همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و حذف موهای اضافی بدن و صورت

 1. مقالات
 2. /
 3. همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و حذف موهای اضافی بدن و صورت

حذف موهای زائد بدن و صورت با لیزر روشی موثر، ماندگار و بی خطر برای رفع مشکل پرمویی و موهای زائد بدن است. تقریبا تمام آقایان و خانم­ها از داشتن موهای زائد در بدن و صورت احساس ناخوشایند دارند و حذف این موها به روش­های مختلف با درد، صرف زمان و انرژی و یا ایجاد مشکلات پوستی همراه است. بنابراین لیزر موهای زائد را می­توان بهترین راه حل برای مشکل موهای زائد دانست.

سوالات رایج در مورد لیزر موهای زائد 


اقدامات لازم پیش از حذف موهای زائد با لیزر

فرد باید:

 • مصرف رتینول و کرم‌های سفیدکننده را از حداقل دو هفته قبل از لیزر درمانی موهای زائد قطع کند.
 • از آفتاب‌سوختگی یا قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب از دو هفته پیش از اقدام به لیزر اجتناب کند.
 • چنانچه در طی 4 هفته گذشته پوست وی تحت هر نوع درمان لایه‌برداری یا غیرلایه‌برداری(غیرتخریبی) قرار گرفته باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد.
 • موهای ناحیه مورد نظر را صبح روز انجام لیزر یا شب قبل بتراشد.
 • مصرف داروهای حساس به نور را به مدت 2 هفته قبل از اقدام به لیزردرمانی موهای زائد قطع کند. پیش از قطع مصرف، حتما با پزشک معالج مشورت کند.

اقدامات لازم پس از لیزردرمانی موهای زائد

فرد باید:

 • بلافاصله پس از انجام لیزر برای سرد کردن ناحیه مورد نظر به منظور کاهش ورم و ناراحتی، از پک‌های سرد (نه یخ‌زده) در موضع استفاده کند.
 • در 4 یا 5 ساعت اول پس از انجام لیزردرمانی باید مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از آسیب پوستی به ناحیه مورد نظر انجام شود. فرد باید از گرفتن دوش آب داغ، انجام ورزش ایروبیک، ماساژ و غیره اجتناب کند.
 • از کرم ضدآفتاب با فاکتور محافظتی بالا (30–50 SPF) استفاده کرده و تا حداقل یک ماه پس از لیزر، از قرار دادن ناحیه مورد نظر در معرض نور آفتاب اجتناب کند. برنزه کردن پس از جلسات درمانی ممکن است تولید ملانین را افزایش دهد که نتیجه آن افزایش میزان تولید رنگدانه در موضع تحت درمان با لیزر است.
 • بیشتر افراد ممکن است بلافاصله پس از لیزردرمانی آرایش کنند. هر چند پزشکان توصیه می‌کنند اگر موضع پوسته پوسته شده فرد از آرایش کردن خودداری کند.
 • افراد باید 4 تا 5 هفته پس از درمان برای معاینه موضع و در صورت لزوم انجام درمان اضافی مجددا به کلینیک مراجعه کنند. معمولا، بین جلسات درمانی5-4 هفته فاصله وجود دارد. سرعت رشد مو بستگی به فرد و ناحیه تحت درمان، جنسیت و شرایط فیزیولوژیک، هورمونی و فصلی که در آن درمان انجام می‌شود دارد.

چنانچه نیاز به درمان اضافی نباشد بیمار باید 4-3 هفته بعد و ترجیحا زمانی که موهای جدید در محل تحت درمان شروع به رشد کرده‌اند برای معاینه مجدد برگردد.

  کرم سیکالفیت: کرم ترمیم کننده خشکی پوست، جای زخم و درمان سوختگی

چنانچه بخشی از موها از بین رفته درمان باید با استفاده از پارامترهای قبل ادامه پیدا کند و بیمار باید در صورت لزوم 4 تا 8 هفته بعد برای انجام یک درمان دیگر مجددا به کلینیک یا مطب رجوع کند. چنانچه هیچ تغییری مشاهده نشد باید پارامترهای درمان تغییر داده شوند.

هزینه رفع موهای زائد با لیزر چقدر است؟

قیمت نهایی برای رفع موهای زائد با استفاده از لیزر توسط عوامل مختلف تعیین می‌شود. این عوامل شامل تعداد جلسات مورد نیاز، نوع تجهیزات استفاده شده، رنگ مو و سیاست‌های قیمت‌گذاری کلینیک می‌باشند. یک نکته قطعی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بسته به ناحیه موردنظر و سرعت رشد موهای شما، نیاز به ۵-۸ جلسه درمان با لیزر خواهید داشت. برای نواحی کوچک مانند زیربغل و چانه، هزینه‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. اما برای رفع موهای زائد در نواحی دیگر مانند پاها، هزینه‌ها بالاتر خواهد بود.

عوارض جانبی و خطرات رفع موهای زائد با لیزر

هر نوع لیزردرمانی عنصر ریسک را در خود دارد. یک پزشک مجرب تعیین می‌کند که آیا شما یک کاندیدای خوب هستید یا خیر و سپس از مناسب‌ترین تنظیمات دستگاه لیزر که متناسب با پوست شما باشد استفاده می‌کند.

در زیر به برخی از خطرات مرتبط با رفع موهای زائد با لیزر اشاره می‌شود:

 • احساس سوزش و ناراحتی-ممکن است در طی درمان با لیزر فرد کمی احساس سوزش و ناراحتی داشته باشد.
 • التیام زخم-عمل لیزر می‌تواند منجر به ورم، تاول، ضایعات پوستی یا پوسته‌ریزی در ناحیه تحت درمان شود که البته این عوارض بسیار نادر هستند.
 • قرارگرفتن چشم در معرض لیزر-عینک‌های مخصوص محافظتی در اختیار فرد قرار داده می‌شود. اهمیت زیادی دارد که به منظور محافظت چشم‌ها از قرارگرفتن تصادفی در معرض لیزر، در طول عمل این عینک‌ها روی چشم‌ها نگه داشته شوند.

فاصله بین جلسات درمان با لیزر

رفع موهای زائد با لیزر می‌تواند یک روش بسیار موثر باشد اما از آنجا که جزو خدمات پزشکی است ممکن است کمی متغیر باشد. هدف استفاده از لیزر ، از بین بردن موهایی است که در فاز آناژن قرار دارند. اگرچه پزشکان ترجیح می‌دهند همه موها در فاز آناژن باشند اما چنین چیزی بعید است چرا که تنها حدود 20-10 درصد موها در فاز فعال رشدی قرار دارند که به این معناست هر جلسه تنها 20% موها حذف می‌شوند.

سوالی که در اینجا پیش می‌آید اینست که تعداد و فواصل جلسات درمانی چقدر باید باشد. این می‌تواند متغیر باشد و پزشک بر اساس رشد موی فرد در مورد آن نظر می‌دهد. به طور کل ممکن است این میزان از 4 هفته تا حداکثر 10 هفته متفاوت باشد.

پس از یک جلسه درمان با لیزر چقدر از موها می‌ریزند؟

پس از یک جلسه درمان با لیزر چقدر از موها می‌ریزند

میزان ریزش موها پس از هر جلسه لیزر ممکن است متفاوت باشد. رشد موها در سه فاز مختلف انجام می‌شود و لیزر تنها بر روی موهایی تأثیر دارد که در فاز رشد قرار دارند. در صورتی که موها در فاز مناسبی باشند، کاهش آنها به صورت دائمی اتفاق می‌افتد.

  ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا): انواع روش درمان کچلی سکه‌ای

بعضی از موها فوراً از فولیکول مو خارج می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به رشد ادامه می‌دهند و در چند هفته آینده ریزش می‌کنند. به‌طور معمول، پیشنهاد می‌شود لیزر صورت و گردن هر 4 هفته یکبار و سایر نواحی بدن که در زیر گردن قرار دارند هر 6 هفته یکبار انجام شود، تا موها در هنگام انجام لیزر در فاز مناسب رشد قرار گیرند.

آیا تراشیدن موها رشد و ضخامت آنها را بیشتر می‌کند؟

این باور نادرست به این دلیل در میان عامه مردم رایج است که موی طبیعی یک سر نرم  دارد و به دلیل قرارگیری در معرض نور رنگ آن کمی روشن‌تر است در حالیکه مویی که تراشیده شده یک انتهای صاف دارد و به دلیل اینکه تازه در معرض نور قرار گرفته رنگ آن به تیره‌ترین شکل ممکن است.

چه موقع پیش از حذف موهای زائد با لیزر باید از تراشیدن موها خودداری کرد؟

بهتر است روز قبل یا همان روز انجام لیزر موها تراشیده شوند. از یک ژیلت تیز همراه با کرم اصلاح برای جلوگیری از ایجاد التهاب در محل استفاده کنید. تراشیدن موها، درست پیش از انجام لیزر می‌تواند با بریدگی و یا ایجاد قرمزی درموضع به دلیل تراشیدن خشک همراه باشد و به همین دلیل توصیه نمی‌شود.

استفاده از شمع و کندن موها پس از انجام لیزر برای رفع موهای زائد؟

استفاده از هر نوع روش حذف موهای زائد به هر روش از قبیل استفاده از شمع، اصلاح با بند یا کندن با موچین 5 روز پس از لیزردرمانی بلامانع است. تنها نگرانی قرمزی یا التهاب مربوط به استفاده از لیزراست.

به خاطر داشته باشید اگر قصد دارید برای رفع موهای زائد لیزر انجام دهید تا چند هفته از پیش از انجام این کار از کندن موها به هر روشی اجتناب کنید چرا که این کار باعث خارج شدن مو از فولیکول می‌شود و برای اثرگذاری لیزر باید مو در فولیکول قرار گرفته‌باشد. تراشیدن یا کوتاه‌کردن موها با قیچی بلامانع است.

تا چه مدت پس از انجام لیزر باید از قرارگرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کرد؟

پس از رفع موهای زائد با لیزر، معمولا توصیه می‌شود به مدت 10-7 روز فرد از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کند. این  کار احتمال بروز عوارض را کاهش می‌دهد. در دوره لیزردرمانی برای رفع موهای زائد به منظور به حداقل رساندن خطر بروز عوارض جانبی مانند سوختگی و تغییرات رنگدانه اجتناب از نور آفتاب و استفاده از کرم ضدآفتاب توصیه می‌شود چرا که پوست برنزه شده بیشتر مستعد عوارض رفع موهای زائد با لیزر است.

  درمان شانه یخ زده (شانه منجمد): رفع خشکی شانه ناشی از بی تحرکی

رفع موهای زائد با لیزر در چه سنی توصیه می‌شود؟

خطرات رفع موهای زائد با لیزر برای نوجوانان و بزرگسالان بالای 18 سال یکسان است. با گرفتن رضایت والدین، نوجوانان نیز می‌تواند از لیزرهای ایمن و افراد متخصص آموزش‌دیده در این زمینه برای رفع موهای زائد خود بهره ببرند. اجتناب از نور خورشید و استفاده از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست و سوختگی قبل و بعد از لیزردرمانی ضروری است.

بین جلسات لیزردرمانی برای رفع موهای زائد انجام چه کارهایی توصیه می‌شود؟

با پی‌گیری منظم جلسات لیزردرمانی جای نگرانی درباره رشد اضافی مو بین جلسات درمانی وجود ندارد. هرچند اگر نیاز به رفع موهای زائد دارید از شمع انداختن و کندن موها با موچین جدا خودداری کنید. انرژی لیزر ریشه مو را هدف می‌گیرد و شمع انداختن یا کندن مو با موچین ریشه را از بین می‌برد. هرچند تراشیدن موها بین جلسات لیزر بلامانع است. در واقع، اگر موها بلند باشند تراشیدن پیش از انجام لیزر کارایی آن را بیشتر می‌کند.

به طور متوسط چند جلسه نیاز است تا رشد موهای بدن متوقف شود؟

به طور متوسط، برای رفع موهای زائد به صورت دائم 8-5 جلسه درمان نیاز است. تعداد جلسات بستگی به ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته دارد.

آیا لیزر کردن موهای ناحیه بیکینی خطری ندارد؟

حذف موهای زائد در ناحیه بیکینی و همچنین سایر نواحی مانند ران و ساق پا بسیار رایج  است. هرچند بهترین کار این است که قبل و بعد از عمل لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

آیا حذف موهای زائد با لیزر یک روش دائمی است؟

گاهی اوقات به اغراق گفته می‌شود که با استفاده از لیزر موها به صورت دائم حذف می‌شوند و دیگر نیازی به شمع انداختن، تراشیدن و کندن موها ندارید. چنین چیزی غیرممکن است. اگر فولیکول تخریب شود موهای تکی ممکن است به صورت دائم حذف شوند.

این فولیکول تکی مجددا رشد نخواهد کرد. هرچند بهترین چیزی که فرد می‌تواند از لیزر انتظار داشته باشد حذف دائمی 80-70% موهاست. موهای باقیماند نازک و ظریف بوده و رنگ روشن‌تری دارند.

آیا استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد به خلاص شدن از شر پاهای توت‌فرنگی‌شکل کمک می‌کند؟

بله. رفع موهای زائد با لیزر با حذف فولیکول‌های مو به کاهش منافذ  کمک می‌کند.

حذف موهای زائد با استفاده از لیزر در کدام نواحی بدن قابل انجام است؟

حذف موهای زائد با استفاده از لیزر در کدام نواحی بدن قابل انجام است

نواحی رایجی که زنان معمولا از لیزر برای حذف موهای زائد آنها استفاده می‌کنند شامل مواردزیر هستند: پشت لب، زیربغل، خط بیکینی، پاها و بازوها در حالیکه رایج‌ترین نواحی در مردان پشت، شانه‌ها، سینه و شکم هستند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان