اتوپلاستی برای اصلاح فرم و اندازه گوش کودکان و بزرگسالان

 1. مقالات
 2. /
 3. اتوپلاستی برای اصلاح فرم و اندازه گوش کودکان و بزرگسالان

جراحی زیبایی گوش، که به طور معمول به عنوان اتوپلاستی شناخته می‌شود، معمولاً در بیماران در دو رده سنی، 7 تا 13 سال و بزرگسالان، انجام می‌شود. کوچک کردن نرمه گوش معمولاً بیشتر در افراد بالای 50 سال رایج است. علامت زخم پس از جراحی زیبایی گوش بسیار کوچک یا نامعلوم است. دوره بازسازی پس از جراحی زیبایی گوش تنها چند روز است و بیماران تحمل ناراحتی بسیار کمی را در این مدت دارند.

جراحی زیبایی گوش یک نوع جراحی زیبایی است که اندازه، موقعیت یا تناسب گوش‌ها را تغییر می‌دهد. نتیجه جراحی زیبایی گوش بستگی به تغییرات موردنظر بیمار دارد. با این حال، اتوپلاستی عموماً باعث افزایش اعتماد به نفس بیماران، به ویژه کودکان و نوجوانان، می‌شود. اگر گوش‌ها بیرون زده باشند، جراحی زیبایی گوش می‌تواند برای تنظیم و صاف کردن آن‌ها و نزدیک کردن آن‌ها به سر انجام شود. همچنین، با تغییر موقعیت گوش‌ها، می‌توان تقارن بیشتری در گوش‌ها ایجاد کرد، به طوری که یک گوش برابر و همسطح با دیگری باشد.

اکثر بیماران، چه کودک، چه بزرگسال از نتایج جراحی زیبایی گوش به وجد می‌آیند. البته از یاد نبرید که هدف بهبود وضعیت گوش‌ها است و نباید انتظار گوش‌هایی ایده‌آل را داشته باشید. توقع نداشته باشید که هر دو گوش پس از اتوپلاستی کاملاً متقارن شود. تقارن کامل گوش‌ها بعید و غیرطبیعی است. اگر پیش از عمل دربارۀ انتظاراتتان از جراحی با متخصص مشورت کنید، به احتمال زیاد پس از عمل کاملاً از نتیجه راضی خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02145379 تماس حاصل فرمایید.

 

 

کاربردهای اتوپلاستی


کاربردهای اتوپلاستی

اتوپلاستی نوعی جراحی زیبایی گوش است که ظاهر گوش‌ها را در حد چشمگیری بهبود می‌دهد و می‌توان آن را بر روی کودکان و بزرگسالان انجام داد، البته به شرطی که رشد گوش‌ها کامل شده باشد. جراحی زیبایی گوش علاوه بر مزایای جسمی، موجب افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس بیماران کوچک و بزرگی می‌شود که از ظاهر گوش‌های‌شان ناراضی هستند.

بسیاری از افرادی که گوش‌های برجسته یا بدشکل دارند، به شدت از این مشکل خجالت می‌کشند، اتوپلاستی می‌تواند راه‌حل فوق‌العاده‌ای برای رفع نگرانی این افراد باشد. اشخاصی که گوش‌های زیباتری پس از اتوپلاستی پیدا می‌کنند، می‌توانند موهای‌شان را با خیال راحت کوتاه کنند یا از روی گوش کنار بزنند. جراحی زیبایی گوش اهداف زیبایی متعددی را با توجه به نوع ناهنجاری گوش‌ها دنبال می‌کند. در ادامه با انواع بدشکلی گوش که با استفاده از اتوپلاستی قابل‌اصلاح است، آشنا می‌شوید.

  عرق کردن کف دست و کف پا چه علت‌هایی دارد و درمان چیست

گوش‌های بزرگ و یا بیرون‌زده

بزرگ یا بیرون‌زده بودن گوش‌ها متداول‌ترین دلیل انجام جراحی زیبایی گوش است. گوش‌های بزرگ و برجسته غالباً مایه شرمساری و خجالت صاحبانشان می‌شوند. با جراحی زیبایی گوش می‌توان گوش‌ها را کوچک کرد و آنها را به طرف سر کشید تا متناسب‌تر شوند.

لاله گوش بسیار بزرگ یا شکافته

ممکن است لاله گوش از ابتدا بزرگ باشد یا به تدریج شل و افتاده شود، حتی احتمال دارد لاله گوش در پی  بالا رفتن سن و سال‌ها انداختن گوشواره‌های سنگین به دو قسمت شکافته شود. با انجام یک جراحی ساده می‌توان لاله‌های گوش را ترمیم، کوچک و خوش‌فرم کرد تا ظاهر عادی، محکم‌تر و متناسب‌تری پیدا کنند.

گوش فنجانی

منظور از بدشکلی «گوش فنجانی» این است که بخش بالایی گوش‌ها رو به پایین تا و رو به جلو خم می‌شود. این بدشکلی اثری بر شنوایی ندارد، اما ظاهر ناخوشایندش می‌تواند خجالت‌آور باشد. جراحی زیبایی گوش برای شکل دادن به غضروف گوش و رفع مشکلات زیبایی مربوط به بدشکلی گوش فنجانی انجام می‌شود.

مشاوره اتوپلاستی


اگر فکر می‌کنید که اتوپلاستی می‌تواند برای‌تان مفید باشد، از یکی از جراحان زیبایی مجرب ما وقت مشاوره بگیرید. جراح در جلسه مشاوره مطمئن می‌شود که شرایط لازم را برای انجام عمل دارید و گوش‌ها را ارزیابی می‌کند.

ایمنی و موفقیت جراحی زیبایی گوش به صداقت کاملتان در جلسه مشاوره بستگی دارد. پزشک سوالاتی را درباره اهداف زیبایی، وضعیت سلامتی و سبک زندگی‌تان می‌پرسد.

آماده باشید که درباره انتظارات و اهدافتان از جراحی زیبایی گوش، سابقه پزشکی‌تان، آلرژی‌ها، درمان‌های فعلی و جراحی‌های قبلی با متخصص صحبت کنید. فهرستی از تمام داروهای تجویزی، مکمل‌ها و ویتامین‌ها را در اختیار پزشک معالجتان بگذارید و اگر دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر مصرف می‌کنید، حتماً موضوع را به پزشک اطلاع بدهید.

پزشک پرونده پزشکی، وضعیت سلامت عمومی و عامل‌های خطر‌ را بررسی می کند. همچنین برای پرونده پزشکی‌تان عکس می‌گیرد، روش‌های جراحی زیبایی گوش را به تفصیل توضیح می‌دهد و طرح درمان را توصیه می‌کند. جلسه ویزیت فرصت ایده‌آلی برای صحبت کردن درباره نتایج موردانتظار و عوارض احتمالی است.

اگر جراحی زیبایی گوش تصمیم درستی باشد، می‌توانید اطلاعات بیشتری را درباره عمل و دوران بهبود در جلسه مشاوره به دست بیاورید و سوالاتتان را مطرح کنید. جراح به سوالاتتان پاسخ می‌دهد و توصیه‌های صادقانه‌ای را دربارۀ احتمال دستیابی به اهدافتان ارائه می‌دهد. برای سؤال پرسیدن و یادداشت برداشتن آماده باشید. داشتن اطلاعات برای تصمیم‌گیری مطمئن درباره جراحی و رفع استرس لازم است.

  کلاژن سازی پوست: راه های تقویت و تحریک کلاژن سازی پوست صورت

عمل اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟


عمل اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است

متقاضیان جراحی زیبایی گوش باید گوش‌هایی بزرگ یا برجسته یا دچار نوعی بدشکلی داشته باشند که باعث خجالت کشیدن یا کاهش اعتماد به نفسشان شده باشد. همچنین جراحی زیبایی گوش برای افرادی مناسب است که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند و انتظاراتی واقع‌بینانه از نتیجه جراحی دارند. بیماران در دوران نقاهت پس از جراحی باید امکان استراحت کردن و متمرکز شدن بر روی فرایند بهبود را داشته باشند.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می‌شود؟


جراحی زیبایی گوش معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد. جراحی بزرگسالان را می‌توان به صورت سرپایی با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. البته ترمیم لاله گوش معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و کمتر از اتوپلاستی کامل زمان می‌برد.

ایجاد برش اولین مرحله از جراحی زیبایی گوش است. جراح زیبایی ماهر برش‌ها را پشت گوش در ناحیه‌ای دور از دید ایجاد می‌کند تا جای زخم آشکار و ناخوشایندی باقی نماند. جراح غضروف را پس از ایجاد برش برمی‌دارد و به گونه‌ای تغییر موقعیت می‌دهد تا گوش‌ها به سر نزدیک‌تر شود، همچنین غضروف را در صورت لزوم تغییرشکل می‌دهد. سپس جراح پوست را روی لبه‌های جدید گوش می‌کشد و در نهایت زخم را بخیه می‌زند. در پایان پانسمان برای محافظت از گوش‌ها دور سر بیمار بسته می‌شود.

 

 

دوران نقاهت اتوپلاستی


گوش‌ها پس از جراحی پانسمان می‌شود و فقط جراح باید پانسمان را باز کند. پس از باز کردن پانسمان اولیه معمولاً از بیماران خواسته می‌شود که برای محافظت از گوش‌ها در دوران التیام چند هفته هدبند ببندند. بیماران معمولاً پس از گذشت یک تا دو هفته از جراحی می‌توانند سر کار حاضر شوند و دیگر فعالیت‌های روزمره‌ خود را از سر بگیرند.

احساس ناراحتی خفیف در دوران نقاهت پس از اتوپلاستی عادی است و درد را می‌توان با مصرف داروهای تجویزشده کنترل کرد. بیماران دستورات کاملی را درباره مراقبت پس از جراحی از متخصص دریافت می‌کنند که باید آنها را به دقت رعایت کنند. فعالیت شدید، از جمله ورزش و برداشتن بارهای سنگین باید تا زمانی که جراح این فعالیت‌ها را ایمن بداند، به تعویق انداخته شود.

عوارض احتمالی جراحی زیبایی گوش


هرچند عوارض جراحی زیبایی گوش نادر است، پس از تمام عمل‌های جراحی احتمال بروز عوارض وجود دارد. برای این‌که احتمال بروز عوارض به حداقل برسد، مطمئن شوید متقاضی مناسبی برای اتوپلاستی هستید، جراح مجربی را انتخاب کنید و تمام دستورات جراح را با دقت رعایت کنید. خطرهای احتمالی اتوپلاستی عبارت است از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • حساسیت به داروی بی‌حسی
 • باقی ماندن جای زخم ناخوشایند
 • لخته شدن خون
 • عدم تقارن گوش‌ها
 • رضایت‌بخش نبودن نتایج
 • بدشکلی یا جذب شدن غضروف گوش
  درمان پای پرانتزی کودکان ناشی از بدشکلی و زاویه نامناسب زانوها

هزینه جراحی اتوپلاستی


هزینه جراحی زیبایی گوش شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه بی‌حسی یا بیهوشی: شامل حق‌الزحمه متخصص بیهوشی و کارکنان و داروهای مصرفی
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی: شامل هزینه اتاق عمل، کارکنان و تجهیزات
 • حق‌الزحمه جراح

 

 

پرسش‌های متداول اتوپلاستی


پرسش‌های متداول اتوپلاستی

جای زخم اتوپلاستی تا چه حد مشخص است؟

جراح برش‌ها را در جایی دور از دید و پشت گوش‌ها ایجاد می‌کند تا جای زخم کمترین جلب توجه را بکند.

پس از اتوپلاستی می‌توانم عینک بزنم؟

چون عینک بالای گوش‌ها قرار می‌گیرد، بیماران باید چند هفته عینک نزنند تا گوش‌ها التیام پیدا کند. مدت زمان دقیق عینک نزدن متغیر است؛ جراح اعلام می‌کند که تا چند وقت باید برای زدن عینک طبی و آفتابی صبر کنید.

ممکن است جراحی زیبایی گوش بر شنوایی‌ام اثر بگذارد؟

اتوپلاستی بر روی گوش بیرونی انجام می‌شود که نقش بسیار کوچکی در پردازش صداها دارد. بسیار به ندرت پیش می‌آید که جراحی زیبایی گوش بر شنوایی اثر بگذارد، به‌علاوه جراح زیبایی ماهر با تکیه بر دانش و تجربه‌اش از بروز عوارض ناخوشایندی مانند کاهش شنوایی جلوگیری می‌کند.

گوش‌ها پس از جراحی واقعاً به سر می‌چسبد؟

خیر، اصطلاح «جراحی چسباندن گوش به سر» توصیف مناسبی برای اتوپلاستی نیست. جراح غضروف گوش را شکل می‌دهد و آن را به سر نزدیک‌تر می‌کند، سپس بخیه می‌زند تا گوش در زمان التیام یافتن در موقعیت جدیدش بماند. اتوپلاستی عملی برای تغییرشکل دادن گوش است و گوش را به سر نمی‌چسباند.

نتایج نهایی اتوپلاستی چه زمانی مشخص می‌شود؟

هرچند شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا ورم فروکش کند، اکثر بیماران نتایج نهایی را سه تا شش ماه بعد از جراحی مشاهده می‌کنند. البته بسیاری از مزایای زیبایی جراحی اتوپلاستی بسیار زودتر مشخص می‌شود.

لازم است پس از جراحی زیبایی گوش کسی مراقبم باشد؟

جراحی زیبایی گوش معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود، بااین‌حال لازم است یکی از نزدیکان شما را پس از جراحی به خانه برساند. وقتی به خانه برگشتید، بهتر است یکی از نزدیکان یا دوستان چند روزی کمک‌حالتان باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان