عوارض کاشت ابرو: خارش، قرمزی و ریزش ابرو بعد از کاشت

 1. مقالات
 2. /
 3. عوارض کاشت ابرو: خارش، قرمزی و ریزش ابرو بعد از کاشت

اگر با ابروهای خود مشکل دارید، کاشت  ابرو می‌تواند بهترین راه حل برای رفع این مشکل باشد. به این معنا که کاشت ابرو راه حل دائمی برای خلاص شدن از شر معضلات مربوط به ابرو است. این روش در بین سایر روشهای زیبایی کمترین خطر را دارد. با این حال این بدان معنی نیست که کاملا بدون ریسک باشد.

در واقع بستگی به این دارد که کاشت ابرو در چه محیطی انجام می‌شود. اگر در مکانی ایمن کاشت ابرو صورت گیرد می‌توان گفت که هیچ خطری به همراه ندارد در غیر این صورت ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد. در حقیقت، کاشت ابرو نیز یک عمل جراحی پزشکی است و مانند هر نوع جراحی دیگر  باید در نظر داشته باشید که احتمال بروز مشکلات، عوارض جانبی و خطرات وجود دارد. با این حال این موارد می‌تواند قبل از عمل و بعد از عمل بروز پیدا کند و یا ناشی از خود فرد یا روش جراحی باشد.

عوارض کاشت ابرو


مشکلات قبل از عمل کاشت ابرو ممکن است به دلیل عدم رعایت فرد از روش‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه باشد. قبل از انجام جراحی کاشت ابرو، بیماران ابتدا مورد معاینه کلی قرار می‌گیرند تا تشخیص داده شود آیا فرد مناسب برای کاشت ابرو است یا خیر. همچنین، بررسی می‌شود که آیا بیمار مشکلی با بیهوشی موضعی دارد یا خیر. در بیشتر موارد، عوارض قبل از عمل بسیار نادر هستند و بیشتر افرادی که به جراحی کاشت ابرو روی می‌آورند، برای این روش مناسب هستند. به طور متضاد، ممکن است پس از جراحی کاشت ابرو، مشکلاتی ناشی از خود فرد یا مرکز انجام دهنده این جراحی رخ دهد یا هر دو.

به علاوه، جراحی کاشت ابرو باید توسط یک جراح ماهر و در مراکزی با استانداردهای بالای ایمنی و بهداشت انجام شود تا خطرات مرتبط با عمل جراحی به حداقل رسیده شود. عدم دستیابی به نتیجه مورد انتظار در کاشت ابرو تنها خطرات جراحی را افزایش می‌دهد.

ضمناً، پس از انجام عمل کاشت ابرو، پزشک به شما درباره نکات و مراقبت‌های لازم بعد از عمل آموزش می‌دهد که انجام آنها معمولاً دشوار نیست. با این حال، باید توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از عمل را رعایت کنید تا بهبودی کامل را برای خود تضمین کنید.

کاشت ابرو یکسری عوارض جانبی به همراه دارد که در بیشتر موارد این عوارض عبارتند از:

لکه‌های قرمز 

انتظار می‌رود که در طی سه تا چهار روز بعد از عمل شاهد قرمزی جزئی در ناحیه ابروها باشیم که معمولاً پس از گذشت مدتی بخودی خود رفع می‌شود. بروز این لکه‌های قرمز و مبهم طبیعی است اما نباید بصورت دائمی ماندگار شوند.

عوارض جانبی ناشی از بیهوشی

در کاشت ابرو از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود لذا اگر بیمار نسبت به بیهوشی واکنش آلرژیک داشته باشد ممکن است باعث بروز عوارضی شود. یکی از این عوارض حالت تهوع و استفراغ است که ممکن است در کمتر از ۱۰٪ از بیماران بعد از کاشت ابرو رخ دهد. علت این امر دارویی است که در حین جراحی به بیمار تزریق می‌شود. البته هیچ جای نگرانی نیست زیرا این شرایط محدود است و پس از مدتی برطرف می‌شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق بایستی از قبل به پزشک اطلاع دهید.

ظاهر غیر طبیعی ابروها  

غیرطبیعی بودن ظاهر ابروها پس از کاشت ابرو اغلب نتیجه انجام نادرست آن است. عدم کاشت فولیکول‌های مو در زاویه‌ای مشخص ممکن است منجر به رشد ابروها در جهت عمودی و ناخوشایند شود. موهای ابرو که در این جهت رشد می‌کنند ظاهری غیرطبیعی به ابروها می‌دهند. علاوه بر این، موها بصورت جداگانه کاشته نمی‌شوند و در نتیجه ظاهری نامطلوب پیدا می‌کنند.

  چه کسانی نمی توانند کاشت ابرو انجام دهند؟ کاندید نامناسب

 

 

آیا کاشت مو درد دارد؟


 معمولاً بعد از انجام کاشت ابرو فرد هیچگونه ناراحتی احساس نخواهد کرد. امروزه به لطف بیهوشی حین عمل دیگر بیمار هیچگونه درد یا ناراحتی احساس نخواهد کرد. اما پس از آن، احتمال کمی وجود دارد که به بیمار ناراحتی جزئی دست دهد.

روند بهبودی و رشد ابرو بعد از کاشت


جدول زمانی رشد مو برای کاشت مو به شرح زیر است:

منطقه اهدا کننده

منطقه کاشت

زمان پس از کاشت ابروز

به هنگام خوابیدن زیر سر خود را با گذاشتن چند بالش بلند کنید. در صورت نیز پزشک یکسری داروهای خواب‌آور به شما می‌دهد تا راحت بخوابید. به هنگام خوابیدن هدبند خود را در نیاورید.

شب جراحی و تا چند شب پس از آن

مقداری حس درد، سفتی و بی‌حسی ایجاد خواهد شد.

با دقت موهای کاشته شده را بشویید. نباید هیچگونه لکه‌ی خونی بر روی موهای پیوند شده باقی بماند.

روز پس از جراحی کاشت ابرو

به تدریج ناراحتی و درد برطرف می‌شود اما کماکان اندکی احساس بی‌حس شدن می‌کنید.

یک جای زخم (بصورت دلمه شده) شکل می‌گیرد. ممکن است اندکی قرمزی ایجاد شود و همچنین پلک‌ها دچار تورم یا کبودی شوند.

۲ تا ۳ روز پس از جراحی

زخم پوست به تدریج از بین می‌رود.

ریشه‌های مو به خوبی جا افتاده‌اند. زخم‌های پوست کم کم از بین می‌روند. همچنین معمولا قرمزی و تورم رفع می‌شوند.

۵ تا ۷ روز پس از جراحی

اسکار صورتی یا قرمز ایجاد می‌شود. بخیه‌های قابل جذب کم کم جذب پوست می‌شوند.

زخم پوست رفع شده و رنگ پوست اندکی صورتی می‌شود. انتظار می‌رود که بیشتر موها شروع به رشد کنند.

۲ تا ۳ هفته پس از جراحی

موهای اهدا شده ۱.۲ سانتیمتر رشد می‌کنند.  ممکن است در این دوره ریزش مو بر اثر شوک اتفاق بیفتد.

موهای کاشته شده اصلاح می‌شوند زیرا فولیکول مو وارد مرحله خواب می‌شد. همچنین در این دوره ممکن است شاهد شکل‌گیری آکنه باشید. این امر طبیعی است و صرفا به دلیل سر در آوردن موهای جدید از اسکالپ (پوست) است.

۴ تا ۱۰ هفته پس از جراحی

اسکار یا جای زخم در قسمت اهدا کننده عادی است.

موهای پیوند شده شروع به رشد می‌کنند و در ابتدا بسیار نازک هستند. موهای جدید باریک و نازک هستند اما به مرور زمان ضخیم می‌شوند.

 

 

موهای جدید همرنگ موهای قبلی می‌شوند اما باز هم موهای جدید اندکی باریک‌تر از موهای قبلی هستند زیرا هر دو در حال رشد و ضخیم شدن هستند. معمولا در این دوره اندکی تغییر بافتی در موها ایجاد می‌شود. در این مرحله وضعیت موها ارزیابی می‌شود تا بیمار آماده اصلاح و کارهای تکمیلی شود.

۳تا ۴ ماه پس از جراحی

 

 

 

 

۸ ماه پس از جراحی

 

پس از گذشت یک سال از کاشت مو، بیمار شاهد نتایج نهایی خواهد بود اما باز هم ممکن است که نیاز به بهبودی بیشتر باشد.

۱ سال پس از جراحی کاشت ابرو

راه‌های پیشگیری از عوارض کاشت ابرو


کاشت ابرو یک روش ظریف است. رعایت دستورالعمل‌های زیر برای کسب نتیجه مطلوب ضروری است.

هشدار

تا ۲ روز بعد از کاشت ابرو از مصرف آسپرین، موترین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بپرهیزید (مگر اینکه پزشک مصرف این داروها را تأیید کند) زیرا این مواد  باعث رقیق شدن خون شده و منجر به بروز خونریزی می‌شوند. اگر چنانچه در مورد وضعیت خود مطمئن نیستید می‌توانید با کلینیک درمانی خود تماس بگیرید.

وضعیت قرار دادن بدن

برای پیشگیری از تورم، ۵ ساعت اول پس از کاشت ابرو از خم شدن اجتناب کنید و بجای آن سعی کنید که برای برداشتن اشیائ بنشینید و آنها را بردارید.

رژیم غذایی 

بعد از کاشت ابرو از پرخوری اجتناب کنید زیرا این مسئله ممکن است باعث ناراحتی معده شود به‌ ویژه که برخی از داروهای مصرفی در حین جراحی کاشت ابرو می‌شود ممکن است تمایل به خوردن زیاد داشته باشید.

خواب 

به هنگام خوابیدن با گذاشتن دو بالش قسمت سر خود را بلند کنید و یک حولة لول شده را در زیر گردنتان بگذارید تا به تسکین درد کمک کند. در این مدت سعی کنید که به پشت دراز بکشید و از خوابیدن بر روی پهلوها دوری کنید زیرا ممکن است موهای کاشت شده به بالش مالیده شوند.

داروهای پس از کاشت ابرو 

 • آنتی بیوتیک‌ها (Ibilex500mg) : برای جلوگیری از بروز عفونت تا ۳ روز و روزی ۱ بار مصرف شود.
 • داروهای مسکن: گاهی ممکن است هر ۶ ساعت و یا در صورت نیاز قرص تیلنول مصرف کنید.
 • قرص خواب آور : (Valm 10mg) به هنگام خوابیدن یک عدد قرص خواب‌آور مصرف کنید.

شستشوی موهای کاشت شده

روز بعد از عمل جراحی باید دوباره برای معاینه، تعویض بانداژها و تمیز کردن ابروها به پزشک مراجعه کنید. ۴۸ ساعت پس از کاشت ابرو می‌توان آنها را شست. می‌خواهیم در این مدت موهای کاشت شده کاملاً محکم شوند. برای شستن ابروهایتان توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

 • صورت خود را با یک کاسه آب با دمای اتاق یا جریان ملایم آب از دوش خیس کنید. اگر از دوش استفاده می‌کنید با دست جلوی جریان آب را بگیرید زیرا فشار آب نباید خیلی زیاد باشد.
 • مقداری شامپو یا صابون بچه بر روی کف دست خود ریخته و سپس به آرامی موهای ابرو را بشویید.
 • بگذارید که کف شامپو یا صابون به مدت ۱ تا ۲ دقیقه بر روی ابروها بماند. مواظب باشید که نباید آنها را مالش دهید.
 • به آرامی با یک کاسه آب یا یک جریان آب ملایم از دوش کف روی ابروها را بشویید.
 • با استفاده از یک حوله به آرامی ابروها را خشک کنید.

نباید برای خشک کردن ابروها آنها را بمالید!

 • این کار را دو بار در روز، ۴۸ ساعت بعد از عمل انجام دهید.
 • بعد از گذشت ۷ روز می‌توانید به آرامی ابروها را از قسمت داخلی تا جانبی بسایید تا پوسته روی آنها از بین رود.
 • پس از گذشت ۱۴ روز می‌توانید ابروهایتان را به شکل همیشگی و عادی بشویید.

بخیه‌ها/ منطقة اهدا کننده

می‌توانید ناحیه اهدا کننده را راحت‌تر بشویید.  می‌توانید شستشوی این قسمت از بدن را ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از کاشت ابرو شروع کنید.  به هنگام شستن این بخش از بدن مراقب گره‌هایی باشید که در هر انتهای برش در روش برداشت نواری (strip FUT) ایجاد شده است.

خونریزی 

در بعضی مواقع ممکن است خونریزی جزئی در ناحیه کاشت یا محل اهدا کننده رخ دهد. در صورت بروز چنین اتفاقی، به آرامی اما محکم به کمک گاز استریل یا یک پارچة تمیز بر روی قسمت مورد نظر فشار وارد کنید.
این فشار را به مدت ۵ دقیقه حفظ کنید تا خونریزی متوقف شود. اگر چنانچه با این کار خونریزی متوقف نشد با کلینیک تماس بگیرید.

نوار بانداژ یا هد بند 

نباید تا ۲۴ ساعت پس از کاشت ابرو  و بصورت خودسرانه پانسمان را بردارید زیرا نوار بانداژ از بروز خونریزی پیشگیری می‌کند. برداشتن پانسمان در روز پس از جراحی و توسط پزشک انجام می‌شود.

خارش 

چند روز پس از عمل، نشانه اولیه ترمیم زخم، خارش در ناحیه کاشت یا اهدا کننده است. اگر چنانچه در این نواحی دچار خارش شدید از دست زدن و یا خاراندن آنها اجتناب کنید. در این مواقع می‌توانید برای رفع این مشکل از کمپرس‌های سرد، پد یا لمس ملایم استفاده کنید. در صورت عدم بهبود، ممکن است داروهای ضد هیستامین تجویز شود.

پوسته پوسته شدن 

ممکن است که در اطراف فولیکول‌ موهای کاشت شده پوسته‌های کوچکی دیده شود. این پوسته‌ها پس از گذشت ۵ الی ۱۴ روز پس از عمل از بین می‌روند. می‌توانید برای سرعت بخشیدن به رفع پوسته‌های ریز پس از شستشو روزانه دو بار از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. ژل آلو ولا را با استفاده از اپلیکاتور نوک پنبه‌ای به شکل غشای باریک از قسمت داخلی به سمت بیرون بمالید. از کندن پوسته‌ها بپرهیزید و بگذارید خودشان بیفتند.

اصلاح و فرم دادن ابروها 

می‌توانید ۱۴ روز پس از عمل جراحی، اصلاح و فرم‌دهی موهای کاشته شده را شروع کنید. اما نکته اینجاست که از کجا بدانیم که آیا وقت آن رسیده که ابروهای خود را اصلاح کنیم یا نه؟ یک ترفندی که می‌توانید انجام دهید این است که ابروهای خود را به سمت پایین یا بالا برس کنید و اگر موها بیشتر از خط ابرو سر بیرون زدند  وقت آن رسیده که ابروهای خود را اصلاح کنید. می‌توانید روی ابرو خط اصلی مو را ببینید. همة موهایی که بیش از سایرین رشد کرده‌اند را اصلاح کنید. می‌توانید پس از گذشت ۱۴ روز از ریمل استفاده کنید اما برای رنگ کردن ابروها باید ۱ ماه صبر کنید.

بخیه‌های کاشت ابرو به روش FUT

در کاشت ابرو به این روش، بخیه‌های استفاده شده قابل جذب هستند و نیازی به بیرون کشیدن آنها نیست.  گاهی ممکن است که حل شدن بخیه‌ها ۳ تا ۴ هفته طول بکشد.

ورزش و فعالیت 

تا گذشت ۷ روز از کاشت مو نباید هیچگونه ورزشی کرد. ورزش کردن در این دوره می‌تواند به افزایش تورم یا ریزش موهای کاشته شده منجر شود. بعد از گذشت ۷ روز می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید اما برای از سرگیری ورزش‌های عادی باید تا گذشت ۱۴ روز منتظر بمانید.

شنا کردن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب 

حداقل چند هفته بعد از عمل باید از شنا کردن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.  فراموش نکنید که در استخرها، اسید، کلر و باکتری وجود دارد! پوست گرافت‌ها به نور خورشید عادت ندارد و ممکن است به راحتی سوخته شود و قرمزی پوست تا مدت طولانی‌تری بماند. به هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید.

فولیکولیت یا التهاب فولیکول‌های مو در قسمت کاشت

در مواردی ممکن است که بیمار در محل کاشت دچار فولیکولیت‌هایی شود که شبیه به آکنه یا جوش هستند. در صورت بروز این اتفاق، پارچه‌های خیس و یا مرطوب را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی محل مدنظر بگذارید و ۳ بار در روز به این نواحی پماد آنتی بیوتیک بمالید.

ریزش موی موقتی مو در محل اهداکننده (شوک از دست دادن مو) 

تعداد کمی از بیماران ممکن است در ناحیه بالا و زیر خط بخیه دچار ریزش مو شوند. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و موقتی است و پس از گذشت ۳ الی ۴ ماه مجددا موهای این قسمت از بدن رشد پیدا می‌کنند.

 

 

انتخاب کلینیک خوب برای پیشگیری از عوارض


عدم دستیابی به نتیجه مدنظر و یا غیرطبیعی شدن ظاهر ابروها پس از عمل جراحی می‌تواند تاثیر منفی بر روی زندگی بیمار بگذارد. از آنجا که ابروها جزء نقاط مشهود صورت هستند بنابراین کسب نتایج ناخوشایند و بد از کاشت ابرو ممکن است بر زندگی اجتماعی و بین فردی بیمار تأثیر منفی بگذارد. به منظور پیشگیری از چنین شرایطی، انتخاب یک پزشک معتمد بسیار مهم است.

برای جلوگیری از بروز این عوارض، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال یک کلینیک با کیفیت باشید. کاشت ابرو نیاز به ظرافت خاصی دارد و در هر مرکز درمانی قابل انجام نیست. حتی اگر فرد تمامی شرایط لازم برای کاشت ابرو را داشته باشد و پس از عمل جراحی نیز بسیار مراقب سلامتی خود باشید باز هم  یک اشتباه کوچک از جانب پزشک جراح می‌تواند منجر به نتایج ناخواسته شود.

  انواع آرتروز : بهترین درمان ساییدگی مفاصل با فیزیوتراپی و دارو

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان