فیلر پوستی، ماده ی تزریقی مورد تأیید FDA است که به صاف کردن خطوط ریز و چروک های سطحی کمک می کند و تناسب و تقارن، حجم و بعد ایجاد می کند. ناحیه ی گونه شامل لبه ی پایینی حدقه ی چشم، چین نازولبیال و خطی است که از کناره های دهان تا کانال گوش کشیده شده. ژلی که در هر یک از این نواحی تزریق شود، فیلر گونه نامیده می شود. همانند سایر روشهای زیبایی، تزریق فیلر گونه نیز نیازمند مهارت و تجربه ی پزشکی معتبر است.

کاندیداهای انجام تزریق فیلر گونه باید در سلامت کامل باشند و انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند. بیماران ممکن است بخواهند گونه برجسته تر شود و یا اینکه بخواهند عدم تقارن در ناحیه ی گونه و استخوان گونه برطرف شود. پزشک بیمار را معاینه می کند تا با مشاوره ای جامع و بررسی صورت، مناسب بودن شرایط بیمار برای تزریق فیلر گونه را بسنجد. بیمار درباره ی روش بی حسی مدنظرش با پزشک صحبت می کند. دکتر، برنامه ی درمانی مخصوصی را متناسب با نگرانی ها و نیازهای بیمار در نظر می گیرد و تمامی مراحل و جزئیات ریکاوری و بهبود را برای بیمار توضیح می دهد تا او را برای تزریق فیلر گونه آماده کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ی 02145379 تماس حاصل فرمایید.

 

 

فیلر چگونه عمل می کند؟


فیلر، درمانی تزریقی است که در زیر پوست و در جاهایی که حجم خود را از دست داده اند، مانند چروک ها، چین ها و فرورفتگی ها تزریق می شود. بسیاری از آن ها شامل هیالورونیک اسید (HA) هستند که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض خورشید میزان آن کاهش می یابد.

برخی دیگر از انواع فیلر، موادی دارند که باعث تحریک ساخت کلاژن می شوند.

تفاوت بوتاکس (BOTOX®) و فیلر چیست؟


بوتاکس، چروک های پویا مانند خطوط پا کلاغی دور چشم که در اثر انقباض عضلات صورت ایجاد می شود را درمان می کند. با گذشت زمان، انقباضات مکرر عضلات و چروک های پویا، ممکن است تبدیل به چروک های استاتیک شوند. چروک های استاتیک همیشه هستند؛ خواه عضلات صورت در حال استفاده باشند یا در حال استراحت. با استفاده از بوتاکس در سنین جوانی، می توان ایجاد چروک های استاتیک را به تأخیر انداخت یا از به وجود آمدن آن ها پیشگیری کرد. پزشکان این روش را “بوتاکس پیشگیرانه” می نامند.

فیلرها برای اضافه کردن یا حفظ حجم در نواحی مختلف از جمله چروک ها، گونه های فرورفته و لب های باریک استفاده می شوند. پزشکان معمولاً از بوتاکس و فیلر باهم استفاده می کنند؛ زیرا مشکلات مختلفی را درمان می کنند و جوانسازی کامل تری برای صورت ایجاد می کنند.

کاندیداهای مناسب برای فیلر گونه


بیمارانی که درخواست تزریق فیلر گونه دارند، معمولاً مشکلات زیر را دارند:

 

کاندیداهای تزریق ژل

 

 • کم حجم شدن گونه ها: با افزایش سن، گونه ها کم حجم شده و ناحیه ی میانی صورت برجستگی هایی که نشانه ی سلامت و جوانی است را از دست می دهد. با افزایش حجم گونه ها با استفاده از فیلر، می توان شکل صورت را بازسازی کرد.
 • چین نازولبیال واضح: چین نازولبیال که خط خنده نیز نامیده می شود، خطوط پرانتزی شکلی هستند که از کناره های بینی تا کناره های دهان کشیده شده اند. با افزایش سن، به دلیل از دست رفتن حجم، سفتی و حالت ارتجاعی پوست، چین های نازولبیال واضح تر دیده می شوند. این چین، بزرگترین علامت افزایش سن است.
 • افزایش زیبایی: بسیاری از افراد در دهه ی 20 یا 30 زندگی خود فیلر گونه تزریق می کنند تا برجستگی های صورتشان را مشخص تر کنند. استخوان گونه، نقطه ی کانونی ساختار استخوانی صورت است. وقتی که پزشک برای پر کردن و برجسته کردن گونه ها فیلر را تزریق می کند، نه تنها باعث لیفت قسمت میانی صورت می شود بلکه به قسمت بالایی صورت نیز جوانی خاصی می بخشد. فیلرهای گونه خیلی قابل تنظیم هستند. اگر صورت لاغری دارید شاید گونه های برجسته تری بخواهید یا اگر صورت گردی دارید شاید بخواهید برای صورت خود زاویه سازی کنید.
  سلولیت بازو چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان میشود؟

 

 

انواع فیلر گونه


هیچ نوع فیلری نیست که برای فردی بهترین باشد. دکتر به شما انتخاب های متناسب با ناحیه ی مربوطه، بهبود مد نظر و آناتومی صورت را پیشنهاد می دهد.

انواع فیلر گونه

فیلرهای گروه RHA

فیلرهای RHA (به معنای هیالورونیک اسید رزیلینت)، ساخته شده در لابراتوار تئوکسان (TEOXANE)، به خوبی با ویژگی های صورت هماهنگ شده و تطبیق می یابد و باعث ایجاد حالت طبیعی تری هم در زمان استفاده از صورت و هم در زمان استراحت صورت می شود. هیالورونیک اسید (HA) موجود در این پرکننده ها، نسبت به هیالورونیک اسید موجود در فیلرهای دیگر، شباهت بیشتری به هیالورونیک اسید طبیعی پوست دارد. هریک از محصولات این گروه از فیلرها، غلظت و ویژگی های خاصی برای استفاده در نواحی خاصی از صورت دارد.

 • RHA®2 اولین فیلر HA مورد تأیید FDA برای درمان چروک های پویا است. جاگزین هایی که برای نوروتوکسین در آن وجود دارد، مانند بوتاکس عمل کرده و خطوط و چین های متوسط در قسمت بالایی صورت مانند خط اخم بین دو ابرو، چین های افقی پیشانی و خطوط پا کلاغی گوشه ی بیرونی چشم ها را از بین می برد. برخلاف نوروتوکسین ها، نتایج همان لحظه مشخص می شود.
 • RHA®3 خطوط و چین های عمیق تر، خطوط خنده (چین نازولبیال) و خطوط عمودی اطراف لب را اصلاح می کند.
 • RHA®4 سفت ترین گزینه است؛ که این مورد آن را به مناسب ترین گزینه برای بازگردانی حجم گونه ها و زاویه سازی خط فک است.

نتایج فیلرهای RHA بسته به نوع فیلری که استفاده شده و ناحیه ی تزریق تا 15 ماه ماندگاری دارند.

 

 

فیلرهای خانواده ی ژوویدرم 

این فیلرها حاوی هیالورونیک اسید هستند و برای نواحی خاصی در صورت فرموله شده اند.

فیلرهای ژوویدرم توسط کارخانه ی آلرگان (Allergan)، همان کارخانه ای که محصولات زیبایی بوتاکس تولید می کند، تولید می شوند. این فیلرهای تزریقی حاوی لیدوکائین برای کاهش درد در هنگام تزریق است. نمونه هایی از آن ها عبارتند از:

 • ژوویدرم اولترا که حجم لب را حفظ می کند یا به حجم آن می افزاید. همچنین می تواند خطوط خنده (چین نازولبیال) و خطوط ماریونت (خط بغض) اطراف دهان و چانه را اصلاح کند.
 • ژوویدرم اولترا پلاس کمی برای خطوط خنده و ماریونت عمیق تر، سفت تر است. در برخی موارد ممکن است به عنوان فیلر لب استفاده شود.
 • ژوویدرم ولبلا ایکس سی حجم و تناسب ظریفی به لب ها می دهد. همچنین خطوط عمودی لب را برطرف می کند.
 • ژوویدرم ولور ایکس سی چروک های صورت، خطوط خنده و خطوط خنده را اصلاح می کند و در عین حال حالت های طبیعی چهره را حفظ می کند. نتایج تا 18 ماه ماندگار هستند.
 • ژوویدرم ولوما ایکس سی حجم ناحیه ی میانی صورت و گونه ها را باز می گرداند و ممکن است مزایای بیشتری همچون لیفت خطوط خنده و غبغب نیز به همراه داشته باشد. همچنین فیلر ولوما می تواند برای بزرگ کردن چانه و زاویه ی فک پایین و در نتیجه برجسته کردن خط فک استفاده شود. نتایج تا 2 سال ماندگار خواهد بود.
  جراحی زود انزالی: مزایا و معایب جراحی انزال زودرس مردان

فیلرهای خانواده ی رستیلن 

این خانواده از فیلرهای HA توسط شرکت گالدرما (Galderma)، شرکتی که دیسپورت را تولید می کند، تولید می شود. هر کدام از محصولات رستیلن برای مصرف خاصی فرموله شده و همه ی آن ها همراه هم نتایج کاملی را به وجود می آورند. محصولات رستیلن حاوی لیدوکائین برای کاهش درد هنگام تزریق می باشند.

 • رستیلن-ال خطوط نازولبیال و ماریونت را اصلاح می کنند. این فیلر انتخاب مناسبی برای خط اشک است و همچنین برای حجم دهی به لب ها نیز استفاده می شود. نتایج تا یک سال ماندگار خواهد بود.
 • رستیلن سیلک (Silk) برای فرم دهی به لب ها و رفع خطوط لب ها فرموله شده است. نتایج تا 9 ماه ماندگار خواهد بود.
 • رستیلن لیفت (Lyft) با نام سابق پرلان به گونه ها حجم داده و چین های نازولبیالی عمیق تر را برطرف می کند. همچنین برای برجسته سازی چانه و زاویه ی فک پایین استفاده می شود. رستیلن لیفت به عنوان عمل زیبایی بینی بدون نیاز به جراحی نیز استفاده می شود. نتایج تا 18 ماه ماندگار خواهد بود.
 • رستیلن ریفاین (Refyne) در هنگام تغییر حالت چهره خیلی طبیعی حرکت می کند و این ویژگی آن را برای اصلاح خطوط و فرورفتگی های سطحی در صورت، مناسب کرده. همچنین برای خطوط سطحی تا متوسط اطراف دهان مانند خطوط خنده و خطوط بغض نیز مناسب است. نتایج تا یک سال ماندگار خواهد بود.
 • رستیلن دیفاین (Defyne) نمونه ی سفت تر ریفاین است که چین و چروک های عمیق تر را برطرف می کند. همچنین برای برجسته کردن لب بالا و پایین نیز استفاده می شود. نتایج تا یک سال ماندگار خواهد بود.

فیلر زیبایی اسکالپترا

اسکالپترا فیلر خاصی است (از پلی ال لاکتیک اسید تشکیل شده) که تولید کلاژن در بخش عمقی درم را تحریک می کند. نتایج با همراهی درمان های دیگر، با گذر زمان بهتر می شود اما 2 سال یا بیشتر ماندگار خواهد بود. از اسکالپترا برای افزودن یا حفظ حجم در نواحی زیر استفاده می شود:

 • گونه ها
 • شقیقه ها
 • خطوط خنده
 • خطوط ماریونت

همچنین پزشکان از اسکالپترا برای کاهش سلولیت در ناحیه ی باسن استفاده می کنند و این کار را با تزریق های ظریف سطحی انجام می دهند. همچنین پزشکان می توانند از اسکالپترا برای برجسته کردن باسن بدون نیاز به جراحی که برجسته کردن غیر جراحی باسن نیز نامیده می شود، استفاده کنند و این کار را با تزریق حجم بیشتر در لایه های عمیق تر بافت های زیرپوستی باسن انجام می دهند.

  پروتز گونه: برجسته کردن گونه با عمل پروتز گونه چگونه انجام می‌شود؟

فیلر رادیس (RADIESSE)

رادیس نیز تولید کلاژن را تحریک می کند و حاوی میکروسفرهای کلسیمی است که در پوست بستری برای لیفت و زاویه سازی بافت ها و حفظ کلاژن جدید فراهم می کند. پزشکان از این فیلر برای باز گردانی حجم در گونه ها، شقیقه ها و اطراف چشم، زاویه سازی فک و جوانسازی پشت دست، استفاده می کنند. نتایج بلافاصله مشخص می شود و 18 تا 24 ماه ماندگار خواهد بود.

درمان های پوستی با فیلر چگونه است؟


درمان هایی که با فیلرهای تزریقی انجام می شوند معمولاً سریع و آسان هستند؛ همه ی فیلرها حاوی لیدوکائین برای کاهش درد هستند. برای موارد نادری که به لیدوکائین حساسیت دارند، می توانیم از فیلرهای بدون لیدوکائین استفاده کنیم. پزشکان از دو روش زیر برای تزریق فیلرهای پوستی استفاده می کنند:

 • کانولا سوزن هایی با سرهای کند و صاف است که از طریق یک سوراخ هادی، مواد را وارد پوست می کند.
 • سوزن نوک تیزی دارد و با هر بار تزریق مواد را وارد پوست می کند.

هریک از این روش ها، بر حسب ناحیه ی تحت درمان و نیاز بیمار، مزایا و معایبی دارد. پزشکان از این دو روش به صورت ترکیبی استفاده می کنند تا زیباترین و طبیعی ترین نتایج حاصل شود. بیماران بلافاصله بعد از تزریق می توانند به زندگی روزمره ی خود بازگردند.

 

بهبودی بعد از تزریق فیلر گونه


بیمار ممکن است بعد از تزریق فیلر گونه اندکی قرمزی، حساسیت و درد در ناحیه ی تزریق داشته باشد. می توان از کمپرس سرد برای کم کردن علائم استفاده کرد. تمامی علائم به مرور زمان بهبود می یابد. بعد از تزریق فیلر گونه می توان به فعالیت های روزمره ادامه داد. فعالیت های شدید مانند ورزش کردن تا 24 ساعت بعد از درمان به تعویق انداخته شود تا مشکلی پیش نیاید. پزشک جلسه ی ویزیت بعدی را مشخص می کند تا بهبود بیمار را بسنجد و نتایج را ببیند. بیماران می توانند هرگونه سؤالی در زمینه ی فرایند ریکاوری و نتایج دارند، بپرسند.

بهبودی بعد از تزریق ژل

نتایج بسته به نوع فیلر


فیلرها زاویه سازی سریعی در صورت ایجاد می کنند. رایج ترین پرکننده ها برای گونه ها، فیلرهای هیالورونیک اسیدی هستند؛ این فیلرها حاوی پروتئینی هستند که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. این ماده باعث حجم دهی و برجسته کردن گونه ها و زاویه دادن به صورت می شود.

نتایج تزریق ژل

 

 • رستیلن لیفت و ژوویدرم ولوما: این ها فیلرهای هیالورونیک اسیدی هستند که شکل دهی بهتر و نتایج ماندگارتری دارند. فیلرهای هیالورونیک اسیدی به مرور زمان به طور کامل جذب بدن می شوند. اگر از تغییر حاصله راضی نیستید می توان این فیلر را بازگرداند و تجزیه کرد.
 • اسکالپترا: از پلی ال لاکتیک اسید تشکیل شده و گزینه ی مناسب دیگری برای برجسته کردن گونه می باشد. اسکالپترا نتایج آنی به وجود نمی آورد اما به مرور زمان در 6 ماه، کلاژن بیشتری ساخته و باعث حجم دهی می شود.

هزینه ی فیلر گونه چقدر است؟


هزینه ی آن بستگی به نوع ماده ی استفاده شده، نتایج مدنظر، میزان مورد نیاز و مهم تر از همه، تجربه ی پزشک شما دارد. برای مشخص کردن هزینه ی دقیق باید از پزشک خود سؤال کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان