تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ مقایسه مراحل، مزایا و معایب

 1. تزریق چربی
 2. /
 3. تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ مقایسه مراحل، مزایا و معایب

کلید جوانسازی پوست صورت در بدن ما پنهان شده است، این امر ممکن است به نظر کسی خوشایند نرسد، اما سرعت آن قابل انکار است. با گذشت زمان، افراد هنگام پیر شدن، می‌خواهند چهره لاغر و کاهش یافته خود را جوانتر نمایند. برای این منظور، روش‌های درمانی مانند تزریق چربی و ژل‌های مصنوعی به عنوان گزینه‌های ایمن، راحت و موثرتری نسبت به گذشته برای آنها وجود دارد. در طول عمر، برخی از فضاهای صورتی مانند گونه که بافت نرمتری دارند، حجم خود را از دست می‌دهند. اما با استفاده از روش‌های ساده مانند تزریق ژل و چربی، یک جراح پلاستیک ماهر می‌تواند این تأثیرات سن بر پوست را معکوس کند و باز به چهره حالت پر و سفتی بدهد، که باعث می‌شود فرد سال‌ها جوان‌تر به نظر برسد.

علاوه بر این، این روش‌های درمانی برای بهبود هماهنگی بین ویژگی‌های چهره و اصلاح عدم تقارن نیز استفاده می‌شوند. اما هرچند تزریق چربی و ژل هدف‌های مشابهی مانند جوان‌سازی به شکل طبیعی را دارند، اما قابلیت جایگزینی یکدیگر را ندارند. برای بررسی معایب و مزایای هر درمان، بهتر است مطالبی که در ادامه آمده است را مطالعه کنید، این کار به شما کمک خواهد کرد تا تصمیمی بهتر درباره راه حلی که برآورده کننده نیازهای شماست، بگیرید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک تخصصی پوست و مو رازی و دریافت وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس حاصل فرمایید.

تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی همان انتقال چربی است، به روند برداشتن چربی از یک قسمت از بدن و تزریق مجدد به قسمت دیگر بدن (در اینجا منظور صورت است) گفته می‌شود. این فرایند همراه با لیپوساکشن در قسمتی که چربی بیشتری دارد انجام می‌شود. معمولاً از چربی باسن، ران‌ها یا شکم استفاده میشود و چربی که برداشته شده خالص شده و برای تزریق آماده می‌شود و در مرحله نهایی چربی به پوست تزریق می‌شود تا قسمتهایی که حجم خود را از دست داده‌اند  یا چروک شده‌اند دوباره پر شوند.

چه موقع تزریق چربی بهترین کارایی را به همراه دارد؟

تزریق چربی، نتایج قابل توجهی در اصلاح و بهبود گونه‌های فرو رفته، پلک‌ها، فک و قسمت‌های لاغر و تو خالی چهره به شکل بسیار طبیعی به همراه دارد. این روش، قابل استفاده در هر سنی برای تقویت زیبایی چهره است و می‌توان از آن برای پر کردن بیشتر لبها، گونه‌های فرو رفته و فک استفاده کرد.

 مزایای تزریق چربی چیست؟

مزایای تزریق چربی چیستاز آنجا که تزریق چربی به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود مزایای خاصی که آن را از دیگر فیلرها متمایز میکند به شرح زیر است:

 • با تزریق چربی سلول‌های زنده چربی از یک قسمت از بدن شما برداشته می‌شود و به محل مورد نظر تزریق می‌شود. اما در تزریق ژل نوعی ژل مصنوعی تزریق می‌شود و برای نتیجه طبیعی‌تر و ماندگارتر با چربی موجود در ناحیه درمان ترکیب میشود.
 • مزیت دیگر آن این است که قسمتی که چربی از آنجا برداشته میشود لاغرتر و زیباتر به نظر می‌رسد. تزریق چربی نسبت به دیگر فیلرها کاربرد بیشتری دارد و می‌تواند در هر قسمت از صورت از آن استفاده کرده از تزریق چربی میتوان بجای بوتاکس در نواحی چین و چروک پیشانی و چشمها استفاده کرد.
 • چربی منبع غنی سلولهای بنیادی است که در طی فرایند تزریق چربی به جوانسازی پوست ناحیه درمان کمک می‌کند.
  کاشت ابرو: پر پشت کردن ابروها با انتقال موهای خود فرد به ابرو

 

 

 فرآیند تزریق چربی و بهبودی آن چگونه است؟

فرآیند تزریق چربی و بهبودی آنتزریق چربی یک فرآیند دو مرحله‌ای است که ابتدا سلول‌های چربی با جراحی از یک قسمت از بدن برداشته میشود سپس خالص شده و در نهایت به قسمت دیگر بدن تزریق می‌شوند. این چربی معمولاً از باسن، رانها و شکم گرفته میشود هر دو مرحله به عنوان جراحی سرپایی و بدون بیهوشی انجام میشود. برخی از پزشکان و بیماران ممکن است برای کنترل درد از بی‌حسی موضعی استفاده کنند. ورم و کبودی در هر قسمتی که چربی از آنجا گرفته می‌شود و تزریق می‌شود دیده می‌شود و چگونگی مدیریت آن در جلسات مشاوره قبل از عمل توضیح داده خواهد شد. در هر دو روش درد و همینطور ناراحتی موقع تزریق وجود دارد که با ژل بی‌حسی موضعی قابل کنترل است. ممکن است تا چند روز ورم اندکی داشته باشید البته در هر دو روش کبودی را تجربه خواهید کرد.

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

میانگین هزینه تزریق چربی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد

 این روش معایبی هم دارد که باید در نظر گرفته شود؟

 • از آنجا که احتمال می‌رود چربی انتقال یافت دوباره توسط بدن جذب شود ممکن است برای نتایج مطلوب و ماندگارتر بیشتر از یک درمان نیاز داشته باشید. البته اگر این کار توسط یک جراح ماهر انجام شود ممکن است تا سال‌ها نیاز به درمان مجدد نداشته باشید.
 • تزریق چربی نسبت به فیلرهای مصنوعی گرانتر است. چون این روش پیچیده‌تر است اما با گذشت زمان نتایج ماندگارتری دارد که به همین دلیل گزینه مقرون به صرفه‌تری خواهد بود.
 • بلافاصله بعد از تزریق چربی نتایج قابل مشاهده هستند اما تاثیر کامل آن تا چند هفته قابل مشاهده نیست تا اینکه ورم آن فروکش کند.
  کاشت مو به روش SUT: مراحل و مزایای کاشت مو به روش اس یو تی

فیلرها یا پرکننده‌های پوست چیستند؟


فیلرها یا پرکننده‌های پوستپر کننده‌های پوست ژل‌های سازگار با محیط زیست هستند که به پوست تزریق میشوند و به صورت موقت علائم پیری را کاهش می‌دهند فیلرها حجم از دست رفته پوست را باز میگردانند وچروک‌ها را باز میکند و آن قسمت‌هایی از پوست که نیاز به اصلاح دارد را زیباتر جلوه میدهند. هرچند پزشکان از گزینه‌ها و برندهای شناخته شده مختلفی مثل جویدرم، رستلین و اسکالپترا استفاده می‌کنند اما همه آنها از اسید هیالورونیک اسیدپلی لاکتیک و اسید هیدروکسیلاپاتیت کلسیم درست شده‌اند.

چه موقع فیلرهای پوست بهترین عملکرد را دارند؟ فیلرهای پوست برای کسانی که می‌خواهند شاداب‌تر به نظر برسند اما به درمان خاصی نیاز ندارند انتخاب فوق العاده‌ای است و به عنوان یک گزینه موقت و مقرون به صرفه برای تست درایو و روشهای جوانسازی چهره به شمار می‌آید این روش گزینه خوبی برای گونه‌ها و پر کردن لبها و خطوط چین و چروک و خط خنده است. فیلرها برای بیمارانی بیشترین کارایی را دارد که پوستشان خاصیت ارتجاعی خوبی دارد آنها می‌توانند بهتر شدن خطوط صورت خود را ببینند.

مزایای فیلرهای پوست چیستند؟

مزایای فیلرهای پوست چیستندفیلرهای صورت در بین مردم بسیار رواج دارند چون روش غیر تهاجمی است و اگر به طور صحیح انجام شود نتایج خوبی به بار می‌آورد هیچ آمادگی خاصی پیش از عمل لازم نیست چوت هیچ اقدام دیگری برای تکمیل فرآیند نیاز نیست.

 • پس از انجام عمل نیز هیچ مدت زمانی برای استراحت نیاز ندارد و بیمار میتواند بلافاصله به کار خود بازگردد
 • هزینه‌های اولیه به طور قابل توجهی کمتر از طریق تزریق چربی است.
 • در ناحیه درمان ورم ایجاد می‌شود اما به اندازه تزریق چربی باقی نمی‌ماند اکثر فیلرها نتایج فوری دارند. اگرچه برای مشاهده تاثیر کامل بعضی از آنها مدت زمان بیشتری نیاز است.

 

 

 عمل تزریق و روند بهبود آن به چه صورت است؟

روند بهبود پس از تزریق ژل کوتاه است. فعالیت به صورت عادی را می‌توان بلافاصله بعد از آن شروع کرد مگر اینکه به شما بگویند تا ۲۴ ساعت از ورزش کردن خودداری کنید. بیماران حتی می‌توانند این عمل را بین زمان استراحت ناهار خود انجام دهند. البته کبودی و ورم محل تزریق بعد از گذشت پنج تا هفت روز از بین خواهد رفت. برخلاف تزریق نوروتوکسین که یک هفته یا بیشتر طول می‌کشد نتایج فیلر کاملاً فوری است.

هزینه تزریق فیلر چقدر است؟ 

هزینه تزریق فیلر با توجه به محصولی که استفاده میشود و تعداد واحدهایی که شما نیاز دارید بسیار متفاوت است.

  حجم دهی به لب‌ها با تزریق چربی: پروسه، نقاهت و نتیجه

آیا این روش معایبی هم دارد که باید در نظر گرفت؟

نتایج استفاده از فیلترها موقتی است اگرچه بعضی از آنها ممکن است تا دو سال ماندگاری داشته باشند. بدن شما به تدریج و به طور ایمن بعد از گذشت ۶ ماه میتواند فیلر جذب کند. هزینه درمان با فیلر در طولانی مدت از طریق تزریق چربی بیشتر است چون درمان با فیلر موقتی است و برای حفظ نتایج مطلوب نیاز به جلسات مکرر درمان است. اگرچه فیلرها ایمن به نظر می‌رسند اما تزریق یک ماده خارجی و همچنین ریسک و واکنش‌های آلرژیک دیگر عوارض را به همراه دارد.

خیلی مهم است که یک جراح پلاستیک ماهر برای انجام این عمل انتخاب کنید. چون در این صورت اطمینان خاطر دارید کار به طرز صحیح انجام می‌شود. بعضی از بیماران مشکلاتی مثل برجستگیهای ریز زیر پوست یا تغییر رنگ پوست مایل به آبی را گزارش کردند که تا چندین ماه ادامه داشته است. در موارد نادر وقتی فیلر به شکل نامناسب تزریق شود مردم از فلج عصب و مرگ سلولهای پوست در ناحیه تزریق فیلر رنج میبرند. معمولاً فیلرهای چین و چروک که بیشترین دوام را داشته‌اند بیشترین عوارض را ایجاد کرده‌اند.

کدام روش بهتر است؟


فیلرهای پوستی و تزریق چربی هر دو نتایج جوانسازی پوست و کانتورینگ به شکل تزریق را دارند. اما از آنجا که فیلرها نتایج فوری دارند نیاز به جلسات مکرر برای تزریق مجدد دارند. تزریق چربی روش پیچیده‌تری دارد چون یک فرآیند دو مرحله‌ای است و سه تا شش ماه طول می‌کشد تا نتایج آن را مشاهده کنید. اگر تزریق چربی روی پوست ثابت شود به‌طور دائم باقی میماند. (ممکن است در آینده نیاز به چکاپ داشته باشد)

هرچند تزریق چربی و ژل و روشهای موثری برای بازگرداندن حجم از دست رفته پوست و پر کردن چروکها هستند اما جای تعجب نیست اگر دانشمندان از تزریق چربی به عنوان سریعترین روش جراحی پلاستیک نام بردند. بیماران روند درمان را راحت ارزیابی کردند مدت درمان و بهبودی سریع و عوارضی مثل ورم نیز به سرعت محو می‌شوند. این عوامل با هزینه‌های طولانی مدت کمتر و مواد همسان از نظر مولکولی با بدن ترکیب شده و اغلب باعث شده تا تزریق چربی انتخاب بهتری برای نتایج طبیعی‌تر محسوب شود مشورت با یک تیم تخصصی پوست و جراح پلاستیک باعث می‌شود که بهترین درمان را برای برآوردن نیازها و اهداف زیبایی خود دریافت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان