عوارض لیزر موهای زائد: آیا لیزر باعث سرطان پوست می‌شود؟

 1. لیزرموهای زائد
 2. /
 3. عوارض لیزر موهای زائد: آیا لیزر باعث سرطان پوست می‌شود؟

این مقاله به خطرات عمده سلامتی مرتبط با لیزر موهای زائد می‌پردازد. برخی از افراد، مانند کسانی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر دچار عوارض می‌شوند. زیرا برای موثر بودن روش، انواع خاصی از لیزر لازم است. برای همه بیماران تغییر موقت در ظاهر پوست قابل انتظار است. اما در نهایت در نظر گرفتن مزایا و خطرات روش برای هر فرد مهم است تا بهترین تصمیم درمانی گرفته شود.

مزایای لیزر موهای زائد چیست؟ 


مزایای لیزر موهای زائد چیست؟

روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد با استفاده از نور به کار می‌رود تا سلول‌های مسئول رشد مو را هدف قرار دهد و در عین حال پوست اطراف آن را آسیب نرساند. در این روش، نور توسط رنگدانه‌های موجود در مو جذب می‌شود و سپس به گرما تبدیل می‌شود. با اعمال گرمای کافی (تا 70 درجه)، موها از بین می‌روند. بسیاری از خانم‌ها و آقایان ترجیح می‌دهند از این روش برای حذف موهای زائد استفاده کنند به جای روش‌های دیگری مانند اپیلاسیون، اصلاح، کندن و کرم‌های موبر. لیزر موهای زائد تقریباً برای همه انواع پوست یک راه حل دائمی برای از بین بردن موهای ناخواسته است. این روش موهای زائد و موهای زیرپوستی را تقریباً از تمام قسمت‌های بدن بدون درد و تحریک از بین می‌برد و نیاز به نگهداری هفتگی (برخی افراد نیاز به نگهداری روزانه) را ندارد. جلسات درمانی هر 8 هفته برای نواحی بدن و هر 4 هفته برای صورت الزامی است، زیرا رشد مو در نواحی مختلف بدن با سرعت متفاوتی اتفاق می‌افتد. زمان لازم برای هر جلسه درمانی بسته به ناحیه مورد نظر متغیر است و ممکن است حدود 5 دقیقه برای صورت و 30 دقیقه برای پاها باشد. بعد از هر جلسه درمان، تعداد موها کاهش می‌یابد و موهای جدید معمولاً کمرنگ و نازک‌تر هستند. لیزر موهای زائد به عنوان روشی موثرترین برای حذف موهای زائد شناخته شده است. این روش دارای دقت و سرعت بالاست و همچنین قابلیت پیش‌بینی دارد. به همین دلیل، به عنوان یک روش استاندارد صنعتی برای حذف دائمی موهای زائد به شمار می‌رود.

با توجه به تمام مزایایی که لیزر موهای زائد نسبت به روش‌های دیگر ارائه می‌دهد، بدون شک بهترین و موثرترین گزینه برای افرادی است که شرایط مناسبی دارند. لیزر موهای زائد یک روش درمانی امطمئن و موثر است، اما باید توجه داشت که هیچ درمانی بدون خطرات و عوارض بالقوه انجام نمی‌شود و باید این مسائل را قبل از درمان مورد بررسی قرار داد.

  مقایسه بوتاکس و ژل: روش موثر و ایمن برای اصلاح علائم پیری کدام است؟

خطرات و عوارض جانبی لیزر موهای زائد


خطرات و عوارض جانبی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش ایمن است اما ممکن است در برخی افراد عوارضی ایجاد کند، از جمله:

اریتما 

قرمزی، التهاب یا واکنش هیستامین طبیعی است. ناحیه تحت درمان پس از درمان قرمز و ناهموار خواهد شد که باید پس از 2 تا 3 روز برطرف شود. پوست با هر نوع ضربه‌ای ممکن است به این شکل واکنش نشان دهد. استفاده منظم از محصولات مراقبت کمکی لیزر بهبودی را تسریع می‌کند.

خارش

یک واکنش هیستامین طبیعی به درمان است و باید 24 تا 48 ساعت پس از درمان برطرف شود.

پیگمانتاسیون 

بعد از درمان، ممکن است پوست تیره یا روشن شود. این واکنش به دلیل انداختن پوست در معرض آفتاب است، بنابراین مهم است که تا 6 هفته قبل از درمان از آفتاب پرهیز کنید. حتی اگر قبل از درمان کمی برنزه شده یا یک سوختگی آفتابی خفیف داشته باشید، احتمال سوختگی پوست شما به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. بنابراین، باید از معرض شدن به آفتاب پس از درمان خودداری کنید تا از پوستتان محافظت کنید.

انواع پوست‌های تیره حساسیت بیشتری نسبت به پیگمانتاسیون دارند، زیرا رنگدانه‌های بیشتری در این پوست‌ها وجود دارد. نور لیزر توسط رنگدانه‌های موجود در مو جذب می‌شود. اما از آنجا که نور نمی‌تواند بین رنگدانه موجود در مو و رنگدانه موجود در پوست تمایزی قائل شود، پوست نیز می‌تواند نور را نیز جذب کند و ممکن است منجر به  هایپر یا هیپوپیگمانتاسیون شود.

پوسته پوسته شدن و تاول زدن 

قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل از درمان، خطر آسیب دیدن پوست و سوختگی شما را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به تاول و پوسته پوسته شدن پوست شود. در حالی که تاول‌ها و پوسته‌ها بهبود می‌یابند، ممکن است تغییر رنگ پوست ایجاد شود. این تغییر رنگ به خودی خود بهبود می‌یابد اما ممکن است چند ماه طول بکشد. در بعضی موارد نیز ممکن است این تغییر رنگ دائمی باشد.

آیا لیزر موهای زائد می‌تواند باعث سرطان شود؟ 


آیا لیزر موهای زائد می‌تواند باعث سرطان شود؟

نوع تابش حاصل از لیزر را گاهی اشعه غیر یونیزه می‌نامند. این اشعه با تشعشعات یونیزه کننده از منابع هسته‌ای و اشعه X که سرطان‌زا یا سرطان‌ساز هستند، متفاوت است. از نظر خطر ابتلا به سرطان، پرتوهای ایکس و اشعه گاما خطرناک‌ترین هستند و به عنوان پرتوهای یونیزه کننده با فرکانس بالا شناخته می‌شوند. با این حال، امروزه از اشعه ایکس برای گرفتن عکس از استخوان‌های ما استفاده می‌شود.

آنچه مهم است این است که وقتی این نوع اشعه از بدن ما عبور می‌کند، می‌تواند به DNA سلول ما آسیب برساند و بعداً منجر به سرطان شود. وقتی لیزر از لایه‌های پوست ما عبور می‌کند، این اتفاق نمی‌افتد. سازمان غذا و داروی آمریكا، FDA، اظهار داشت كه انرژی نور حاصل از این لیزرها به عمق پوست نفوذ نمی‌كند. پرتوی لیزر به طور سطحی در سطح پوست باقی می‌ماند و باعث آسیب DNA و جهش DNA نمی‌شوند. این تغییرات در DNA است که به سرطان مرتبط است.

 • به عنوان مثال پالس انرژی نوری که در درمان‌های لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد، فقط برای فشرده‎‌سازی و از بین بردن فولیکول‌های مو طراحی شده است. تعداد کمی از خانم‌ها نگران استفاده از این لیزرها برای خط بیکینی در اطراف اندام‌های تولید مثل خود هستند. اما کارشناسان معتقدند که هیچ خطری در رابطه برای سرطان وجود ندارد.
 • همچنین کارشناسان بیان می‌کنند که نور لیزر از پیاز مو فراتر نمی‌رود و به اندام‌های داخلی نمی‌رسد. بنابراین باروری نیز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. بعد از لیزر درمانی، قرمزی و جای زخم در نواحی تحت درمان ایجاد می‌شود که با استفاده از مواردی مانند شیر سرد، یخ و ژل به راحتی قابل درمان است.
 • همچنین گفته می‌شود لیزرها بی‌خطر هستند زیرا لیزر درمانی از همان طول موج‌های ماوراء بنفش که در نور خورشید وجود دارد استفاده نمی‌کند. UVA و UVB ، هر دوی این‌ها به DNA سلول‌ها آسیب می‌رسانند و باعث سرطان پوست می‌شوند.
 • با گفتن همه این‌ها، وظیفه ماست که هشدار بدهیم. از آنجا که تاکنون خطر طولانی مدت سرطان ناشی از لیزر مورد بررسی قرار نگرفته است، بنا بر احتیاط باید بگوییم کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند، برای ایمنی خود از روش‌های لیزر زیبایی بپرهیزند. اگر می‌خواهید در مورد هر مشکل خاصی صحبت کنید، می‌توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید.
  8 نکته مهم که قبل از لیزر موهای زائد بدن و صورت باید بدانید

متعادل‌سازی مزایا و معایب 


هنگام تصمیم‌گیری برای شروع درمان لیزر موهای زائد، در نظر گرفتن مزایا و خطرات خاص آن برای فرد مهم است.

فواید اصلی لیزر موهای زائد برداشتن و کاهش رشد مو در ناحیه مورد نظر است. این کار ممکن است برای یک بیماری پزشکی که باعث رشد بیش از حد مو می‌شود، یا در صورت تمایل فرد به از بین بردن موهای بدن خود به دلایل زیبایی انجام شود.

خطرات ناشی از لیزر موهای زائد را می‌توان با استفاده صحیح از نور لیزر هنگام انجام درمان و همچنین مداخلات کافی قبل و بعد از عمل به حداقل رساند. به همین دلیل، برای بیماران بهتر است که لیزر موهای زائد توسط یک متخصص پوست واجد شرایط که در این زمینه تجربه دارد، انجام شود.

اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از عوارض انجام دهید


اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد انجام دهید

قبل از درمان 

 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. حداقل 6 هفته قبل از درمان از آفتاب دور بمانید و در دوره درمان، هرروز از ضد آفتاب با ضریب محافظت حداقل 30+ استفاده کنید.
 • در طول دوره درمان خود از برنزه شدن خودداری کنید. از مرطوب کننده‌های برنز، اسپری‌های برنزه کننده یا سولاریوم استفاده نکنید.
 • حداقل یک ماه قبل و در طول دوره درمان از اپیلاسیون، سفید کردن، و کندن موهای ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 • از رتین A به مدت 2 هفته قبل از درمان استفاده نکنید و حداقل 6 ماه قبل از درمان از راکوتان (Roaccutane) استفاده نکنید. در صورت استفاده از این داروها همیشه به درمانگر خود اطلاع دهید.

در صورت استفاده از هر دارویی یا شروع به مصرف داروهای جدید در طول دوره درمان، به درمانگر خود اطلاع دهید.

  اتوپلاستی برای اصلاح فرم و اندازه گوش کودکان و بزرگسالان

بعد از درمان 

بعد از هر بار درمان یک ژل تسکین دهنده موضعی بزنید. این کار سرعت بهبود پوست را پس از درمان بیشتر می‌کند و قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهد.

تا زمانی که قرمزی فروکش نکند از موارد زیر جلوگیری کنید:

 • استفاده از آب گرم یا خیلی سرد. پوست خود با آب ولرم بشویید.
 • قبل و بعد از درمان از شنا در استخرها و آبگرم خودداری کنید.
 • از فعالیت‌هایی که به بدن گرما وارد می‌کنند یا باعث تولید گرمای بیش از حد در بدن یا تعریق بیش از حد بدن می‌شوند، خودداری کنید.
 • حداقل 3 روز پس از درمان از محصولات فعال یا لایه‌بردار استفاده نکنید. می‌توانید از یک پاک کننده ملایم صورت و بدن برای جلوگیری از هرگونه تحریک استفاده کنید. 3 روز پس از درمان، می‌توانید استفاده از محصولات فعال و لایه‌برداری خود را دوباره شروع کنید.

اگر شما نگران نحوه پاسخ‌دهی پوست خود به درمان هستید و مطمئن نیستید که پوست شما چگونه به درمان پاسخ خواهد داد، با درمانگر خود صحبت کنید. زیرا او می‌تواند ناحیه را ارزیابی کند تا اطمینان حاصل شود پاسخ پوست شما طبیعی خواهد بود.

ایمنی و اثربخشی درمان شما به پزشک و تجهیزات مورد استفاده شما بستگی دارد. پزشکی که گواهینامه دارد تضمین می‌کند که درمان شما ایمن است و موهای شما به طور دائمی درمان می‌شوند. همچنین، درمان‌هایی که توسط یک تکنسین واجد شرایط و مطمئن انجام می‌شود، به این معنی است که درمان شما توسط یک درمانگر انجام می‌شود که قادر به درمان شما در یک طول موج مناسب است تا یک درمان موثر و ایمن را برای نوع پوست شما ارائه دهد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان