سابسیژن برای درمان جای جوش و آکنه: مزایا، مراحل و هزینه

  1. مقالات
  2. /
  3. سابسیژن برای درمان جای جوش و آکنه: مزایا، مراحل و هزینه

درمان اسکار آکنه به کمک عمل جراحی، پیلینگ شیمیایی، لیزر درمانی، میکرونیدلینگ و پی آر پی صورت می‌پذیرد. رایج ترین درمان برای از بین بردن بافت اسکار حاصل از آکنه سابسیژن است که در کنار تزریق ژل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی بافت اسکار آکنه را هدف قرار می‌دهد و بر خلاف لیزر که فقط سطح پوست را درمان می‌کند به صورت عمیق این مشکل را برطرف خواهد کرد. پزشک از تکنیک‌های مختلف سابسیژن برای درمان پوست و به وجود آوردن نتایج مطلوب  استفاده خواهد کرد. نتایج حاصل از درمان با این روش هم قابل مشاهده هستند و معمولاً پس از آن شما نیاز به استراحت در منزل ندارید.

کدام نوع بافت اسکار آکنه بهتر به سابسیژن پاسخ می‌دهد؟


کدام نوع بافت اسکار آکنه بهتر به سابسیژن پاسخ می‌دهد؟

بافت اسکار آکنه به چند دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از بافت اسکار چکشی، بافت اسکار چرخشی، بافت اسکار واگنی، بافت اسکار آتروفیک، بافت اسکار هایپرتروفیک، و بافت اسکار قرمز. از این نوع بافت اسکار تحت عنوان بافت اسکار لنگری یاد می‌‌شود. این بافت اسکار دارای یک بافت برجسته است که روی سطح پوست قرار گرفته و به درون لایه عضلانی پوست فرو رفته است. این نوع بافت اسکار در هنگام لبخند زدن یا سایر حرکات صورت بیشتر دیده می‌شوند. سابسیژن یک روش درمانی مطلوب برای بهبود این نوع بافت اسکار است. اگر روی سطح شما بافت اسکاری وجود دارد که در هنگام کشیدن صورت به سمت پایین فرو می‌روند می‌توانید از سابسیژن برای درمان آنها استفاده کنید زیرا به خوبی به این روش درمانی پاسخ می‌دهند.

مشاوره با پزشک


در صورتی که روی پوست شما اسکار آکنه وجود دارد و این موضوع ناراحتی شما را ایجاد کرده است، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا درمانی مناسب برای آن تعیین شود. پزشک در ابتدا پوست شما را معاینه کرده و با ماهیت اسکار آشنا می‌شود. سپس، با توجه به نتایج به دست آمده، بهترین روش درمانی را برای شما توصیه خواهد کرد.

در برخی موارد، می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی کم تهاجمی به درمان اسکار آکنه پرداخت و نیازی به انجام سابسیژن نیست. با این حال، در مواردی که بافت اسکار بسیار عمیق است و شدت و محل ظهور آن مداخله جراحی را ضروری می‌کند، انجام سابسیژن ممکن است ضروری باشد. در جلسه مشاوره، پزشک به طور کامل شما را ارزیابی خواهد کرد تا تصمیم گیری در مورد انجام سابسیژن صورت گیرد. مهم است که به نصیحت پزشک خود توجه کنید و درمان مناسب را انجام دهید. همچنین، در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی، به پزشک خود مراجعه کنید.

سابسیژن چگونه باعث درمان اسکار آکنه می‌شود؟


هنگامی‌ که رشته‌های فیبروزی در طول درمان با سابسیژن شکسته می‌شوند فرآیند طبیعی بدن برای ترمیم خود آغاز خواهد شد و منجر به افزایش سطح تولید کلاژن در ناحیه مورد نظر می‌شود. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که برای ترمیم پوست ضروری می‌باشد و به سلامت و طراوت پوست کمک می‌‌کند. کلاژن باعث افزایش سرعت ترمیم پوست و بهبود حجم و بافت آن خواهد شد.

  سوالات رایج کاشت مو: روش ها، ماندگاری و هزینه کاشت مو

سابسیژن چگونه به بهبود پوست کمک می‌کند؟


سابسیژن چگونه به بهبود پوست کمک می‌کند؟

پزشک از بهترین تکنیک‌های سابسیژن برای کسب به نتایج دلخواه بیمار استفاده می‌‌کند و بدین منظور ابتدا به بررسی پوست بیمار و بافت اسکار او می‌پردازد تا بتواند وسعت آسیب ایجاد شده را مشخص نماید. پس از کسب اطلاعات لازم در ارتباط با نوع پوست و بافت آن و شدت آسیب ایجاد شده می‌تواند به طراحی یک برنامه درمانی مناسب بپردازد. سابسیژن به صورت زیر به اصلاح بافت اسکار آکنه خواهد پرداخت:

  • پزشک سوزن سابسیژن  را وارد قسمت زیرین بافت اسکار می‌کند.
  • سپس سوزن را به حرکت در می‌آورد تا به آزادسازی پوست از بافت اسکار بپردازد و با شل شدن بافت اسکار بتواند پوست را به جای اصلی خود برگرداند.
  • از این روش درمانی برای انواع بافت اسکار از قبیل بافت اسکار کلوئید نیز استفاده خواهد شد.
  • می‌توان در کنار سابسیژن از روش‌های دیگری مانند تزریق ژل به منظور کسب نتایج بهتر استفاده کرد و پزشک فوراً پس از آزادسازی بافت اسکار از لایه زیرین پوست به تزریق ژل می‌پردازد.

در مواردی که سابسیژن همراه با تزریق ژل استفاده می‌شود، نتایج مورد انتظار برای بیمار به طور فوری قابل مشاهده نخواهد بود. پزشک ابتدا پوست بیمار را ارزیابی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که سابسیژن و تزریق ژل بهترین روش درمانی برای دستیابی به نتایج مطلوب هستند.

استفاده از سابسیژن می‌تواند بدون تزریق ژل نیز نتایج بسیار خوبی را به ارمغان بیاورد، اما شما باید صبور باشید تا نتایج درمان را مشاهده کنید. تاثیرات سابسیژن ممکن است زمانی برای ظهور کامل داشته باشد و نیاز به چند جلسه درمانی با فواصل زمانی مشخص داشته باشد تا نتایج مطلوب بدست آید.

مهم است که درمان را طبق دستورات پزشک خود دنبال کنید و صبر کنید تا نتایج به دست آیند. همچنین، در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از درمان با سابسیژن چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


سابسیژن یک روش درمانی تهاجمی است به همین دلیل پس از درمان شما شاهد مقداری کبودی و تغییر رنگ خواهید بود که معمولاً تغییر رنگ پوست پس از چند روز یا چند هفته از بین می‌رود به ویژه اگر شما از تمام نکاتی که توسط متخصص پوست ارائه شده است پیروی کنید نتایج بهتری را به دست خواهید آورد. شما می‌توانید با پیروی کردن از نکات مرتبط با مراقبت از پوست خود شانس کسب نتایج دلخواه پس از درمان را افزایش دهید. پس از درمان شما دچار مقداری درد و ناراحتی خواهید بود که معمولاً طی مدت چند ساعت از بین می‌رود. در صورتی که درد شما شدید است یا در تا چند روز بهبود پیدا نکرد باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. پس از سابسیژن اسکار آکنه از نکات زیر پیروی کنید تا نتایج خوبی را به دست بیاورید:

  • استفاده از کمپرس یخ و فشار دادن خفیف ناحیه ای که درمان شده است می‌تواند ریسک بروز خونریزی در محل درمان را کاهش دهد.
  • پس از درمان شما دچار مقداری کبودی و تغییر رنگ در قسمتی که درمان شده است خواهید شد که می‌‌توانید برای پوشاندن آن از کانسیلر استفاده نمایید.
  • به منظور پیشگیری از بروز عفونت از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید و برای جلوگیری از بروز درد و قرمزی داروهای ضد التهاب تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.
  مزوتراپی غبغب: مزایا و معایب برداشتن غبغب با مزوتراپی چیست؟

چند جلسه درمان برای کسب نتایج دلخواه ضروری است؟ 


تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبود ظاهر پوست در همه بیماران یکسان نیست و به نحوه تشکیل بافت اسکار توسط بدن آنها بستگی دارد. نوع بافت اسکار، محل به وجود آمدن آنها و شدت بافت اسکار و چند فاکتور مهمی هستند که تعداد جلسات درمانی مورد نیاز را مشخص می‌کنند. در اکثر موارد شما به ۳ تا ۶ جلسه درمان برای کسب نتایج دلخواه نیاز دارید که حداقل یک ماه فاصله بین هر دو جلسه درمانی قرار دارد.

سوالات متداول درباره سابسیژن


 

 

سوالات متداول درباره سابسیژن

از کجا بفهمم سابسیژن بهترین روش برای درمان بافت اسکار آکنه صورت من است؟

درمان بافت اسکار کمندی در مقایسه با سایر انواع بافت اسکار بسیار دشوار است زیرا پزشکی که به انجام این نوع بافت اسکار می‌پردازد باید تخصص و مهارت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند نتایج موفقیت آمیزی را به وجود بیاورد. حالات و حرکات صورت می‌‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار پزشک قرار بدهد و روش دیگری که برای تشخیص این نوع بافت آکنه وجود دارد کشیدن پوست صورت است که در این حالت تعداد فرورفتگی درون پوست به وجود می‌آید. عکس برداری دو بعدی نمی‌‌تواند پزشک را به این نتیجه رساند که آیا شما متقاضی مناسبی برای سابسیژن هستید یا خیر. اطمینان پزشک در ارتباط با تشخیص دقیق نوع بافت اسکار اهمیت بسیار زیادی دارد. سابسیژن اسکار آکنه یک روش عالی برای درمان بافت اسکاری است که درون لایه‌های عمیق پوست صورت به وجود آمده‌ اند و ظاهر نامطلوبی را به وجود آورده اند. انواع مختلف بافت اسکار به روش‌های درمانی موجود پاسخ می‌دهند و بافت اسکار چکشی، بافت اسکار آتروفیک و بافت اسکار کمندی به خوبی به سابسیژن پاسخ می‌دهند و بیمار نتایج مطلوبی را به دست می‌‌آورد.

آیا سابسیژن به طور دائمی بافت اسکار آکنه را از بین می‌برد؟

پاسخ این سوال مثبت است و در صورتی که شما دچار بافت اسکار آکنه هستید می‌توانید از سابسیژن و تزریق ژل برای از بین بردن کامل آن استفاده نمایید و نتایج دائمی را به دست بیاورید. در صورتی که شما دچار بافت اسکار ترکیبی هستید بدون شک سابسیژن و تزریق ژل می‌‌توانند شما را از مشکلی که دارید را نجات دهند. شما می‌توانید با مراجعه به یک پزشک با تجربه به از بین بردن بافت اسکار آکنه خود بپردازید و نتایج دلخواه را به دست بیاورید.

سابسیژن برای درمان آکنه چه تفاوت‌هایی با میکرونیدلینگ و درمارولر دارد؟

درمارولر و میکرونیدلینگ دو روشی هستند که برای درمان پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. سابسیژن برای درمان اسکار آکنه کاملاً با این دو روش تفاوت دارد و به طور کامل بافت اسکار را از بین می‌برد و در صورتی که شما به تزریق ژل نیاز داشته باشید پزشک پس از جدا کردن بافت اسکار از ژل برای پر کردن فضای ایجاد شده استفاده خواهد کرد و ژل باعث تحریک تولید کلاژن نیز خواهد شد. از درمارولر و میکرونیدلینگ تحت عنوان روش القای کلاژن نیز یاد می‌‌شود و کاملاً با سابسیژن تفاوت دارند.

آیا می‌توان از سابسیژن در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده کرد؟

آیا می‌توان از سابسیژن در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده کرد؟

در برخی موارد پزشک پس از اتمام درمان با سابسیژن از روش‌های دیگری مانند لیزر درمانی یا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیز استفاده می‌کند تا نتایج بهتری به دست بیاید. پی آر پی یا همان تزریق پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد است که به تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند. مشکلی که در ارتباط با انجام چند روش درمانی در یک جلسه وجود دارد این است که دوران بهبود پس از درمان طولانی می‌شود و این مسئله زمانی شما را دچار چالش می‌کند که باید سابسیژن در چند ناحیه از بدن انجام شود و شما حداقل تا ده روز شاهد کبودی این نواحی خواهید بود. در صورتی که شما دچار بافت اسکار چکشی هستید می‌توانید از سابسیژن و انواع مختلف لیزر برای کسب نتایج دلخواه خود استفاده کنید.

آیا سابسیژن درد دارد؟

پاسخ این سوال منفی است و با توجه به آنکه پزشک و داروی بی حسی موضعی استفاده می‌کند شما به خوبی می‌توانید درد را تحمل کنید. پزشک قبل از درمان از ژل و پماد بی حسی موضعی استفاده می‌کند و گاهی اوقات داروی بی حسی موضعی به ژل اضافه شده است. در صورتی که پزشک قصد انجام روش‌های درمانی گسترده تر را داشته باشد ممکن است استفاده از داروی آرام بخش را توصیه کند. شما در طول درمان هرگز دچار درد نخواهید شد زیرا پزشک از داروی بی‌ حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

آیا می‌توان از سابسیژن برای درمان بافت اسکار ناشی از آبله مرغان یا تروما استفاده کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است و می‌‌توان از سابسیژن برای درمان بافت اسکار حاصل از آبله مرغان استفاده کرد و معمولاً پس از دو تا سه جلسه شما شاهد بهبودی ۵۰ تا ۷۰ درصد از ضایعات صورت خود خواهید بود. سابسیژن در درمان بافت اسکار حاصل از تروما و عمل جراحی نیز کاربرد دارد.

هزینه درمان با سابسیژن چقدر است؟

هزینه درمان با سابسیژن در بیماران مختلف متفاوت است و به فاکتورهای متعددی از قبیل تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بستگی دارد. در اکثر موارد با توجه به شدت بافت اسکار و نوع آن بیمار به سه تا چهار جلسه درمان نیاز خواهد داشت. برای درمان بافت اسکار آکنه خفیف شما به یک تا دو جلسه درمان نیاز دارید و در صورتی که بافت اسکار متوسط باشد دو تا سه جلسه و در موارد شدیدتر ۴ تا ۶ جلسه درمان ضروری است.

چه محدودیت‌هایی در ارتباط با سابسیژن برای درمان اسکار آکنه وجود دارد؟

بیمارانی که سابقه اسکار کلوئید یا هایپرتروفیک یا خونریزی یا اختلالات خونریزی دهنده را دارند نباید تحت درمان با سابسیژن قرار بگیرند. انجام این روش درمانی در آن دسته از افرادی که دچار عفونت فعال ویروسی یا باکتریایی هستند ممنوع است. پزشک در جلسه مشاوره به طور کامل سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل نماید هیچ گونه ممنوعیتی در ارتباط با درمان شما وجود ندارد در غیر این صورت روش‌های درمانی جایگزین را توصیه می‌کند.

آیا سابسیژن عوارض جانبی دارد؟

بیمارانی که تحت درمان با سابسیژن قرار می‌‌گیرند باید با عوارض جانبی حاصل از درمان از قبیل خونریزی، درد و حساسیت در محل درمان، بافت اسکار کلوئید یا هایپرتروفیک برجسته و تغییر رنگ پوست آشنا شوند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان