علائم عفونت ژل لب: راه‌های پیشگیری از عفونت لب بعد تزریق فیلر

 1. تزریق ژل
 2. /
 3. علائم عفونت ژل لب: راه‌های پیشگیری از عفونت لب بعد تزریق فیلر

تزریق ژل بیش از هر زمان دیگری دارد به محبوبیت چشمگیری دست می‌یابد. با این روش می‌توان چین و چروک‌ها را صاف کرد، لب‌ها را پر و حجیم‌تر کرد و حتی فرم بینی را اصلاح کرد. همچنین یافتن کسی که این روش درمانی را انجام دهد، بسیار آسان‌تر است، البته افرادی وجود دارند که تزریق ژل را در خانه یا سالن‌های زیبایی‌شان هم انجام می‌دهند. اگر در صدد اقدام برای انجام تزریق ژل لب هستید، باید بدانید که چه مشکلاتی می‌تواند در روش‌های تزریق لب رخ دهد. شاید این سؤال در ذهنتان باشد که آیا عوارض جانبی جزئی در تزریق ژل و فیلر وجود دارد یا خیر؟ یا اینکه آیا راهکارهایی وجود دارد که بتوان برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که می‌تواند ناشی از درمان با فیلر باشد، انجام داد؟

پاسخ کوتاه به این پرسش‌ها این است که همانند هر روش درمانی یا تهاجمی دیگر، این روش هم ممکن است عوارض جانبی یا مشکلاتی را در پی داشته باشد. ممکن است دچار قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم در محل تزریق شوید. عوارض جدی‌تر شامل آسیب پوستی، عفونت یا زخم نیز وجود دارد. اگر تزریقتان را به دست یک متخصص ماهر و مجرب و دارای دانش کافی از آناتومیک بدن بدهید، می‌توانید تمام این عوارض را محدود یا از آن‌ها پیشگیری کنید.

چرا افراد به سراغ تزریق ژل می‌روند؟ 


تشکیل صورت شما از چهار عنصر اصلی شامل پوست، چربی، عضلات و استخوان‌ها است. با پیشرفت سن، این ساختارها به شکل قابل مشاهده‌ای کاهش حجم می‌یابند که منجر به ظهور علائم پیری می‌شود. فیلرهای پوستی، یا ژل‌ها، می‌توانند به شما کمک کنند تا خطوط صورت را صاف کرده و حجمی که از بین رفته است را مجدداً به جایگاه خود بازگردانند و ظاهر جوان‌تری به شما ببخشند.

فیلرهای پوستی از ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی تشکیل شده‌اند. از جمله مواد متداول و ایمن استفاده شده در فیلرها، اسید هیالورونیک است. این ماده به طور طبیعی در پوست ما وجود دارد و نقش مهمی در آب رسانی و افزایش حجم پوست دارد. ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک عالی هستند زیرا می‌توانند تا حدود ۷ ماه یا بیشتر در پوست باقی بمانند و به تدریج توسط بدن جذب شوند. این نوع ژل‌ها نیز ایمن‌تر از مواد فیلر سیلیکونی برای بدن هستند، زیرا در صورت عدم رضایت از نتایج تزریق، می‌توان با استفاده از یک محلول ویژه، ماده ژل را حل کرد.

ژل لب


ژل لب

لب‌ها قسمت حساسی از بدن هستند و در زیبایی فرد نقش بسزایی دارند. گفته می‌شود که بعد از تزریق متورم می‌شوند. تزریق ژل به لب با سوزن ممکن است باعث شود که لب‌ها به مدت 3 تا 6 روز متورم شوند.

پزشکان ترجیح می‌دهند هر جا ممکن است با یک کانولا (لوله‌ی خیلی باریک و ظریف مخصوص) این تزریق را انجام دهند که ورم ناشی از آن معمولاً در حدود 3 روز برطرف می‌شود زیرا نوک کانولا به تیزی سوزن نیست است و رگ‌های خونی کوچک را نمی بُرد.

آیا تزریق ژل خطرناک است؟


پاسخ کوتاه به این پرسش این است که این تزریق‌ها نباید این‌گونه باشند، خیر. اگر کارهایی را که از شما خواسته شده است به خوبی رعایت کنید، یک کلینیک و مطب معتبری را برای تزریق ژل انتخاب کنید و درمانتان توسط یک پزشک باتجربه انجام شود، خطرات ناشی از تزریق ژل به حداقل خواهد رسید. اگر به فکر انجام تزریق ژل هستید، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری و انجام این کار، از تمام خطرات و عوارض جانبی احتمالی و چگونگی کاهش خطر آن آگاهی لازم را پیدا کنید.

  کرم جوانسازی پوست: رفع چین و چروک و لک صورت با کرم ممکن است؟

عفونت ژل لب 


عفونت ژل لب

تزریق ژل به لب با استفاده از سرنگی انجام می‌شود که سد محافظتی پوست را می‌شکند. به همین دلیل، خطر ایجاد عفونت در ناحیه تحت درمان وجود دارد. برای به حداقل رساندن این خطر، مهم است که این تزریق در یک محیط کاملاً تمیز و پزشکی و با استفاده از وسایل و محصولات استریل شده انجام شود. برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها، پزشک یا هر فردی که تزریق را انجام می‌دهد باید از دستکش نیز استفاده کند.

علائم عفونت ناشی از تزریق ژل لب


در صورت مشاهده‌ی شرایط زیر، ممکن است دچار عفونت لب شده‌اید (و به کمک فوری پزشکی نیاز دارید):

 • اگر ناحیه تحت درمان خیلی بیشتر از آنچه انتظار داشتید درد داشته باشد.
 • کبودی مشاهده می‌کنید که به نظر می‌رسد دارد بزرگ‌تر می‌شود.
 • در خارج یا کنار ناحیه درمان کبودی مشاهده می‌کنید.
 • پوست اطراف ناحیه تحت درمان به رنگ آبی، بنفش یا خال‌دار تغییر می‌کند (ظاهری نقطه نقطه‌ای آبی یا بنفش).
 • پوست اطراف ناحیه تحت درمان سفید شده و یا تغییر بافت قابل توجهی داده است.
 • بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی (حداکثر 1 ساعت)، ناحیه‌ی تحت درمان همچنان بی‌حس می‌باشد.

عوارض جانبی دیگر ناشی از تزریق ژل لب چیست؟ 


کبودی

کبودی می‌تواند یک خطر کلی برای هر نوع تزریق باشد و تزریق ژل لب نیز این احتمال ایجاد کبودی را دارد. یک پزشک یا متخصص باتجربه از بهترین روش‌ها را برای جلوگیری از احتمال بروز کبودی آگاهی دارد. وی همچنین می‌تواند توصیه‌هایی را برای به حداقل رساندن یا درمان هرگونه کبودی ایجاد شده پس از تزریق به شما ارائه دهد.

تورم و قرمزی

ناحیه‌ای که در آن تزریق انجام می‌دهید ممکن است کمی قرمز، زخمی و متورم شود. این عوارض باید حداکثر طی چند روز برطرف شوند. برای تسریع در روند و زمان بهبودی، ممکن است به شما توصیه شود که بلافاصله پس از درمان از آرایش کردن و نوشیدن قهوه خودداری کنید. همچنین پزشک یا متخصص ممکن است به شما توصیه کند که برای چند روز از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب کنید.

مشکلاتی در نحوه‌ی قرار دادن فیلرها 

در صورتی که پزشک ژل را در عمق نامناسب تزریق کند، این فیلرها می‌توانند باعث برآمدگی‌ها و ناهمواری‌هایی در پوست شوند. یک پزشک یا متخصص باتجربه، باید از آناتومی صورت به خوبی آگاهی داشته باشد و اینکه دقیقاً تزریق ژل را در کجا و چه عمقی انجام دهد تا از بروز این عارضه جلوگیری کند.

مسدود شدن رگ‌های خونی 

اگر فیلر در مکان اشتباهی تزریق شود می‌تواند رگ‌های خونی شما را مسدود کرده و به طور بالقوه باعث از بین رفتن بافت پوست شود. این مسئله می‌تواند باعث درد مداوم و تغییر رنگ پوست شود؛ مانند سایر خطرات، اگر برای انجام این کار یک پزشک یا متخصص با دانش و تجربه کافی در زمینه آناتومی صورت را انتخاب کنید می‌توانید این خطرات را به حداقل برسانید. یک پزشک با تجربه و برخوردار از دانش کافی در مورد آناتومی صورت، از محل رگ‌های خونی واقع در صورت و لب‌ها و چگونگی جلوگیری از آسیب به آن‌ها آگاهی دارد.

  کک و مک پوست صورت و بدن: علت و درمان آن‌ها

راه‌های پیشگیری از عفونت ژل لب 


پزشک و متخصص مناسبی را برای انجام تزریق ژل انتخاب کنید که از محصولات مناسبی برای این کار استفاده می‌کند 

پزشک و متخصص مناسب برای انجام تزریق ژل برای جلوگیری از عفونت انتخاب کنید

دیگر فقط جراحان پلاستیک یا پزشکان متخصص پوست و زیبایی نیستند که می‌توانند تزریق ژل را برای صورت افراد انجام دهند. در حال حاضر پزشکانی با تخصص‌های دیگر مانند دندان‌پزشکان، پرستاران، متخصصان بیهوشی نیز می‌توانند این درمان را انجام دهند. FDA توصیه می‌کند که انتخابی عاقلانه برای این درمان داشته باشید و کار تزریقتان را به دست یک متخصص و پزشکی بسپارید که از تجربه کافی در تزریق ژل به لب و دیگر اجزاء صورت برخوردار باشد و همچنین دوره‌های لازم در این زمینه را دیده است.

این نکته نیز حائز اهمیت است که حتماً با فردی که تزریق را برایتان انجام می‌دهد، احساس راحتی داشته باشید (انگیزه و درک خواسته‌ی شما همیشه مهم است) و به خوبی از تجربه‌ی او و پروانه‌ی کاری مطلع شوید. اگر دارای پروانه‌ی کار باشد، به این معنی است که قوانین و استانداردهایی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کند تا بالاترین استاندارد را برای کار خود حفظ کرده باشد.

اگر می‌خواهید صورت خود را تزریق ژل جوان کنید، این صورت و انتخاب شماست. اطمینان حاصل کنید که آنچه را که می‌خواهید به دست آورید با پزشک یا متخصص تزریق ژل خود در میان بگذارید. یک پزشک با تجربه قادر خواهد بود صورت شما را جوان کند، بدون اینکه به نظر برسد که “کاری روی صورتتان انجام داده‌اید”. آن‌ها هرگز نباید شما را وادار کنند که میزان حجیم سازی بیشتری نسبت به آنچه که می‌خواهید داشته باشید و در حالت ایده آل باید محافظه کارتر عمل کند تا اطمینان حاصل کنید که صورت یا لب‌های شما بیش از حد حجیم نمی‌شود.

قبل از انجام تزریق، وقتی را برای یک جلسه مشاوره رزرو کنید و پرسش‌های خود را مطرح کنید 

یک پزشک یا متخصص باتجربه توصیه می‌کند قبل از درمان مشاوره‌ای با بیمار انجام شود. این کار برای اطمینان از شفاف بودن اهداف و خواسته‌های شما از انجام تزریق ژل است. اگر به جای مناسبی برای این کار مراجعه کنید، پزشک یا متخصص باید از پاسخگویی به پرسش‌های شما خرسند باشد. در زیر چند پیشنهاد مفید برای سؤالاتی که می‌توانید بپرسید آورده شده است:

 • سطح تجربه و صلاحیت شما چقدر است؟
 • نام یا مارک محصولاتی که استفاده می‌کنید چیست؟
 • آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد که ممکن است تجربه کنم؟
 • اگر مشکلی پیش بیاید چه اتفاقی می‌افتد؟

رعایت نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به لب 

رعایت نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به لب

 • بعد از تزریق ژل، لب‌هایتان احتمالاً متورم می‌شود. همچنین ممکن است در محل‌های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. اکثر عوارض جانبی جزئی خواهد بود و شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌ها را پس از انجام عمل تزریق از سر بگیرید.
 • پس از تزریق لب، یک کیسه یخ یا یک تکه یخ را که با پارچه پوشانده شده است روی لب‌های خود قرار دهید (با این کار یخ به لب نمی‌چسبد و باعث درد نمی‌شود). این به شما کمک می‌کند تورم، خارش، کبودی و هر درد دیگری را تسکین دهید.
 • به مدت 24 تا 48 ساعت پس از تزریق ژل لب یا سایر تزریق‌ها به صورت، از ورزش شدید خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند. در صورت تأیید پزشک می‌توانید کرم ضد کبودی Arnica را برای کبودی مصرف کنید. بهتر است که به فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی به بپردازید.
 • بدنتان را پر آب نگه دارید. نوشیدن آب فراوان به روند بهبودی بدن کمک می‌کند.
 • میوه و سبزی‌های آب‌رسان را به مقدار فراوان بخورید و سعی کنید از مصرف بیش از حد سدیم (نمک) که باعث بدتر شدن تورم می‌شود خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت پس از درمان از دمای بالا مانند اتاق بخار، سونا، یا کلاسهای ورزشی گرم اجتناب کنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را معلوم‌تر کند.
 • از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن برای مصرف در روزهای بعد از تزریق مناسب است. به طور معمول تایلنول مسکن خوبی است، اما داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن مناسب نیستند.
 • اگر برای یک رویداد خاص تزریق ژل لب انجام داده‌اید، اطمینان حاصل کنید که زمان زیادی را بین این درمان و رویداد مورد نظرتان بگذارید تا لب‌های شما به خوبی بهبود یابند.
 • سعی کنید سر خود را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کاهش یابد. هرگز روی صورت نخوابید.
 • تا 24 ساعت بعد از استعمال مواد آرایشی بر روی لب خودداری کنید.
 • سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین نباید بلافاصله پس از تزریق ژل به لب سیگار نکشید. همچنین شاید بهتر باشد که از بودن در کنار افراد دیگری که سیگار می‌کشند خودداری کنید.
 • احتمالاً پزشک توصیه می‌کند برای مسافرت هوایی‌تان بعد از تزریق، حداقل یک هفته صبر کنید؛ زیرا فشار هوا در هواپیما تورم و کبودی را بدتر می‌کند.
  کاشت ابرو برای زنان: مراحل و مزایای کاشت ابروی زنانه

پس از تزریق ژل به لب، نوبتی را برای معاینه و بررسی نتایج رزرو کنید 

همانند جلسه‌ی مشاوره، پزشک یا متخصص شما نوبتی را برای بررسی نتایج درمان به شما پیشنهاد می‌دهد. در این جلسه می‌تواند نظر شما در مورد درمان خود و وضعیت شما بداند. همچنین این فرصتی است که می‌توانید در مورد پرسش‌هایی ک در مورد بعد از تزریق دارید صحبت کنید. علاوه بر این، این نشان می‌دهد که متخصص یا پزشک شما در واقع به شما و نحوه بهبودی شما اهمیت می‌دهد.

حل کردن فیلر با هیالاز (هیالورونیداز)


حل کردن فیلر با هیالاز (هیالورونیداز)

هیالاز آنزیمی است که انواع فیلرها را حل می‌کند. این دارو می‌تواند برای اصلاح نتایج ناخوشایند در زیبایی، ناهمواری‌های به وجود آمده‌ی ناخوشایند استفاده شود و همچنین اولین گزینه‌ی درمانی در شرایط ایجاد عارضه عروقی ناشی از مسئله اورژانسی فیلر است. شاید شنیده باشید که برخی افراد می‌گویند که ژل لب‌هایشان را حل کرده‌اند یا مواد ژل را بیرون آورده‌اند. منظور آن‌ها همان درمان با هیالاز است. هیالاز یک ماده عالی است که می‌تواند نتیجه‌ی نامطلوب از تزریق ژل را برطرف کند، البته باید توسط یک پزشک متخصص واجد شرایط و دارای مجوز تجویز شود. از هیالاز برای خارج کردن فیلر لب و فیلرهای پوستی یا حل شدن فیلر استفاده می‌شود. این دارو فقط باید توسط متخصصان پزشکی واجد شرایط استفاده شود و دارویی قدرتمند است و استفاده از آن پرخطر می‌باشد.

هیالاز نه تنها ژل لب و سایر فیلرهای پوستی را حل می‌کند، بلکه بافت‌های اطراف را نیز حل می‌کند! این حلال فقط باید در مواردی استفاده شود که:

 • فرد مشکوک به عارضه عروقی است
 • از مقدار زیادی مواد فیلر استفاده شده و به بافت ها آسیب می‌رساند یا رگ‌ها را فشرده می‌کند
 • مقدار زیادی مواد فیلر باعث فشرده‌سازی اعصاب و از بین رفتن احساس می‌شود
 • جریان خون با تزریق ژل دچار انسداد شده است

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان