تخلیه ژل لب چه زمانی لازم است و چگونه انجام میشود؟

 1. مقالات
 2. /
 3. تخلیه ژل لب چه زمانی لازم است و چگونه انجام میشود؟

اگر عمل تزریق ژل انجام داده و از نتیجه‌ی آن ناراضی هستید و یا دچار برآمدگی و ندول شده‌اید می‌توان ژل را تخلیه نمود.

اکثر فیلر های تزریقی حاوی هیالورونیک اسید هستند. خوشبختانه می‌توان با استفاده از آنزیمی به نام هیالورونیداز و تزریق آن به محل قرارگیری ژل، فیلر را از بین برد.

مشاوره‌ی حضوری تماماً بر محوریت بیمار انجام شده و روش‌های زیبایی مختلف در آن توضیح داده می‌شوند. در این جلسه روش زیبایی که از نظر پزشک شما مناسب‌ترین راهکار است نیز به طور کامل توضیح داده خواهد شد. در طی جلسه‌ی مشاوره، قصد شما از انجام روش‌های زیبایی، تغییرات مورد نظر و اقدامات ممکن به طور مفصل مورد بحث قرار گرفته و خلاصه‌ای از انتظارات واقع گرایانه برای هر روش زیبایی به شما ارائه خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02145379 تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی تخلیه ژل لب لازم است؟


امروزه رایج‌ترین فیلر مورد استفاده، ژل هیالورونیک اسید بوده که تحت برندهای مختلفی مثل ژوودرم، رستیلین، تئوسیال، استیلارژ، الکسین و بولترو عرضه می‌شود. می‌توان با تزریق آنزیم هیالورونیداز، ژل هیالورونیک اسید را حل کرد که این روند حدود 1 تا 2 هفته زمان می‌برد. ممکن است دلایل مختلفی برای حل کردن فیلر وجود داشته باشند که در این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل تخلیه ژل لب

 

 • تزریق بیش از حد ژل
 • حرکت کردن یا پخش شدن ژل در نواحی دیگر
 • وجود توده‌ها و ناهمواری در ژل تزریق شده
 • نتایج نامتقارن
 • واکنش حساسیتی: تورم
 • واکنش‌های تاخیری: تورم و ناهمواری که در محل تزریق ژل که ممکن است تا ماه‌ها پس از تزریق وجود داشته باشد.
 • عفونت

عفونت در نزدیکی محل تزریق می‌تواند باعث واکنش‌های ایمنی و تورم شده و توده‌های سفت و دردناکی را در محل تزریق ژل ایجاد کند.

مهاجرت یا حرکت کردن ژل چیست؟


مهاجرت می‌تواند معانی مختلفی در تکنیک‌های زیبایی داشته باشد. به زبان ساده می‌توان گفت که مهاجرت ژل لب به معنی حرکت ناخواسته‌ی ژل از محل تزریق به نواحی اطراف است. حرکت کردن ژل لب را می‌توان به سادگی مشاهده کرد و تشخیص داد. در این صورت ممکن است لب فوقانی شما پف کرده و یا مرز بین لب و پوست اطراف آن لبه نداشته و مشخص نباشد. در برخی از موارد نیز توده‌ها و برآمدگی‌هایی ایجاد می‌شوند که لب‌ها را بد شکل کرده و از بسته شدن کامل آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

راه‌های پیشگیری از تخلیه ژل لب


حرکت ژل لب ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. زمانی که تخلیه‌ی ژل لب در نظر گرفته می‌شود باید به تمامی ایجاد دلایل توجه داشت. در ادامه به برخی نکات اساسی در مورد چگونگی حرکت کردن ژل و نحوه‌ی پیشگیری از آن اشاره خواهیم کرد.

  راههای درمان گودی زیر چشم: درمان خانگی، تزریق فیلر و جراحی

در مورد پزشک زیبایی تحقیق کنید

مهم‌ترین عامل در تعیین نتیجه‌ی اعمال زیبایی، پزشک انجام دهنده‌ی آن‌هاست. با رواج روز افزون عمل تزریق ژل، گزینه‌های مختلفی در کلینیک‌های زیبایی ارائه می‌شوند که البته می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. این رواج زیاد اعمال زیبایی باعث شده است تا افراد بی تجربه و غیر حرفه‌ای دست به فعالیت در این زمینه زده و به جای کیفیت عمل زیبایی بیشتر به دنبال پول باشند. حرکت کردن ژل لب می‌تواند در اثر تزریق نامناسب آن‌ها توسط پزشک ایجاد شود. انتخاب پزشک باتجربه تا حد قابل توجهی خطر مهاجرت ژل لب را کاهش خواهد داد. به همین دلیل ضروری است که به طور کامل در مورد پزشک خود تحقیق کرده و به دنبال پزشکان متخصص، آموزش دیده و دارای سابقه‌ی خوب در انجام اعمال زیبایی باشید. انتخاب کلینیک‌های زیبایی معروف و شناخته شده هزینه‌ی بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت – ولی آیا حاضرید خطرات همراه با انتخاب کلینیک‌های ارزان قیمت را بپذیرید؟

مطمئن شوید که پزشک شما از برندهای معتبر استفاده می‌کند

همانطور که قبلاً گفته شد با رواج روز افزون اعمال زیبایی و به خصوص تزریق ژل به لب، هر روزه برندهای ناشناخته‌ی بیشتری به این بازار ورود می‌کنند. در مورد برند مورد استفاده از پزشک خود سؤال کنید چراکه اثرات و نتیجه‌ی عمل با مصرف برندهای مختلف تفاوت چشمگیری خواهد داشت. مطمئن شوید که از برندهای معتبر و مناسب برای شما استفاده می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه باید مطمئن شوید محصولات مورد استفاده برای شما قابل بازگشت هستند. برخی از پزشکان همچنان از محصولاتی استفاده می‌کنند که نمی‌توان آن‌ها را حل کرد و اثر آن‌ها غیر قابل بازگشت است. استفاده از این محصولات بدین معنی است که در صورت راضی نبودن از نتیجه‌ی عمل راه حلی وجود نخواهد داشت (به خصوص در صورت حرکت کردن ژل)، همچنین در صورت بروز مشکل ممکن است خطرات جدی شما را تهدید کنند. برخی از پزشکان به همین دلیل تنها از ژل‌های حل شونده استفاده می‌کنند. محصولات بر پایه‌ی هیالورونیک اسید رایج‌ترین محصولات مورد استفاده هستند که بر اساس سوابق بیمار و نتیجه‌ی مطلوب او انتخاب می‌شوند. ازجمله برندهای مورد استفاده می‌توان به تئوکسان، ژوودرم، رستیلین و غیره اشاره کرد.

مطمئن شوید که میزان فیلر تزریقی مناسب است

حرکت کردن ژل معمولاً به دلیل تزریق بیش از حد ژل و خونریزی اتفاق می افتد. یکی از مزایای روش تزریق ژل، کنترل کامل پزشک بر روی میزان تزریق ژل به هر ناحیه از لب به منظور رسیدن به ظاهر مطلوب خواهد بود. خونریزی در صورت تزریق بیش از حد ژل یکی از مشکلات مهم در این روش زیبایی بوده و به همین دلیل لازم است در صورت داشتن سابقه‌ی تزریق ژل، پزشک خود را از ناحیه‌ی تزریق و زمان آن مطلع سازید. بدین ترتیب پزشک با استفاده از میزان مناسب ژل از حرکت کردن آن پیشگیری خواهد کرد. پر کردن بیش از حد لب‌ها باعث درد و ناراحتی، کبودی و حتی رنگ پریدگی لب‌ها خواهد شد. همینطور، پزشک خوب به شما خواهد گفت که چه مقدار ژل برای شما زیاد خواهد بود.

  تشخیص زگیل تناسلی در خانم‌ها یا آقایان : پاپ اسمیر، بیوپسی و ...

مراقبت‌های بعد از تزریق ضروری هستند

حرکت کردن ژل همیشه به دلیل بی تجربه بودن پزشک نیست. در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های پس از تزریق نیز ممکن است مهاجرت ژل اتفاق بیفتد. زمانی که ژل لب را دریافت کردید، پزشک نکات لازم برای مراقبت‌های پس از تزریق را به شما خواهد گفت. شما باید با رعایت نکات گفته شده به لب‌های خود اجازه‌ی بهبودی کامل را بدهید و نقش خود در این روش زیبایی را ایفا کنید.

روند حل کردن ژل لب


 • مشاوره: پزشک ناحیه‌ی مورد نظر را معاینه کرده و مناطقی که نیاز به تخلیه یا حل کردن ژل دارند را مشخص می‌کند. سپس روند تخلیه، خطرات و برنامه‌ی بعد از تخلیه برای شما توضیح داده خواهند شد.
 • تست آنزیم: به دلیل وجود داشتن خطر واکنش آلرژیک نسبت به آنزیم هیالورونیداز، لازم است تا مقدار کمی از این آنزیم به یکی از بازوهای شما تزریق شوند تا احتمال بروز واکنش آلرژیک رد شود. لازم است تا پس از تزریق به مدت 30 دقیقه صبر کنید تا نتیجه‌ی تست مشخص شود. ازجمله علائم واکنش آلرژیک می‌توان به تورم، راش پوستی و قرمز شدن پوست محل تزریق اشاره کرد. در صورت عدم وجود علائم حساسیت، هیالورونیداز به محل مورد نظر تزریق خواهد شد.
 • می‌توان 15 تا 20 دقیقه قبل از انجام تزریق از کرم‌های بی حسی بر روی پوست محل تزریق استفاده کرد.
 • در نهایت آنزیم هیالورونیداز به محل مورد نظر تزریق خواهد شد.

روند تخلیه ژل لب

مراقبت‌های پس از درمان


پس از اجرای روش تخلیه ژل، نیازی به استراحت ندارید و می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. اما ممکن است پس از تزریق، کبودی و تورم رخ دهد، اما این عوارض به موقتیت محدود می‌شوند.

برای جلوگیری از عفونت، توصیه می‌شود تا 6 ساعت پس از تزریق از لمس لب‌ها و استفاده از محصولات آرایشی خودداری کنید. برای کاهش تورم، می‌توانید آنتی هیستامین مصرف کنید. همچنین، برای کاهش کبودی می‌توانید از کرم یا قرص آرنیکا استفاده کنید.

آیا تزریق هیالورونیداز عوارضی دارد؟


عوارض جانبی ناشی از این تزریق نادر بوده و در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • واکنش آلرژیک. به همین دلیل 30 دقیقه قبل از تزریق مقداری از آنزیم بر روی بدن تست می‌شود.
 • تورم خفیف موقتی.
 • شل شدن موقت پوست به دلیل حل شدن سریع ژل در زیر آن.

هزینه‌ی تخلیه‌ی ژل چقدر خواهد بود؟


بسته به میزان ژل در نظر گرفته شده برای حل کردن، هزینه‌ی عمل در جلسه‌ی مشاوره تعیین خواهد شد. این هزینه شامل مشاوره، تست پوستی، درمان و ویزیت‌های پس از آن خواهد بود.

سؤالات متداول


پس از تزریق هیالورونیداز چه انتظاراتی باید داشت؟

نواحی مورد درمان ممکن است به مدت 2 تا 3 ساعت متورم شوند. بسته به میزان هیالورونیداز استفاده شده ممکن است این تورم طولانی‌تر شود. نتیجه‌ی این عمل معمولاً 3 تا 7 روز پس از تزریق مشخص خواهد شد البته آنزیم‌ها تا 14 روز پس از تزریق نیز همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

  درمان طاسی سر با کاشت موی طبیعی و روشهای تزریق برای تقویت پیاز مو

سؤالات تخلیه ژل لب

آیا ژل‌ها در یک جلسه به طور کامل از بین خواهند رفت؟

بسته به نوع فیلر هیالورونیک اسید، ممکن است مقداری از آن برای از بین رفتن به بیش از یک جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشد. مخصوصاً فیلرهای بزرگ برای گونه، چانه و خط فک این گونه خواهند بود. پزشک همیشه 2 هفته پس از درمان مجدداً بیمار را ویزیت کرده و در صورت نیاز مقدار بیشتری آنزیم به او تزریق می‌کند.

آیا تزریق هیالورونیداز دردناک است؟

با استفاده از کرم بی حسی و بعضاً مخلوط کردن آنزیم با عامل بی حس کننده، این تزریقات معمولاً ناراحتی بسیار خفیفی ایجاد می‌کنند.

آیا پزشک پس از تخلیه می‌تواند مجدداً ناحیه‌ی مورد نظر را اصلاح کند؟

پزشکان ما در زمینه‌ی تزریقات بسیار باتجربه بوده و قطعاً می‌توانند با استفاده از برندهای مختلف ژل، منطقه‌ی مورد نظر را اصلاح کنند.

آیا آنزیم هیالورونیداز باعث حل شدن هیالورونیک اسید طبیعی من خواهد شد؟

بله با این حال هیالورونیک اسید طبیعی بدن معمولاً 3 روز ماندگاری داشته و پوست ما مجدداً میزان از دست رفته‌ی آن را در طی چند روز تولید خواهد کرد.

آیا پس از حرکت کردن ژل می‌توانم مقدار بیشتری از آن را تزریق کنم؟

به صورت تئوری بله ولی ممکن است ظاهر نهایی ایجاد شده مطلوب نباشد. پس از مشاوره پزشک می‌تواند مقدار حرکت کردن ژل را مشخص کند. همانطور که قبلاً گفته شد مواردی وجود دارند که حل کردن کامل و یا بخشی از ژل توصیه می‌شود. حل کردن ژل معمولاً 3 تا 4 روز پس از تزریق زمان خواهد برد. همچنین باید توجه داشته باشید که پس از حل کردن ژل، ممکن است نتایج مطلوب شما با یک جلسه‌ی درمانی حاصل نشوند. بعضاً به منظور رسیدن به نتیجه‌ی ایده آل انجام دو تا سه جلسه‌ی درمانی لازم خواهد بود بنابراین بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

پس از تخلیه‌ی ژل چقدر باید صبر کنم تا دوباره بتوانم ژل تزریق کنم؟

برای برخی از افراد، پس از تخلیه مقادیر کمی از ژل، مدت زمان ۲ هفته برای بهبود کافی خواهد بود. اما برای اکثر افراد، این زمان کافی نیست. در واقع، هر چه بیشتر صبر کنید، فرصت بیشتری برای بهبود لب‌های شما وجود خواهد داشت و نتیجه نهایی بهتر خواهد بود. برخی از افراد حتی تا ۳، ۴ و حتی ۶ ماه پس از تخلیه ژل لب صبر می‌کنند تا بتوانند دوباره ژل را تزریق کنند. اما بیشتر افراد می‌توانند پس از ۴ تا ۶ هفته دوباره ژل را تزریق کنند. با این حال، در جلسه مشاوره با پزشک، می‌توانید شرایط فردی خود را بررسی کرده و تصمیم مناسبی در این خصوص بگیرید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان