پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر Q-SWITCH

 1. مقالات
 2. /
 3. پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر Q-SWITCH

پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر Q-SWITCH

اگر از تاتوهای خود خسته شدید یا دوست دارید یک تاتوی جدید روی بدنتان داشته باشید، راه‌حل مشکل شما در دست ماست.
تکنولوژی‌های جدید، تکنیک‌های متعددی را برای رفع و از بین بردن تاتوی دائم به روشی آسان، ارائه کرده‌اند. یکی از محبوب‌ترین این تکنیک‌ها رفع تاتو با لیزر است. تکنیک‌های رفع تاتو با لیزر بسیار آسان هستند و عوارض جانبی بسیار کمی‌دارند.

با استفاده از لیزر Q-Switch می‌توان امواج با انرژی بیشتر، دوره تناوب کمتر و طول موج بلند‌تر تولید کرد. با توجه به این که تمامی ‌این موارد توسط دستگاه لیزر Q-Switch قابل تنظیم هستند، این دستگاه‌ها دارای استاندارد طلایی برای رفع و از بین بردن تاتو هستند. این دستگاه می‌تواند به نحو موثری ذرات جوهر که در پوست هستند را از هم متلاشی کند و سپس این ذرات بسیار ریز توسط سیستم ایمنی بدن خود بیمار، به آسانی جذب می‌شوند.

قبل از انجام لیزر رفع تاتو

قبل از انجام لیزر رفع تاتو، لازم است اطلاعاتی از جمله: علت و چگونگی انجام تاتو، تاریخ انجام تاتو و عادات خود در مورد برنزه کردن پوست خود را به دکتر بدهبد. دکتر  می‌تواند با توجه به این اطلاعات بهترین روش رفع تاتو را برای شما تعیین کند. همانطور که می‌دانید از بین بردن تاتوهایی که به روش حرفه‌ای انجام شده‌اند، نسبت به تاتوهای آماتوری بیشتر زمان می‌برد. به طور کلی پاک کردن تاتوهایی که در آن جوهر تاتو بیشتر در پوست نفوذ کرده است، سخت‌تر است.

  لیزر فرکشنال و جوانسازی پوست: مزایا، مراقبت ها و هزینه

چگونگی از بین بردن تاتو با لیزر در کلینیک ما

معمول‌ترین و پرکاربردترین روش از بین بردن تاتو، استفاده از لیزر است. دستگاه لیزر، پالسهای نوری کوتاه با شدت بالا را تولید می‌کند که بدون ایجاد هیچ  آسیبی، از لایه‌ی خارجی پوست عبور کرده و سپس توسط جوهر تاتوی موجود در پوست جذب می‌شود. اشعه لیزر تنها در یک تریلیونوم ثانیه به پوست تابانده می شود و در آن نفوذ می‌کند. جذب انرژی لیزر باعث می‌شود که جوهر تاتوی موجود در پوست متلاشی و به چندین ذره‌ی بسیار ریز تقسیم شود. این ذرات بسیار ریز به تدریج توسط سیستم ایمنی بدن شما دفع می‌شوند. هر یک از رنگ‌های تاتو، طیف متفاوتی از نور لیزر را جذب می‌کنند. پاک کردن تاتوهایی با رنگ زرد، سبز و رنگ فلورسنت نسبت به تاتوهایی با رنگ سیاه و آبی، بسیار چالش برانگیزتر است. پاک کردن تاتو با لیزر روش بسیار ایمن و ساده‌ای است که نتایج مثبتی را به همراه دارد. برای پاک کردن کامل تاتو به این روش باید چندین جلسه‌ی درمانی داشته باشید. انجام لیزر رفع تاتو باعث ایجاد حسی شبیه سوزش در پوست می‌شود که دکتر آن را به کمک کرم بی‌حس‌کننده تا حدود زیادی تسکین می‌دهند و برطرف می‌کنند. لیزر رفع تاتو همچنین ممکن است باعث شود که رنگ پوست در ناحیه‌ی لیزر شده، کمی ‌روشن یا تیره شود اما این حالت بعد از مدتی برطرف می‌شود و پوست به حالت عادی بازمی‌گردد.

مراقبت‌های بعد از رفع تاتو با لیزر

انجام مراقبت‌های ویژه بعد از جلسه‌ی پاک کردن خالکوبی، به منظور جلوگیری از بروز عفونت، تغییر در بافت پوست و سایر عوارض جانبی لیزر، ضروری است.

 • لازم است به دقت از ناحیه لیزر شده‌ی پوست مراقبت کنید و آن را تمیز نگه دارید و روزی سه بار به آن پماد آنتی‌بیوتیک بزنید.
 • لازم است ناحیه لیزر شده را تا ۲ الی ۳ روز با پانسمان بپوشانید.
 • ناحیه لیزر شده را در برابر نور آفتاب حفاظت کنید و از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.
 • لازم است از مصرف کرم و مواد آرایشی در ناحیه مورد نظر اجتناب کنید چرا که این کار می‌تواند موجب بروز عوارض جانبی شود.
 • از گرفتن دوش با آب بسیار گرم خودداری کنید.
  لاغری موضعی با کویتیشن: لاغر کردن شکم، ران و پهلو با کویتیشن

بنابراین اگر تاتویی را به اشتباه انجام دادید یا می‌خواهید تاتوی خود را از بین ببرید، نیازی نیست که نگران باشید. لیزر پاک کردن خالکوبی آسان ترین راه برای از بین بردن تاتو است.

نتایج لیزر رفع تاتو 

به طور کلی درست است که لیزرهای Q-Switch استاندارد طلایی برای حذف تاتو هستند، اما بیماران باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای درباره رفع تاتو با استفاده از این روش داشته باشند. بیمارانی که تصمیم به لیزر رفع تاتو می‌گیرند، باید بدانند که حذف کامل و قطعی تاتو تضمین نشده است و همچنین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای حذف تاتو و نتایج نهایی آن بستگی به عوامل مختلفی دارد و در هر بیمار ممکن است متفاوت باشد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف تاتو با استفاده از لیزر و دستیابی به نتایج مطلوب، معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه است و با فواصل زمانی ۶ تا ۸ هفته بین جلسات انجام می‌شود. بنابراین، کل فرآیند ممکن است حدود یک سال یا بیشتر طول بکشد.

انواع لیزرهای Q-SWITCH


 • لیزر Q-Switch یاقوت (ruby)
 • لیزر Nd-YAG Q-Switch
 • لیزر Q-Switch الکساندریت (Alexandrite)

دلایل عدم پاک کردن تاتو


 ممکن است افراد علی‌رغم تمایل به رفع تاتوی خود، به دلایل مختلفی برای این کار اقدام نکنند، از جمله:

 • ترس از این که لیزر رفع تاتو بسیار دردناک است
 • بالا بودن هزینه‌ی لیزر رفع تاتو
 • تصور غلط در این باره که انجام لیزر رفع تاتو، باعث به جا ماندن چای زخم روی پوست می‌شود.

آیا ازبین بردن تاتو با لیزر دردناک است؟


یک سؤال دیگری که ممکن است به ذهن شما بیاید این است که آیا لیزر رفع تاتو دردناک است؟ بله، لیزر رفع تاتو ممکن است دردناک باشد. این موضوع به دلیل اثر شدید پالس نوری لیزر است. حین انجام لیزر رفع تاتو، شما ممکن است حسی شبیه به ضربه با یک نوار لاستیکی روی پوستتان تجربه کنید. برای کاهش درد ناشی از لیزر، پزشک قبل از شروع جلسه لیزر، ممکن است دو ساعت قبل از آن یک کرم بی‌حس‌کننده روی پوست شما اعمال کند. قبل از انجام لیزر، این کرم از روی پوست پاک می‌شود. همچنین، برخی بیماران تقاضا می‌کنند که قبل از انجام لیزر رفع تاتو، در منطقه مورد نظر موضعی تزریق بی‌حسی دریافت کنند. اگرچه رفع تاتو با لیزر درد بیشتری نسبت به انجام خود تاتو دارد، اما برای کاهش درد و راحتی بیشتر بیمار، روش‌های متعددی وجود دارد که پزشک می‌تواند به آنها رجوع کند.

  سابسیژن برای درمان جای جوش و آکنه: مزایا، مراحل و هزینه

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان