فیناستراید (داروی ریزش مو) برای چه کسانی مناسب است؟

 1. مقالات
 2. /
 3. فیناستراید (داروی ریزش مو) برای چه کسانی مناسب است؟

موهای شما بخشی مهم از هویت شما هستند و مدل مویتان نشان دهنده‌ی شخصیت شما می‌باشد؛ اما ریزش موها به معنای از دست دادن هویت شما نیست. خبر خوب این است که ریزش مو با الگوی مردانه تقریباً همیشه قابل درمان است. در واقع، اگر به سرعت اقدام کنید، اغلب می‌توانید از ریزش موی بیشتر جلوگیری کنید و حتی ممکن است بتوانید برخی یا تمام موهایی که در نواحیی از پوست سر که تحت تأثیر ریزش قرار گرفته‌اند، دوباره به دست آورید.

یکی از مؤثرترین درمان های موجود برای ریزش مو، فیناستراید است، دارویی که تولید دی هیدروتستوسترون یا DHT را در بدن شما کاهش می دهد. اگر فیناستراید به درستی استفاده شود، می‌تواند بدون اینکه سختی جراحی یا کلاه گیس را داشته باشد،   نتایجی با ظاهری طبیعی ایجاد کند.

پیش از مصرف قرص فیناستراید برای درمان ریزش مو حتماً با پزشک متخصص مشورت شود تا از بروز عوارض احتمالی برای بیمار پیشگیری شود.

فیناستراید چیست؟


فیناستراید یک داروی تجویزی است که توسط FDA برای درمان آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه تأیید شده است.

ممکن است انواع فیناستراید را با نام پروپشیا یا پروسکار شنیده باشید. پروپشیا یک نام تجاری است که برای فروش فیناستراید توسط شرکت داروسازی «مرک اند کو» استفاده می شود.

پروسکار یک نام تجاری برای فرم قوی تر فیناستراید است که برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH یا بزرگ شدن پروستات) استفاده می شود.

فیناستراید به شکل قرص و برای استفاده روزانه طراحی شده است. به عنوان یک درمان برای ریزش مو، معمولاً با دوز 1 میلی گرم در روز تجویز می شود.

فیناستراید برای درمان ریزش مو چگونه است؟


فیناستراید به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های آنزیم 5 آلفا ردوکتاز یا 5-ARIs تعلق دارد. این دارو با مهار فعالیت آنزیم 5 آلفا ردوکتاز که در تبدیل تستوسترون به هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) نقش دارد، عمل می کند.

 

درمان با فیناستراید

 

دی هیدروتستوسترون نقش اصلی در طاسی با الگوی مردانه دارد. اگر از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید، دی هیدروتستوسترون، می‌تواند به گیرنده‌های فولیکول‌های مو متصل شود و باعث کوچک‌تر شدن آن‌ها شود که در نتیجه باعث ریزش تدریجی موهای اطراف خط مو، تاج سر یا در سراسر پوست سر شما می‌شود.

فیناستراید با مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز، میزان دی هیدروتستوسترون در جریان خون شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و از فولیکول های مو در برابر آسیب های مرتبط با آن محافظت می کند.

تحقیقات نشان می دهد که دوز معمولی فیناستراید سطح سرمی دی هیدروتستوسترون (مقدار DHT در جریان خون شما) را بیش از 70 درصد کاهش می دهد.

استفاده از فیناستراید می‌تواند منجر به کاهش سرعت ریزش مو یا حتی توقف کامل آن شود. بسیاری از مردان پس از شروع درمان با فیناستراید، مشاهده کرده‌اند که موهای جدید در مناطقی از پوست سر که تحت تأثیر الگوی ریزش موی مردانه هستند، بهبود یافته است.

تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که فیناستراید می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای ریزش موی الگوی مردانه را کاهش دهد یا متوقف سازد و حتی می‌تواند رشد مو را تحریک کند. برای اکثر مردان، استفاده از فیناستراید نتایج قابل توجهی را به همراه دارد.

در یک مطالعه که شامل دو کارآزمایی بالینی یک ساله بود، محققان دریافتند که فیناستراید باعث افزایش 15 درصدی تعداد موها در رأس سر (تاج یا ناحیه بالای سر) در مردان مبتلا به طاسی با الگوی مردانه شد.

  زگیل: علت و درمان

مطالعه دیگری در ژاپن که 10 سال استفاده از فیناستراید را بررسی می کند، نشان می دهد که بیش از 90 درصد از مردان مبتلا به ریزش موی آندروژنتیک که از فیناستراید استفاده میکنند، بهبودهایی را تجربه می کنند.

به طور خلاصه، فیناستراید نتیجه می دهد، به طوری که اکثر مردان با درمان بهبود در رشد و تراکم موهای خود را تجربه می کنند.

فیناستراید کدام یک از انواع ریزش مو را درمان می کند؟


روزانه کمی ریزش مو، عادی و طبیعی است. در واقع، در اکثر مردان، حتی اگر مبتلا به طاسی با الگوی مردانه نباشند، روزانه 50 یا 100 تار مو می ریزد.

 

انواع ریزش مو و فیناستراید

 

این سطح از ریزش مو به عنوان بخشی از چرخه رشد طبیعی مو رخ می دهد. وقتی که مو به رشد کامل خود می رسد، از مرحله ی رشد فعال گذر کرده و به مرحله ی استراحت می رسد.

در نهایت، با موهای جدید جایگزین می شود و در نتیجه مقدار مشخصی ریزش روزانه ایجاد می شود.

این سطح از ریزش مو به قدری ناچیز است که معمولاً قابل توجه نیست. با این حال، اگر شروع به تجربه ی ریزش موی قابل توجهی کرده اید، ممکن است یک زنگ خطر باشد. در حال حاضر، فیناستراید توسط FDA برای درمان طاسی با الگوی مردانه که شایع ترین نوع ریزش مو در مردان است، تأیید شده است.

با این حال، ریزش مو با الگوی مردانه تنها نوع ریزش مو نیست. انواع دیگری از ریزش مو که می تواند رخ دهد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تلوژن افلوویوم. این یک شکل موقتی از ریزش مو است که در اثر استرس شدید، عفونت، جراحی، بیماری هایی که باعث تب می شوند، کمبودهای تغذیه ای، تغییرات هورمونی و انواع خاصی از داروها ایجاد می شود.
 • آلوپسی آره آتا. این نوعی ریزش موی خودایمنی است که در آن موهای شما به صورت تکه های کوچک و گرد می ریزند. متخصصان در مورد عواملی که باعث این نوع ریزش مو می شود کاملاً مطمئن نیستند، اگرچه ممکن است با استرس، عفونت ها و برخی داروها مرتبط باشد.
 • تینا کاپیتیس. همچنین به عنوان کچلی نیز شناخته می شود و نوعی عفونت قارچی است که می تواند باعث ریزش مو شود.

از آنجایی که این نوع ریزش مو توسط دی هیدروتستوسترون ایجاد نمی شود، فیناستراید در کاهش سرعت آنها، متوقف کردن آنها یا معکوس کردن اثرات آنها مؤثر نیست.

عوارض جانبی فیناستراید


قرص خوراکی فیناستراید باعث خواب آلودگی نمی شود، اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی رایجی که ممکن است با فیناستراید رخ دهد عبارتند از:

 • کاهش میل جنسی
 • مشکل در داشتن یا حفظ نعوظ
 • اختلال انزال
 • افزایش اندازه و حساسیت سینه
 • بثورات پوستی

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آنها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم تهدید کننده ی حیات دارید یا اگر فکر می کنید در حالت اورژانسی هستید، با اورژانس تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم لب ها، زبان، گلو یا صورت شما
 • افسردگی
 • توده یا درد در سینه شما
 • ترشحات نوک سینه

فیناستراید ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد


تداخل زمانی است که یک ماده نحوه ی عملکرد دارو را تغییر دهد. این امر می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند. برای کمک به جلوگیری از تداخلات، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهان دارویی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

  مزایای مزوتراپی مو برای رشد مو و پیشگیری ریزش موهای سر

برای اطلاع از اینکه چگونه قرص خوراکی فیناستراید ممکن است با چیز دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. همیشه با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد تداخلات احتمالی با تمام داروهای تجویزی، ویتامین ها، گیاهان دارویی و مکمل ها و داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید صحبت کنید.

احتیاط های فیناستراید


این دارو با چندین احتیاط همراه است.

احتیاط آلرژیک

فیناستراید می تواند یک واکنش آلرژیک شدید و علائمی مانند موارد زیر ایجاد کند:

 • مشکل در تنفس
 • تورم گلو یا زبان شما
 • بثورات

در صورت بروز این علائم، به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشتید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

احتیاط های دارویی

فیناستراید ممکن است از طریق پوست جذب شود. زنان باردار و زنانی که قصد دارند در آینده نزدیک باردار شوند، نباید از این دارو استفاده کنند؛ زیرا می تواند باعث نقص مادرزادی شود.

هشدارها برای افراد با شرایط سلامت خاص

 • برای افراد مبتلا به بیماری کبد: این دارو در کبد شما پردازش می شود. اگر بیماری کبدی دارید، ممکن است بدن شما این دارو را کندتر پردازش کند. این می تواند منجر به تجمع این دارو در بدن شما شود که می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. پزشک ممکن است دوز فیناستراید را کاهش دهد.
 • برای افراد مبتلا به سرطان پروستات: فیناستراید می تواند باعث رشد سریعتر یا شکل نامنظم سرطان پروستات شود. اگر سرطان پروستات دارید یا داشته اید، این دارو می تواند آن را بدتر کند.

هشدار برای گروه های دیگر

 • برای خانم های باردار: این دارو برای مصرف خانم ها تجویز نمی شود و هرگز نباید در دوران بارداری استفاده شود.
 • برای زنان شیرده: فیناستراید هرگز نباید در زنان شیرده استفاده شود. مشخص نیست که آیا فیناستراید وارد شیر مادر می شود یا خیر. این دارو برای استفاده در زنان تجویز نمیشود.
 • برای کودکان: ایمنی و اثربخشی فیناستراید در کودکان ثابت نشده است. این دارو برای استفاده در کودکان تجویز نمی شود.

چگونه فیناستراید مصرف کنیم؟


دوز، شکل و دفعات مصرف آن به موارد زیر بستگی دارد:

 

مصرف فیناستراید

 • سن شما
 • علت مصرف
 • شدت مشکل شما
 • سایر شرایط پزشکی که دارید
 • نحوه واکنش شما به اولین دوز

فیناستراید معمولاً در دو دوز فروخته می شود. به عنوان یک درمان برای طاسی با الگوی مردانه، از آن با دوز 1 میلی گرم در روز استفاده می شود.

این دوز فیناسترایدی است که در اکثر نسخه های عمومی فیناستراید برای ریزش مو و همچنین با نام تجاری پروپشیا پیدا می کنید.

فیناستراید به عنوان درمانی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، با دوز 5 میلی گرم در روز استفاده می شود. این دوز را می توان در اکثر نسخه های عمومی فیناستراید و با نام تجاری پروسکار یافت.

طبق دستور مصرف کنید


فیناستراید برای درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید، خطرات جدی دارد.

 

دستور مصرف فیناستراید

 

 • اگر اصلاً مصرف نکنید. ممکن است بهبودی در وضعیت خود مشاهده نکنید. اگر این دارو را برای هیرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) مصرف می کنید، ممکن است بهبودی در علائم BPH خود مشاهده نکنید. اگر آن را برای ریزش مو با الگوی مردانه مصرف می کنید، ممکن است بهبودی در ریزش مو و رشد مجدد مو مشاهده نکنید.
 • اگر بیش از حد مصرف کنید. اگر بیش از حد مصرف کنید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد واکنش های منفی هستید. اینها می تواند شامل کاهش میل جنسی، مشکل در ایجاد یا حفظ نعوظ، اختلال انزال، افزایش اندازه یا حساسیت سینه ها و بثورات پوستی باشد.
 • اگر یک نوبت را فراموش کردید چه باید کرد؟ اگر مصرف دوز خود را فراموش کردید، قرص اضافی مصرف نکنید. فقط قرص بعدی را طبق معمول مصرف کنید.
 • چگونه تشخیص دهیم که دارو نتیجه دارد؟ اگر این دارو را برای هیرپلازی خوش خیم پروستات مصرف می کنید، ممکن است متوجه کاهش نیاز به دفع ادرار و افزایش میزان ادرار شوید. همچنین باید احساس تخلیه نشدن کامل مثانه بعد از ادرار کردن را کاهش می دهد. اگر این دارو را برای ریزش موی با الگوی مردانه مصرف می کنید، ممکن است متوجه ریزش موی کمتر و رشد موی بیشتر روی سر خود شوید.
  چه کسانی نمی توانند کاشت ابرو انجام دهند؟ کاندید نامناسب

ملاحظات مهم برای مصرف فیناستراید


اگر پزشک فیناستراید را برای شما تجویز کرد، این ملاحظات را در نظر داشته باشید.

ملاحظات فیناستراید

عمومی

 • قرص ها را خرد نکنید، برش ندهید و نجوید.

نگه داری

 • فیناستراید را در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.
 • آن را دور از نور و گرما نگه دارید.
 • این دارو را در جاهای مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.

سفر

هنگام مسافرت در زمان مصرف دارو:

 • همیشه داروی خود را همراه داشته باشید. هنگام پرواز، هرگز آن را در قسمت بار قرار ندهید و آن را در کیف دستی خود نگه دارید.
 • نگران دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نباشید؛ آنها نمی توانند به داروهای شما آسیب برسانند.
 • ممکن است لازم باشد برچسب نسخه ی داروخانه را به کارکنان فرودگاه نشان دهید. همیشه ظروف اصلی دارای برچسب نسخه را با خود حمل کنید.
 • این دارو را در خودرو نگذارید. در مواقعی که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است از انجام این کار خودداری کنید.

آیا جایگزینی وجود دارد؟


داروهای دیگری نیز برای درمان بیماری شما وجود دارد. برخی ممکن است برای شما مناسب تر باشد. با پزشک خود در مورد سایر گزینه های دارویی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

برای اکثر مردان، فیناستراید یک گزینه ی مؤثر برای درمان و پیشگیری از ریزش مو با الگوی مردانه است.

با این حال، این تنها درمان در دسترس برای ریزش مو نیست. سایر گزینه های مقرون به صرفه و موثر درمان ریزش مو عبارتند از:

 • ماینوکسیدیل. ماینوکسیدیل یک داروی موضعی است که به بهبود جریان خون در پوست سر و تحریک رشد مو کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که ماینوکسیدیل به ویژه زمانی که همزمان با فیناستراید استفاده می شود مؤثر است.
 • شامپوی پیشگیری از ریزش مو. بسیاری از شامپوها، از جمله شامپوهایی که حاوی ترکیبات فعالی مانند نخل اره ای و کتوکونازول هستند، برای جلوگیری از ریزش بیش از حد مو و رشد بهتر موها فرموله شده اند.

با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و ممکن است تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش ندهد. فقدان هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشانه ی این نیست که دارو برای همه بیماران یا تمام موارد مصرف خاص بی‌خطر، مؤثر یا مناسب است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان