پف زیر چشم: علائم، علت ها و درمان های خانگی

 1. مقالات
 2. /
 3. پف زیر چشم: علائم، علت ها و درمان های خانگی

پف زیر چشم اغلب به دلیل مشکلات موقت به وجود می‌آید و ممکن است ناشی از چندین دلیل مانند کمبود خواب، استرس مزمن، رژیم غذایی بد و/ یا خستگی باشد که ممکن است به عنوان مثال ناشی از بیماری یا مصرف دارو باشد. افرادی که از آلرژی و حساسیت رنج می‌برند، اغلب مشکلات بیشتری با پف زیر چشم دارند.

ممکن است درباره سلامت پوست، ظاهر چشم‌های خود، هزینه‌های درمانی یا درمان‌های جایگزین احتمالی برای پف زیر چشم، سوالاتی داشته باشید. در این صورت برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن‌های 09227526817 – 02188353259 با ما تماس حاصل فرمایید.

علائم


پف زیر چشم به صورت تورم خفیف در پوست زیر چشم دیده می‌شود. ادامه یافتن پف مزمن زیر چشم و احتمال برطرف شدن آن، به دلایل مختلفی بستگی دارد. ممکن است پف زیر چشم به دلایل ژنتیکی باشد که در این صورت برطرف شدن آن دشوار بوده و ماندگاری آن بیشتر است. اگر پف زیر چشم تقریباً یک شبه ظاهر شده باشد، ممکن است با گذشت زمان و برطرف شدن علت اصلی به وجود آمدن آن، برطرف شود.

پف زیر چشم چیست؟


پف زیر چشم

اگر نواحی اطراف و زیر چشم را به مثابه تپه و دره ببینیم، می‌توانیم بهتر فرورفتگی زیر چشم را درک کنیم.

در ناحیه زیر چشم، سه نواحی فرورفتگی وجود دارند که شامل خط اشکی (ناحیه حلقوی توخالی)، دایره زیر پلک چشم و گودی زیگوماتیک هستند. این نواحی به عنوان تپه‌ها و دره‌هایی شناخته می‌شوند که در آنها چین حلقوی، کیسه چربی اوربیتال و کیسه مایعات وجود دارند. با تغییراتی که در بافت چربی و عضلات این ناحیه به دلیل پیری رخ می‌دهد و تغییر مکان می‌یابند، شکل سطح پوست نیز تغییر می‌کند.

ظاهر برآمدگی مثلثی شکل مالور به نحوه‌ای که در هر فرد متفاوت است، از طریق عواملی نظیر ژنتیک، اختلالات تیروئید، آلرژی یا تأثیرات پیری بوجود می‌آید. همچنین، تفاوت‌هایی در تپه‌ها یا پف زیر چشم در افراد مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، تغییرات در کیسه چربی به طور تدریجی و با گذر زمان اتفاق می‌افتد، در حالی که تغییرات در کیسه مایعات به صورت روزانه رخ می‌دهد و متغیر است.

دلایل


تغییرات کیسه‌های چربی به مرور زمان و به تدریج اتفاق می‌افتد و از این رو همیشه وجود ندارند.

 • افزایش سن. همانطور که سن ما افزایش پیدا می‌کند، عضلاتی که از پلک چشم پشتیبانی می‌کنند شل می‌شوند و چربی زیر پلک پایینی به سمت پایین حرکت می‌کند و به تدریج جاذبه باعث پایین کشیده شدن تپه‌ها و فرورفتگی زیر چشم‌ها می‌شود.
 •  ژنتیک. دلایل ژنتیکی باعث پف زیر چشم دراز مدت می‌شوند و برطرف کردن آن‌ها دشوار است و اغلب یک مشکل دائمی بدون راه‌حل طبیعی به شمار می‌روند.

تغییرات در کیسه‌های مایعات دوره کوتاهی دارد و/ یا با سرعت بیشتری تغییر می‌کند.

 • احتباس مایعات. تغذیه، رژیم غذایی نامناسب (به ویژه غذاهایی که باعث افزایش احتباس مایعات می‌شوند مانند غذاهای شور) می‌توانند باعث چه مشکلاتی شوند.
 • آلرژی. آلرژی‌های فصلی و سایر موارد، از جمله آلرژی‌های غذایی
 • حساسیت‌ها. سایر حساسیت‌های محیطی
 •  کمبود خواب
 •  استرس

 دلایل دیگر شامل موارد زیر می‌باشد:

مصرف داروهایی مانند محرک‌هایی که بر الگوی خواب تاثیر می‌گذارند، استفاده دراز مدت از داروهای مسکن که باعث خستگی آدرنال می‌شوند و استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌هایی که هضم مناسب را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

  تزریق بوتاکس: موارد استفاده و مزایا و پروسه تزریق

داروهایی که ممکن است باعث تورم زیر چشم شوند شامل مهارکننده‌های ACE، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل، آنالاپریل (واسوتک)، لیزینوپریل، پریندوپریل (پرینویل و زستریل)، موکسی پریل، پریندوپریل (Aceon) کویناپریل (Accupril) و تراندولاپریل (Mavik) هستند.

اغلب اختلالات تیروئید و مشکلات کلیوی نیز می‌توانند باعث پف زیر چشم و مشاهده شدن دایره‌های تیره زیر چشم شوند.

نقص آدرنال نیز می‌تواند یکی از دلایل پف زیر چشم باشد مانند استرس بیش از حد، رژیم غذایی بد، عدم ورزش و کمبود خواب یا مصرف دارو.

درمان متعارف


پف زیر چشم معمولاً یک مشکل زیبایی است و به درمان خاصی احتیاج ندارد؛ اگرچه ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی سلامتی شما نیز باشد.

درمان‌های مرسوم برای این وضعیت شامل موارد زیر است:

 • استراحت و تمدد اعصاب
 • مصرف داروهای مخصوص آلرژی برای تب یونجه و سایر حساسیت‌ها
 • مداخلات جراحی مانند لیزر درمانی، لایه برداری پوست با مواد شیمیایی و استفاده از مواد فیلر که می‌توانند باعث بهبود رنگ پوست و سفت شدن آن شوند.
 • عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) نیز یک گزینه درمانی برای از بین بردن پف زیر چشم است که معمولاً به صورت یک عمل سرپایی انجام می‌شود. خطرات عمل جراحی پلک شامل عفونت چشم و خشکی چشم‌ها هستند (که منجر به مشکل در دید، مجاری اشک و جابجایی مجدد پلک می‌شوند).

درمان‌های خانگی و تکمیلی برای پف زیر چشم


در صورتی که پف زیر چشم ناشی از دلایل ژنتیکی نباشد و صرفاً مربوط به مشکلات ناشی از سبک زندگی باشد، روش‌های درمان طبیعی، به بهترین شکل پاسخ می‌دهند. چرا که گاهی اوقات پف زیر چشم، علائم نشان دهنده رژیم غذایی نامناسب، کمبود خواب، استرس مزمن و موارد دیگر است. اگر پف زیر چشم بر اثر چنین دلایلی یا سایر موارد بهداشتی مانند آلرژی، کم کاری تیروئید و سندروم خستگی مزمن و غیره به وجود آمده باشد، روش‌های طبیعی (همراه با روش‌های پیشنهادی پزشک) به پشتیبانی از سلامت عمومی شما و بهبود پف زیر چشم کمک می‌کنند.

روش‌های درمانی مکمل به خودی خود می‌تواند به کاهش پف زیر چشم و همچنین بهبود سلامت عمومی بدن کمک کنند؛ اما گاهی اوقات برای موثرتر و پایدارتر بودن یک رویکرد طبیعی، به تغییر سبک زندگی نیز نیاز است. داشتن خواب کافی، مدیریت مناسب استرس و داشتن رژیم غذایی سالم و غیره، ساده‌ترین راه‌های درمان خانگی هستند. اغلب برای درمان مشکلات جزئی مانند پف زیر چشم از داروهای گیاهی و گل‌ها نیز به عنوان بخشی از برنامه مراقبت طبیعی از چشم‌ها استفاده می‌شود.

درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی برای رفع پف زیر چشم

 • رژیم غذایی. مقدار زیادی آب خالص بنوشید. مصرف شکر، نمک و کربوهیدرات‌های تصفیه شده را به حداقل برسانید. مصرف آب‌میوه‌ها یکی از روش‌های عالی برای دریافت مواد مغذی گیاهی است.
 • چشمان خود را مالش ندهید. ماساژ نواحی اطراف چشم به افزایش گردش خون و انرژی شما کمک می‌کند؛ بنابراین ماساژ دور چشم‌ها مفید است اما مالش مداوم چشم‌ها می‌تواند منجر به شکستن عروق خونی کوچک در اطراف چشم شود که این امر خستگی را افزایش می‌دهد. مالیدن چشم همچنین می‌تواند به قرنیه آسیب برساند و خطر عفونت را افزایش دهد.
 • سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد مشکلات گردش خون، با ایجاد تداخل در جریان یافتن خون در پوست، باعث نازک شدن پوست می‌شود. دود ناشی از سیگار همچنین می‌تواند باعث تحریک چشم‌ها شود. سیگار کشیدن همچنین مانع جذب مواد مغذی ضروری مانند ویتامین c که برای ترمیم پوست ضرورت دارد، می‌شود.
 • وضعیت خوابیدن. اگر عادت دارید روی پهلو و شکم بخوابید، سعی کنید خوابیدن روی کمر را نیز امتحان کنید و حتی زیر سر خود یک بالش اضافه بگذارید.
 • به صورت روزانه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب طبیعی به خصوص کرم‌هایی که برای صورت ساخته شده و دارای عامل محافظت در مقابل نور خورشید (SPF) حداقل ۱۵ – اما ترجیحاً ۲۰- هستند، ضرورت دارد. برای محافظت از پوست زیر چشم خود به صورت روزانه و در تمام طول روز از این کرم استفاده کنید.
 • آلرژی. اگر از آلرژی یا تب یونجه رنج می‌برید، استفاده از یک نتی پات می‌تواند به کاهش تجمع مایعات اضافه کمک کند.
 • آرایش. قبل از خوابیدن آرایش خود را کاملاً تمیز کنید.
 • مرطوب کننده. شما می‌توانید با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب حاوی ویتامین c، شیرین بیان یا رازیانه و اکسیژن تثبیت شده، باعث تقویت پوست خود شوید. ویتامین c یک آنتی اکسیدان است  که در برابر آسیب از سلول‌های پوست محافظت می‌کند و باعث پشتیبانی از تولید کلاژن می‌شود. شیرین بیان و رازیانه غذاهایی هستند که التهاب را از بین می‌برند و اکسیژن تثبیت شده نیز نوعی پراکسید هیدروژن است که باعث تقویت گردش خون می‌شود.
 • طب فشاری. طب فشاری یک ورزش آسان و عالی برای افزایش گردش خون است که می‌توانید خودتان آن را انجام دهید. چشم‌های خود را ببندید و انگشت حلقه خود را به آرامی زیر یکی از چشم‌ها فشار دهید و آن را از لبه داخلی به سمت لبه خارجی چشم حرکت دهید. این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید سپس آن را روی چشم دیگر نیز تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید برای کمک به شل شدن عضلات اطراف چشم خود، به تمرینات چشمی رایگان ما مراجعه کنید.
 • کمپرس سرد. چشمان خود را ببندید و چند بار در روز و هر بار به مدت ۵ دقیقه آن‌ها را با یک دستمال سرد یا کمپرس سرد بپوشانید. این امر می‌تواند گردش خون را بهبود بخشیده و پف زیر چشم در برخی افراد را کاهش دهد.
 • گذاشتن پارچه‌های گرم (اما راحت) و سرد به صورت متناوب  به مدت ۱۰ دقیقه باعث افزایش گردش خون می‌شود.
  اصلاح خط لبخند: پرکردن خط خنده با روش های غیر جراحی

برخی از روش‌های قدیمی


 • از آب خیار یا برش‌های نازک خیار روی پوست اطراف چشم برای بهبود پف زیر چشم استفاده می‌شود؛ به خصوص اگر پوست خشک به نظر برسد. گذاشتن برش‌های خیار روی پوست اطراف چشمان خود حداقل به مدت ۱۵ دقیقه، در حالی‌ که استراحت می‌کنید، باعث می‌شود چشمان شما ظاهر شاداب‌تری داشته باشند.
 • درمان با کیسه چای. شما می‌توانید برای کمک به کاهش تورم در اطراف چشم خود از کمپرس سرد چای رزماری استفاده کنید. با استفاده از یک فنجان رزماری تازه و یک چهارم فنجان آب جوش، چای درست کنید. ۲۰ دقیقه صبر کنید تا چای دم بکشد و سپس آن را صاف کرده و خنک کنید و با یک پنبه از آن استفاده کنید.
 • مقداری جعفری را در قالب‌های یخ، منجمد کنید و به جای کرم‌های چشم از قالب‌های یخ جعفری برای کاهش دایره‌های سیاه و پف اطراف چشم استفاده کنید. سبزی جعفری سرشار از کلروفیل است که به محو شدن سیاهی پوست کمک می‌کند؛ در حالی که تکه‌های یخ، تورم را کاهش می‌دهند.
 • گاهی نیز ترکیب سیب زمینی/ خیار مفید است.
 • چشم‌های خود را ببندید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، پلک چشم‌های خود را با برش‌های سیب زمینی خام یا خیار بپوشانید. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و یک کرم بزنید.
 •  یک خیار را رنده کنید و له کنید تا آب آن خارج شود و درون یخچال بگذارید. از آبلیمو، کرم لانولین و آب خیار ترکیبی درست کرده و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دور چشم‌‌های خود بمالید.
 • مخلوطی از آب سیب زمینی و خیار تهیه کنید و مقداری پنبه را به آن آغشته کنید. پنبه را روی پلک‌های خود قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه نگه دارید. سپس چشم‌های خود را با آب سرد بشویید.
 •  لیمو/ گوجه فرنگی. از ترکیب این دو یک قاشق چای خوری خمیر درست کنید. آب گوجه فرنگی، یک و نیم قاشق چای خوری آب لیمو و مقداری آرد را برای تهیه خمیر با هم ترکیب کنید و آن را دور چشم بزنید. اجازه دهید این خمیر ۱۰ دقیقه قبل از آبکشی، روی پوست شما باقی بماند.
 • خمیر زردچوبه/ آناناس. مقداری زردچوبه را با آب آناناس خمیر کنید.
 •  نعناع. دور چشم‌ها نعنای خرد شده بمالید.
 •  روغن بادام. به مدت ۲ هفته هر روز هنگام خواب با استفاده از روغن بادام، زیر و اطراف چشم‌های خود را ماساژ دهید و شاهد بهبودی آن باشید. بادام یک ماده مغذی عالی برای پوست است.
 • ویتامین e. ناحیه تحت درمان را با کپسول پودر شده ویتامین e ماساژ دهید و آن را با مخلوط عسل و سفیده تخم مرغ تکمیل کنید.
 • سفیده تخم مرغ. سفیده تخم مرغ باعث سفت شدن منافذ پوست شده و پف زیر چشم را کاهش می‌دهد. سفیده تخم مرغ سرشار از ویتامین‌های گروه b است که باعث افزایش گردش خون شده و التهاب را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید این واقعیت را امتحان کنید، فقط کافی است نیمی از قاشق چای خوری سفیده تخم مرغ خام را روی پوست تمیز و خشک اطراف چشم خود بمالید – مراقب باشید که وارد چشم‌ها نشود. اجازه دهید سفیده‌ تخم‌ مرغ حدود ۱۵ دقیقه روی پوست باقی بماند تا خشک شود و سپس با استفاده از آب گرم به خوبی شستشو دهید. در آخر دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
  عوارض کاشت مو در زنان و مردان: آیا کاشت موی سر عوارض دارد؟

سوالات متداول


1. چگونه می‌توان پف زیر چشم را از بین برد؟

 نکات زیر می‌تواند در کاهش پف زیر چشم به شما کمک کند:

 • از کمپرس سرد استفاده کنید. می‌توانید یک دستمال را با آب سرد خیس کنید و از آن استفاده نمایید.
 • قبل از رفتن به رختخواب به میزان کافی آب بنوشید و نمک موجود در رژیم غذایی خود را کاهش دهید.
 • سیگار نکشید.
 •  به قدر کافی بخوابید.
 • هنگام خواب، اندکی سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • علائم آلرژی خود را کاهش دهید.
 • از محصولات زیبایی استفاده کنید.

2. علت پف زیر چشم چیست؟

با افزایش سن، ساختار بافت‌ها و عضلات اطراف پلک‌های چشم، ضعیف می‌شوند. در این صورت ممکن است پوست آویخته شده و چربی که معمولاً در اطراف چشم تقسیم شده است به سمت ناحیه زیر چشم‌ها حرکت کند. همچنین ممکن است فضای زیر چشم‌های شما با مایعات پر شود که این امر می‌تواند باعث پف چشم‌ها یا ورم آن‌ها شود.

3. چه داروهایی باعث پف زیر چشم‌ها می‌شوند؟

اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند ظاهر شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش وزن، رنگ پریدگی پوست و سیاهی و تیرگی زیر چشم‌های شما شود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان