افتادگی ابرو در زنان و مردان با چه راه هایی درمان میشود؟

 1. جراحی پلک
 2. /
 3. افتادگی ابرو در زنان و مردان با چه راه هایی درمان میشود؟

آیا در مورد افتادگی پلک دست و پنجه‌نرم می‌کنید؟ افتادگی پلک یک مشکل شایع است که باعث افتادن پلک بالایی می‌شود و ممکن است یک یا هر دو چشم را درگیر کند. این مشکل اغلب در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات در کودکان نیز مشاهده می‌شود. علت اصلی افتادگی پلک معمولاً به پیری برمی‌گردد و باعث می‌شود پلک بالایی به طور جزئی یا کامل روی مردمک قرار بگیرد و میدان دید را محدود کند.

اصلاح افتادگی پلک معمولاً به وسیله جراحی انجام می‌شود. نوع جراحی مورد نیاز بستگی به علت افتادگی دارد و یک جراح پلاستیک چشم می‌تواند با انجام معاینه، تشخیص دقیقی را ارائه دهد. گزینه‌های درمان غیرجراحی برای افتادگی پلک محدود هستند. در برخی موارد افتادگی خفیف ابرو، تزریق بوتاکس ممکن است مفید باشد و برخی مشکلات عصبی نادر می‌توانند با استفاده از داروها درمان شوند.

افتادگی ابرو چیست؟


تغییر در وضعیت و شکل ابرو جزء لاینفک حالت چهره است و بر قضاوت دیگران در مورد شخصیت و خلق و خوی فرد تاثیر می­گذارد. ابروی انسان شکل­ های مختلفی دارد و به طور متوسط قوس ابروی زنان بیشتر از مردان است.

با افزایش سن، ابرو شروع به افتادن می کند و به دلیل آتروفی تاندون های نگهدارنده­ی اطراف و تحلیل رفتن بافت در اثر کاهش چربی پوست فرق سر، پیشانی و شقیقه­ها از برجستگی آن کاسته می­شود.

بعلاوه، شکل ابرو نیز دچار تغییر شده و ناپایدار می­شود. اتفاق رایجی که رخ می­دهد این است که دم خارجی ابرو پایین می­آید و شکل جوانی خیره کننده­اش را از دست می­دهد و شبیه ویرگول می­شود. گویی دم ابرو کوتاه شده­است.

چه عواملی باعث افتادگی ابروها می­شوند؟


 • پیری طبیعی: بسیاری از بیماران اصلا متوجه افتادگی ابرو نمی­شوند و از آن شکایتی ندارند،این افتادگی بیشتر دراثر گشادی بیش از اندازه پوست پلک فوقانی (درماتوکلازیس) رخ می­دهد. برای بیمارانی که دوست دارند چهره جوان­تری داشته باشند از جراحی اصلاحی پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می­شود اما اکثر بیماران برای ثابت نگه داشتن یا بالا بردن (لیفت) ابرو به جراحی نیاز دارند، چون جراحی پلک به تنهایی ممکن است افتادگی را بدتر کند.
 • بیماری : علاوه بر پیری طبیعی بافت­های نگهدارنده اطراف ابرو که موجب افتادگی پلک می ­شوند، برخی از بیماری ها نیز عامل پایین آمدن ابرو هستند مثل آسیب عصب صورت.

افتادگی ابرو و پلک چه عوارضی برای بیمار دارد؟


 • زیبایی: بیماران از اینکه خسته، عبوس و افسرده به نظر می رسند شکایت دارند.
 • سردرد: چون بیمار دائم سعی می کند ابروی افتاده خود را بالا نگه دارد عضلات پیشانی خسته می­شوند و بیمار دچار سردرد می­ شود.
 • مسدود شدن میدان دید: برخی مواقع افتادگی ابرو باعث گشاد شدن بیش از حد پوست پلک و مسدود شدن دید می ­شود.

راه­های درمان افتادگی ابرو


بوتاکس ، دیسپورت

بوتاکس-دیسپورت برخی افراد به طور ژنتیکی دچار افتادگی ابرو هستند. در برخی دیگر پیری طبیعی و استرس زندگی عامل این عارضه است. دو ناحیه باعث می­شوند ابرو پایین کشیده شود و با تزریق کردن بوتاکس/ دیسپورت در این قسمت ها عضلات ضعیف شده و ابروها بالا کشیده می­شوند.

  هزینه عمل لابیاپلاستی: عوامل تعیین کننده قیمت جراحی زیبایی واژن

با تزریق بوتاکس یا دیسپورت، ابروها به طور موقت و ثابتی لیفت می‌یابند و این می‌تواند نیاز به انجام جراحی لیفت ابرو را به تعویق بیاندازد. پزشک با مشورت شما، نوع حالت ابرو را تعیین می‌کند و هر گونه عدم تقارن را اصلاح می‌کند. برای اینکه نتیجه‌ای مطلوب حاصل شود، تزریق در ناحیه مناسبی انجام می‌شود.

فیلر

فیلر ابرولیفت ابرو باعث می­شود ابرو مانند دوران جوانی قوس پیدا کند! با افزایش سن، از حجم ابروها کاسته می­شود ، ابرو شروع به پایین آمدن می­ کند و پوست ناحیه اطرافش دچار چین های زیادی می­شود. با تزریق مقدار کمی فیلر نه تنها افتادگی ابروها کمترمی­شود بلکه بدون انجام عمل جراحی ابروها ظریف و درعین حال باطرافت و جوان جلوه خواهند کرد.

قبل از شروع  سفر به جوانی باید یک پزشک متخصص باتجربه در این زمینه انتخاب کنید. کانتورینگ صورت (زاویه سازی) یک هنر است و فرد باید بداند در چه قسمتی تزریق را انجام دهد و مهمتر از آن در کجا نباید تزریق انجام داد.

دستگاه جوانسازی ThermiSmooth

از اصطلاح لیفت ابرو برای توصیف عمل بالا بردن یا سفت شدن پوست پیشانی استفاده ­می­شود. در این عمل، ابرو بالا برده می­شود و پوست پلک فوقانی به طور نسبی بالا کشیده یا سفت می­شود. عموما، پوست شل ابرو را نشانه خستگی،عبوس یا پیر بودن تلقی می­کنیم. در گذشته تنها با عمل جراحی پلاستیک، لیفت امکان پذیر بود. اما امروزه، پزشکان با دستگاه ThermiSmooth لیفت ابرو را انجام می­دهند. این دستگاه با تاباندن فرکانس رادیویی روی کلاژن، پوست بالای چشم ها را سفت کرده و باعث بالا رفتن و سفت شدن ابروها می­شود.

مزیت درمان با فرکانس رادیویی این است که برای تمام انواع پوست­ها مطمئن و موثر است. مزیت دیگرش این است که این تنها دستگاهی است که امکان کنترل دما را به پزشک می­دهد و پزشک با کنترل دقیق نتیجه کار بهتری خواهد داشت.

لیفت کم تهاجمی ابرو

لیفت-کم-تهاجمی-ابروقطع عضلات پایین آورنده پیشانی، بروپکسی داخلی و ترنس بلفاروپلاستی روش­های ساده لیفت ابرو هستند که معمولا به عنوان عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی (بلفاروپلاستی) انجام می­شوند.این سه عمل کم تهاجمی هستند و در چین های طبیعی پوست برش نامرئی و پنهان ایجاد می­کنند، بنابراین جای زخمی به وجود نمی­آید و بهبودی اغلب بسیار سریع است.

 • قطع عضلات پایین آورنده پیشانی: در این عمل رشته باریک عضله اوربیکولاریس که به دم ابرو متصل است و باعث پایین آمدن آن می­شود برداشته می­شود. با برداشتن این رشته کوچک، عملکرد عضله اوربیکولاریس ضعیف می­شود و اجازه می­دهد دم ابرو کمی بالاتر قرار گیرد.
 • بروپکسی داخلی: در این عمل ابرو از بافت زیرین آزاد می­شود و با یک بخیه به پوشش استخوانی پیشانی محکم می­شود. این عمل سریع و ارزان است. بروپکسی داخلی چندان ابرو را بالا نمی­برد ولی در ثابت نگه داشتن ابرو بسیار مفید است و باعث می­شود جراحی بلفاروپلاستی مطمئن­تر انجام شود.
 • لیفت ترنس بلفاروپلاستی: این روش مشابه بروپکسی داخلی است ولی به جای بخیه از یک امپلنت جذب شونده برای بالا بردن ابرو استفاده می­کند.
  پیشگیری از پیری پوست: جلوگیری از پیرشدن پوست دست و صورت

چون معمولا همزمان با عمل بلفاروپلاستی انجام می­شود 30 تا 45 دقیقه به زمان عمل اضافه می ­شود.استخوان زیر ابرو کمی شکافته می­شود و یک حفره ریز در لایه بیرونی آن ایجاد می­گردد. سپس ایمپلنت را درون حفره قرار می­دهند. 3 قلاب روی امپلنت “اندوتین”، بافت نرم بالای ابرو را درگیر می­کنند و ابرو را بالا می­کشند. این ایمپلنت تکیه گاه امن و راحتی برای ابرو و بافت­های پیشانی بالای ابرو فراهم می­کند و به آرامی ظرف 3 الی 4 ماه جذب می­شود.

لیفت داخلی ابرو و پیشانی

لیفت داخلی ابرو و پیشانیلیفت داخلی ابرو معمولا برای افراد میانسال که دارای افتادگی متوسطی هستند انجام می­شود. لیفت داخلی پیشانی اساسا جنبه زیبایی دارد و در بیمارانی که به دلیل بیماری­های خاصی مثل فلج عصب صورت دچار افتادگی خفیف ابرو شده­اند، با یا بدون کمک اندوسکوپی انجام می­شود. این عمل نه تنها ابرو را بالا می­برد بلکه چین­های پیشانی را صاف می­کند. در لیفت داخلی ابرو و پیشانی، معمولا با یک اندوسکوپی پیشانی و ابروی افتاده از استخوان زیرین پیشانی آزاد می­شوند.

پنج برش ریز پشت خط رویش مو ایجاد می­شود تا با آزاد شدن پیشانی فوقانی، امکان قطع کردن لیگامنت های نگهدارنده بافت نرم پیشانی وجود داشته باشد.جای این برش­ها زیر مو پنهان می­شوند.سپس بافت­ها بالا کشیده و با استفاده از تکنیک­های متعدد فیکساسیون ثابت نگه داشته می­شوند. در لیفت داخلی ابرو، علاوه بر آزاد شدن لیگامنت­های نگهدارنده­ی بافت پیشانی و ابرو، امکان صاف کردن نسبی چین و چروک و خط اخم روی پیشانی و پل بینی وجود دارد.

این روش قطعا یک سری معایب مثل هزینه بالا، ماندگاری متوسط و زمان عمل طولانی دارد. این روش در مقایسه با روش­های جدیدتر کمتر تهاجمی، زمان ریکاوری طولانی­تری دارد و بیماران احساس ناراحتی بیشتری بعد از عمل خواهند داشت. انجام جراحی­های مربوط به لیفت کامل داخلی پیشانی مثل برش کامل پیشانی، ضروری نیستند و آنچه که اهمیت دارد مطمئن بودن تکنیک فیکساسیون برای ثابت نگه داشتن بافت­ها در وضعیت لیفت شده می­باشد.

امروزه جراحان به این نتیجه رسیدند که برای بالا بردن ابرو و پیشانی باید از تکنیک­های فیکساسیون مطمئن­تری مثل ایمپلنت اندوتین استفاده کنند. استفاده از این ایمپلنت­ها در جراحی­های لیفت کامل پیشانی با اندوسکوپی، بدون هزینه و فوتی است. بعلاوه، بسیاری بر این عقیده هستند که بالا بردن بیش از حد پیشانی باعث می­شود که ابرو حالت طبیعی نداشته باشد و چهره فرد متعجب به نظر برسد، و امروزه سعی می­شود شکل ابرو ظریف­تر کانتور شود.

این عمل ها به دلیل ایجاد برش روی پوست فرق سر، برای افرادی که پیشانی بلندی دارند مناسب نیستند. 2 هفته بعد از عمل معمولا بیماران می توانند به فعالیت روزمره خود بپردازند.

لیفت مستقیم ابرو و پیشانی

لیفت-مستقیم-ابرو-و-پیشانیاین تکنیک های لیفت ابرو در دنیای جراحی مدرن نقش به سزایی دارند و نقطه اشتراک آنها این است که برشی هستند، یعنی یک تکه از بافت بالای ابرو برداشته می­شود. به همین دلیل امکان بالا بردن زیاد ابرو وجود دارد و هنوز به عنوان ماندگارترین تکنیک­های لیفت ابرو به کار برده می­شوند.معایب اصلی تکنیک­های برشی این است که روی پوست جای زخم ایجاد می­کنند ولی اغلب آنها نامرئی و غیر قابل مشاهده هستند.

  انواع آرتروز : بهترین درمان ساییدگی مفاصل با فیزیوتراپی و دارو

به همین دلیل، تکنیک های برشی در درمان افتادگی های شدید ابرو و پیشانی که به دلیل عارضه­هایی مثل آسیب عصب­های عضله صورت رخ می­دهند، نقش مهمی ایفا می­کنند. در افتادگی­های شدید، بالا بردن بیش از حد ابرو و پیشانی ضروری است.

 • لیفت مستقیم ابرو: فقط پوست بالای ابرو برداشته می­شود و در بیماران مسن­تر یا بیمارانی که به دلیل آسیب عصب صورت دچار افتادگی شدید ابرو شدند، انجام می­شود. جای برش معمولا مثل چین و چروک طبیعی پیشانی به نظر می­رسد یا فوری محو می­شود. لیفت مستقیم نه تنها موثرترین و قابل پیش بینی­ترین روش لیفت ابرو به شمار می­رود بلکه با اندکی پایین کشیدن پیشانی به سمت چشم­ها ، چین و چروک های پیشانی را از بین می­برد. با این کار چین و چروک پیشانی صاف می شود و خط مو اندکی پایین آورده می­شود و برای بیمارانی که پیشانی بلندی دارند روش مناسبی است. سعی می­شود که جای برش، بالای موهای ابرو پنهان شود.
 • لیفت موقتی ابرو: این روش برای بیمارانی که به لیفت متوسط قسمت خارجی ابرو نیاز دارند مناسب است. روی شقیقه، پشت خط رویش مو برش داده می­شود و یک تکه از پوست موی سر برداشته می­شود.
 • لیفت مستقیم پیشانی: یک تکه از پوست و عضله پیشانی برداشته می­شود. معمولا برای مردان بالای 50 سال که دارای چین و چروک عمیقی هستند انجام می­شود، جای برش در خط­های پیشانی پنهان می­شود. جای زخم در ابتدا کاملا مشخص است ولی با گذشت زمان مانند چین و چروک طبیعی پیشانی به نظر خواهد­رسید.
 • لیفت کرونال پیشانی و ابرو: این عمل، تهاجمی ترین روش لیفت ابرو به شمار می­رود. اطراف شقیقه چند سانتی متر پشت خط رویش مو برش بزرگی ایجاد می­شود. این روش قدیمی شده ولی هنوز نقش مهمی در درمان بیمارانی که افتادگی شدید ابرو دارند ایفا می­کند. معایب این روش این است که جای زخم باقی می­ماند و بی­حسی دائمی پشت شقیقه به وسط شقیقه انتشار پیدا می­کند.

مراقبت های بعد از عمل


مراقبت های بعد از عمل لیفت ابروبعد از انجام جراحی لیفت ابرو، بر اساس نوع عمل، برای کاهش تورم از پانداژ فشاری استفاده می­شود. 24 ساعت بعد از جراحی بانداژ توسط بیمار برداشته می­شود و برای کاهش تورم باید از کمپرس یخ استفاده کند. بخیه ها 7 تا 14 روز بعد از عمل برداشته می شوند. 80 تا 95% تورم طی 2 هفته از بین می­روند و 3 تا 6 ماه ممکن است بیمار کمی تورم داشته­ باشد. از بیمار خواسته می­شود برای جای برش از  پماد آنتی بیوتیک و اشک مصنوعی برای چشم استفاده کند، خصوصا اگر عمل بلفاروپلاستی همزمان انجام شده باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان