جراحی زیبایی گوش در چه سنی باید انجام شود؟

 1. مقالات
 2. /
 3. جراحی زیبایی گوش در چه سنی باید انجام شود؟

اگر گوش‌های برجسته، بیرون‌زده یا بدشکل نگرانی‌هایی را درباره ظاهر ایجاد کرده باشد که بر اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس فرد اثر گذاشته باشد، به کمک تکنیک‌های جراحی پلاستیک می‌توان گوش‌ها را تغییر شکل داد، ترمیم کرد و یا موقعیتشان را تغییر داد تا ظاهر زیباتر و خوشایندتری پیدا کنند. جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی را حتی می‌توان بر روی کودکان انجام داد تا تمسخر دیگران و نارضایتی و خجالت از ظاهر خود تأثیر نامطلوبی بر عزت نفس و سلامت روانشان نگذارد. لاله گوش کشیده، پاره و آسیب‌دیده را می‌توان با بهره‌گیری از تکنیک‌های کارآمد گوناگون اصلاح کرد.

بهتر است پزشکانی را برای انجام جراحی زیبایی گوش انتخاب کنید که در زمینه طیف کاملی از جراحی‌های زیبایی گوش تجربه داشته باشند و بتوانند بهترین رویکرد را برای شکل دادن به گوش‌های‌ شما تعیین کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02145379 تماس حاصل فرمایید.

 

 

اتوپلاستی چیست؟


اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، یک فرایند جراحی پلاستیکی خاص است که برای اصلاح گوش‌های بیرون زده توصیه می‌شود. اتوپلاستی از جمله جراحی‌های زیبایی است که در برخی موارد بر روی کودکان نیز انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند بر روی یک یا هر دو گوش انجام شود، بسته به نیازهای بیمار. در حقیقت، گستره وسیعی از جراحی‌های زیبایی و ترمیمی گوش وجود دارد که برای بهبود شکل، موقعیت و تناسب گوش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جراحان پلاستیک با استفاده از تکنیک‌های ویژه می‌توانند عیوب و نقص موجود در ساختار گوش را اصلاح کنند. این ممکن است ناشی از عوامل مادرزادی یا مربوط به رشد کودک باشد، یا به دلیل آسیب و ضربه باشد. از طریق تکنیک‌های دیگر می‌توان بدشکلی‌های لاله گوش را اصلاح کرده و خطوط و انحناهای طبیعی و زیبای گوش را بازیابی کرد. این بدشکلی‌ها ممکن است ناشی از پارگی لاله گوش به دلیل وزن گوشواره یا بزرگ شدن سوراخ گوش به دلیل کشیدگی باشد.

هدف نهایی از اتوپلاستی و سایر جراحی‌های گوش، به دست آوردن شکل طبیعی گوش و برقراری تعادل و تناسب با صورت است. اصلاح بدشکلی‌های جزئی می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ای در زیبایی ظاهری داشته باشد و باعث افزایش اعتماد به نفس شود.

متقاضیان جراحی زیبایی گوش


متقاضیان جراحی زیبایی گوش

متقاضیان ایده‌آل اتوپلاستی و دیگر جراحی‌های زیبایی گوش افراد سالمی با نگرانی‌های زیر هستند:

 • گوش‌های بیرون‌زده یا برجسته
 • گوش‌های نامتقارن
 • گوش‌هایی که در اثر رشد غیرعادی بدشکل شده‌اند
 • پارگی، کشیدگی یا بزرگی غیرعادی نرمه گوش
 • بدشکل شدن گوش‌ها در اثر آسیب‌دیدگی

همان‌طور که گفته شد جراحی زیبایی گوش غالباً بر روی کودکان در سن پایین انجام می‌شود. سن معمول انجام اتوپلاستی حدود 5 سالگی، یعنی سنی است که غضروف گوش تقریباً به بلوغ کامل رسیده است. پس از مشاوره با پزشک متوجه می‌شوید که آیا خود یا فرزندتان متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی گوش به شمار می‌آیید یا خیر. هرچند مورد هر بیمار و جراحی‌اش منحصربه‌فرد است، پزشک می‌تواند موارد خاصی را که ویژگی‌هایی مشابه شما دارند، نشانتان بدهد تا انتظاری منطقی از نتایج احتمالی داشته باشید.

  پی آر پی صورت چه مزایایی دارد؟ تزریق PRP برای جوانسازی پوست

انواع اتوپلاستی


انواع اتوپلاستی

اتوپلاستی بدون برش

یکی از جراحی‌های زیبایی گوش که برای اصلاح گوش‌های بیرون‌زده انجام می‌شود، اتوپلاستی بدون برش است. هرچند روش‌های دیگری نیز برای اصلاح این وضعیت وجود دارد، اتوپلاستی بدون برش نوعی جراحی کم‌تهاجمی با دوران نقاهت کوتاه‌تر است که احتمال بروز عوارض پس از آن کمتر است.

اتوپلاستی گوش فنجانی

اتوپلاستی گوش فنجانی نوعی عمل جراحی است که برای اصلاح بدشکلی جمع‌شدگی گوش یا اصطلاحاً گوش فنجانی انجام می‌شود. منظور از گوش فنجانی این است که بخش بالایی گوش به سمت جلو چین خورده است. شدت بدشکلی از خفیف تا شدید متغیر است. تا شدن بخش بالایی گوش جزئیات طبیعی گوش را پنهان می‌کند، گوش‌ها را بیش از حد کوچک نشان می‌دهد‌ و باعث جلب توجه کردن غیرعادی گوش‌ها می‌شود اما به کمک جراحی زیبایی گوش می‌توان گوش‌هایی عادی خلق کرد.

جراحی زیبایی یک گوش

گاهی اوقات جراحی زیبایی گوش فقط بر روی یک گوش انجام می‌شود. هدف اصلی از این عمل نیز مانند دیگر تکنیک‌های اتوپلاستی، اصلاح بدشکلی یا زیباتر کردن گوش است. به‌این منظور جراح صرفاً گوش بیرونی یا لاله گوش را تغییر شکل می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید با جراحی کردن فقط یک گوش ظاهر جدیدی پیدا کنید، این تکنیک مناسب شماست.

آمادگی قبل از جراحی


مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی را که باعث بیشتر شدن خونریزی می‌شود، باید قبل از عمل قطع کنید. اگر سیگاری باشید، جراح از شما می‌خواهد که سیگار را از مدتی قبل از جراحی زیبایی گوش تا اتمام دوران نقاهت ترک کنید؛ چون سیگار کشیدن جریان خون را در پوست کاهش می‌دهد و فرایند التیام را کند می‌کند.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می‌شود


تکنیک‌ اتوپلاستی با توجه به نوع تغییر لازم تفاوت می‌کند. محل برش‌های جراحی و اسکارهای ایجادشده به تکنیک انتخابی جراح پلاستیک بستگی دارد.

مراحل کلی جراحی زیبایی گوش به شرح زیر است:

 • جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان بزرگ‌تر با استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخشی انجام می‌شود؛ از بیهوشی عمومی نیز در بعضی موارد استفاده می‌شود. بیهوشی عمومی معمولاً برای کودکان کوچک‌تر توصیه می‌شود.
 • جراح برشی را پس از اثر کردن داروی بی‌حسی پشت گوش ایجاد می‌کند. جراح برش را در ناحیه‌ای نامشخص می‌زند تا مطمئن شود که جای زخم جراحی کمترین جلب توجه را می‌کند. غضروف گوش پس از ایجاد برش مشخص می‌شود و در نتیجه جراح می‌تواند گوش را به درستی تغییرشکل بدهد.
 • جراح غضروف را برای بهبود تناسب و تقارن گوش‌ها با دقت تغییرشکل می‌دهد. اگر گوش‌ها بیش از حد بزرگ باشد، جراح بخش زیادی از غضروف را برمی‌دارد. همچنین جراح از برش‌های یکسانی برای برداشتن پوست شل استفاده می‌کند.
 • در نهایت جراح، برش را با بخیه زدن می‌بندد. ‌
  رفع جای جوش (کرم، لیزر، ژل، میکرونیدلینگ، میکرودرم ابریژن)

گوش پس از اتمام عمل پانسمان می‌شود؛ مراقب باشید که پانسمان تمیز و خشک بماند. همچنین از لمس کردن یا خاراندن گوش خودداری کنید و در حالتی بخوابید که به گوش فشار وارد نشود.

 

 

دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی گوش


اگر درصدد انجام اتوپلاستی هستید، یکی از نگرانی‌های اصلی‌تان قطعاً دوران نقاهت پس از عمل است. خوشبختانه دوران بهبود پس از جراحی زیبایی گوش برای اکثر بیماران طولانی نیست.

انتظار می‌رود که دوران بهبود برای اکثر بیماران حداقل شش هفته باشد. البته بهبود ظاهر و شکل گوش ظرف دو تا سه هفته کاملاً محسوس خواهد بود.

زمان‌بندی دوران نقاهت

ناراحتی و ورم خفیف داخل و دور گوش پس از جراحی زیبایی گوش عادی است. همچنین اکثر بیماران برای محافظت از گوش و پوشاندن آن باید باندی را محکم دور گوش‌ها ببندند. تمام تجویزهای پزشک، از جمله داروهای آنتی‌بیوتیک را به دقت رعایت کنید.

هدبند را در چند روز نخست پس از جراحی دور گوش‌ها ببندید. مقدار قابل توجهی از ورم اولیه اتوپلاستی تا روز سوم از بین می‌رود و درد مربوط به آن نیز آرام می‌گیرد.

ورم به تدریج کمتر می‌شود. بسیاری از بیماران حول و حوش روز دهم تصمیم می‌گیرند که در محل کار یا تحصیل حاضر شوند. البته زمان برگشت به محل کار یا تحصیل به نوع شغل، شدت ورم و عامل‌های دیگر بستگی دارد. همچنین ممکن است لازم باشد که در شش هفته آتی همچنان شب‌ها هدبند ببندید.

انتظار می‌رود که بخش اعظم ورم تا ماه سوم پس از عمل فروکش کرده باشد. برای این‌که مطمئن شوید همه چیز در وضعیت خوبی است، لازم است تحت نظر پزشک باشید.

بهبودی کامل برخی بیماران مدت بیشتری طول می‌کشد. گوش‌ها پس از گذشت یک سال باید کاملاً التیام یافته و ظاهر فوق‌العاده‌ای پیدا کرده باشد.

زمان‌بندی واقعی دوران بهبود به عامل‌های شخصی متعددی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به وضعیت سلامت عمومی، سن و جزئیات خاص جراحی زیبایی گوش اشاره کرد.

مراقبت‌های پس از جراحی زیبایی گوش

 • وقتی پس از اتمام جراحی به خانه برگشتید، باید حداقل 24 ساعت استراحت کنید و بخوابید. برای کم شدن ورم بهتر است که سرتان را صاف و بالا نگه دارید. روی پهلو نخوابید تا فشار بیش از حد به گوش‌ها وارد نشود.
 • احتمالاً لازم است که هدبند مخصوص اتوپلاستی را در چند هفته اول پس از جراحی ببندید. هدبند گوش‌ها را ایمن نگه می‌دارد و فرایند بهبود را سریع‌تر می‌کند. حتی‌الامکان در این مدت به پهلو نخوابید. برای ثابت نگه داشتن گوش‌ها باید به پشت بخوابید.
 • انتظار می‌رود که گوش‌ها پس از چهار ماه کاملاً بهبود یافته باشد و بتوانید در هر حالتی که دوست داشتید، با آرامش بخوابید.

به خاطر بسپارید که نتایج هر بیمار به طرح درمان و فرایندهای بهبود بستگی دارد. اگر نگرانی یا سوالی دراین‌باره دارید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

  علائم و علل بیماری زگیل تناسلی و روش های پیشگیری و درمان

زمان مشاهده نتایج


زمان مشاهده نتایج

پس از باز کردن پانسمان متوجه تفاوت کردن ظاهر گوشتان خواهید شد، هرچند احتمالاً هنوز مقداری ورم وجود دارد. تا زمان باز کردن پانسمان اصلاً گوشتان را دستکاری نکنید، چون این کار بر نتیجه اثر می‌گذارد یا احتمال عفونت را افزایش می‌دهد.

خطرهای احتمالی جراحی زیبایی گوش


اگر توصیه‌های پزشک را پس از جراحی با دقت رعایت کنید، جراحی زیبایی گوش تجربه‌ای ایمن و رضایت‌بخش برایتان خواهد بود که خطر بروز عوارض پس از آن بسیار کم است. عوارض احتمالی جراحی زیبایی گوش شامل واکنش نشان دادن به داروی بی‌حسی، عدم تقارن گوش‌ها، آشکار بودن جای زخم، لخته شدن خون، عفونت، خونریزی و نارضایتی از شکل جدید گوش‌ها می‌شود.

 

 

هزینه جراحی زیبایی گوش


هزینه جراحی زیبایی گوش برای تمام بیماران یکسان نیست. در جلسه مشاوره رایگان کلینیک رازی با پزشک معالجتان آشنا می‌شوید؛ ایشان روش‌های مختلف جراحی را برای‌تان توضیح می‌دهند و هزینه درمان را برآورد می‌کنند. مشکلات زیبایی گوناگونی را می‌توان از طریق جراحی زیبایی گوش برطرف کرد؛ در نتیجه پیچیدگی و هزینه عمل برای بیماران مختلف بسیار متفاوت خواهد بود. درهرحال عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه جراحی زیبایی گوش به شرح زیر است:

 • حق‌الزحمه متخصص بیهوشی
 • هزینه مرکز جراحی
 • داروهای پس از عمل
 • تجربه جراح پلاستیک
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک

پرسش‌های متداول


آیا ارزشش را دارد که جراحی زیبایی گوش انجام بدهم؟

هرچند انجام جراحی زیبایی گوش به ندرت ضرورت می‌یابد اما این عمل زیبایی به بازیابی اعتمادبه نفس از دست رفته کمک می‌کند و باعث می‌شود که احساس بهتری درباره زیبایی چهره‌تان داشته باشید. اگر بودجه‌اش را دارید، مسلماً جراحی زیبایی گوش ارزشش را دارد، چرا که این عمل درمانی کم‌خطر با تأثیرگذاری و رضایت‌بخشی فوق‌العاده است.

بهترین سن برای جراحی زیبایی گوش چه سنی است؟

وقتی گوش‌ها کاملاً رشد کرده باشد، اتوپلاستی درمانی مطمئن خواهد بود که می‌توان آن را در هر زمانی انجام داد. رشد گوش‌ها حدود 5 سالگی کامل می‌شود و به همین دلیل است که اکثر جراحی‌های اصلاحی گوش بر روی کودکان پنج تا هفت سال انجام می‌شود.

گوش‌ها پس از اتوپلاستی در وضعیت اصلاح شده می‌ماند؟

هرچند گوش‌ها در وضعیت بهبودیافته ترمیم می‌شوند و جا می‌افتند ولی ممکن است حالت گوش‌ها تا حدی تغییر کند. این وضعیت کاملاً عادی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. گوش‌ها هرگز به وضعیت قبل از عمل برنخواهند گشت.

جراحی زیبایی گوش چقدر طول می‌کشد؟

جراحی زیبایی گوش معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد و بهبودی کامل تقریباً شش هفته زمان می‌برد.

جایگزینی غیرجراحی برای جراحی زیبایی گوش وجود دارد؟

متأسفانه تا به امروز هیچ راه‌حل غیرجراحی موثری برای اصلاح گوش‌های بیرون‌زده ابداع نشده است. محصولات مختلفی با مزایای موقتی در بازار وجود دارد، اما چسب‌ها در بلندمدت بی‌فایده‌اند و باعث تحریک پوست می‌شوند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان