کاشت ریش با موی طبیعی: روش انجام و مراقبتهای قبل و بعد

اگر در حال خواندن این مطلب هستید ، احتمالاً به نحوی می‌خواهید درباره مزایای کاشت ریش اطلاعات به دست بیاورید. مطالعات نشان می‌دهد مردانی که ریش دارند مردانه‌تر ، بالغ‌تر و حتی از نظر جسمی قوی‌تر به نظر می‌رسند. اما همه مردان آنقدر خوش شانس نیستند که ریشی با موهای طبیعی و پرپشت داشته باشند. البته بعضی مردان به نحوی با این مساله کنار آمده‌اند.

اما در هر حال جای نگرانی نیست. امروزه یکی از پر طرفدارترین عمل‌های زیبایی برای مردان، کاشت ریش است که به رو­های مختلفی انجام شده و نتیجه آن برای تمام مردان رضایت بخش است.

عمل کاشت ریش چیست؟ 


در عمل کاشت ریش، مو را از قسمت دیگری از بدن فرد (معمولاً از پشت سر یا زیر چانه) برداشت کرده و آن را در صورت فرد می‌کارند (پیوند می‌زنند). جراحان بطور متوسط  می‌توانند بین 4000 تا 7000 مو را تک تک پیوند بزنند. برخی از جراحان ممکن است از هر دو روش کاشت مو استفاده کنند تا جلوه‌ای طبیعی‌تر به ریش فرد بدهند.

بیشتر مردانی که عمل کاشت ریش انجام می‌دهند ، این کار را برای پوشاندن جای زخم‌های صورتشان انجام می‌دهند ، اما عده کمی نیز که تعدادشان رو به افزایش است این کار را به این خاطر که دوست دارند ریش پر پشت‌تری داشته باشند انجام می‌دهند.

انواع عمل کاشت ریش 


رایج‌ترین روشی که برای کاشت ریش استفاده می‌شود ، روش استخراج واحد فولیکولار (FUE) است. در این روش جراح موهای فرد را به صورت تک تک (در فولیکول‌های آنها) از ناحیه اهدا کننده برداشته و در هر جایی که فرد بخواهد ریش پر شود پیوند می‌زند.

این عمل 2-5 ساعت طول می‌کشد و پس از آن فقط جای زخم‌های دایره‌ای ریزی در جایی که فولیکول‌های مو برداشته شده باقی می‌ماند. برخی از کلینیک‌ها این عمل را به صورت دستی انجام می‌دهند ، در حالی که برخی دیگر از وسایل مکانیکی استفاده می‌کنند. این نوع کاشت نسبت به گزینه‌های دیگر زمان بهبودی کوتاه‌تری دارد و بیشتر افرادی که این عمل برایشان انجام می‌شود پس از عمل یا هیچ ناراحتی احساس نمی‌کنند و یا ناراحتی کمی خواهند داشت.

نوع اصلی دیگر کاشت ریش، روش پیوند واحد فولیکولار (FUT) است. در این روش جراح یک نوار بافتی از ناحیه دیگری از بدن برداشته، سپس جای برش را بخیه کرده و موهای روی نوار برداشت شده را به ناحیه مورد نظر پیوند می‌زند. پس از این عمل جای زخمی بلند اما بسیار ظریف باقی خواهد ماند.

اگرچه روش FUT (هم برای انجام و هم برای بهبودی پس از آن) کمی بیشتر طول می‌کشد ، اما به طور کلی نتیجه حاصل ریش پرتری است ، زیرا موهای بیشتری کاشته می‌شوند.

مراحل قبل و بعد از عمل کاشت ریش


قبل از جراحی 

قبل از عمل از شما می‌خواهند که چند مورد را رعایت کنید ، مثل این که از  10 روز قبل از عمل کاشت هیچ دارویی که حاوی آسپرین باشد مصرف نکنید. همچنین از سه روز قبل از عمل نباید داروهای ضد التهابی مصرف کنید و یا الکل بنوشید.

مصرف یک بار در روز قرص ویتامین C، از یک هفته قبل از عمل کاشت، به روند بهبودی کمک می‌کند.و چیزی که ممکن است از شنیدن آن اصلا خوشحال نشوید، این که صبح روز عمل کاشت به هیچ وجه کافئین مصرف نکنید. این مساله ممکن است باعث افزایش خونریزی و حساسیت فرد به داروها شود.

بعد از جراحی 

عمل کاشت ریش عوارض جانبی‌ دارد که هیچ کدام جدی نیستند. این عوارض شامل موارد زیر است:

  • کبودی ملایم
  • ورم
  • حساسیت در سایت های اهدا کننده و گیرنده
  • موهای زیر پوستی
  • قرمزی

در اطراف ریش‌های تازه کاشته شده دلمه‌ها و پوسته پوسته‌های کوچکی تشکیل می‌شود. اگر این دلمه‌ها بیش از یک هفته باقی بمانند، می‌توانید با جراح خود تماس بگیرید. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند بیماران صورت خود را تا زمانی که دلمه‌ها نیفتاده باشند نشویند.

پزشک ممکن است برای پیشگیری از عفونت در ناحیه اهدا کننده برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند. ممکن است لازم باشد از پماد آنتی بیوتیک هم استفاده کنید.

دوره بهبودی بعد از عمل کاشت ریش معمولاً بدون مشکل و بدون درد یا صرفا با دردی خفیف همراه است. علائم قابل مشاهده این عمل معمولاً طی یک هفته برطرف می‌شوند، و شما به طور معمول می‌توانید یک هفته تا 10 روز پس از کاشت ریش دوباره اصلاح صورت خود را شروع کنید.

اگر ریش‌های تازه شما بعد از دو تا سه هفته افتادند نگران نشوید. این بخشی طبیعی از روند بهبودی و پیوند است. احتمالا تا سه ماه بعد همه آن‌ها مجددا رشد خواهند کرد. در موارد بسیار نادری ، در اولین نوبتی که کاشت ریش انجام می‌شود اصطلاحا " پیوند نمی‌گیرد" و ممکن است لازم باشد مجددا کاشت انجام شود.

معایب و مزایای عمل کاشت ریش


کاشت ریش چه محاسنی دارد؟ 

کنترل کامل 

شما می‌توانید هر مدلی که دوست دارید برای ریش خود انتخاب کنید درست همان طور که مدل موهای خود را انتخاب می‌کنید عکس‌های انواع مختلف ریش را نگاه کنید ، یکی را انتخاب کرده و به کلینیک بیاورید و جراح مطابق آن تصویر برای شما ریش خواهد کاشت.

عشق و احترام 

مطالعات متعددی نشان می‌دهند که بسیاری از خانم‌ها ، مردان ریش‌دار را جذاب‌تر می دانند. مطالعات نشان داده‌اند که از نظر مردان نیز مردانی که ریش دارند مردانه‌تر هستند.

درد بسیار کم

برش‌هایی که روی صورت ایجاد می‌شود آنقدر ریزند که بیشتر از یک ویشگون کوچک دردی ایجاد نمی‌کنند.

زمان ریکاوری بسیار کوتاه 

احتمالاً مجبورید برای روز عمل کاشت، که ممکن است تا پنج ساعت هم طول بکشد، از کار خود مرخصی استعلاجی بگیرید. پس از آن ، بدترین عوارضی که ممکن است برایتان ایجاد شود، تا چند روز کمی تورم و قرمزی است.

می‌توانید ریش خود را به صورت عادی اصلاح کرده و فرم بدهید 

فولیکول‌های جدید موی شما بطور دائمی پیوند خورده و رشد خواهند کرد، بنابراین ریش شما کاملا طبیعی به نظر رسیده و هیچ تفاوتی با ریش دیگران ندارد.

کاشت ریش چه معایبی دارد؟

مجبورید موهای دیگرتان را قربانی کنید 

در بسیاری از موارد ، موهایی که برای کاشت ریش استفاده می‌شوند را از پشت سر برمی‌دارند. با این حال ، جراح از هر پنج مو فقط یک مو را بر‌می‌دارد و بنابراین اگرچه ممکن است موهای پشت سر کمی کم پشت‌تر به نظر برسند ، اما نقاط خالی چشمگیری در موها ایجاد نخواهد شد.

موهای ریش‌ طی 3 هفته می‌افتند

خیلی به ریش جدید خود دل نبندید  زیرا در عرض 3 هفته از شما جدا خواهد شد! با این وجود ، این یک عارضه جانبی طبیعی و موقتی است و موهای ریش شما در طول مدت زمانی که پزشک تعیین می‌کند ، دوباره کاملاً رشد خواهند کرد.

عمل گرانی است 

ممکن است بتوانید جاهایی را پیدا کنید که این عمل را ارزانتر انجام دهند، اما لطفاً خوب تحقیق کنید و به هر جراحی اجازه ندهید به صورتتان نزدیک شود. قیمتی که ارائه می‌شود در برخی از کلینیک‌ها بر اساس تعداد جلسات کاشت مو، و در برخی دیگر به ازای هر گرافت (یعنی هزینه کل کاشت، مساوی است با تعداد گرافت ضربدر قیمت هر گرافت) محسابه می‌شود. روش تعیین قیمت بر اساس تعداد گرافت منصفانه‌تر است زیرا برخی بیماران نسبت به سایرین به تعداد پیوند بیشتری احتیاج دارند.

گزینه‌های دیگر به جای کاشت ریش 


استفاده از ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل دارویی با تأییدیه FDA است که هزاران نفر از مردان نتایج بسیار خوبی درباره استفاده از آن گزارش داده‌اند. اما این دارو برعکس کاشت ریش راه حلی دائمی نیست. این دارو گردش خون را در فولیکول‌ها تحریک کرده و به این شکل باعث می‌شود هورمون‌ها و مواد مغذی بیشتری به موها منتقل شود.

رشد مو سه مرحله (فاز) دارد - آناژن ، کاتاژن و تلوژن. مو فقط در مرحله آناژن رشد می‌کند. ماینوکسیدیل این مرحله را طولانی‌تر می‌کند تا موها بیشتر رشد کنند. همین ممکن است انقدر کافی باشد که شما را از مردی با چهره‌ای کودکانه به یک مرد ریشدار خوش تیپ تبدیل کند.

ماینوکسیدیل همچنین از طریق سیستم ایمنی بدن باعث تحریک ترشح آنزیمی به نام پروستاگلاندین سنتاز -1 می‌شود. بسیاری از دانشمندان معتقدند ریزش مو با تغییرات سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد. داروی ماینوکسیدیل به اشکال مختلفی تولید می‌شود. فرم اصلی آن مایع است ، اما محبوب‌ترین نوع آن به شکل فوم است. این شکل ماینوکسیدیل گرانتر از فرم مایع آن است اما با سرعتی دو برابر خشک می‌شود.

استفاده از مکمل برای رشد ریش 

شما می‌توانید از مکمل‌هایی که حاوی ترکیبی از ویتامین‌هایی است که ممکن است باعث تقویت رشد ریش شده و در افزایش تراکم و کیفیت کلی ریش تاثیر داشته باشند استفاده کنید. البته مکمل رشد ریش باعث نمی‌شود در جایی که مویی وجود ندارد، موی جدیدی رشد کند بلکه به رشد موهای موجود کمک می‌کند.یکی از ترکیبات مهم این مکمل‌ها بیوتین است که هم به رشد ریش کمک می‌کند و هم از ریزش آن جلوگیری می‌کند. ویتامین C و روی نیز از دیگر ترکیبات مهم این مکمل‌ها هستند.شما همچنین می‌توانید روغن ریش ، شامپو و شوینده‌های ریش و اسپری‌های ریش، که باعث می‌شوند ریش شما سالمتر شده و ممکن است به پر شدن ریش شما هم کمک کنند استفاده کنید.

تغییرات سبک زندگی 

رژیم غذایی ، ورزش ، کاهش استرس و خواب کافی همگی می‌توانند به رشد ریش‌ها کمک کنند. اگر رژیم غذایی سالمی دارید ، احتمالاً لازم نیست برای دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود مکمل ریش مصرف کنید. کاهش وزن نیز باعث افزایش تستوسترون می‌شود  که به شکل گیری و رشد موهای صورت کمک می‌کند.

ورزش نیز ترشح تستوسترون را تحریک کرده، جریان خون را به سمت فولیکول‌های مو افزایش داده و کمک می‌کند تا سموم و مواد زائدی که باعث انسداد آنها می‌شود ، با تعریق دفع شوند.

و در نهایت ، اگرچه ممکن است از این توصیه اصلا خوشتان نیاید ، اما باید حداقل 7 ساعت خواب شبانه داشته باشید. خواب کمتر از آن سطح تستوسترون را پایین می‌آورد ، و همچنین باعث می‌شود بدن خسته‌تر از آن باشد که ریشی پر پشت و با شکوه را رشد دهد.

هورمون درمانی 

حتما تا حالا متوجه شده‌اید که تستوسترون در داشتن ریش نقش مهمی دارد. اگر عدم رشد ریش شما به دلیل کمبود هورمون باشد ، ممکن است یک پزشک واجد شرایط برای شما قرص ، کرم یا تزریق هورمون را تجویز کند. البته  هورمون درمانی خطراتی هم برای سلامتی دارد ، بنابراین قبل از انجام آن به خوبی درباره آن مطمئن شده و از پزشک خود کاملا درباره آن تحقیق کنید.