رشد مو بعد از کاشت مو: مدت زمان رشد مو بعد کاشت

  1. کاشت مو
  2. /
  3. رشد مو بعد از کاشت مو: مدت زمان رشد مو بعد کاشت

برخلاف تصوراتی که در بین عموم وجود دارد، نتایج کاشت مو فوراً قابل مشاهده نیست. یک الگوی خاصی از روند رشد و جدول زمانی مشخصی وجود دارد که به همه سؤالات در مورد چگونگی سرعت رشد موها پاسخ می‌دهد.

پروسه‌ی بهبودی و مشاهده‌ی نتیجه‌ی انتظار بعد از کاشت، حدوداً به مدت 12 ماهه به طول می‌انجامد و تغییرات جزئی به تدریج ایجاد می‌شود که تا رسیدن به ظاهر نهایی ادامه خواهند داشت. برنامه پیشرفت، جدول زمانی رشد مو بعد از کاشت مو، شامل نقاط عطف استاندارد (به صورت چند وقت به چند وقت) می‌شود که برای رسیدن به هدف در چرخه رشد و شکوفایی عمل می‌کنند. موفقیت در پیشرفت نتایج، به دانش و آشنایی با عوامل مؤثر در رشد مو متکی است که دانستن فراز و نشیب‌های موجود در این فرایند، می‌توانید اضطرابتان را کاهش دهید و با به اشتراک گذاشتن وقت‌های مشخص شده و پیش‌بینی‌شده در روند پیشرفت، به مدیریت زمان‌بندی‌تان کمک کنید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک تخصصی پوست و مو رازی و دریافت وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس حاصل فرمایید.

کاشت مو چیست؟


امروزه افراد بیشتر به زیبایی ظاهری خود توجه دارند که این شامل پوست و مو می‌شود. به دلیل سبک زندگی ناسالمی که امروزه اکثر افراد دارند، بسیاری از آن‌ها دچار ریزش مو می‌شوند و بیشتر آن‌ها منجر به طاسی می‌شوند. در نتیجه، تعداد افرادی که تصمیم به کاشت مو می‌گیرند در حال افزایش است. شما نیز مانند دیگران ممکن است سؤالاتی را در ذهن داشته باشید که آیا موها درست بعد از کاشت رشد می‌کنند یا خیر.

کاشت مو روشی است که در آن فولیکول‌های مو از یک ناحیه‌ی دارای مو در پوست سر یا چانه برداشته می‌شوند و در ناحیه طاس شده کاشته می‌شوند. برای این کار می‌توان از روش‌های FUE یا FUT استفاده کرد. روش FUE جدیدترین و پیشرفته‌ترین روش است که در آن به جای نواری از موهای پیوندی، فولیکول‌های جداگانه‌ی مو برداشته و جمع‌آوری می‌شوند. گرافتها (موهای پیوندی) باقی مانده در پوست سر، در طی دو تا سه هفته اول به رشد خود ادامه می‌دهند، اما سپس مرحله‌ی ریزش مو شروع می‌شود. این مرحله، ریزش شوکی نامیده می‌شود که ناشی از استرس یا شوک دریافت شده توسط فولیکول‌های مو بر اثر عمل کاشت مو می‌باشد.

کاشت مو هم یک عمل است و هم یک فرایند. از زمانی که موها بلافاصله از ناحیه اهدا کننده به ناحیه گیرنده یا طاس شده پیوند زده شوند، مدت زمان سپری شدن مراحل رشد، ضخیم شدن و بالغ شدن کامل موها از یک سال تا 18 ماه طول می‌کشد. پس از کاشت مو، 4 تا 6 هفته پس از کاشت مو، موها شروع به ریزش می‌کنند. پس از 3 تا 5 ماه بعد از عمل ترمیم مو، فولیکول مراحل رشد خود را به خوبی پشت سر می‌گذارد و موهای جدید شروع به رشد می‌کنند.

  حذف موهای زائد بیکینی: اقدامات قبل از لیزر موی زائد بیکینی

موهای کاشته شده در ماه تا چه میزان رشد می‌کنند؟


به طور متوسط ​​، موها در ماه حدود 1.3 سانتی‌متر رشد می‌کنند و در نتیجه در یک سال، موها به طور متوسط ​​تا 15 سانتی‌متر رشد خواهند داشت؛ اما همیشه این‌طور نیست زیرا طول چرخه رشد مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گذشته از ژنتیک، رشد موها به عواملی مانند رژیم غذایی و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

میزان رشد موهای کاشته شده به طور مثال، یک فرد می‌تواند وضعیت بدنی خوب و سلامتی کامل و عادات و رژیم غذایی سالمی داشته باشد؛ اما اگر ژنتیک او امکان فقط 2 سال رشد را فراهم می‌کند، حداکثر طول متوسط موهای او ​​به 30 سانتی‌متر می‌رسد.

سرعت رشد موها بعد از عمل کاشت مو چگونه است؟


سرعت رشد موها پس از جراحی کاشت مو یک مفهوم متفاوتی دارد. در واقع، در طول عمل جراحی کاشت مو، فولیکول‌های مو از یک ناحیه به ناحیه دیگر منتقل می‌شوند. اگرچه در ماه اول پس از عمل تقریباً 1 سانتیمتر رشد مو را می‌توان تضمین کرد، اما این تنها یک میانگین تخمینی است و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

رشد موها پس از کاشت مو مسیری متفاوت را طی می‌کند. زیرا فرآیند کاشت مو در واقع به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند، برای آنها زمانی لازم است تا به محل جدید خود عادت کنند و رشد کامل داشته باشند. این فرآیند طی مراحل مختلفی از جمله استحکام گیری فولیکول‌ها در محل جدید، تغذیه صحیح و توانایی رشد مو تا به حداکثر ظرفیت خود، پیش می‌رود. بنابراین، رشد موها پس از جراحی کاشت مو زمانی و تحت تأثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرد و نیاز به صبر و شکیبایی دارد تا به نتایج نهایی برسد.

 

 

جدول زمانی رشد مو


جدول زمانی رشد مو بلافاصله بعد از عمل


تنها تغییر قابل ‌ملاحظه‌ای که بلافاصله بعد از عمل مشاهده می‌شود، طرحی از خط مو بر روی سر است، فرمی از خط رویش موها که بیمار و جراح در مورد آن صحبت کرده‌اند و قبل از شروع عمل مورد تائید و رضایت قرار گرفته است. این محوطه‌ی فرضی که به وضوح توسط خط مو مشخص شده است، می‌تواند یک فرم فرضی ظریف و پیش‌بینی مبهمی از رویش مو و تصویر نهایی از فرم موها را ارائه دهد.

در مورد ظاهر پوست سر، ظاهر آن چندان جالب نیست و پر است از لخته شدن خون و زخم. البته، تحمل ظاهر ناخوشایند فقط برای شب خواهد بود، زیرا اکثر مراکز کاشت مو یک جلسه شستشوی بالینی را برای بیماران خود ارائه می‌دهند که می‌تواند با استفاده از محصولات خاص، لخته‌ها و زخم‌های سرسخت روی پوست سر را با ظرافت پاک کند. از این لحظه به بعد تا دو هفته پس از جراحی کاشت مو، بیماران هیچ تغییر دیگری را مشاهده نخواهند کرد.

  بهترین دستگاه لیزر موهای زائد: کدام دستگاه لیزر موی زائد بهتره؟

در مورد درد، ناراحتی و سایر علائم بهبودی، جراح شما یک بسته پزشکی از محصولات و داروهای لازم برای بهبودی را در اختیار شما قرار می‌دهد و همچنین نحوه استفاده از آن‌ها را به شما آموزش می‌دهد. به طور کلی، علائم در این دوره به تدریج کاهش می‌یابد. اوج ناراحتی معمولی در چند روز اول است.

 

 

جدول زمان‌بندی کاشت مو بعد از دو هفته


در طول این دوره، بیماران متوجه ریزش مویشان می‌شوند، این یک جنبه‌ی ذاتی از فرایند رویش موها پس از کاشت است که خیلی موجب نگرانی و دلهره‌ی بیمار خواهد شد. قطعاً ریزش مو در این زمان پیش‌بینی می‌شود و لازم به ذکر است که چیزی که می‌ریزد، فقط تار مو است و آن قسمت اساسی، یعنی ریشه فولیکول، هنوز سالم و در امان است.

این ریزش مو، فضایی را برای تشکیل ساختارهای جدید مو ایجاد می‌کند که قوی‌تر و سالم‌تر خواهند بود. از دو هفته تا یک ماه، هیچ تغییر شدید دیگری رخ نخواهد داد.

رشد مو در 4 ماه پس از کاشت مو


موهای ریخته شده شروع به رشد می‌کنند، اما به دلیل اینکه قدرت کافی ندارند، نمی‌توانند به پوست سر نفوذ کنند که در این صورت باعث شروع بیماری پوستی موسوم به فولیکولیت می‌شود. به احتمال زیاد آکنه ظرف چند روز محو می‌شود. اگر این مشکل برای شما غیرقابل تحمل است، می‌توانید برای درمان سریع به داروخانه محل خود مراجعه کنید.

برخی از بیماران می‌توانند فولیکولیت را با عفونت اشتباه بگیرند؛ اما برای جلوگیری از این سردرگمی و ناآگاهی، بهتر است بدانید که عفونت با علائم التهابی دیگری همراه است که به تدریج در طول زمان بدتر می‌شود. در حالی که فولیکولیت و علائم آن ظرف 10 روز رفته‌رفته بهتر می‌شود.

رشد مو در 8 ماه پس از کاشت مو


بین ماه چهارم تا ماه هشتم، موها با تراکم بیشتر از آنچه قبلاً دیده شده بود، شروع به رشد می‌کنند. برخی از موها فاقد رنگ‌دانه هستند و شکننده به نظر می‌رسند، اما ساختار موها به تدریج از نظر رنگ‌دانه و استحکام آن افزایش می‌یابد.

موها با چه سرعتی رشد می‌کنند – 12 ماه بعد


پس از گذشت هشت ماه، رشد موها بیشتر و محسوس‌تر می‌شود و سرعت رشد نیز افزایش می‌یابد. پس از گذشت یک سال، هیچ تغییر جدی دیگری رخ نخواهد داد. بعد از این زمان، در نهایت نتایج نهایی عمل کاشت مو را مشاهده خواهید کرد. یک سری تغییرات و اصلاحات جزئی ممکن است پس از این چند ماه ادامه داشته باشد.

  جراحی پروتز سینه برای بزرگ کردن و فرم دهی به سینه

چگونه می‌توان رشد مو را پس از کاشت مو تسریع کرد؟


نکات مهمی که برای سرعت بخشیدن به رشد مو پس از کاشت مو باید مورد توجه قرار گیرد، از این قرارند:

  • تسریع کاشت مو در صورت داشتن یک رژیم غذایی متعادل، با تغذیه مناسب می‌توانید مواد مغذی کافی برای موهای سالم و با کیفیت را دریافت کنید.
  • از داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید، مولتی ویتامین‌ها و بسیاری دیگر استفاده کنید.
  • حتی می‌توانید روغن روی پوست سر خود بمالید و ماساژ دادن آن روی پوست سر، به شما کمک می‌کند که نتایج خوبی بگیرید.
  • باید حداقل ده روز پس از کاشت مو از فعالیت‌هایتان دوری کنید. این باعث می‌شود فولیکول‌های مو به طور کامل در پوست سر شما جای بگیرند.
  • از خاراندن پوست سر خودداری کنید، زیرا این کار به ناحیه‌ی کاشته شده، آسیب می‌رساند.

عوامل مؤثر بر رشد مو پس از کاشت مو


سرعت رشد فولیکول‌های روییده شده، به دلایل و عوامل زیادی متفاوت است. در این خصوص، روش مورداستفاده در عمل کاشت و محل کاشت فولیکول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به طور مثال، فولیکول‌های ناحیه جلوی سر سریع‌تر از فرق سر رشد می‌کنند، زیرا این ناحیه دارای چندین شریان و رگ خونی است که مسئول تغذیه مو می‌باشند.

آیا موهای کاشته شده می‌توانند خیلی بلند شوند؟


بله، موهای کاشته شده می‌توانند به اندازه موهای طبیعی‌تان رشد کنند. این امر بعد از اینکه دقیقاً تمام موهای شما از یک ناحیه گرفته شده و در ناحیه دیگر قرار می‌گیرند، رخ می‌دهد؛ بنابراین، رشد موها بسیار طبیعی رخ خواهد داد. شما می‌توانید هر کاری که می‌خواهید با موهای خود بکنید. پس از دوره نقاهت و رشد کامل موها، می‌توانید موهایتان را به هر فرمی که بخواهید درآورید.

بلندی موهای کاشته شده آیا بعد از کاشت مو همچنان احتمال دارد که کچل شویم؟


به این نکته توجه کنید: اگر در یک کلینیک یا مرکز کاشت موی واجد شرایط و معتبر، اقدام به انجام عمل کاشت مو کرده‌اید، دیگر امکان ندارد که طاس شوید. به طور مثال، یک مرحله مهم در این فرایند برای پزشکان، شناسایی مناطق اهدا کننده بادوام و پایدار است؛ به عبارت دیگر، نواحی دارای مویی که هرگز دچار ریزش نشده و نمی‌شوند. البته خودتان نیز در این زمینه نقشی دارید، یعنی اینکه باید مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید. کوتاهی در انجام دستورالعمل‌ها و زیر پا گذاشتن دستورات پزشک ممکن است به فولیکول‌های شما آسیب برساند و باعث طاس شدن مجدد شما شود؛ بنابراین به طور خلاصه، احتمال آن بسیار کم است، اما باید مراقب باشید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان