اصلاح خط لبخند: پرکردن خط خنده با روش های غیر جراحی

  1. مقالات
  2. /
  3. اصلاح خط لبخند: پرکردن خط خنده با روش های غیر جراحی

چروک یا خط لبخند، به خطوطی گفته می‌شود که در اطراف دهان و گوشه چشم‌ها شکل می‌گیرند. این خطوط به ویژه هنگام خندیدن بیشتر توجه می‌کنند. اگرچه خطوط خنده می‌توانند نشان دهنده زندگی شاد و پرخوشی باشند، اما بدیهی است که وجود آنها در صورت، نشانه ای از بالارفتن سن است.

بعد از عبور از سن بیست سالگی، که تولید کلاژن کاهش می‌یابد و پوست نازک‌تر و کمتر ارتجاعی می‌شود، اکثر افراد متوجه شکل گیری خطوط خنده در صورت خود می‌شوند. چین و چروک‌های روی صورت، از جمله نتایج طبیعی روند پیری است که اجتناب ناپذیر است. اما خوشبختانه، روش‌های مختلفی برای کاهش و حذف چروک‌هایی مانند خطوط لبخند و به تأخیر انداختن فرآیند شکل‌گیری آنها وجود دارد.

علل ایجاد شدن خط لبخند


علل ایجاد شدن خط لبخند

کاهش خاصیت ارتجاعی و کلاژن پوست علت اصلی ایجاد شدن خط لبخند است، در این میان سبک زندگی و عامل‌های خارجی متعدد نیز در پدیدار شدن خط لبخند تاثیر دارند.

استعمال دخانیات

اگر برای ترک سیگار به دنبال یک انگیزه قوی می‌گردید، پیشگیری از ایجاد چین و چروک زودرس را هم به فهرست دلایل ترک سیگار اضافه کنید. مونواکسید کربن موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ‌های خونی در لایه‌های فوقانی پوست می‌شود. در نتیجه جریان خون در پوست کمتر می‌شود و مواد مغذی مهم و لازم برای سلامت پوست و ترمیم سلول‌ها به پوست نمی‌رسد. به علاوه اکسیژن‌رسانی به پوست نیز مختل می‌شود و پوست اکسیژن لازم را برای تولید کلاژن و الاستین دریافت نمی‌کند.

کلاژن و الاستین دو ماده هستند که پوست را تقویت کرده و خاصیت کشسانی به آن می‌بخشند. کمبود این مواد منجر به شل شدن و افتادگی پوست می‌شود و باعث ظهور زودرس چین و چروک‌ها روی پوست می‌شود. همچنین، مواد موجود در سیگار باعث تغییر رنگ پوست به سمت بی‌رنگی و پیدا کردن سایه‌های زرد و خاکستری می‌شوند. علاوه بر این، فشردن لب‌ها هنگام خوردن سیگار و جمع کردن چشم‌ها برای جلوگیری از ورود دود سیگار به داخل چشم می‌تواند در طولانی مدت منجر به ایجاد چین و چروک در اطراف لب‌ها و چشم‌ها شود.

رژیم غذایی نامتعادل

هرچند کمتر غذایی در خوشمزگی به پای پن‌کیک نوتلا یا یک دوبل برگر بزرگ می‌رسد، اما بهتر است هر از گاه خودتان را به چنین خوراکی‌های لذیذی مهمان کنید و در خوردن این خوراکی‌های خوشمزه زیاده‌روی نکنید.

بهتر است مصرف غذاهایی مانند آب نبات، کیک و بستنی را که حاوی قند بالایی هستند، کاهش دهید. پرهیز از کربوهیدرات‌ها هم کار عاقلانه‌ای است.

در عین حال پرهیز کامل از کربوهیدرات‌ها و مواد قندی برای سلامتی بدن و پوست‌تان مضر است؛ در واقع باید میزان متعادل مصرف مواد قندی و کربوهیدرات‌ها را پیدا کنید تا بدون آن که خودتان را از غذاهای لذیذ محروم کنید، سلامتی‌تان را هم حفظ کنید.

زیاده‌روی در مصرف مواد قندی و کربوهیدرات‌ها پیوند بین فیبرهای کلاژنی را به واسطه انجام واکنشی موسوم به گلیکاسیون تخریب می‌کند. مولکول‌های قندی موجود در جریان خون به پروتئین‌ها متصل می‌شوند و به این ترتیب مولکول‌های مضری به نام “محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته” ایجاد می‌شوند ـ جالب است که سرواژه نام این مولکول‌ها AGE است.

  درمان سلولیت (پوست پرتقالی): بهترین راه رفع سلولیت ران و باسن

این مولکول‌های مضر باعث می‌شوند که پیوند بین فیبرهای کلاژن و الاستین سفت و بدشکل شود؛ در نتیجه تولید کلاژن مختل می‌شود و پوست خاصیت ارتجاعی و حالت شاداب خود را از دست می‌دهد.

داشتن رژیم غذایی متعادل، شامل میوه و سبزیجات فراوان و غذاهای غنی از پروتئین مانند ماهی، برای داشتن پوستی سالم ضروری است.

محافظت نکردن از پوست در برابر آفتاب

پرتوهای فراوانی در نور خورشید وجود دارد که در این میان پرتوهای ماوراءبنفش (UV) از جمله مضرترین پرتوها برای پوست هستند. فقط دو نوع پرتوی ماوراءبمفش می‌تواند در جو زمین نفوذ کند و هر دوی آنها به روش خاصی به پوست آسیب می‌زنند.

پرتوی UVB عامل آفتاب سوختگی است و هرچند پرتوی UVB در طول تابستان بیشترین قدرت را دارد، اما پرتوی UVB در فصل زمستان هم می‌تواند باعث آفتاب سوختگی ملایم و آسیب دیدن پوست‌های بسیار حساس شود.

از سوی دیگر پرتوی UVA در عمق پوست نفوذ می‌کند و نقشی کلیدی در پیری زودرس، تشکیل چین و چروک و آسیب دیدن DNA پوست دارد ـ آسیبی که می‌تواند در نهایت به سرطان پوست منجر شود.

پرتوهای UVA در فصل زمستان و تابستان به یک اندازه وجود دارند و می‌توانند به راحتی از میان ابرها، حتی ابرهای متراکم یک روز بارانی بگذرند. قدرت آسیب زنندگی پرتوی UVA در سردترین شرایط جوی نیز کمتر نمی‌شود و در هر فصلی به تشکیل چین و چروک‌های زودرس و تشدید پیگمانتاسیون دامن می‌زند.

آیا لبخند زدن باعث ایجاد چین و چروک میشود؟

تمام حالت‌های صورت معمولاً به مرور زمان موجب ایجاد چین و چروک می‌شوند، اما این موضوع نباید شما را از لبخند زدن بترساند. تاثیر لبخند زدن در ایجاد چین و چروک معمولاً تابعی از سبک زندگی و ژنتیک است. اگر والدین و پدربزرگ و مادربزرگتان خط خنده روی صورتشان خودنمایی می‌کند، احتمالاً شما هم این خطوط را خواهید داشت. اگر این خطوط ایجاد نشود، وقتی سنتان بالا برود، احتمالاً چند چروک‌ لبخند روی صورتتان نقش خواهد بست این خطوط را نشانه‌ای از یک زندگی شاد در نظر بگیرید.

متقاضیان ایدهآل اصلاح خط لبخند


اصلاح خط لبخند برای افراد زیر مناسب است:

  • افرادی که در پی بالا رفتن سن با خط لبخند روی صورتشان مواجه می‌شوند، می‌توانند از درمان‌های اصلاح طرح لبخند به عنوان راه‌حل دائمی و بلندمدت استفاده کنند.
  • اشخاصی که خط لبخندهای عمیقی دارند که تاثیر چشمگیری بر روی صورتشان گذاشته است.
  • افراد دچار مشکل شل شدن شدید پوست و افتادگی گونه‌ها
  • اشخاصی که خط لبخند روابط‌شان را تحت‌الشعاع قرار داده است.
  • برخی افراد از مشاهده نشانه‌های پیری روی صورتشان ناراحت می‌شوند و خودنمایی این خطوط روی صورت اعتماد به نفسشان را کاهش می‌دهد.

راه‌های اصلاح خط لبخند


راه های اصلاح خط لبخند

همان‌طور که گفتیم برای حفظ و تولید کلاژن حمایت از آن و کم کردن چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی صورت لازم است که رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید و آب فراوان بنوشید. علاوه بر این تغییرات می‌توانید درمان‌های زیر را هم برای اصلاح خط لبخند امتحان کنید.

  بیماری زونا: علائم، علت و درمان

تزریق ژل

ژل‌ها یا فیلرهای تزریقی از هیالورونیک اسید یعنی ماده‌ای تشکیل می‌شوند که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. هیالورونیک اسید ناحیه‌های لاغر شده و فرورفته صورت را برجسته و پر می‌کند.

تزریق ژل در حال حاضر پرطرفدارترین درمان زیبایی است و جزء انتخاب‌های اول برای از بین بردن خط لبخند به روش غیرجراحی محسوب می‌شود. تزریق ژل‌هایی مانند رستیلن و ژوویدرم خط لبخند را پر و صاف می‌کند.

نتیجه تزریق ژل آنی است و بعد از عمل نیازی به استراحت کردن ندارید. به علاوه تزریق ژل برگشت‌پذیر است و اگر از نتیجه راضی نباشید، می‌توانید صورتتان را به وضعیت اولیه برگردانید. ماندگاری اثر تزریق ژل معمولاً 4 ـ 9 ماه و حداکثر یک سال است؛ بعد از این مدت می‌توانید تزریق را تکرار کنید یا بگذارید صورتتان به همان شکل باقی بماند.

تزریق چربی 

تزریق چربی برای اصلاح خط لبخند

تزریق چربی روشی فوق‌العاده و ماندگار برای اصلاح خط لبخند است. نتایج تزریق چربی ماندگاری بالایی دارد، اما غیرقابل پیش‌بینی است. چربی تزریق شده در صورت برخی بیماران به سرعت حل می‌شود. برای پر کردن خط لبخند، به خصوص خط لبخند پهن و عمیق لازم است که سه یا چهار تزریق چربی انجام شود. به علاوه در مرحله اول باید چربی مورد نیاز برای تزریق از نقطه دیگری از بدن گرفته شود معمولاً شکم یا باسن برای اهدای چربی انتخاب می‌شود. استخراج چربی را می‌توان همان روز تزریق چربی در صورت یا یک روز قبل از آن انجام داد چربی جداسازی شده برای استفاده در روز بعد منجمد می‌شود.

حتماً به پزشکی مراجعه کنید که از روش‌های جدید آماده‌سازی و تزریق چربی اطلاع داشته باشد؛ چرا که روش‌های جدید نرخ موفقیت تزریق چربی را افزایش می‌دهد.

لایهبرداری با مواد شیمیایی

لایه‌برداری با مواد شیمیایی روش موثر دیگری برای رفع چین و چروک‌های زودرس است که البته نسبت به روش‌های قبل تهاجمی بیشتری دارد. پیلینگ تولید کلاژن داخل پوست را به روش فیزیکی تحریک می‌کند. به علاوه سلول‌های مرده پوست در درمان لایه‌برداری عمیق از روی سطح پوست زدوده می‌شود تا پوستی روشن‌تر و جدید آشکار شود.

جراحی اصلاح خط لبخند

کاهش خاصیت ارتجاعی پوست غالباً موجب ایجاد چین‌های نازولبیال عمیق و دیگر نشانه‌های پیری می‌شود. در این حالت لیفت صورت بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند است. لیفت کامل صورت شامل لیفت صورت و گردن می‌شود. اما در جراحی مینی لیفت فقط خط لبخند اصلاح می‌شود و جوانسازی بعضی اجزای صورت مانند گونه، فک و گردن مورد توجه قرار می‌گیرد. به علاوه جراحی لیفت گونه که به منظور بالا کشیدن گونه و چربی زیر آن انجام می‌شود، می‌تواند به رفع خط لبخند کمک کند. نتایج جراحی اصلاح خط خنده به روش‌های فوق از ماندگاری بالایی برخوردار است.

  تزریق چربی به واژن: حجم دادن به واژن با تزریق چربی به لابیا

هزینه رفع خط لبخند چقدر است؟


مهم‌ترین عاملی که هنگام تصمیم‌گیری درباره اصلاح خط لبخند باید به آن توجه کنید، مطمئن و قابل اعتماد بودن پزشک معالجتان است. پزشک باید بهترین روش رفع خط خنده را با توجه به سنتان پیشنهاد بدهد، نیازهایتان را در نظر بگیرد و در نهایت طرح درمانی را تهیه کند که با بودجه‌تان نیز تناسب داشته باشد.

پیشگیری از ایجاد خط لبخند


مراقبت از پوست و استفاده کردن از فرآورده‌های مناسب برای نوع پوستتان تاثیر چشمگیری در جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های زودرس دارد.

اگر می‌خواهید از پوستتان به خوبی مراقبت کنید و با پیری زودرس پوست مواجه نشوید، توصیه‌های زیر را رعایت کنید.

ضدآفتاب

همان‌طور که گفتیم آفتاب بهترین دوست پوست نیست. برای کاهش احتمال پیری زودرس و پیشگیری از ایجاد چین و چروک بهتر است برای خرید یک ضدآفتاب خوب با SPF بالا هزینه کنید.

به علاوه ضدآفتاب از سوختن پوست زیر پرتوهای قوی خورشید نیز جلوگیری می‌کند. همیشه ضدآفتابی با SPF بالا تهیه کنید و از سن پایین از ضدآفتاب استفاده کنید تا پوستتان سال‌های سال سالم و جوان بماند.

ویتامین

پوست هر روز در معرض حمله استرس اکسیداتیو قرار دارد. از عامل‌های محیطی و شرایط جوی نامساعد گرفته تا آب سخت و مصرف دارو باعث می‌شود که پوست دائماً در معرض اثرهای مخرب رادیکال‌های آزاد قرار بگیرد.

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های مضری هستند که به سلول‌های بدن حمله می‌کنند و به آنها آسیب می‌زنند. در نتیجه عملکرد سلول‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد به مرور آهسته و متوقف می‌شود.

در این مرحله است که آنتی اکسیدان‌ها برای محافظت از پوست وارد عمل می‌شوند. آنتی اکسیدان‎ها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که آنها به پوست آسیب بزنند.

ویتامین ث آنتی اکسیدانی قوی است که به پیشگیری از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

به علاوه ویتامین ث خاصیت روشن کنندگی دارد، التهاب را کاهش می‌دهد و نشانه‌های آشکار پیگمانتاسیون و لکه‌های تیره ناشی از آفتاب‌سوختگی و عامل‌های مخرب محیطی را از بین می‌برد.

ویتامین A  

چروک‌ها و لکه‌های قهوه‌ای ناشی از پیری پوست عموماً روی پوستی ایجاد می‌شوند که در معرض تماس مداوم با نور خورشید قرار دارد.

ویتامین آ که با نام رتینول بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، از خاصیت ضدپیری برخوردار است و به رفع چین و چروک‌ها کمک می‌کند.

ویتامین آ فرآیند بازسازی و تبدیل سلولی را تسهیل می‌کند و به تولید ترکیبات تشکیل دهنده پوست کمک می‌کند. رتینول به دلیل برخوردار بودن از خاصیت ضدپیری غالباً باعث حساسیت به نور می‌شود، به همین دلیل توصیه می‌شود که صبح‌ها از ضدآفتاب و عصرها از رتینول استفاده کنید.

مرطوب کننده

مرطوب کننده‌ها پوست را مرطوب می‌کنند و مانع‌های طبیعی پوست را بهبود می‌دهند و تقویت می‌کنند.

آبرسانی خوب به از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست، از جمله خط لبخند و خطوط اطراف دهان کمک می‌کند. از مرطوب کننده حاوی کلاژن برای ترمیم و جوانسازی پوست استفاده کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان