ليزر درماني قطعي براي نابودي موهاي زائد

ليزر درماني قطعي براي نابودي موهاي زائد

روزهایی که به جز تراشیدن با تیغ، کندن با موچین و استفاده از پودر موبر، وکس و الکترولیز راه دیگری برای از بین بردن موهای زائد وجود نداشت، گذشته است؛ عصر این روش‌های ناخوشایند و موقتی به پایان رسیده است. رفع موهای زائد با لیزر درمان زیبایی غیرتهاجمی، غیرجراحی و پرطرفداری است که موهای زائد بدن و صورت را از بین می‌برد و از رشد مجدد آنها جلوگیری می‌کند. تاثیرگذاری لیزر درمانی برای از بین بردن موهای پا، دست، پشت بدن، قفسه سینه، لب بالا، زیر بغل، انگشتان پا و بسیاری از دیگر نقاط بدن به اثبات رسیده است.

اگر از کلنجار رفتن همیشگی با تیغ و موم و دیگر روش‌های پردردسر و دردناک برای از بین بردن موهای زائد خسته شده‌اید و در جستجوی روشی دائمی هستید، لیزر را برای رفع موهای زائد توصیه می‌کنیم. متخصصین در گروه پزشکان سلامت زیبایی ابتدا وضعیت را بررسی می‌کنند، سپس نوع مناسب لیزر و تعداد جلسات لازم را برای رسیدن به نتیجه مطلوب تعیین می‌کنند. لیزر درمانی روشی موثر برای رهایی از شر موهای زائد و داشتن پوستی صاف و ابریشمین است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لیزر موهای زائد یا رزرو نوبت میتوانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

مزیت لیزر بر دیگر روش‌های نابودی موهای زائد


روش‌های قدیمی از بین بردن موهای زائد، مانند وکس، تیغ، الکترولیز و پودر یا کرم موبر، اثرشان موقتی است و عوارض متعددی نیز به دنبال دارند. برای مثال اپیلاسیون با وکس غالباً با مشکل موهای درون روییده همراه است و روشی دردناک، پردردسر و ناخوشایند است که گاهی منجر به عفونت نیز می‌شود. داشتن موهای زائد پرپشت یا بسیار تیره اعتماد به نفس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و از بین بردن آنها زمان، انرژی و هزینه بالایی را می‌طلبد. ما به تجربه دریافته‌ایم که لیزر به دلیل ارائه نتایج موثر و حفظ ظاهر طبیعی پوست بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد است.

لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟


لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟

لیزر پرتوی نوری را گسیل می‌کند که از پوست عبور می‌کند و به فولیکول مو می‌رسد. رنگدانه موجود در فولیکول مو این انرژی را جذب و به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. در نهایت حرارت فولیکول را نابود می‌کند.

ناحیه‌های قابل درمان با لیزر


ناحیه‌های قابل درمان با لیزر

با استفاده از لیزر می‌توان موهای زائد تقریباً تمام نقاط بدن را از بین برد. متداول‌ترین ناحیه‌های لیزر موهای زائد عبارت است از: لب بالا، چانه، زیربغل، خط بیکینی، پاها و بازوها. آقایان معمولاً تمایل دارند که موهای زائد پشت بدن، شانه‌ها، قفسه سینه و شکم را از بین ببرند. به جز اطراف چشم هر ناحیه‌ای را می‌توان با لیزر درمان کرد.

سن مناسب برای لیزر موهای زائد


سن مناسب برای لیزر موهای زائد

سن به تنهایی تاثیری بر کارآمدی لیزر موهای زائد ندارد. افراد از سن 9 سالگی به بعد می‌توانند متقاضی لیزر درمانی باشند، به بیان دیگر نوجوانان نیز می‌توانند از مزیت رفع دائمی موهای زائد با لیزر برخوردار شوند. درهر حال بیماران جوان‌تر یا مسن‌تر باید نکته‌های زیر را هنگام اقدام برای لیزر موهای زائد به خاطر داشته  باشند:

در حال حاضر لیزر موثری برای از بین بردن موهای زائد سفید یا خاکستری وجود ندارد، این نوع موها رنگدانه کافی را برای جذب لیزر ندارد. به کلینیک‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند این موها را با لیزر یا درمان‌های مبتنی بر نور از بین ببرند، اعتماد نکنید. اگر مقداری رنگدانه در این موها وجود دارد، درخواست کنید که اول ناحیه کوچکی تست شود تا از کارآمدی درمان مطمئن شوید.

در دوران بلوغ مقدار زیادی موهای زائد روی بدن رشد می‌کند، به این ترتیب بخش‌هایی از بدن که قبلاً بی‌مو بود، حال با انبوهی از مو پوشیده می‌شود. ناحیه‌هایی که قبل از بلوغ تحت لیزر درمانی قرار گرفته است، نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین در هر ناحیه‌ای که قبل از سن بلوغ با لیزر درمان شود، امکان رشد موهای جدید وجود دارد. پس به متقاضیان جوانی که هنوز دوران بلوغ را پشت سر نگذاشته‌اند، توصیه می‌کنیم به کلینیکی مراجعه می‌کنند که ضمانت مادام‌العمر یا خدمات پشتیبانی را با قیمت پایین برای حفظ نتایج ارائه می‌دهد.

به طور خلاصه هیچ محدودیت سنی برای لیزر موهای زائد وجود ندارد، این درمان در هر سنی ایمن است، اما تاثیرگذاری آن در یک بازه سنی خاص بیشتر است.

چه نوع پوست و رنگ مویی برای لیزر موهای زائد مناسب است؟


دستگاه‌های لیزر قدیمی برای درمان گونه‌های خاصی از پوست مناسب بود، اما به کمک تکنولوژی پیشرفته می‌توان از لیزر برای از بین بردن موهای زائد هر نوع رنگ پوستی استفاده کرد. تنها موردی که برای انواع پوست تفاوت می‌کند، نوع لیزر است. متخصص لیزر مناسب را با توجه به روشن یا تیره بودن پوست توصیه می‌کند.  تنها شرط انجام درمان این است که مو حاوی رنگدانه باشد. در حال حاضر موهای بور روشن و سفید به خوبی موهای با رنگدانه‌های تیره‌تر به لیزر واکنش نشان نمی‌دهد.

از چه لیزرهایی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود؟


از چه لیزرهایی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود؟

سه نوع لیزر اصلی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود که عبارت‌اند از لیزر الکساندرایت، لیزر Nd: YAG و لیزر دایود.

نور ساطع شده از تمام لیزرها از حد واسط لیزر عبور می‌کند. تفاوت لیزرها به نوع این حد واسط مربوط می‌شود که بر طول موج نور اثر می‌گذارد. طول موج صحیح برای از بین بردن موثر موهای زائد حیاتی است، طول موج باید دقیقاً همان طول موجی باشد که ملانین موهای زائد آن را جذب می‌کند.

لیزرهای الکساندرایت از سنگ مخصوص الکساندرایت به عنوان حدواسط استفاده می‌کند، البته بسیاری از دستگاه‌های جدید از الکساندرایت مصنوعی استفاده می‌کنند. Nd:YAG  مخفف نئودیمیوم جفت شده با ایتریوم آلومینیوم گارنت است که حدواسط این نوع لیزر نیز محسوب می‌شود. حدواسط در لیزر دایود یک نیمه رسانا است. هر لیزر نوری را در یک طول موج معین تولید می‌کند که برای نوع خاصی از پوست و رنگ مو مناسب است. الکساندرایت معمولاً برای پوست‌های روشن به کار برده می‌شود، حال آن که لیزر Nd:YAG برای پوست‌های تیره‌تر ایمن و موثر است. لیزر دایود معمولاً برای انواع پوست توصیه می‌شود.

بهترین لیزر برای از بین بردن موهای زائد


سه نوع لیزر برای رفع موهای زائد به کار برده می‌شود، لیزر مناسب با توجه به رنگ پوست انتخاب می‌شود. لیزرهای دایود و الکساندرایت برای پوست‌های روشن‌تر و لیزر Nd: YAG برای پوست‌های تیره مناسب است.

لیزر موهای زائد چقدر طول می‌کشد؟


لیزر موهای زائد چقدر طول می‌کشد؟

رفع موهای زائد با لیزر درمانی سریع است، برای مثال لیزر روش بسیار سریع‌تری از الکترولیز است. مدت زمان لیزر درمانی به بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد، از بین بردن موهای زائد کل بدن چند ساعت طول می‌کشد، اما لیزر ناحیه‌های مجزا، حتی بخش‌های بزرگی مانند پشت بدن یا قفسه سینه، بسیار سریع‌تر است. متخصص ناحیه مورد نظر را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کند و برآورد دقیق‌تری را اعلام می‌کند. لیزر ناحیه‌های بزرگی مانند پشت بدن، قفسه سینه یا کل پا حدوداً یک ساعت زمان می‌برد. لیزر ناحیه‌های کوچک‌تر نیم ساعت، 15 دقیقه یا حتی کمتر طول می‌کشد.

پس از درمان


ناحیه لیزر شده پس از اتمام درمان تمیز و ضدعفونی می‌شود و بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره را بلافاصله ازسربگیرد. قرمزی مختصر اطراف فولیکول‌های مو پس از لیزر طبیعی است و معمولاً ظرف چند دقیقه برطرف می‌شود. بیمار نباید در معرض آفتاب قرار بگیرد و در فضای باز باید از کرم ضدآفتاب استفاده کند. لیزر درمانی فولیکول‌های مو را نابود می‌کند و بدن تلاش می‌کند این فولیکول‌ها را به مرور از خود دور کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که رشد مو به مدت یک تا دو هفته پس از عمل ادامه دارد که مطمئناً درست نیست و در اصل موها در حال ریختن است.

تعداد جلسات لازم لیزر درمانی


تعداد جلسات لازم لیزر درمانی

لیزر درمانی باید 4 تا 8 جلسه در فواصل چهار هفته‌ای تکرار شود تا بهترین نتیجه به دست آید. تعداد جلسات لازم برای دستیابی به نتیجه مطلوب به عامل‌های متعددی چون پرپشتی موها، رنگ مو، نوع پوست، ناحیه درمان و چرخه رشد مو بستگی دارد. در این بین عامل‌های متعددی مانند سن، نژاد، هورمون‌ها یا داروهای مصرفی بر پرپشتی و چرخه رشد مو تاثیر می‌گذارد.

در هر زمان مفروض تعدادی از فولیکول‌های مو در فاز استراحت یا سکون است و در مرحله رشد فعال قرار ندارد. چون لیزر فقط ظرفیت رشد فولیکول‌های موهایی را از بین می‌برد که در زمان درمان در چرخه رشد قرار دارند، لیزر درمانی باید چند جلسه با وقفه‌های چند هفته‌ای تکرار شود تا حداکثر تعداد فولیکول‌ها از بین برود.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد


عوارض جانبی رفع موهای زائد با لیزر موقتی و خفیف است. اکثر بیماران با ورم و قرمزی ملایمی روبرو می‌شوند که شبیه به آفتاب سوختگی است. این عوارض مختصر ظرف چند ساعت برطرف می‌شود، البته اگر پوست حساس باشد، این قرمزی و ورم اندک تا چند روز باقی خواهد ماند. متخصص لیزر عوارض احتمالی را در جلسه مشاوره اطلاع می‌دهد. در مجموع لیزر، درمانی ایمن برای از بین بردن موهای زائد است.

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟


تمام بیماران درباره بدون درد بودن لیزر موهای زائد و راحت‌تر بودن آن از الکترولیز متفق‌القول‌اند. برای کاهش ناراحتی درمان از سیستم خنک کننده‌ای استفاده می‌شود که سطح پوست را قبل و بعد از تابش لیزر و حین درمان خنک می‌کند. نیازی به بیهوشی عمومی یا مصرف دارو نیست، اما برای درمان ناحیه‌های حساس از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود.

آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟


چون فقط از نور برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود، لیزر موهای زائد درمانی غیرتهاجمی است. برای محافظت چشم‌ها نیز از عینک استفاده می‌شود. هرچند اندکی احتمال تحریک پوست و تغییرات رنگدانه‌ای وجود دارد، اما این عوارض به دلیل نوع لیزرهای به کار برده شده در این کلینیک و دانش و مهارت کارکنان نادر است.

زمان مشاهده نتایج


زمان مشاهده نتایج

لیزردرمانی از چرخه رشد موها برای جلوگیری از رشد مجدد آنها بهره می‌گیرد، بنابراین زمان مشاهده نتایج تابعی از سرعت چرخه رشد مو است. لیزر به فولیکول‌های مویی آسیب می‌زند که در فاز آناژن یا رشد قرار دارد. فولیکول آسیب دیده دیگر مو تولید نمی‌کند. بااین حال ریزش موهایی که در زمان درمان در فولیکول روییده است، حدوداً دو هفته طول می‌کشد.

اکثر بیماران پس از یک جلسه متوجه کاهش 10 تا 25 درصدی موهای زائد می‌شوند، به همین دلیل لیزر درمانی باید چند جلسه تکرار شود. حدفاصل بین جلسات درمان، بسته به ناحیه مورد نظر، 4 تا 8 هفته است، در جلسه بعدی فولیکول‌هایی هدف قرار می‌گیرد که از زمان جلسه قبلی وارد فاز آناژن شده‌اند. اکثر بیماران باید 6 جلسه لیزردرمانی انجام دهند تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابند. پس از هر جلسه درمان نیز ریزش موهای از پیش روییده به مدت دو هفته ادامه دارد.

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی است؟


ما در این کلینیک فقط از لیزرهایی استفاده می‌کنیم که برای از بین بردن موهای زائد تایید شده‌اند. بنابراین اکثر بیماران از نتایجی بلندمدت و پایدار برخوردار می‌شوند و ناحیه درمان شده به حد قابل توجهی کم‌موتر می‌شود. هرچه درمان بیشتر تکرار شود، موهای ناحیه لیزر شده کم‌پشت‌تر می‌شود. گاهی چند تار مو به مرور می‌روید.

لیزر موهای زائد و بارداری


به مادران باردار توصیه می‌کنیم لیزر موهای زائد را تا بعد از زایمان به تاخیر بیاندازند.

بهترین زمان برای لیزر موهای زائد


پاییز بهترین زمان برای لیزر موهای زائد است. رعایت توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از لیزر، برای مثال دوری از نور خورشید، در فصل سرما برای اکثر بیماران راحت‌تر است، چرا که لباس‌های معمول این فصل شلوار یا دامن بلند و پیراهن آستین بلند است. با شروع کردن در فصل پاییز دوره‌ی درمان تا فرارسیدن فصل گرما تقریباً تمام می‌شود.

البته منعی برای لیزر موهای زائد در فصول بهار و تابستان وجود ندارد، اما باید مراقب باشید در معرض آفتاب قرار نگیرید تا ایمنی و تاثیرگذاری درمان مختل نشود.

تفاوت بین لیزر و IPL


سردرگمی اکثر بیماران در تمایز قائل شدن بین دو روش لیزر و آی پی ال برای کاهش موهای زائد قابل درک است. هر دو روش برای از بین بردن موهای زائد کاربرد دارد، اما لیزر نسبت به IPL از مزایای زیر برخوردار است:

  • تکنولوژی لیزر بسیار موثرتر و نتایج آن بهتر از IPL است. 99 % بیماران پس از 3 تا 6 جلسه متوجه رفع دائمی موهای زائد می‌شوند.
  • اگرچه IPL ارزان‌تر است، اما تکنولوژی آن برای از بین بردن موهای زائد تاثیرگذاری کمتری دارد.
  • لیزر بسیار دقیق‌تر است، موهای تیره و زبر را به طور گزینشی هدف قرار می‌دهد، اما کمترین آسیبی به پوست اطراف نمی‌زند.
  • هر پالس لیزر در کسری از ثانیه به پوست می‌رسد و چندین تار مو را همزمان از بین می‌برد.
  • با استفاده از لیزر می‌توان موهای ناحیه‌های بزرگتری از بدن را از بین برد.
  • دستگاه لیزر را می‌توان متناسب با رنگ پوست و مو تنظیم کرد.
  • لیزر درمانی ایمن برای انواع پوست است، حال آن که IPL باعث سوختگی پوست‌های تیره‌تر می‌شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."