی به نتایج سریع است. میزان موفقیت بالایی دارد. از مزوتراپی می‌توان برای درمان نواحی بسیار خاص یا عمیق استفاده کرد. اگر وزن خود را که از طریق مزوتراپی کاهش داده اید دوباره بدست آورید، مانند اکثر موارد پس از لیپوساکشن در مکان‌های عجیب و غیر قابل پیش بینی ظاهر نمی‌شود.

  مزایا و معایب کاشت ریش چیست؟

یک دوره درمان مزوتراپی چه مدت طول می‌کشد؟ 


یک جلسه به طور معمول بسته به اندازه ناحیه تحت درمان از پنج تا سی دقیقه طول می‌کشد.

چه کسانی باید از مزوتراپی اجتناب کنند؟


در صورت بارداری یا شیردهی یا داشتن شرایط پزشکی جدی و هریک از موارد زیر، باید از مزوتراپی اجتناب کنید:

دیابتی‌ها (به دلیل نگرانی در مورد بهبودی در محل‌های تزریق)، افرادی که بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های کبدی یا کلیوی، سرطان، افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس یا اسکلرودرما و افرادی که چاق هستند با شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30 نباید از این روش درمانی استفاده کنند.

درمان چه حسی دارد؟


سوزن‌ها کوچک هستند، تقریباً به اندازه یک مژه هستند. از کوچکترین تزریق میکرو استفاده می‌شود که باعث حداقل ناراحتی می‌شود. درمان چند نیدلی برای سلولیت استفاده می‌شود حتی کمتر قابل توجه است و به سختی قابل احساس است. قبل از تزریق یک کرم بی حس کننده موضعی روی ناحیه زده می‌شود تا ناراحتی به حداقل برسد.

نتایج چه مدت ماندگاری دارد؟ 


ماندگاری مزوتراپی غبغب

نتایج ماندگار زیادی دارند. اگر وزن خود را حفظ کنید، نتایج می‌توانند تقریباً دائمی باشند! اگر اتفاقی مقداری وزن اضافه کنید، جلسات نگهداری می‌تواند یک یا دو بار در سال انجام شود و نتایج را طولانی می‌کند

محدودیت‌های مزوتراپی شامل چه مواردی می‌باشد؟ 


مزوتراپی برای مناطق کوچکتر طراحی شده است. برای دستیابی به بهترین نتیجه، باید فقط یک یا دو ناحیه را همزمان درمان کرد تا بدن شما بتواند چربی های تحریک شده را به درستی متابولیزه کند. نتایج چشمگیر می‌تواند به درمان‌های زیادی نیاز داشته باشد.

دستورالعمل‌های قبل از درمان 


برای کاهش کبودی، از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ویتامین E و جینکو به مدت دو هفته قبل از درمان استفاده نکنید. قبل از مراجعه به مطب، برای جلوگیری از کبودی، کرم یا ژل آرنیکا (Arnica ) را به ناحیه ای که تحت درمان قرار دارد بمالید. مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را برای دفع چربی های تحریک شده آماده کنید.

دستورالعمل‌های بعد از درمان 


مهم است که به طور منظم ورزش کنید، مایعات زیادی بنوشید و یک رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئین داشته باشید تا به شما در کاهش وزن کمک کند یا حداقل وزن خود را به صورت ثابت حفظ کنید. در غیر این صورت، چربی آزاد شده در سیستم شما ممکن است دوباره ظاهر شود. ممکن است بخواهید کرم آرنیکا را دو بار در روز و به مدت 2-3 روز پس از آن استفاده کنید تا از کبودی جلوگیری کند.

آیا مزوتراپی بی خطر است؟ 


مزوتراپی هیچ عارضه جانبی جدی ندارد. ما در کلینیک خود، از فرمولی استفاده می‌کنیم که متشکل از موادی است که به طور معمول در بدن یافت می‌شود مانند دی اکسی کولات (نمک صفراوی) و  یا فسفاتیدیل کولین (لسیتین). این‌ها مواد شناخته شده یا مورد تأیید FDA هستند، اگرچه به طور خاص برای مزوتراپی تأیید نشده اند.

  ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا): انواع روش درمان کچلی سکه‌ای

آیا عوارض جانبی احتمالی وجود دارد؟ 


بعد از تزریق حدود یک ساعت گرما و خارش خواهید داشت. چند روز پس از درمان ممکن است حساسیت، تورم یا قرمزی داشته باشید. در بیشتر موارد، طی چند هفته تا چند ماه آینده یک گره به خودی خود ایجاد و از بین می‌رود، این موضوع در واقع یک نشانه مثبت است که داروها همان کاری را انجام می‌دهند که قرار است انجام دهند، سلول‌های چربی شما را تجزیه می‌کنند! به ندرت واکنش‌های آلرژیک به داروها رخ می‌دهد.

آیا نیازی هست که من بستری باشم؟ 


نخیر به طور معمول، بیشتر افراد بلافاصله به برنامه روزمره خود بر می‌گردند. قرمزی و تورم ممکن است چند روز پس از درمان ادامه داشته باشد.

سایر درمان‌های غبغب 


سایر درمان‌های غبغب

کرم‌های محکم و ضخیم کننده 

بسیاری از افراد از کرم‌های سفت کننده به عنوان بخشی از کارهای صبحگاهی خود استفاده می‌کنند. این کرم‌های دارویی می‌توانند ظاهر پوست سفت تری برای شما به همراه داشته باشند. متأسفانه، این کرم‌ها بسیار موقتی هستند و ممکن است فقط چند ساعت دوام داشته باشند. بنابراین، آن‌ها به چندین برنامه کاربردی در طول روز نیاز دارند اما احتیاط کنید. مقدار زیادی از این کرم‌ها منجر به نازک شدن پوست می‌شود یا به مرور زمان تأثیر کمتری دارد.

تمرینات چانه 

برای کسانی که به دلیل وزن زیاد غبغب دارند، ممکن است چندین بار در روز چندین تمرین برای کاهش چربی انجام دهید.

تغذیه سالم و ورزش 

خواه غبغب را به طور خاص هدف قرار دهید یا نه، اگر مراقبت از کل بدن خود را شروع نکنید، خیلی مهم نخواهد بود. اصلاح مجدد رژیم غذایی و معرفی ورزش به برنامه روزانه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. حتی ممکن است متوجه شوید که غبغب چانه به خودی خود از بین می‌رود.

لیپواسکالپچور 

این روش لیپوساکشن نیست، که در آن سلول‌های چربی با دستگاه مورد نظر”جارو” شوند. لیپواسکالپچور روش دقیق تری است. با از بین بردن چربی و احتمالاً جابجایی مجدد آن، لیپواسکالپچور شکل چانه را به شکل مطلوبی در می‌آورد. این روش بیشتر در مورد افرادی که اضافه وزن دارند و به اندازه کافی برای جراحی چربی از دست داده اند و کسانی که از نظر ژنتیکی غبغب چانه دارند، انجام می‌شود. این روش برای افرادی که در اثر افزایش سن پوست شل دارند، توصیه نمی‌شود.

سوبمنتوپلاستی 

اگر بیاد بیاورید، فضای محل غبغب چانه را فضای زیرمجموعه می‌نامند. ریشه کلمه “پلاستی” به معنی “قالب گیری یا شکل گیری از طریق جراحی” است. دو به دو این موارد را کنار هم قرار دهید و “قالب جراحی یا تشکیل فضای محل قرار گرفتن غبغب چانه” بدست می‌آورید. در عمل جراحی سوبمنتوپلاستی، یک جراح برش‌های کوچکی را در نواحی چربی ایجاد کرده و از لیپوساکشن برای از بین بردن چربی استفاده می‌کند، بنابراین پوست و عضلات را سفت می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان