بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره چیست؟

 1. لیزرموهای زائد
 2. /
 3. بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره چیست؟

تفاوتی ندارد از لیزرهای درمانی پوست استفاده کنید یا لیزرهای رفع موهای زائد، در هر صورت رنگ پوست شما اهمیت دارد. روش‌های لیزر درمانی برای همه افراد مناسب نیستند و درمان غلط می‌تواند باعث آسیب دائمی شود. بنابراین چگونه می‌توان تشخیص داد که کدام یک از روش‌های لیزر برای پوست‌های تیره مناسب هستند؟ در اینجا ما با متخصصین پوست و پرستاران متخصص ارائه دهنده خدمات زیبایی گفتگو کردیم تا بدانیم چرا رنگ پوست در نتیجه روش‌های لیزر درمانی و لیزرهای رفع موهای زائد برای افراد دارای پوست تیره، تاثیر گذار است.

رابطه بین لیزر و رنگ پوست


رابطه بین لیزر و رنگ پوستهمه انواع لیزرها و نور درمانی برای تمام رنگ پوست‌ها مناسب نیستند.به طور کلی افرادی که در مقیاس فتو تایپ پوستفیتز پاتریک (مقیاس ارزیابی نوع پوست برای متخصصان پوست) بالاتر از نوع ۵ قرار می گیرند، باید در هنگام انتخاب روش درمانی احتیاط کنند. جهت اطلاع کسانی که آگاهی ندارند، مقیاس فیتز پاتریک در سال ۱۹۷۵ توسط متخصص پوست هاروارد، توماس بی فیتز پاتریک، برای طبقه بندی میزان احتمال سوختن پوست (آریتمی) در فرایند برنزه شدن (تیره کردن پوست) طراحی شد که ارائه دهنده میزان تخمینی ملانین موجود در سلول‌های پوستی است. مقیاس اصلی دارای چهار نوع بود و بعدها به ۶ نوع افزایش پیدا کرد.

بهترین راه برای تعیین فیتز پاتریک نوع پوست، ملاقات با یک متخصص پوست است؛ اما در ادامه دسته بندی‌های اصلی در این مقیاس ذکر شده است:

 • نوع ۱: پوست رنگ پریده، چشمان آبی روشن یا سبز، موهای قرمز یا بلوند (همیشه می‌سوزند و هیچ وقت برنزه نمی‌شوند)
 • نوع ۲: پوست روشن، چشم‌های آبی یا سبز، موی بلوند (به راحتی می‌سوزند و برنزه شدن پوست اندک است)
 • نوع ۳: پوست قهوه‌ای روشن تا زیتونی؛ چشم‌های فندقی یا قهوه‌ای روشن؛ موهای بلوند تیره یا قهوه‌ای روشن (به آرامی می‌سوزد و به تدریج برنزه می‌شود)
 • نوع ۴: پوست زیتونی تا قهوه‌ای؛ چشم‌های قهوه‌ای تیره؛ موی قهوه‌ای تیره (حداقل میزان سوختن و برنزه شدن بسیار راحت)
 • نوع ۵: پوست قهوه‌ای تیره؛ چشم‌های قهوه‌ای تیره تا سیاه؛ موهای قهوه‌ای تیره تا سیاه (به راحتی برنزه می‌شوند و به ندرت می‌سوزند)
 • نوع ۶: پوست قهوه‌ای تیره یا سیاه؛ چشم‌های قهوه‌ای تیره تا سیاه؛ موی سیاه؛ (هرگز دچار سوختگی نمی‌شوند و به راحتی برنزه می‌شود)

لیزرهای زیبایی، آب، هموگلوبین قرمز یا ملانین قهوه‌ای در پوست را هدف قرار می‌دهند. غلظت ملانین در انواع پوست ۴ تا ۶ بیشتر است؛ به این معنا که در صورت استفاده نادرست از لیزر، خطر آسیب دیدگی بیشتری وجود خواهد داشت. «بیمارانی که رنگ پوست تیره دارند و برنزه هستند، بیشتر مستعد ایجاد عوارض هستند.» به همین دلیل ضرورت دارد که به یک متخصص لیزر دارای برد تخصصی و افرادی که دارای ابزارهای مختلفی برای درمان هستند مراجعه کنید. آسیب‌های ناشی از درمان نامناسب با لیزر اغلب دائمی بوده و از سوختگی و ایجاد جای زخم گرفته تا تیرگی و برنزه شدن بیش از حد پوست متغیر است. اما این امر بدین معنا نیست که درمان لیزر زیبایی وجود ندارد که بتوان با خیال راحت از آن برای دامنه وسیعی از رنگ‌های پوست استفاده کرد. هنگامی که درمان با لیزر توسط یک متخصص کاملا آموزش دیده انجام می‌شود، گزینه‌های مختلفی برای درمان پوست و از بین بردن موهای زائد وجود خواهد داشت.

  پروتز چانه یا تزریق ژل؟ مزایا، مراحل و مراقبت‌های پروتز و ژل

چه نوع لیزری برای پوست تیره مناسب است؟


اکنون که از رابطه بین رنگ پوست و لیزر درک بهتری پیدا کرده‌اید، وقت آن فرا رسیده است که درباره اینکه کدام روش‌های درمانی بی‌خطر و موثر هستند، اطلاعات بیشتری پیدا کنید. هنگامی که صحبت از بازیابی رنگ پوست و بافت پوست باشد، لیزرهای غیر سایشی (شما بخوانید لیزر‌هایی که زخم ایجاد نمی‌کنند)، لیزرهای پیکو سکند و کیوسوئیچ، راهی برای رنگ پوست‌های تیره‌تر هستند و در دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در فناوری آنها به وجود آمده است. در این روش درمانی، پوست دست نخورده باقی می‌ماند؛ بنابراین بیمار می‌تواند در دوره بهبودی، آرایش کند. از این لیزرها برای درمان رنگ پوست‌های تیره‌تر استفاده می‌شود.

لیزر‌های غیر سایشی 

 • Clear + Brilliant®
 • Fraxel® Dual
 • Lutronic Ultra™

لیزرهای پیکو سکند 

 • Enlighten®
 • Pico Genesis™
 • PicoSure®
 • PicoWay®

به طور کلی فناوری‌های دارای طول موج طولانی‌تر برای رنگ‌های تیره پوست خطر کمتری دارند. لیزر تولیوم غیر سایشی، بدون آسیب رساندن به لایه سطحی پوست، به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند. این لیزر، یک ابزار قابل تنظیم و راحت با حداقل دوره نقاهت پس از درمان است. از این لیزر می‌توان برای رفع خطوط و چین و چروک، ملاسما، هایپرپیگمنتیشن، جوش‌های پوستی و آکنه، منافذ بزرگ پوست، کراتوز اکتینیک و حتی استرچ مارک‌ها در تمام انواع رنگ‌های پوست استفاده کرد.

درمان‌های لیزری که باید از آنها اجتناب کرد


کسانی که دارای رنگ پوست تیره هستند باید از لیزرهای تجدید سطح سنتی مانند لیزر فرکشل سایشی و دی اکسید کربن (C02) اجتناب کنند؛ زیرا خطر هایپرپیگمنتیشن دائمی را به همراه دارند.

سایر روش‌های درمانی که باید از آنها اجتناب کرد شامل نور پالس شدید (IPL) و نور باند وسیع (BBL) هستند. در این باره باید بسیار احتیاط کنید؛ زیرا IPL و BBL برای رنگ پوست‌های تیره ایمن نیستند. بیمارانی که توسط پزشکان بی‌تجربه و با استفاده از دستگاه‌های IPL تحت درمان قرار گرفته‌اند، دچار عوارض می‌شوند. شما باید از فناوری لیزر خاصی استفاده کنید که به خوبی روی رنگ پوست تیره عمل می‌کند و لازم به ذکر است که همانطور که در بالا گوشزد شد، این فناوری‌ها دارای لیزری با طول موج طولانی‌تر هستند.

بهترین دستگاه لیزر موهای زاند برای پوست های تیره


لیزر موهای زاند برای پوست های تیرهبرای سال‌های طولانی، فناوری‌های لیزر موهای زائد به قدری پیشرفته نبودند که بتوانند روی پوست‌های تیره عمل کنند. در روش‌های سنتی لیزرها با استفاده از تابش نور شدید به فولیکول مو عمل می‌کنند که این امر باعث وارد شدن آسیب دائمی به مو می‌شود؛ بنابراین مو دیگر در آن ناحیه رشد نمی‌کند. «این امر بدین معنا است که افرادی که دارای پوست روشن و فولیکول موی تیره هستند، بهترین نتیجه ممکن را می‌گیرند؛ در حالی که افرادی که دارای پوست تیره و موهای تیره هستند یا پوست روشن و موهای روشن دارند، انتخاب زیادی ندارند»

در مورد بیمارانی که رنگ پوست آنها تیره است، دستگاه‌ها قادر به تشخیص تمایز میان رنگدانه پوست و رنگدانه‌های موجود در فولیکول موهای تیره نبودند و از این رو خطر وارد شدن آسیب به پوست و ایجاد هایپرپیگمنتیشن (لکه‌های روشن)، تاول یا حتی ایجاد زخم وجود داشت. خوشبختانه فناوری لیزر، مسیر طولانی را طی کرده است. لیزرهای Nd:YAG به راحتی رنگدانه‌های پوست را کاملا دور می‌زنند و به اعماق درم نفوذ می‌کنند. لازم به ذکر است که دستگاه‌های لیزر کیوسوئیچ، ایمن‌ترین گزینه برای لیزر موهای زائد در افراد دارای رنگ پوست تیره هستند.

  درمان طاسی سر با کاشت موی طبیعی و روشهای تزریق برای تقویت پیاز مو

یکی دیگر از لیزرهای کیوسوئیچ Deka Motus AX است که می‌تواند به طور موثری موهای روشن و تیره را از تمام رنگ پوست‌ها حذف کند. «طول موج استفاده شده در Motus AX، امکان از بین بردن موهای ریز و روشن را فراهم می‌کند؛ در حالی که اکثر لیزرها فقط برای موهای تیره موثر هستند. علاوه بر این، این لیزر برای رنگ‌های تیره‌تر پوست که قادر به درمان با برخی دیگر از لیزرها نیستند نیز بسیار موثر است. یکی دیگر از مزایای این لیزر این است که بدون درد است و جلسات درمانی مورد نیاز با استفاده از آن، نصف درمان‌های استاندارد دیگر است. این لیزر بسیار منحصر به فرد است؛ زیرا به جای سوزاندن موهای ناحیه تحت درمان، ناحیه را به آهستگی گرم کرده و درمان می‌کند. این لیزر همچنین دارای یک سیستم خنک کننده برای افزایش میزان راحتی بیمار است.

چگونه لیزر مناسب برای پوست تیره را انتخاب کنیم؟


انتخاب-لیزر-مناسب-برای-پوست-تیرهدر صورتی که درمان لیزر موهای زائد به درستی انجام شود، برای تمام رنگ‌های پوست بی‌خطر خواهد بود. با این وجود مواردی وجود دارند که لازم است قبل از انتخاب یک اپراتور برای لیزر موهای زائد خود، آنها را در نظر بگیرید:

 • فناوری: مهم است که اطمینان حاصل کنید که برای درمان شما از فناوری لیزر مناسبی استفاده شده است. بهترین فناوری برای رنگ‌های تیره پوست، لیزر Nd:YAG  است که درمان ایمن و موثر برای رفع موهای زائد را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • تجربه و تخصص: بخش مهمی از تحقیقات شما باید به اینکه آیا ارائه دهنده درمان، تجربه انجام لیزر برای از بین بردن موهای زائد روی رنگ‌های تیره پوست را دارد، بپردازد.

اگر چه بیمارانی که دارای پوست تیره هستند باید برای پیدا کردن ارائه دهنده خدمات درمانی، دقت خاصی را مبذول کنند؛ اما لیزر درمانی (از هر نوعی که باشد) برای همه خطراتی را به همراه دارد. «لیزرها ابزارهایی هستند که عملکرد آنها متکی بر ارائه دهنده خدمات است.» شما باید به طور کلی برای استفاده از لیزر در افرادی که سابقه اگزما و پسوریازیس یا هر نوع بیماری پوستی دیگری دارند، دقت ویژه‌ای داشته باشید. اختصاص زمان برای تحقیق کردن و مشورت با چندین ارائه دهنده مختلف به شما کمک می‌کند تا بهترین درمان متناسب با نیازهای خاص خود را پیدا کنید.

آماده شدن


اگر می‌خواهید درباره اینکه آیا لیزرهای موهای زائد برای شما مناسب هستند یا خیر، تصمیم بگیرید؛ چندین مورد وجود دارد که باید قبل از انجام هر گونه درمان، در چک لیست شما بررسی شوند. افراد مبتدی باید درباره پزشک و لیزر موی زائدی که قصد استفاده از آن را دارند، به طور کامل تحقیق کنند (خصوصاً درباره تجربه پزشک در درمان رنگ پوست‌های تیره). از آنجا که پوست تیره نسبت به پوست روشن حساسیت بیشتری دارد، از مرکز لیزر درمانی مورد نظر خود بخواهید تا عکس‌های «قبل و بعد» از بیمارانی که پوست تیره مشابه شما داشته‌اند، را به شما نشان دهند.

  انواع روش‌های لیفت و فرمدهی باسن برای داشتن ظاهری زیبا و متناسب

همچنین برای صحبت کردن صریح با تکنسین مربوطه، خجالت نکشید. از پزشک ارائه دهنده خدمات خود بپرسید که چه مدت در زمینه لیزر موهای زائد کار کرده است و تقریباً چند بیمار را با رنگ پوست تیره تحت درمان قرار داده است و این بیماران چقدر از نتایج خود راضی بوده‌اند.  برای اطمینان از ایمنی و سلامت خود به عنوان یک بیمار، دنبال کردن دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل لیزر ضرورت دارد. این دستورالعمل‌ها شامل بررسی داروها و محصولات مراقبت از پوستی هستند که در حال حاضر استفاده می‌کنید و لازم است پس از درمان استفاده کنید. به طور کلی حداقل به مدت یک هفته قبل از درمان باید از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی که باعث ایجاد حساسیت به نور می‌شوند (به عنوان مثال BHAها / AHAها، رتینول/ رتینوئیدها، سالیسیلیک اسید و غیره) خودداری کنید. اگر از Accutane استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود حداقل تا ۶ ماه پس از قطع دارو، تحت درمان با لیزر قرار نگیرید تا از بروز زخم جلوگیری شود. شما همچنین نباید انجام تست پچ را فراموش کنید (آزمایشی که در آن درمان ابتدا روی بخش کوچکی از پوست انجام می‌شود تا قبل از انجام درمان روی تمام سطح پوست، حساسیت پوست به درمان مورد بررسی قرار گیرد)

در حالت ایده‌آل پزشک باید تست پچ را روی یک ناحیه غیر قابل مشاهده پوست انجام دهد و تا ۴۸ ساعت پس از درمان برای دیدن نتایج صبر کند. این یک اقدام اضافه برای احتیاط بیشتر است. همیشه تست پچ را انجام دهید و قبل از درمان کامل پوست مدتی صبر کنید.اگر واکنش شما به درمان مناسب بود، می‌توانید ادامه دهید.

مراقبت‌های پس از درمان


پس از انجام لیزر موهای زائد، مراقبت‌های خاصی وجود دارد که باید آنها را انجام دهید و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید تا اطمینان حاصل شود که بهترین نتیجه ممکن را به دست خواهید آورد. توصیه می‌شود برای کاهش هرگونه قرمزی یا تورم، به مدت ۵ روز پس از درمان، صبح و عصر از کمپرس خنک، آلوورا و کورتیکواستروئیدهای موضعی استفاده کنید.

شما همچنین باید طی مراقبت‌های پس از درمان از انجام هرگونه فعالیتی که باعث تحریک پوست می‌شود، خودداری کنید. به عنوان مثال تا ۲۴ ساعت پس از درمان ورزش نکنید؛ به مدت ۴ تا ۶ هفته از سفید کننده‌ها، لایه بردارها یا اپیلاسیون استفاده نکنید و حداقل تا یک ماه پس از انجام درمان و/ یا در طول دوره درمان خود در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید.

و اما اینکه مجموعه جلسات لیزر درمانی چه مدت طول می‌کشد؟ به طور معمول ۴ تا ۶ جلسه درمانی به شما توصیه می‌شود اما به خاطر داشته باشید که درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. رشد مو پس از هر جلسه درمانی کاهش پیدا می‌کند و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بسته به رنگ مو و نوع آن، ناحیه تحت درمان و رنگ پوست متغیر است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان