لیفت بازو: رفع افتادگی و شلی پوست بازو با عمل جراحی لیفت بازو

 1. مقالات
 2. /
 3. لیفت بازو: رفع افتادگی و شلی پوست بازو با عمل جراحی لیفت بازو

بسیاری از افراد در اثر پیری، نوسان وزن و نیروی گرانش، دچار افتادگی پوست در امتداد بازوی داخلی خود می‌شوند. در افرادی که نوسانات اساسی در وزن آن‌ها ایجاد شده است، پوست بیش از اندازه‌ای در این ناحیه ایجاد می‌شود. برخی از بیماران از نظر ژنتیکی دارای پوست بیش از اندازه، سستی و ترک پوستی زیادی هستند. جراحی لیفت بازو یا براکیوپلاستی می‌تواند ویژگی‌های ناخوشایند بازوی فوقانی را برای بهبود ظاهر شما اصلاح کند.

براکیوپلاستی چیست؟ 


جراحی لیفت بازو به منظور برداشتن و سفت کردن پوست زائد در بازوی داخلی فوقانی انجام می‌شود. این روش اصلاحی منجر به ایجاد یک جای زخم قابل مشاهده در قسمت داخلی بازوی فوقانی می‌شود. با این حال، برای بیمارانی که دارای پوست اضافی بیشتری هستند، این جراحی ارزشمند است.

در مواردی که بیماران به اندازه کمتری پوست اضافی دارند، ایجاد جای زخم در لباس‌های بدون آستین ممکن است باعث شود این جراحی کمتر مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه روش دیگری برای سفت کردن پوست در این ناحیه وجود ندارد. چین کوچک در زیر بغل تأثیرات بسیار ظریف و نامحسوسی دارد، اما ممکن است فقط برای بیمارانی مؤثر باشد که دارای کمی پوست اضافی هستند.

به طور کلی، افرادی که پوست اضافی کمی دارند که روی بازوی فوقانی آن‌ها تأثیر گذاشته است، بهتر است با یک روش غیر جراحی، از رژیم و ورزش برای بهبود کانتور بازوی خود استفاده کنند. برای بیمارانی که دارای ذخایر چربی نامتناسب در امتداد بازو و قوام طبیعی پوست هستند، لیپوساکشن به تنهایی ممکن است بهترین روش برای کاهش افتادگی بازوی فوقانی بدون ایجاد زخم قابل مشاهده باشد.

چه کسی کاندید عمل جراحی لیفت بازو است؟ 


چه کسی کاندید عمل جراحی لیفت بازو است؟

 • افراد دارای پوست شل یا چروکیده در بازوها که معمولاً بعد از کاهش وزن شدید یا عمل باندینگ یا بای پس معده به آن دچار می‌شوند.
 • افرادی که پوست بالای بازوی آن‌ها آویزان است یا ترک‌های پوستی قابل مشاهده‌ای دارند، یا ذخایر چربی کمی در بازو فوقانی را دارند که باعث می‌شود نتوانند هر لباسی را بپوشند.
 • بیمارانی که دارای بازوهای فوقانی باریک هستند نسبت به افرادی که چربی بیشتری دارند، کاندیدهای بهتری برای این عمل هستند زیرا پوست این افراد می‌تواند به طور موثرتری سفت شود. در بیمارانی که دارای ذخیره چربی متوسط تا شدید در بازو هستند، ممکن است یک روش اولیه لیپوساکشن برای کاهش بخش عمده چربی در امتداد بازو توصیه شود. در این صورت بعداً پوست می‌تواند به حداکثر سفتی خود برسد. لیپوساکشن تهاجمی همزمان با عمل لیفت بازو به دلیل تورم و تغییر گردش خون که ممکن است مانع بهبود مناسب برش‌ها شود، توصیه نمی‌شود
 • افرادی که پوست زائد در زیر بغل دارند
 • بیماران باید سالم، نزدیک به وزن طبیعی باشند و مایل به پذیرش اسکار دائمی در نتیجه عمل روی بازوی داخلی خود باشند
  سن مناسب برای کاشت موی سر زنان و مردان

جراحی لیفت بازو یک روش مؤثر برای درمان پوست اضافی بیش از انداره بازو است. در میان کاندیداهای مناسب از رضایت بالایی برخوردار است. بیماران باید انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشند و درک کنند که نتایج عمل می‌تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد و انتظار نداشته باشند که صد درصد افتادگی پوستشان اصلاح شود. بیماران همچنین باید انتظار زخم دائمی قابل مشاهده در امتداد قسمت بالای داخلی بازو را داشته باشند که در لباس بدون آستین قابل مشاهده خواهد بود.

در مورد بیماران با درجه خفیف‌تر پوست اضافی، روش غیر جراحی توصیه می‌شود. ورزش بالاتنه برای تقویت ماهیچه‌های بازو باعث سفت شدن پوست نمی‌شود اما ممکن است ظاهر بازوی فوقانی را بهبود بخشد. در حال حاضر هیچ روش درمانی یا فناوری دیگری وجود ندارد که با اطمینان یا به طرز چشمگیری بهتر از عمل جراحی براکیوپلاستی، پوست بازوی فوقانی را محکم کند. نتایج براکیوپلاستی طولانی مدت است و می‌تواند باعث بهبود چشمگیر در استحکام و ظاهر بازوهای فوقانی شود.

هدف از عمل جراحی لیفت بازو


هدف از عمل جراحی لیفت بازو

 • برای محکم کردن پوست شل بازوی فوقانی و بهبود کانتور و باریک کردن عرض بازو
 • برای از بین بردن هر گونه کشیدگی در امتداد بخش داخلی بازو
 • برای دستیابی به ظاهری جوان‌تر در بازو
 • برای از بین بردن ذخایر کوچک چربی و عدم تناسب نسبت به قسمت بیرونی بازو
 • برای سفت کردن پوست تا حد ممکن و با خیال راحت. ساختارهای عصبی و عروقی مهمی در بازوی فوقانی قرار دارند و فشار را تحمل نمی‌کنند. بنابراین انتظار اصلاح 100٪ شلی پوست خود را نداشته باشید.

اقدامات پیش از عمل جراحی 


 • سیگار کشیدن باید چند هفته قبل از عمل متوقف شود
 • حفظ وزن سالم می‌تواند به بیماران در جلوگیری از عوارض بیشتر کمک کند
 • همچنین ورزش منظم می‌تواند کمک کند (اما حتما ابتدا با پزشک عمومی خود مشورت کنید)
 • در هفته منتهی به عمل جراحی، هیچ گونه اصلاح و اپیلاسیون در منطقه انجام نشود
 • گرفتن دوش یا حمام کردن در روز عمل ایده خوبی است.

جزئیات عمل


به طور معمول این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. سپس مرحله اول با ایجاد یک برش شروع می‌شود. بسته به اهداف درمانی و میزان برداشت پوستی، محل برش می‌تواند بسیار متفاوت باشد. مکان‌های برش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بازوی داخلی: برش داخلی بازو به ما این امکان را می‌دهد تا مقدار متوسطی از بافت را خارج کنیم و یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های لیفت بازو است.
 • پشت بازو: اگر پوست زیادی دارید، ممکن است برش در قسمت پشت بازو ایجاد شود. این روش به ما این امکان را می‌دهد که پوست بین بازو و نیم تنه فوقانی را از بین ببریم.
 • برش کوچک: برای ایجاد تغییر جزئی می‌توانیم برش را در زیر بغل انجام دهیم که جای زخم تقریباً غیر قابل توجه خواهد بود. متأسفانه این گزینه فقط برای تعداد بسیار کمی از بیماران مفید است
  علت و درمان خارش سر کودکان و بزرگسالان

پس از ایجاد برش، پوست اضافی بازو را برش می‌دهیم. غالباً لیپوساکشن نیز انجام می‌شود تا سلول‌های چربی جابجا شده یا چربی‌های اضافی از بین بروند. زمانی که بازوهای شما باریک‌تر شدند، پوست را مجدداً جابجا می‌کنیم و برش را می‌بندیم.

اقدامات بعد از عمل 


اقدامات بعد از عمل لیفت بازو

 • بازوها به مدت حدود 1 هفته با باند ACE پانسمان می‌شوند. بازوها باید روی 2 بالش بالا بمانند تا تورم به حداقل برسد
 • درد خفیف تا متوسط به خوبی با داروهای ضد درد خوراکی کنترل می‌شود
 • لوله های درن به طور کلی بعد از این عمل استفاده نمی‌شوند
 • بیشتر بیماران 1-2 هفته از محل کار خود مرخصی می‌گیرند. بیمار باید بتواند بلافاصله بعد از عمل فعالیت‌های اساسی و غیر شدید زندگی روزمره خود را، بدون بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت بیش از حد بازو به مدت 3-4 هفته، انجام دهد.
 • حداقل 1 سال طول می‌کشد تا جای زخم‌ها کمرنگ شوند

عوارض كاهش سایز و لیفت بازو (براكیوپلاستی) چیست؟ 


هر عمل جراحی خطر و عوارض خاص خود را دارد. مطمئن باشید و نگرانی‌های احتمالی خود را درباره این خطرات با جراح خود در میان بگذارید.

عوارض عمومی هر عمل؛

 • درد
 • خون ریزی
 • عفونت در زخم جراحی
 • لخته شدن خون
 • زخم ناخوشایند.

عوارض ویژه کاهش و لیفت بازو:

 • درد مداوم یا شدید
 • کبودی و تورم
 • پوستی پوست
 • عدم تقارن بازوهای فوقانی.

سوالات متداول 


چه مقدار پوست در حین عمل جراحی لیفت بازو برداشته می‌شود؟

مقدار پوست برداشته شده بستگی به میزان اضافی پوست بازوی بیمار دارد. به طور کلی یک بیضی بزرگ از پوست از زیر بغل تا آرنج برداشته می‌شود. چسباندن پوست شل و علامت گذاری پوست اضافی، عرض بیضی را تعیین می‌کند. برداشتن بیش از اندازه پوست اضافی می‌تواند فشار زیادی بر روی برش ایجاد کند و ممکن است منجر به جدا شدن لبه‌های پوستی شود. در بسیاری از موارد، مانند بسیاری از بیمارانی که کاهش وزن شدید داشته‌اند، آنقدر پوست شل وجود دارد که برش از آرنج تا ساعد و از زیر بغل در سمت پایین قفسه سینه امتداد دارد. این نوع جراحی به نام براکیوپلاستی “L” شناخته می‌شود.

زخم‌های ناشی از براکیوپلاستی کجا هستند؟ 

این عمل جراحی طوری طراحی شده است که تا حد امکان جای زخم را پنهان کند. وقتی بازوها در کنار بدن بیمار قرار دارند، جای زخم قابل رویت نیست. اما در صورت پوشیدن پیراهن آستین کوتاه و بالا بردن دست‌ها قابل مشاهده خواهند بود. از آنجا که بیشتر بیمارانی که عمل لیفت بازو انجام می‌دهند وزن زیادی را از دست داده‌اند و پوست زیادی برای خارج کردن وجود دارد، جای زخم استانداردی بر روی قسمت داخلی بازو بجا می‌ماند. این زخم فقط چند اینچ از آرنج به سمت و از سمت قدامی زیربغل به سمت قفسه سینه می‌رود.

آیا لیپوساکشن همزمان با براکیوپلاستی انجام می‌شود؟

با اینکه بسیاری از بیماران قبلاً بیشتر چربی اضافی خود را قبل از مراجعه برای مشاوره از دست داده‌اند، اما هنوز هم برخی از آن‌ها مقداری چربی اضافه دارند که در ابتدای عمل از طریق لیپوساکشن قابل برداشت است. عمل جراحی سینه با لیفت پستان یا جراحی تومور ممکن است همان زمان در برخی از افراد انجام شود.

  منگوله پوستی یا زائده گوشتی (اسکین تگ): علت و درمان

 آیا عمل جراحی براکلیوپلاستی درد دارد؟ 

در ابتدای عمل لیفت بازو، برش‌های كوچكی ایجاد می‌شود تا حجم قابل توجهی از بی‌حسی موضعی رقیق شده و اپی نفرین در آن نفوذ کند. بی‌حسی موضعی بعد از عمل، درد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و اپی نفرین به طور چشمگیری باعث کاهش خون و کبودی می‌شود. اگرچه بعد از عمل قرص‌های مسکن تجویز می‌شود، اما درد بیشتر بیماران تنها در عرض چند روز از بین می‌رود و دیگر به این قرص‌ها احتیاجی نخواهند داشت.

آیا در لیفت بازو از درن استفاده می‌شود؟

معمولا از یک درن در هر بازو استفاده می‌کنند که اغلب طی 3-4 روز برداشته می‌شود. در موارد بزرگتر، گاهی اوقات دو درن قرار می‌گیرد. درن‌ها باعث کاهش خون و مایعات اضافی از زیر پوست می‌شوند تا تورم را کاهش داده و بهبود را تسریع کنند. آن‌ها همچنین به جلوگیری از تشکیل سرم کمک می‌کنند.

بعد از عمل جراحی براکیوپلاستی چه نوع پانسمانی استفاده می‌شود؟ 

از آنجا که همه بخیه‌ها برای جلوگیری از ایجاد جای بخیه به صورت مخفی زده می‌شوند، برش‌ها با باند استریل، یک گاز آغشته به آنتی بیوتیک (Xeroform)، بندهای استریل حجیم و باندهای  ace پوشیده می‌شوند. پس از جدا شدن درن‌ها، بیماران باید چندین هفته از لباس‌های فشرده‌سازی استفاده کنند.

آیا پوست بازو بعد از عمل محکم می‌ماند؟

حتی اگر پوست در طول عمل محکم کشیده شود، باز هم به تدریج در طی روند بهبودی شل می‌شود. بعضی مواقع، این اتفاق به دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست در طی افزایش و کاهش وزن است که بیشتر بیماران براکیوپلاستی آن را تجربه کرده‌اند.

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا بتوانم جای زخم بعد از عمل جراحی را کاهش دهم؟ 

برای کاهش جای زخم، از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنیم. برش‌ها با باندهای استریل پوشانده می‌شوند. این باندها در جای خود چسبانده شده و می‌توانند روزها تا هفته‌ها بمانند. پزشکان توصیه می‌کنند که در حدود سه ماه این باندها را تعویض کنید. اگر به باند یا چسب واکنش نشان می‌دهید، ورق‌های سیلیکونی را برای شما توصیه می‌کنیم.

چگونه بدانم که به لیفت بازو نیاز دارم یا اینکه لیپوساکشن به تنهایی کافی است؟

پاسخ این سوال به میزان چربی موجود و کیفیت پوست بستگی دارد. افرادی که وزن قابل توجهی از دست داده‌اند معمولاً دارای علائم کششی و ضعف پوست هستند که به تنهایی به لیپوساکشن پاسخ ضعیفی می‌دهند. این بیماران به طور کلی نیاز به برداشته شدن پوست از طریق عمل جراحی لیفت بازو دارند. بیمارانی که از پوست خوبی برخوردار هستند، و هیچگونه ترک پوستی و پوست اضافه در بازوی خود ندارند، کاندیداهای بهتری برای لیپوساکشن هستند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان