مراقبت بعد و بین جلسات لیزر موهای زائد بدن

 1. مقالات
 2. /
 3. مراقبت بعد و بین جلسات لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهایی زائد رنگدانه موجود در فولیکول‌های مو را هدف قرار داده و با آسیب رساندن به آن‌ها رشد مجدد موهای زائد را کاهش داده و یا از آن جلوگیری می‌کند. رعایت نکات مراقبتی لازم در فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد و بعد از آن باعث می‌شود بهترین نتایج برای فرد حاصل شود .

برای بیشتر افراد بعد از لیزر موهای زائد ، یا هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی‌شود و یا عوارض جانبی بسیار جزئی خواهند بود. با این وجود ، در صورتی که شخصی حساسیتی داشته باشی، انجام اقدامات مراقبتی بعدی به شکل صحیح می‌تواند به کاهش حساسیت او کمک کرده و باعث شود بهترین نتایج برای او حاصل شود.

بلافاصله بعد و در فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چه کارهایی باید انجام داد


احساس گرما پس از جلسه لیزر برای از بین بردن موهای زائد، در ناحیه مورد درمان طبیعی است. این احساس مشابه احساس سوزش پس از آفتاب‌سوختگی با نور آفتاب می‌باشد. ممکن است پوست قرمز به نظر برسد و نواحی اطراف فولیکول‌های مو کمی برجسته شوند. همه این عوارض جانبی به احتمال زیاد در طی ۴۸ ساعت پس از جلسه لیزر بهبود خواهند یافت.

در جلسات ابتدایی، موهای ناحیه مورد درمان احتمالا هنوز ضخیم و قوی هستند، اما با گذشت زمان و ادامه جلسات، این عوارض جانبی کاهش خواهند یافت. با کاهش قطر و ضخامت موها در طول فرآیند درمان، عوارض جانبی پس از هر جلسه لیزر کمتر و کمتر خواهند بود.

مراقبت‌های لازم  در 24-48 ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد:

 • از لمس پوست ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید.
 • روی تمام قسمت‌هایی از پوست که تحت درمان قرار گرفته و در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند از کرم‌های ضد آفتاب با SPF50 + استفاده کنید و تا جایی که ممکن است پوست این نواحی را بپوشانید.
 • فقط روی منطقه تحت درمان ژل خالص آلوئورا استعمال کنید.
 • از ورزش کردن، رفتن به جکوزی ، سونای بخار ، سونای خشک و استخر اجتناب کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام از آب ولرم استفاده کنید.
 • از انجام ورزش‌هایی که مستلزم تماس‌های فیزیکی هستند خودداری کنید.
 • بعد از تمام درمان‌‌های رفع موهای زائد فقط از مواد آرایشی معدنی استفاده کنید.
 • به مدت 24 ساعت از مصرف دئودورانت یا کرم‌ها و داروهای موضعی خودداری کنید.
 • اگر پوستتان تحریک شده است، می‌توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه‌ای مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر دچار تاول شدید، با متخصص پوست خود تماس بگیرید.
  تفاوت کاشت مو به روش SUT با روش FUT و FIT: مراحل و مزایا

مراقبت‌های لازم در فاصله  بین جلسات لیزر موهای زائد:

 • حدود 4-5 روز بعد از درمان ، منطقه تحت درمان را لایه‌برداری کنید تا پوست مرده که ممکن است باعث قرمزی پوست شده باشد، از بین برود. مراقبت مناسب پس از درمان از پوست باعث می‌شود بهترین نتایج برایتان ایجاد شود.
 • موها را در فواصل بین جلسات اپیلاسیون (با موم) نکنید و بند نیاندازید ، در عوض می‌توانید آن‌ها را تیغ بزنید ( شیو کنید) و یا از کر‌م‌های موبر برای رفع آن‌ها در طول درمان استفاده کنید. از آنجا که لیزر موهای زائد، برای از بین بردن ریشه مو ، رنگدانه موجود در فولیکول را هدف قرار می‌دهد، ریشه مو نباید خارج شود.
 • در طول دوره درمان خود از مواجه با آفتاب و یا آفتاب گرفتن و برنزه کردن در دستگاه‌های سولاریوم خودداری کنید.
 • اگر مناطق تحت درمان در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند ، از کرم‌های ضد آفتاب SFP 50+ استفاده کنید.
 • از هفت روز قبل از جلسه درمانی بعدی، استفاده از کرم‌ و اسپری‌های برنزه کننده موقتی را در مناطق تحت درمان خود متوقف کنید.
 • در صورت شروع به مصرف هر نوع دارو، متخصص پوست و مو یا زیبایی خود را از آن آگاه کنید.
 • برای جلسه بعدی خود در بازه زمانی پیشنهادی به مرکز لیزر رفع موهای زائد خود مراجعه کنید.

مراقبت‌هایی که لازم است بعد از جلسات لیزر انجام دهید ، به اندازه  کارهایی که لازم است قبل از آن برای آمادگی برای جلسات لیزر انجام دهید مهمند. متخصص پوست بعد از جلسه لیزر دستورالعمل‌های کاملی در خصوص این مراقبت‌ها به شما خواهد داد که ممکن است تمام یا بعضی از موارد موجود در لیست زیر را شامل شود. برای جلوگیری از هرگونه عارضه جانبی و دستیابی به بهترین نتیجه از درمان لیزر موهای زائد ، ضروری است که از تمام توصیه‌های مراقبتی بعد از درمان که توسط متخصص پوست یا زیبایی به شما ارائه می‌شود پیروی کنید.

راهنمای کامل مراقبت‌های ضروری بعد از لیزر رفع موهای زائد


به شما تبریک می‌گویم که بالاخره تصمیم گرفتید از شر موهای زائد بدن خود با لیزر موهای زائد خلاص شوید! این تصمیم‌گیری ممکن است آسان نباشد ، اما یکی از تصمیماتی است که تا سال‌ها بعد از آن خوشحال خواهید بود.

  حجم دهی به لب‌ها با تزریق چربی: پروسه، نقاهت و نتیجه

از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تا  7 روز پس از درمان خودداری کنید 

از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تا 7 روز پس از درمان خودداری کنید

ممکن است پرهیز کامل از مواجه با نور آفتاب پس از درمان دشوار باشد و پزشك شما به خوبی این مساله را درک می‌کند. با این حال ، پزشکتان به شما توصیه می‎کند تا جایی که می‌توانید سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور افتاب پرهیز کنید.  اگر مجبور باشید برای مدت زمانی طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید ، حتما مناطق تحت درمان خود را تا جایی که می‌توانید بپوشانید.

پزشکان همچنین توصیه می‌کنند در صورتی که مجبور باشید در معرض نور آفتاب باشید، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. از ضد آفتابی استفاده کنید که  SPF  آن حداقل 30 یا بالاتر باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که برای مراقبت صحیح از پوست خود مصرف کرم ضد آفتاب را ادامه دهید. حتما مقدار مناسبی از کرم ضد افتاب روی پوست خود استفاده کنید.

سعی کنید از تعریق جلوگیری کنید

پزشک شما می‌داند که شما ممکن است وقت زیادی را در باشگاه بگذرانید و  به ورزش و باشگاه  علاقه‌مند باشید. با این حال ، توصیه می‌شود حداقل تا 24 ساعت پس از درمان ، از ورزش کردن یا انجام هر کاری که باعث تعریق شود ، خودداری کنید. نگران نباشید خیلی زود می‌توانید برنامه ورزشی معمول خود را از سر بگیرید!

موهای ناحیه تحت درمان خود را از ریشه نکنید 

بعد از جلسه لیزر ، از بند انداختن، کندن موها با موچین یا اپیلاسیون موهای ناحیه تحت درمان خود خودداری کنید. انجام این کار باعث می‌شود موها از شفت یا ساقه خود خارج شده و تشخیص آن برای لیزر در جلسه درمان بعدی دشوار خواهد شد. رعایت این مساله در مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد بسیار ضروری است.

درمان ناراحتی‌های بعد از لیزر رفع موهای زائد 

درمان ناراحتی‌های بعد از لیزر رفع موهای زائد

بدن افراد مختلف با هم متفاوت است ، به همین دلیل طبیعتاً افراد نسبت به درمان واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. در صورت احساس ناراحتی ، می‌توانید از داروهای بدون نسخه‌ای مانند استاینوفن برای کاهش درد استفاده کنید.

پزشکان همچنین توصیه می کنند که از آلوئه‌ورا روی هر قسمت از پوست خود که به دلیل گرما ممکن است احساس ناراحتی کند استفاده کنید. آلوئه‌ورا پوست شما را خنک کرده و احساس ناراحتی را تا حدودی برطرف می‌کند.

  مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن: تغذیه ، ورزش و پوشیدن گن

از انجام سایر روش‌های درمانی پوست خودداری کنید 

ما می‌دانیم که شما دوست دارید بدن خود را طوری نگه دارید که زیبا و سالم به نظر برسد و ممکن است در حال انجام سایر روش‌های درمانی روی پوست خود باشید. با این وجود پزشکان توصیه می‌کنند که تقریباً تا دو هفته بعد از لیزر از انجام هر نوع عملیات شیمیایی یا روش درمانی دیگری روی پوست خود خودداری کنید. بگذارید پوست شما روند بهبودی خود را طی کند. مطمئنا شما نمی‌خواهید زمان ، انرژی و پول خود را صرفاً برای انجام کاری صرف کنید که ممکن است در روند بهبود شما اختلال ایجاد کند.

به هیچ وجه پوست خود را سوراخ نکنید

در صورت مشاهده هر گونه تاول ، لطفاً از سوراخ کردن و کندن پوست روی آن خودداری کنید. این کار باعث آسیب دیدن پوست شما شده و احتمال دارد آثاری روی پوستتان به جا بگذارد. اگر پوست شما دچار زخم یا خراشیدگی شد ، می‌توانید از یک کرم آنتی‌بیوتیک روی آن استفاده کنید تا به بهبود پوستتان کمک کند. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر در این خصوص می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید.

از دوش گرفتن با آب خیلی گرم اجتناب کنید

از دوش گرفتن با آب خیلی گرم اجتناب کنید

در زمان دوش گرفتن یا حمام کردن ، از تماس پوستتان با آب بسیار گرم خودداری کنید. در عوض برای حداقل 24 تا 48 ساعت پس از لیزر ، از آب ولرم برای دوش گرفتن استفاده کنید.

استفاده از مواد آرایشی و عطر 

حداقل 24 تا 48 ساعت بعد از لیزر از استعمال هر نوع مواد آرایشی یا عطر در منطقه تحت درمان خودداری کنید.

پوست خود را مرطوب نگه داشته و از آن به درستی مراقبت کنید 

انجام این مساله هم قبل از درمان و هم بعد از آن بسیار مهم است. قبل از لیزر ، به مدت یک هفته از قرار گرفتن  پوستتان در معرض آفتاب خودداری کرده و حتما پوست خود  را به درستی تمیز، مرطوب و لایه برداری کنید.

سپس ، پس از درمان ، لازم است حداقل به مدت 24 ساعت ، از استفاده از هر نوع مواد آرایشی ، دئودورانت یا کرم‌ موضعی روی پوست ناحیه درمان خودداری کنید. پس از آن ، می‌توانید روال معمول مراقبت از پوست خود را ادامه دهید. پوست خود را با ملایمت لایه‌برداری کرده و برای محافظت از آن از کرم‌های ضد آفتاب مرطوب‌کننده استفاده کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان