افتادگی ابرو در زنان و مردان با چه راه هایی درمان میشود؟

 1. جراحی پلک
 2. /
 3. افتادگی ابرو در زنان و مردان با چه راه هایی درمان میشود؟

آیا از افتادگی پلک رنج می­برید؟ افتادگی پلک مشکل شایعی است که باعث افتادن پلک فوقانی می­ شود و ممکن است  یکی از چشم ها یا هر دو چشم را درگیر کند.این عارضه بیشتر در بزرگسالان رخ می­دهد اما بعضا در کودکان نیز مشاهده می­شود. اغلب به دلیل افزایش سن، افتادگی پلک باعث می شود پلک فوقانی به طور جزئی یا کامل روی مردمک را بگیرد و میدان دید را مسدود کند.

معمولا با جراحی افتادگی پلک درمان می­شود.نوع جراحی به علت افتادگی بستگی دارد، که متخصص جراحی پلک با انجام معاینه می­تواند آن را تشخیص دهد. درمان­های غیرجراحی بسیار اندکی برای افتادگی پلک وجود دارد. از تزریق بوتاکس برای افتادگی خفیف ابرو استفاده می­شود و مشکلات نادر عصبی را می­توان با دارو درمان کرد.

افتادگی ابرو چیست؟


تغییر در وضعیت و شکل ابرو جزء لاینفک حالت چهره است و بر قضاوت دیگران در مورد شخصیت و خلق و خوی فرد تاثیر می­گذارد. ابروی انسان شکل­ های مختلفی دارد و به طور متوسط قوس ابروی زنان بیشتر از مردان است.

با افزایش سن، ابرو شروع به افتادن می کند و به دلیل آتروفی تاندون های نگهدارنده­ی اطراف و تحلیل رفتن بافت در اثر کاهش چربی پوست فرق سر، پیشانی و شقیقه­ها از برجستگی آن کاسته می­شود.

بعلاوه، شکل ابرو نیز دچار تغییر شده و ناپایدار می­شود. اتفاق رایجی که رخ می­دهد این است که دم خارجی ابرو پایین می­آید و شکل جوانی خیره کننده­اش را از دست می­دهد و شبیه ویرگول می­شود. گویی دم ابرو کوتاه شده­است.

چه عواملی باعث افتادگی ابروها می­شوند؟


 • پیری طبیعی: بسیاری از بیماران اصلا متوجه افتادگی ابرو نمی­شوند و از آن شکایتی ندارند،این افتادگی بیشتر دراثر گشادی بیش از اندازه پوست پلک فوقانی (درماتوکلازیس) رخ می­دهد. برای بیمارانی که دوست دارند چهره جوان­تری داشته باشند از جراحی اصلاحی پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می­شود اما اکثر بیماران برای ثابت نگه داشتن یا بالا بردن (لیفت) ابرو به جراحی نیاز دارند، چون جراحی پلک به تنهایی ممکن است افتادگی را بدتر کند.
 • بیماری : علاوه بر پیری طبیعی بافت­های نگهدارنده اطراف ابرو که موجب افتادگی پلک می ­شوند، برخی از بیماری ها نیز عامل پایین آمدن ابرو هستند مثل آسیب عصب صورت.

افتادگی ابرو و پلک چه عوارضی برای بیمار دارد؟


 • زیبایی: بیماران از اینکه خسته، عبوس و افسرده به نظر می رسند شکایت دارند.
 • سردرد: چون بیمار دائم سعی می کند ابروی افتاده خود را بالا نگه دارد عضلات پیشانی خسته می­شوند و بیمار دچار سردرد می­ شود.
 • مسدود شدن میدان دید: برخی مواقع افتادگی ابرو باعث گشاد شدن بیش از حد پوست پلک و مسدود شدن دید می ­شود.

راه­های درمان افتادگی ابرو


بوتاکس ، دیسپورت

بوتاکس-دیسپورت برخی افراد به طور ژنتیکی دچار افتادگی ابرو هستند. در برخی دیگر پیری طبیعی و استرس زندگی عامل این عارضه است. دو ناحیه باعث می­شوند ابرو پایین کشیده شود و با تزریق کردن بوتاکس/ دیسپورت در این قسمت ها عضلات ضعیف شده و ابروها بالا کشیده می­شوند.

  رفع و از بین بردن، آب کردن و برداشتن غبغب: روش ها و مزایا

با تزریق بوتاکس/ دیسپورت ابروها ثابت و به طور موقتی لیفت می­شوند و امکان دارد نیاز به انجام جراحی لیفت ابرو را به تعویق بیاندازد. پزشک با مشورت شما نوع حالت ابرو را تعیین می­کند، هر گونه عدم تقارن را اصلاح می­کند و برای اینکه نتیجه مطلوبی حاصل شود تزریق را در ناحیه درستی تزریق می­کند.

فیلر

فیلر ابرولیفت ابرو باعث می­شود ابرو مانند دوران جوانی قوس پیدا کند! با افزایش سن، از حجم ابروها کاسته می­شود ، ابرو شروع به پایین آمدن می­ کند و پوست ناحیه اطرافش دچار چین های زیادی می­شود. با تزریق مقدار کمی فیلر نه تنها افتادگی ابروها کمترمی­شود بلکه بدون انجام عمل جراحی ابروها ظریف و درعین حال باطرافت و جوان جلوه خواهند کرد.

قبل از شروع  سفر به جوانی باید یک پزشک متخصص باتجربه در این زمینه انتخاب کنید. کانتورینگ صورت (زاویه سازی) یک هنر است و فرد باید بداند در چه قسمتی تزریق را انجام دهد و مهمتر از آن در کجا نباید تزریق انجام داد.

دستگاه جوانسازی ThermiSmooth

از اصطلاح لیفت ابرو برای توصیف عمل بالا بردن یا سفت شدن پوست پیشانی استفاده ­می­شود. در این عمل، ابرو بالا برده می­شود و پوست پلک فوقانی به طور نسبی بالا کشیده یا سفت می­شود. عموما، پوست شل ابرو را نشانه خستگی،عبوس یا پیر بودن تلقی می­کنیم. در گذشته تنها با عمل جراحی پلاستیک، لیفت امکان پذیر بود. اما امروزه، پزشکان با دستگاه ThermiSmooth لیفت ابرو را انجام می­دهند. این دستگاه با تاباندن فرکانس رادیویی روی کلاژن، پوست بالای چشم ها را سفت کرده و باعث بالا رفتن و سفت شدن ابروها می­شود.

مزیت درمان با فرکانس رادیویی این است که برای تمام انواع پوست­ها مطمئن و موثر است. مزیت دیگرش این است که این تنها دستگاهی است که امکان کنترل دما را به پزشک می­دهد و پزشک با کنترل دقیق نتیجه کار بهتری خواهد داشت.

لیفت کم تهاجمی ابرو

لیفت-کم-تهاجمی-ابروقطع عضلات پایین آورنده پیشانی، بروپکسی داخلی و ترنس بلفاروپلاستی روش­های ساده لیفت ابرو هستند که معمولا به عنوان عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی (بلفاروپلاستی) انجام می­شوند.این سه عمل کم تهاجمی هستند و در چین های طبیعی پوست برش نامرئی و پنهان ایجاد می­کنند، بنابراین جای زخمی به وجود نمی­آید و بهبودی اغلب بسیار سریع است.

 • قطع عضلات پایین آورنده پیشانی: در این عمل رشته باریک عضله اوربیکولاریس که به دم ابرو متصل است و باعث پایین آمدن آن می­شود برداشته می­شود. با برداشتن این رشته کوچک، عملکرد عضله اوربیکولاریس ضعیف می­شود و اجازه می­دهد دم ابرو کمی بالاتر قرار گیرد.
 • بروپکسی داخلی: در این عمل ابرو از بافت زیرین آزاد می­شود و با یک بخیه به پوشش استخوانی پیشانی محکم می­شود. این عمل سریع و ارزان است. بروپکسی داخلی چندان ابرو را بالا نمی­برد ولی در ثابت نگه داشتن ابرو بسیار مفید است و باعث می­شود جراحی بلفاروپلاستی مطمئن­تر انجام شود.
 • لیفت ترنس بلفاروپلاستی: این روش مشابه بروپکسی داخلی است ولی به جای بخیه از یک امپلنت جذب شونده برای بالا بردن ابرو استفاده می­کند.
  بهترین دستگاه لیزر موهای زائد: کدام دستگاه لیزر موی زائد بهتره؟

چون معمولا همزمان با عمل بلفاروپلاستی انجام می­شود 30 تا 45 دقیقه به زمان عمل اضافه می ­شود.استخوان زیر ابرو کمی شکافته می­شود و یک حفره ریز در لایه بیرونی آن ایجاد می­گردد. سپس ایمپلنت را درون حفره قرار می­دهند. 3 قلاب روی امپلنت “اندوتین”، بافت نرم بالای ابرو را درگیر می­کنند و ابرو را بالا می­کشند. این ایمپلنت تکیه گاه امن و راحتی برای ابرو و بافت­های پیشانی بالای ابرو فراهم می­کند و به آرامی ظرف 3 الی 4 ماه جذب می­شود.

لیفت داخلی ابرو و پیشانی

لیفت داخلی ابرو و پیشانیلیفت داخلی ابرو معمولا برای افراد میانسال که دارای افتادگی متوسطی هستند انجام می­شود. لیفت داخلی پیشانی اساسا جنبه زیبایی دارد و در بیمارانی که به دلیل بیماری­های خاصی مثل فلج عصب صورت دچار افتادگی خفیف ابرو شده­اند، با یا بدون کمک اندوسکوپی انجام می­شود. این عمل نه تنها ابرو را بالا می­برد بلکه چین­های پیشانی را صاف می­کند. در لیفت داخلی ابرو و پیشانی، معمولا با یک اندوسکوپی پیشانی و ابروی افتاده از استخوان زیرین پیشانی آزاد می­شوند.

پنج برش ریز پشت خط رویش مو ایجاد می­شود تا با آزاد شدن پیشانی فوقانی، امکان قطع کردن لیگامنت های نگهدارنده بافت نرم پیشانی وجود داشته باشد.جای این برش­ها زیر مو پنهان می­شوند.سپس بافت­ها بالا کشیده و با استفاده از تکنیک­های متعدد فیکساسیون ثابت نگه داشته می­شوند. در لیفت داخلی ابرو، علاوه بر آزاد شدن لیگامنت­های نگهدارنده­ی بافت پیشانی و ابرو، امکان صاف کردن نسبی چین و چروک و خط اخم روی پیشانی و پل بینی وجود دارد.

این روش قطعا یک سری معایب مثل هزینه بالا، ماندگاری متوسط و زمان عمل طولانی دارد. این روش در مقایسه با روش­های جدیدتر کمتر تهاجمی، زمان ریکاوری طولانی­تری دارد و بیماران احساس ناراحتی بیشتری بعد از عمل خواهند داشت. انجام جراحی­های مربوط به لیفت کامل داخلی پیشانی مثل برش کامل پیشانی، ضروری نیستند و آنچه که اهمیت دارد مطمئن بودن تکنیک فیکساسیون برای ثابت نگه داشتن بافت­ها در وضعیت لیفت شده می­باشد.

امروزه جراحان به این نتیجه رسیدند که برای بالا بردن ابرو و پیشانی باید از تکنیک­های فیکساسیون مطمئن­تری مثل ایمپلنت اندوتین استفاده کنند. استفاده از این ایمپلنت­ها در جراحی­های لیفت کامل پیشانی با اندوسکوپی، بدون هزینه و فوتی است. بعلاوه، بسیاری بر این عقیده هستند که بالا بردن بیش از حد پیشانی باعث می­شود که ابرو حالت طبیعی نداشته باشد و چهره فرد متعجب به نظر برسد، و امروزه سعی می­شود شکل ابرو ظریف­تر کانتور شود.

این عمل ها به دلیل ایجاد برش روی پوست فرق سر، برای افرادی که پیشانی بلندی دارند مناسب نیستند. 2 هفته بعد از عمل معمولا بیماران می توانند به فعالیت روزمره خود بپردازند.

لیفت مستقیم ابرو و پیشانی

لیفت-مستقیم-ابرو-و-پیشانیاین تکنیک های لیفت ابرو در دنیای جراحی مدرن نقش به سزایی دارند و نقطه اشتراک آنها این است که برشی هستند، یعنی یک تکه از بافت بالای ابرو برداشته می­شود. به همین دلیل امکان بالا بردن زیاد ابرو وجود دارد و هنوز به عنوان ماندگارترین تکنیک­های لیفت ابرو به کار برده می­شوند.معایب اصلی تکنیک­های برشی این است که روی پوست جای زخم ایجاد می­کنند ولی اغلب آنها نامرئی و غیر قابل مشاهده هستند.

  شوره سر کودکان و بزرگسالان با چه روش هایی درمان میشود؟

به همین دلیل، تکنیک های برشی در درمان افتادگی های شدید ابرو و پیشانی که به دلیل عارضه­هایی مثل آسیب عصب­های عضله صورت رخ می­دهند، نقش مهمی ایفا می­کنند. در افتادگی­های شدید، بالا بردن بیش از حد ابرو و پیشانی ضروری است.

 • لیفت مستقیم ابرو: فقط پوست بالای ابرو برداشته می­شود و در بیماران مسن­تر یا بیمارانی که به دلیل آسیب عصب صورت دچار افتادگی شدید ابرو شدند، انجام می­شود. جای برش معمولا مثل چین و چروک طبیعی پیشانی به نظر می­رسد یا فوری محو می­شود. لیفت مستقیم نه تنها موثرترین و قابل پیش بینی­ترین روش لیفت ابرو به شمار می­رود بلکه با اندکی پایین کشیدن پیشانی به سمت چشم­ها ، چین و چروک های پیشانی را از بین می­برد. با این کار چین و چروک پیشانی صاف می شود و خط مو اندکی پایین آورده می­شود و برای بیمارانی که پیشانی بلندی دارند روش مناسبی است. سعی می­شود که جای برش، بالای موهای ابرو پنهان شود.
 • لیفت موقتی ابرو: این روش برای بیمارانی که به لیفت متوسط قسمت خارجی ابرو نیاز دارند مناسب است. روی شقیقه، پشت خط رویش مو برش داده می­شود و یک تکه از پوست موی سر برداشته می­شود.
 • لیفت مستقیم پیشانی: یک تکه از پوست و عضله پیشانی برداشته می­شود. معمولا برای مردان بالای 50 سال که دارای چین و چروک عمیقی هستند انجام می­شود، جای برش در خط­های پیشانی پنهان می­شود. جای زخم در ابتدا کاملا مشخص است ولی با گذشت زمان مانند چین و چروک طبیعی پیشانی به نظر خواهد­رسید.
 • لیفت کرونال پیشانی و ابرو: این عمل، تهاجمی ترین روش لیفت ابرو به شمار می­رود. اطراف شقیقه چند سانتی متر پشت خط رویش مو برش بزرگی ایجاد می­شود. این روش قدیمی شده ولی هنوز نقش مهمی در درمان بیمارانی که افتادگی شدید ابرو دارند ایفا می­کند. معایب این روش این است که جای زخم باقی می­ماند و بی­حسی دائمی پشت شقیقه به وسط شقیقه انتشار پیدا می­کند.

مراقبت های بعد از عمل


مراقبت های بعد از عمل لیفت ابروبعد از انجام جراحی لیفت ابرو، بر اساس نوع عمل، برای کاهش تورم از پانداژ فشاری استفاده می­شود. 24 ساعت بعد از جراحی بانداژ توسط بیمار برداشته می­شود و برای کاهش تورم باید از کمپرس یخ استفاده کند. بخیه ها 7 تا 14 روز بعد از عمل برداشته می شوند. 80 تا 95% تورم طی 2 هفته از بین می­روند و 3 تا 6 ماه ممکن است بیمار کمی تورم داشته­ باشد. از بیمار خواسته می­شود برای جای برش از  پماد آنتی بیوتیک و اشک مصنوعی برای چشم استفاده کند، خصوصا اگر عمل بلفاروپلاستی همزمان انجام شده باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان