هر روز افراد بیشتری تصمیم می‌گیرند که برای جوانسازی صورتشان از روش‌های غیرجراحی کمک بگیرند. بوتاکس تاکنون پرطرفدارترین روش غیرجراحی جوانسازی صورت بوده است. پژوهشگران ایرانی بوتولینوم توکسین نوع A را با نام تجاری مصپورت تولید می‌کنند.

نتایج درمان حاصل از تزریق بوتاکس مصپورت بیش از چهار ماه ماندگاری دارد. اگر تزریق را تکرار نکنید، خطوط اخم بین ابروها به تدریج شبیه به زمان قبل از شروع درمان خواهد شد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک تخصصی پوست و مو رازی و دریافت وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس مصپورت دقیقاً چیست؟


بوتاکس مصپورت با نام ژنریک توکسین کستریدیوم بوتولینوم تیپ A و با شکل دارویی به صورت پودر لیوفیلیز استریل تزریقی در واحدهای ۵۰۰ و ۱۵۰ در دسترس می باشد. این بوتاکس تولید داخل می باشد، مقدار ۵۰۰ واحدی نرمال ۳ سی سی آن قابل استفاده برای ۳ نفر بوده و تاریخ انقضای آن به مدت ۶ ماه می باشد. تزریق بوتاکس حساس بوده و فقط به نقاط مشخصی باید تزریق شود وگرنه ممکن است فرد دچار عوارض ناخواسته ای مانند افتادگی پلک شود. بوتاکس ایرانی مصپورت به صورت متوسط تا شدید خط اخم بین ابروها را به طور موقت از بین می‌برد. مدت زمان ماندگاری تزریق مصپورت معمولاً بین ۴ تا ۶ ماه است و تأثیر تزریق آن اکثراً ۳ تا ۱۰ روز به طول می انجامد.

بوتاکس مصپورت چیست

تزریق بوتاکس مصپورت نوعی درمان غیرجراحی است که باید توسط متخصص انجام شود و خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها را موقتاً از بین می‌برد. متخصص مقدار بسیار کمی بوتاکس مصپورت را با سوزن‌های بسیار ظریف مستقیماً در عضلاتی تزریق می‌کند که عامل ایجاد این خطوط مقاوم هستند. تزریق بوتاکس مصپورت معمولاً حدود ده دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیازی به استراحت کردن ندارید. نتیجه تزریق بوتاکس مصپورت پس از چند روز کاملاً محسوس خواهد بود و این نتیجه بیش از چهار ماه ماندگاری دارد. البته نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست.

 

 

سازوکار اثرگذاری بوتاکس مصپورت


خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها به مرور زمان در اثر فعالیت عضلات شکل می‌گیرد. وقتی متخصص بوتاکس مصپورت را در عضلات بین ابروها تزریق می‌کند، بوتاکس از انتقال تکانه‌های عصبی به عضلات تزریق شده جلوگیری می‌کند. درنتیجه فعالیت عضله‌های ایجادکننده خطوط اخم کمتر می‌شود.

  پروتز لب: حجیم، بزرگ و برجسته سازی لب ها با تزریق ژل و چربی

متداول‌ترین نقاط تزریق بوتاکس مصپورت


خطوط اخم عمودی بین ابروها که به دلیل شباهت به عدد یازده، به «خطوط یازده» نیز معروف‌اند، خطوط افقی روی پیشانی و خطوط «پنجه کلاغی» یعنی همان خطوط خنده ریزی که دور چشم‌ها تشکیل می‌شود، متداول‌ترین ناحیه‌هایی هستند که تزریق بوتاکس مصپورت برای جوانسازی‌شان انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس مصپورت

تزریق بوتاکس مصپورت چگونه انجام می‌شود؟


تزریق بوتاکس را می‌توانید در مطب متخصص، فقط ظرف 10 ـ 20 دقیقه انجام بدهید. پزشک کرم بی‌حسی موضعی را روی ناحیه درمان می‌زند، سپس تزریق‌ها را با سرنگ‌های انسولین بسیار ظریف انجام می‌دهد ـ معمولاً هر ناحیه به چند تزریق نیاز دارد. ممکن است احساسی مانند نیشگون گرفتن یا فشار خفیفی را احساس کنید، اما تحمل کردن آن اصلاً دشوار نیست و می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌تان را پس از درمان ادامه بدهید. هرچند اثرگذاری بوتاکس فوراً شروع می‌شود، محو شدن خطوط معمولاً سه تا چهار روز طول می‌کشد. ماندگاری نتایج بوتاکس مصپورت تقریباً سه ماه است.

 

 

زمان مشخص شدن نتیجه تزریق بوتاکس مصپورت


چند روز پس از تزریق بوتاکس مصپورت متوجه بهبود محسوسی در خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها می‌شوید. نتیجه تزریق ظرف یک ماه آینده به تدریج بهتر می‌شود. تقریباً نود درصد خانم‌ها و آقایان شرکت کننده در آزمایش‌های بالینی بهبود متوسط تا خوبی را یک ماه پس از تزریق بوتاکس مصپورت گزارش دادند.

 

نتیجه بوتاکس مصپورت

 

ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس مصپورت


مطالعات متعدد و گزارش‌های پزشکی تأیید می‌کند که ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس مصپورت بیش از چهار ماه است. البته مدت زمان ماندگاری بستگی به این دارد که آیا تزریق بوتاکس را برای اولین بار انجام می‌دهید یا نوبت‌های بعدی تزریق را دریافت می‌کنید.

نتیجه اولین تزریق بوتاکس مصپورت معمولاً زودتر از بین می‌رود، بنابراین بهترین کار این است که به توصیه‌های متخصص درباره تکرار تزریق گوش بدهید. نتایج بسیاری از آزمایش‌ها حکایت از آن دارد که نتیجه تزریق دوم غالباً ماندگارتر است ـ پزشک توضیحات دقیق‌تری درباره واکنش‌های بدن خواهد داد. اثر تزریق بوتاکس گاهی اوقات و در برخی بیماران فوراً مشخص نمی‌شود. اگر مشخص شدن نتیجه مدت بیشتری طول بکشد، متخصص توصیه می‌کند که حداقل 14 روز صبر کنید و بعد برای بررسی نتیجه وقت بگیرید.

نتیجه حاصل از تزریق دوم بوتاکس مصپورت ماندگارتر است؟


چرا نتیجه حاصل از تزریق دوم بوتاکس ماندگارتر است؟ جواب واضح است: «چیزی به عنوان ماندگاری طولانی‌تر یا کوتاه‌تر اثر بوتاکس وجود ندارد».

  بوتاکس دیسپورت (Dysport) چگونه به کاهش چین و چروک کمک می کند؟

 

تزریق دوم بوتاکس مصپورت

 

همان‌طور که بسیاری از متخصصان توضیح داده‌اند، بوتاکس صرفاً نوعی فلج‌کننده عصبی است. وقتی عصبی از کار می‌افتد، بدن غالباً عصب‌های جدیدی تولید می‌کند. اتفاقی که پس از تزریق بوتاکس رخ می‌دهد، این است که عصب‌های کنترل‌کننده عضلات صورت خود را ترمیم می‌کنند و درنتیجه چروک‌ها دوباره ایجاد می‌شود.

کل این ماجرا حکایت از آن دارد که بوتاکس هرگز از بدن خارج نمی‌شود. آن‌چه مردم «ماندگارتر شدن» نتیجه بوتاکس تلقی می‌کنند، معمولاً از این واقعیت نشأت می‌گیرد که تعدادی از عصب‌ها در اثر تزریق قبلی بوتاکس فلج شده‌اند. بنابراین وقتی تزریق بوتاکس را تکرار می‌کنید، صرفاً سم بیشتری وارد بدن می‌شود که بر پایانه‌های عصبی انگشت‌شمار جدید صورت اثر می‌گذارد. البته با رعایت چند توصیه می‌توانید ماندگاری اثر بوتاکس را طولانی‌تر کنید.

توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا نتیجه تزریق بوتاکس ماندگارتر شود:

 • تکرار تزریق
 • ورزش منظم
 • سیگار نکشیدن
 • مصرف مکمل زینک (روی)
 • تغذیه مناسب
 • دوری از استرس
 • مراقبت از پوست
 • دوری از نور خورشید و حمام آفتاب
 • مشورت کردن با متخصص درباره تزریق بوتاکس
 • دوری از گرمای شدید و ورزش نکردن به مدت 24 ساعت پس از تزریق.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس


شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس شامل سردرد، عفونت دستگاه تنفسی، سندرم آنفلوانزا، افتادگی موقت پلک و حالت تهوع می‌شود.

هزینه تزریق بوتاکس مصپورت چقدر است؟


هزینه تزریق بوتاکس مصپورت یکی از عامل‌های مهمی است که بر تصمیم‌گیری‌تان درباره درمان اثر می‌گذارد. بوتاکس درمانی زیبایی است که به تکنیک تزریق بسیار حساس است، یعنی این که مهارت و تجربه متخصص تأثیر مستقیمی بر روی نتیجه درمان دارد.

هنگام بررسی هزینه تزریق بوتاکس باید به این نکته توجه کنید که علاوه بر قیمت فراورده، هزینه برخورداری از دانش، مهارت و عمل تزریق توسط متخصص را نیز پرداخت می‌کنید. هزینه تزریق بوتاکس به‌طور کلی تابعی از موارد زیر است:

 • ناحیه درمان: هزینه تزریق بوتاکس به محل تزریق بستگی دارد. عضله‌های بعضی ناحیه‌ها بزرگ‌تر است و بنابراین آن ناحیه به مقدار بیشتری بوتاکس نیاز خواهد داشت. همچنین هزینه تزریق به تعداد ناحیه‌های تحت درمان بستگی دارد.
 • تعداد واحدهای تزریق: هزینه تزریق بوتاکس مصپورت به تعداد واحدهای تزریق شده در یک ناحیه نیز بستگی دارد. تعداد واحدهایی که باید برای دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش تزریق شود، برای همه یکسان نیست، چرا که عضلات همه به یک شکل منقبض نمی‌شود و قدرت و اندازه عضله‌ها با هم متفاوت است.
 • تعداد دفعات تکرار تزریق و فاصله بین درمان‌ها: وقتی بوتاکس مصپورت را برای اولین بار تزریق می‌کنید، انتظار می‌رود که فاصله بین تزریق‌ها چهار ماه باشد. البته اگر نتایج تزریق پس از گذشت چهار ماه همچنان محسوس باشد، می‌توان فاصله بین تزریق‌ها را به پنج یا شش ماه نیز افزایش داد. اگر تزریق بوتاکس مصپورت را در فواصل زمانی توصیه شده تکرار کنید، فاصله بین درمان‌ها به تدریج بیشتر خواهد شد.
  تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ مقایسه مراحل، مزایا و معایب

پرسش‌های متداول


پرسش‌های بوتاکس مصپورت

 

حالت‌های صورتم پس از تزریق بوتاکس همچنان طبیعی خواهد بود؟

هرچند نتایج تزریق بوتاکس کاملاً محسوس است، اما درمان با بوتاکس تغییر بنیادی و شگرفی را در ظاهرتان ایجاد نمی‌کند یا حالت غیرعادی و بی‌احساسی به صورتتان نمی‌دهد که باعث شود همه متوجه شوند عمل زیبایی بر صورتتان انجام داده‌اید. بوتاکس صرفاً فعالیت عضله ایجادکننده خطوط اخم را کاهش می‌دهد، بنابراین همچنان می‌توانید اخم کنید یا متعجب به نظر برسید، بااین تفاوت که پس از تزریق بوتاکس دیگر چین و چروکی هنگام اخم کردن بین ابرو‌ها ایجاد نخواهد شد.

اگر تزریق را تکرار نکنم، خطوط اخم بین ابروهایم به چه صورت درمی‌آید؟

اگر تزریق را تکرار نکنید، خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها به تدریج دوباره مانند زمان قبل از تزریق بوتاکس مصپورت خواهد شد.

نتایج تزریق‌ها با هم متفاوت است؟

برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است به پزشکی مراجعه کنید که در زمینه تزریق بوتاکس تجربه داشته باشند.

آیا تزریق بوتاکس مصپورت دردناک است؟

ناراحتی ناشی از تزریق معمولاً خفیف و مختصر است. پزشک ناحیه درمان را پیش از تزریق با کرم بی‌حسی یا کمپرس سرد بی‌حس می‌کند. کل درمان تقریباً ده دقیقه طول می‌کشد. بسیاری از افراد بلافاصله پس از تزریق به فعالیت روزمره‌شان ادامه می‌دهند یا به محل کارشان برمی‌گردند.

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

تزریق بوتاکس در صورت وجود عفونت در ناحیه(های) تزریق مجاز نیست. همچنین افراد دچار حساسیت شدید به ترکیبات تشکیل‌دهنده بوتاکس مصپورت نباید این درمان زیبایی را انجام بدهند. خطر بروز عوارض جانبی در بیماران مبتلا به اختلال‌های عصبی مانند ALS، میاستنی گراویس یا سندرم لمبرت ـ ایتون نیز بیش از بقیه است.

تزریق بوتاکس در چه سنی انجام می‌شود؟

متداول‌ترین سن تزریق بوتاکس بازه چهل تا شصت سال است، البته افراد بیست تا نود ساله برای تزریق بوتاکس به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند. نتایج رضایت‌بخش تزریق بوتاکس باعث شده است که تعداد متقاضیان لیفت صورت کمتر شود، بیمارانی که در گذشته برای جراحی لیفت صورت اقدام می‌کردند، امروزه نتایج دلخواهشان را از تزریق ژل و بوتاکس به دست می‌آورند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان