کاشت مو با بانک موی ضعیف چگونه انجام می‌شود؟

  1. کاشت مو
  2. /
  3. کاشت مو با بانک موی ضعیف چگونه انجام می‌شود؟

افرادی که برای کاشت مو مراجعه می‌کنند، ممکن است کسانی باشند که دچار طاسی بسیار شدید هستند، یا افرادی که ناحیه پشت سرشان (بانک مو) دارای موی اهداکننده‌ی کافی نیستند، داشته باشند. ناحیه‌ی گردن برای منطقه اهدا و بانک مویی ایده آل است. با این حال، اگر تعداد فولیکول‌های مو در این ناحیه کافی نباشد، می‌توان از قسمت‌های دیگر بدن به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد. اگر ناحیه اهدا کننده کافی نباشد، می‌توان از قسمت ریش، چانه، ناحیه شانه، ناحیه پا یا بازوها به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد.

اگر فرد یک بیماری یا مشکلی برای این عمل نداشته باشد، منطقه بانک مو قطعاً وجود دارد. یافتن ناحیه اهدا کننده در بدن انسان کار دشواری نیست؛ زیرا فولیکول‌های مو برای جلوگیری از ریزش در بسیاری از مناطق کدگذاری شده است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک تخصصی پوست و مو رازی و دریافت وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس حاصل فرمایید.

ناحیه اهداکننده یا بانک مو چیست؟


واژه ” اهدا کننده “، کلمه‌ای است که در علوم پزشکی به کار برده می‌شود و همه ما با آن آشنا هستیم. همان‌طور که میدانیم، واژه‌ی “اهدا کننده ” معنای این اصطلاح را در خود دارد و البته در مورد پیوند موها، از آن تحت عنوان ” بانک مو ” نیز یاد می‌شود؛ به معنای پرکاربردترین منطقه اهداکننده ی مو. گرافت‌ها یا موهای پیوندی گرفته شده از این منطقه، در محل موردنظر کاشته می‌شوند، یعنی ریشه‌ی موها را در ناحیه‌ی میزبان منتقل می‌کنند. منطقه اهدا کننده که به عنوان بانک مو نیز شناخته می‌شود و اگرچه این بانک مو بیشتر در نواحی پشت گردن در نظر گرفته می‌شود اما مناطق مختلف بدن هم می‌توانند به عنوان بانک مورد استفاده قرار بگیرند. تشخیص صحیح بانک موی اهداکننده، مرحله‌ی مهمی است که به تخصص و تجربه‌ی کافی نیاز دارد.

اهمیت منطقه بانک مو در عمل کاشت مو


بانک مو یا منطقه اهدا کننده، یکی از عوامل حیاتی در فرآیند کاشت مو است. تراکم و قوی بودن بانک مو، یک مزیت بزرگ است زیرا از ارتباط مستقیمی با قابلیت پوشش کامل ناحیه پذیرفته شده مو درمانی برخوردار است. همچنین، قوی بودن فولیکول‌های مو به منطقه اهدا کننده وابسته است. ناحیه اهدا کننده باید به گونه‌ای باشد که با برداشت فولیکول‌ها، ساختار ظاهری آن به طور قابل ملاحظه‌ای تخریب نشود و بتوان چندین تار مو برای کاشت در ناحیه جلویی سر از آن استخراج کرد.

  کاشت مو به روش DHI: مزایا، مراحل و مراقبت ها

منطقه بانک مو

بانک مو در تکنیک‌های FUE و FUT


در تکنیک FUT که قبلاً پزشکان از آن استفاده می‌کردند، یک خط افقی آشکار از گوش تا گوش از خط برداشت موهای اهدایی ایجاد می‌شد که در نتیجه یک اسکار خطی در این ناحیه باقی می‌ماند. در صورتی که در تکنیک بدون اسکار FUE، فولیکول‌های مو به صورت جداگانه و بدون آنکه اثری در پوست سر باقی بگذارند، به طور منفرد با سری میکرومتر برداشته می‌شوند.

 

 

بانک موی ضعیف


گاهی اوقات برخی از مناطق اهداکننده مقدار کافی ریشه ندارند و از تراکم کم مو رنج می‌برند، ریشه‌ها ممکن است فقط یک تار مو داشته باشند، یا موها ممکن است خیلی نرم و خیلی نازک باشند. مواردی وجود دارند که بیمار می‌خواهد تحت جلسه‌ی دوم کاشت مو خود قرار گیرد و محل اهدا کننده وی ریشه دیگری برای ارائه ندارد، بیماران باید واقعیت را قبول کنند و با آن مواجه شوند، زیرا ادامه دادن به این فرآیند ریسک بالایی دارد و ممکن است در نتیجه جلسات بعدی کاشت مو، عواقب معکوسی به همراه داشته باشد. برخی مناطق ممکن است با قیمت از دست رفتن موهای مناطق دیگر، پوشش داده شوند. بهتر است همیشه با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که منطقه اهدا کننده یا به عبارت دیگر بانک مو شما قبل از جراحی کاشت، دارای تراکم مناسبی است یا خیر.

مهم‌ترین معیارها در تعیین مناطق بانک مو


قبل از برداشتن مو از ناحیه اهدا کننده، موها کاملاً مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرند و کیفیت، ضخامت و تراکم آن بررسی می‌شود. به‌هرحال، این ناحیه نباید کاملاً خالی و به صورتی زشت باقی بماند. باید یک معاینه بسیار دقیق و برنامه‌ریزی خوب برای این عمل انجام شود.

وقتی که ریشه‌ها از ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شوند، نباید آسیب ببینند، در غیر این صورت، عمل کاشت مو با شکست مواجه می‌شود.تعیین مناطق بانک مو

مناطق بانک مو باید تا چه میزان متراکم باشند؟


یکی از شرایطی که همیشه برای پیوند مو در چند جلسه در نظر گرفته می‌شود این است که تراکم مو در ناحیه اهدا کننده که فولیکول‌های مو از آن گرفته می‌شود کافی باشد. تراکم مو که تعیین می‌کنند که آیا می‌توان عمل کاشت مو انجام داد یا خیر، در بزرگ‌سالان معمولی بین 300-500 فولیکول در هر سانتی‌متر مربع متغیر است. موهای قهوه‌ای و مشکی دارای صد هزار فولیکول مو هستند، درحالی‌که این مقدار برای موهای رنگ روشن 10 درصد بیشتر و برای موهای قرمز رنگ 10 درصد کمتر است.

  باید و نبایدهای مراقبت از پوست چرب و روش های درمان چربی پوست

برای کاشت موها به صورت متراکم، به طور متوسط ​​40 تا 60 فولیکول مو در هر سانتی‌متر مربع مورد نیاز است. به همین دلیل ناحیه اهدا کننده باید 50 تا 80 فولیکول مو در هر سانتی‌متر مربع برای کاشته شدن داشته باشد؛ بنابراین، وجود فولیکول‌های مو در ناحیه اهداکننده با فرکانس رشد کافی برای جلسات مکرر کاشت مو بسیار مهم است.

چه کسانی می‌توانند از موهای بدنشان برای کاشت موی سر استفاده کنند؟


بیمارانی که قبلاً یک یا چند جلسه کاشت مو انجام داده‌اند و خط موی اهداکننده ی آن‌ها دیگر موی اهدا کننده کافی برای جلسات باقی مانده را ندارد. همچنین برای جوانانی که دچار ریزش مو هستند و منطقه پشت سر (بانک موی) ضعیفی دارند و نیز کسانی که دچار کم مویی شدیدی هستند، می‌توان از موی بدن آن‌ها برای کاشت موی سر استفاده کرد. اگرچه، پیش نیازی که برای این کار لازم است این است که بیمار موهای مناسب و کافی بر روی بدن داشته باشد. برای این کار، پزشکان از نواحی از بدن که تراکم خوبی دارند، مانند سر، ریش، قفسه سینه استفاده می‌کنند. ناحیه قفسه سینه آخرین منطقه‌ی اهدا کننده است. (پزشکان می‌توانند 500-1000 گرافت مو از ناحیه ریش، 300-1000 گرافت مو از قفسه سینه بردارند).

کاشت موی سر

تفاوت بین کاشت موی بدن و FUE معمولی


تکنسین‌ها و متخصصان کاشت مو اغلب از برداشتن موهای دیگر نقاط بدن به غیر از سر خودداری می‌کنند؛ زیرا استخراج گرافت های سالم (گروهی از فولیکول‌های مو) از دیگر قسمت‌های بدن دشوارتر است. هنگام برداشت مو از بانک مو در پوست سر، اطمینان از سالم بودن گرافت ها در طول برداشت آن‌ها بسیار آسان‌تر است. پوست ناحیه‌ی سر بسیار نازک‌تر است و این باعث می‌شود که کار استخراج مو بدون آسیب زدن به پوست صورت بگیرد. در مورد کاشت موی گرفته شده از بدن، پوست بسیار نرم‌تر است و این مسئله برداشتن یک گرافت سالم را دشوارتر می‌کند.

بهترین فولیکول‌های مو که می‌توان بر روی بدن برداشت کرد در ناحیه قفسه سینه یافت می‌شود و به این دلیل متخصصان کاشت مو ترجیح می‌دهند که برای انجام کاشت مو از موهای سینه استفاده کنند.

نکته دیگری که قبل از کاشت موی گرفته شده از بدن باید بدانید این است که کیفیت موهای سایر نقاط بدن با کیفیت موهای سر فرق دارد. به این معنا که موهای کاشته شده ممکن است در شروع کار، بافت کمی متفاوتی با بقیه موهای سر داشته باشند. البته این امر کیفیت فولیکول مو را مختل نمی‌کند و همچنین روند بهبودی را پیچیده نمی‌کند.

تراشیدن ناحیه اهدا کننده قبل از عمل کاشت مو


تراشیدن موهای بیمار یکی از کارهایی است که باید قبل از عمل کاشت مو انجام شود، اما تصمیم گیری در مورد تراشیدن فقط ناحیه‌ای که قرار است ریشه‌ها در آن باقی بمانند، به بیمار بستگی دارد. با این حال، اکثر بیماران و یا پزشکان آن‌ها ترجیح می‌دهند همه موها را بتراشند، پس می‌توانند ریشه‌ها به روش بهتری بردارند.

  انواع لیزر موهای زائد برای موهای صورت، زیر بغل و بیکینی

ریشه موهای مورد استفاده در عمل کاشت مو برای ناحیه بزرگ


برای افرادی که ریزش موی سر دارند، کاشت مو معمولاً با تکنیک FUE انجام می‌شود؛ زیرا با این تکنیک امکان پیوند 3000 تا 4500 فولیکول مو وجود دارد. اگرچه، برای افرادی که هیچ مویی روی سر ندارند، باید حتماً مشخص شود که آیا موهای سینه و کمر کافی دارند یا خیر. پس از کاشت مو با استفاده از تمام موهای گرفته شده از این نواحی، دیگر هیچ مویی در آن نواحی رشد نخواهد کرد.

ریشه‌های مو مورد استفاده در کاشت موی منطقه‌ای


برای ریزش مو در نواحی تاج سر و پیشانی، از تکنیک FUE و تکنیک FUT می‌توان استفاده کرد؛ زیرا در کاشت موی منطقه‌ای 2000 تا 3000 فولیکول مو کافی خواهد بود. این فولیکول‌های مو که از ناحیه گردن گرفته می‌شوند، سال‌ها دوام خواهند داشت. مجدداً، مویی از این فولیکول‌های مورد استفاده در کاشت مو رشد نمی‌کند. اگرچه، اگر فولیکول‌های مو با دقت برداشته شوند، کم بودن آن‌ها در ناحیه اهدا کننده قابل‌توجه نخواهد بود.

بعد از کاشت مو چه اتفاقی برای ناحیه اهداکننده می‌افتد؟


تقریباً در هر روش جراحی مقداری جای زخم و اسکار وجود خواهد داشت. در مورد کاشت مو به روش FUE، ریشه‌ها یکی‌یکی برداشته می‌شوند، از این رو اسکاری که از آن باقی می‌ماند فوق العاده کوچک است و از 1 میلی‌متر تجاوز نمی‌کند. علاوه بر این، پس از بهبود ناحیه، احتمالاً تشخیص جای اسکار بسیار سخت خواهد بود. این اسکار طبیعتاً توسط موهای پشت سرتان پوشیده و به صورت لکه‌های سفید کوچکی ظاهر می‌شود.

ناحیه اهدا کننده عمل کاشت مو

آیا در ناحیه بانک مو دوباره مو رشد می‌کند؟


اگر در عمل کاشت مو از موهای پشت گردن که ساختار مقاوم‌تری دارند، به عنوان اهدا کننده استفاده شود، تمام موهای گرفته شده از این ناحیه بازمی‌گردند، البته موهای این ناحیه تُنک باقی می‌ماند؛ اما کم‌پشت بودن موها در ناحیه گردن و پشت سر چندان جلب‌توجه نمی‌کند. علاوه بر این، در حین انجام عمل کاشت مو، فولیکول‌های مو در ناحیه پشت گردن خیلی با دقت انتخاب می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر، کم شدن تعداد فولیکول‌های مو در ناحیه پشت سر و گردن، در صورتی که متناسب و با دقت برداشته شوند، به‌هیچ‌وجه توجه دیگران را جلب نمی‌کند. البته این مسئله به روش کاشت مو، اندازه‌ی خالی بودن پوست سر که قرار است مو در آن کاشته شود، تعداد ریشه‌های مو برداشته شده نیز بستگی دارد. معمولاً برای ریزش موی منطقه‌ای به دریافت 3000 فولیکول مو به طور هم‌زمان نیاز است.

آیا موهایی که از بدن گرفته و در سر کاشته شده‌اند ممکن است بریزند؟


پاسخ این سؤال قطعاً منفی است، موهای قفسه سینه و سایر قسمت‌های بدن مانند موهای پشت گردن، از یک کد ژنتیکی برخوردارند که اصلاً نمی‌ریزند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان