نکات قبل از کاشت مو، چه کارهایی قبل کاشت مو انجام دهیم؟

  1. کاشت مو
  2. /
  3. نکات قبل از کاشت مو، چه کارهایی قبل کاشت مو انجام دهیم؟

امروزه افراد زیادی متقاضی کاشت مو هستند. اگر شما این مقاله را برای مطالعه انتخاب کرده اید به احتمال زیاد قصد کاشت مو دارید. پزشک با توضیح دادن مراقبت‌های قبل از کاشت مو و آماده کردن شما برای درمان اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار خواهد داد. پزشک فرآیند درمان را به طور کامل توضیح می‌دهد و مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت مو را توضیح خواهد داد. در این مقاله به ارائه نکاتی می‌پردازیم تا شما بتوانید هر آنچه که فراموش کرده‌ اید را مجدداً به خاطر بیاورید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک تخصصی پوست و مو رازی و دریافت وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس حاصل فرمایید.

مراقبت‌های قبل کاشت مو


مراقبت‌ قبل کاشت مو

 چند ماه قبل از کاشت مو


باید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تنظیماتی انجام دهید تا پس از انجام کاشت مو، شما را به خانه ببرند؛ در غیر این صورت، باید از خدمات تاکسی استفاده کنید. در صورت امکان، بهتر است مکانی را برای استراحت انتخاب کنید که در نزدیکی کلینیک واقع شده باشد، تا در صورت بروز هرگونه علامت ناگهانی، بتوانید با پزشک خود در ارتباط باشید. پس از انجام کاشت مو، مناسب است حداقل یک روز در محل نزدیک به کلینیک بمانید و سپس به خانه برگردید. قبل از انجام کاشت مو، از محل کار خود مجوز مرخصی بگیرید، زیرا باید چند روز در منزل استراحت کنید. نیازی به مرخصی طولانی نیست، فقط چند روز استراحت کافی است تا شرایط شما به حالت عادی برگردد. استفاده از داروی بی‌حسی باعث می‌شود که شما هیچ گونه دردی را احساس نکنید، اما معمولاً اثر آن پس از اتمام فرایند کاشت مو از بین خواهد رفت.

 

 

 

یک ماه قبل از کاشت مو

در این مرحله شما باید به ماساژ دادن پوست سر خود بپردازید و این فرآیند هر روز حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ادامه پیدا کند. ماساژ دادن به گردش خون و همچنین یکنواخت کردن حجم پوست کمک می‌کند و همچنین دوران بهبود پس از کاشت را نیز کوتاه خواهد کرد. ممکن است پزشک از شما بخواهد به انجام آزمایش خون و یا تست نوار قلب بپردازید تا از سلامت عمومی شما اطمینان حاصل کند. استفاده از داروی بی حسی همیشه با برخی از عوارض همراه است و اقدامات لازم را انجام می‌‌دهد تا از تحت فشار قرار دادن بدن جلوگیری کند. پزشک به تجویز داروی ماینوکسیدیل می‌‌پردازد که جز داروهای پر طرفدار برای رشد مجدد مو قرار دارد. این مسئله به محل طاسی سر و نقاطی که قرار است درمان شوند بستگی دارد. در برخی موارد پزشک از شما می‌خواهد از مصرف برخی داروهای خاص اجتناب کنید که مجدداً خاطرنشان می‌کنیم این مسئله به محل طاسی و شدت آن بستگی دارد.

  بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره چیست؟

دو هفته قبل از کاشت مو

نزدیک به روز کاشت مو، تعدادی اقدام معمولاً باقی می‌ماند که باید انجام دهید. دو هفته قبل از کاشت مو باید از مصرف داروهای ضد التهاب یا آسپرین خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث خونریزی غیر عادی و اختلال در فرایند ترمیم زخم شوند. اگر از داروهای بتا بلاکر، داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا مصرف آنها ممکن است بر فرآیند بهبود تأثیر بگذارد. پزشک به شما مزایا و معایب قطع مصرف داروهای خاص را توضیح خواهد داد. همچنین، از شما خواسته می‌شود که از قرص ویتامین C استفاده کنید تا فرایند بهبود شما با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. حداقل به مدت دو هفته قبل از کاشت مو، از کوتاه کردن موهای خود خودداری کنید، زیرا بخیه‌های حاصل از کاشت مو در داخل خط موها جذب خواهند شد. در صورت نیاز به کوتاه کردن موهای شما، پزشک شما به آن پرداخت خواهد کرد تا فرایند درمان با سهولت بیشتری انجام شود.

 یک هفته قبل از کاشت مو

باید یک هفته قبل از کاشت مو از مصرف ویتامین بی و ای خودداری کنید زیرا احتمال خونریزی از محل زخم را افزایش می‌دهند و فرآیند بهبودی به کندی سپری خواهد شد. اگر سیگار می‌کشید باید از سیگار کشیدن اجتناب کنید و حداقل به مدت ۲۴ ساعت قبل از کاشت مو سیگار خود را کنار بگذارید. استعمال دخانیات فرایند ترمیم بدن را دچار اختلال خواهد کرد زیرا نیکوتین موجود در آن از انتقال اکسیژن مورد نیاز بدن توسط خون جلوگیری می‌کند. سیگار کشیدن همچنین باعث می‌شود احتمال تشکیل بافت اسکار در محل بخیه‌ها افزایش پیدا کند. نیکوتین همچنین ریسک بروز عفونت را افزایش می‌دهد و ممکن است شما به مصرف داروی آنتی بیوتیک نیاز پیدا کنید تا احتمال بروز عفونت در بدن کاهش یابد. پزشک نحوه استفاده از داروهای آنتی بیوتیک را برای شما توضیح خواهد داد.

 روز کاشت

قبل از شروع فرآیند کاشت مو باید موهای خود را مثل همیشه با شامپو و نرم کننده مو بشویید. به غیر از شامپو و نرم کننده از هیچ محصول دیگری استفاده نکنید تا موهای شما در حالت طبیعی قرار داشته باشند. پزشک اطلاعات لازم در خصوص آخرین فرصت مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی قبل از کاشت مو را در اختیار شما قرار خواهد داد. معمولاً هنگامی که قرار است تحت بیحسی قرار بگیرید باید معده شما خالی باشد و پزشک از شما می‌خواهد حداقل به مدت ۱۲ ساعت قبل از کاشت مو ناشتا باشید. از لباس گشاد و مناسب استفاده کنید که تعویض آن باعث آسیب رساندن به بخیه‌ها نشود و بتوانید به راحتی آن را عوض کنید.

روز کاشت مو

کاشت مو


به هر واحد مو یک واحد فولیکولی گفته می‌شود که ممکن است حاوی یک، دو یا سه فولیکول مو باشد. هنگامی که به تهیه، محافظت و کاشت موهای فرد می‌پردازیم نتایج حاصل از درمان کاملاً طبیعی خواهد بود. برای به دست آوردن این واحدهای فولیکولی باید یک لایه از موهای پشت سر یا دو طرف آن برداشته شود زیرا بانک موی خوبی دارند. سپس پزشک به جدا کردن موها و تهیه گرافت‌ها خواهد پرداخت تا برای کاشت در نواحی مورد نظر آماده شوند. پزشک از بخیه‌های جذبی برای بستن پوست پشت سر استفاده می‌کند. در همین حین که پزشک پوست سر را برای کاشت آماده می‌نماید سایر اعضای گروه مشغول جدا کردن و آماده سازی گرافت‌ها و تهیه صدها واحد فولیکولی مجزا هستند تا برای کاشت آماده شوند. فرآیند آماده سازی هر واحد فولیکولی بسیار دقیق است و زیر میکروسکوپ انجام می‌شود. کاشت موها در مسیر رویش سایر موها اهمیت بسیار زیادی دارد تا نتایج کاملا طبیعی به دست می‌آید. در نهایت پزشک به کاشت صدها واحد فولیکولی در ناحیه گیرنده مو خواهد پرداخت. برای کاشت موها شما باید روی تخت مخصوص دراز بکشید و برای کنترل درد شما از داروهای موضعی و خوراکی استفاده خواهد شد. اکثر افرادی که به کاشت مو می‌پردازند معمولاً تا ۱۰ روز نقاط قرمز رنگ کوچکی روی پوست سر خود مشاهده می‌‌کنند. تقریباً یک ماه پس از کاشت همه موهای کاشت شده دچار ریزش می‌شوند و تقریباً طی مدت ۴ تا ۶ ماه پس از کاشت شما می‌توانید شاهد رشد موهای جدید باشید. نتایج نهایی معمولاً یک سال پس از کاشت به دست می‌آید که موهای شما به طور کامل رشد کرده و پرپشت شده است. در صورتی که موهای کاشته شده با سایر موهای شما در یک جهت شروع به رشد کنند نتایج به دست آمده بسیار طبیعی خواهد بود.

  پف زیر چشم: علائم، علت ها و درمان های خانگی

کاشت مو

ناحیه دهنده مو


  • پزشک در ناحیه دهنده مو که محل تهیه گرافت‌های مورد نظر است را به کمک بخیه‌های جذبی می‌بندد تا به تدریج بهبود پیدا کنند. محل برش ایجاد شده طی مدت ۱۰ تا ۲۱ روز کمرنگ می‌شود اما معمولاً نیاز به مراقبت خاصی ندارند.
  • به ندرت پزشک از چسب مخصوص برای بستن پوست ناحیه دهنده مو استفاده می‌کند که در چنین شرایطی معمولاً از شما می‌خواهد پس از یک هفته مجدداً به مطب او مراجعه کنید تا پوست سر شما را ارزیابی کند.

کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟


  • زمان لازم برای کاشت مو به تعداد گرافت‌هایی که باید پیوند شوند بستگی دارد اما شما باید آمادگی داشته باشید یک روز کامل در مطب پزشک تحت درمان قرار بگیرید. معمولاً پزشک از شما می‌‌خواهد صبح زود به کلینیک مراجعه نمایید و در انتهای روز پس از اتمام کاشت مو می‌توانید به منزل برگردید. کاشت مو یک روش سرپایی است و پس از پایان کار به منزل مراجعه خواهید کرد. معمولاً در طول درمان نیازی به همراه ندارید اما باید یکی از افراد خانواده یا دوستان شما در دسترس قرار داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید.
  • پزشک به شما توضیح می‌‌دهد که باید یک روز در کلینیک باشید. بروز هرگونه خونریزی غیرعادی یا جدا شدن گرافت‌های پیوند شده می‌تواند باعث طولانی شدن فرآیند کاشته می‌شود به همین دلیل پیروی از دستورات پزشک پس از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی دارد. خونریزی در طول درمان معمولاً باعث طولانی شدن فرآیند کاشت می‌شود و احتمال پیوند گرافت‌ها را به حداقل می‌رساند. قبل از کاشت مو و قطع و برخی داروهای خاص یا مکمل‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی باید به مدت سه هفته قبل از کاشت مو از مصرف هر گونه داروی آلرژی، سرما خوردگی یا آنفولانزا اجتناب کنید.

زمان لازم برای کاشت مو

 آیا کاشت مو درد دارد؟


در طول درمان معمولاً پوست سر شما بی حس می‌شود و تقریباً هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کنید. پس از اتمام درمان نیز پزشک به تجویز داری مسکن خواهد پرداخت تا در صورت نیاز مصرف کنید. در صورت بروز هرگونه دردی به پزشک خود اطلاع دهید. چنانچه در طول فرآیند کاشت مو پزشک از شما خواسته داروی مسکن استفاده کنید پس از اتمام درمان نیز مصرف داروی مسکن خود را ادامه دهید.
اکثر بیماران پس از اتمام درمان و بازگشت به منزل از درد شدید پوست سر شکایت دارند و برخی از آنها دچار سردرد می‌‌شوند. در این شرایط استفاده از قرص مسکن به تسکین درد و بهبود خواب کمک خواهد کرد.

  هزینه درمان زگیل تناسلی به روش‌های مختلف

 

 

استفاده از داروهای روزانه پس از کاشت مو


پس از کاشت مو باید از داروهایی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید. پزشک دستورات لازم در خصوص زمان و نحوه استفاده از داروهای تجویز شده را توضیح خواهد داد.
در صورتی که از اسپری تنفسی استفاده می‌‌کنید صبح قبل از کاشت مو از اسپری خود استفاده نموده و آن را با خود به کلینیک بیاورید تا در صورت لزوم به اسپری تنفسی دسترسی داشته باشید.

 آیا کاشت مو باعث اختلال در خوابیدن می‌شود؟


باید به مدت یک هفته پس از کاشت مو دو یا سه عدد بالش را زیر سر خود قرار دهید. این تغییر وضعیت باعث بی‌ خوابی برخی از بیماران می‌‌شود که معمولاً به سرعت برطرف می‌گردد.

 قبل و بعد از کاشت مو باید از چه داروهایی استفاده کرد؟


معمولاً به غیر از قرص ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی گرمی که باید در ۳ بار در روز مصرف کنید نیازی به استفاده از داروی خاصی ندارید.
پزشک اطلاعات لازم در خصوص نحوه استفاده از داروهای تجویز شده پس از کاشت مو را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  • 1. اولین دارویی که پزشک تجویز می‌کند آنتی بیوتیک است که معمولاً شامل سفالکسین می‌باشد تا از بروز عفونت پیشگیری گردد. به محض آنکه به منزل رسیدید باید یک عدد از این قرص را استفاده کنید و طبق دستور پزشک پیش بروید.
  • 2. داروی دومی برای شما تجویز می‌شود جزو داروهای مسکن است که به کنترل درد پس از کاشت مو کمک می‌نماید. در صورتی که درد یا سردرد در ناحیه دهنده مو طی مدت دو یا سه روز برطرف نشد جای نگرانی ندارد و طبیعی است. در هنگام استفاده از داروی مسکن به هیچ عنوان از مشروبات الکلی استفاده نکنید زیرا باعث اختلال در فرآیند درمان خواهد شد.
  • 3. داروی سومی که پزشک تجویز می‌کند از بروز تورم جلوگیری می‌نماید و باید طبق دستور پزشک از آن استفاده کنید.

چه موقع می‌توان مجددا فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کرد؟


معمولاً شما می‌توانید یک روز پس از کاشت مو فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کنید مگر آن که پزشک دستور دیگری داده باشد. حداقل به مدت سه روز پس از کاشت مو از مصرف آسپرین، ایبوپروفن یا هرگونه مکمل دیگری خودداری کنید.

چه مدت پس از کاشت مو می‌توان از روگین استفاده کرد؟


در صورتی که شما قبل از کاشت مو از روگین استفاده می‌کردید می‌توانید یک روز پس از کاشت مجدداً به استفاده از این دارو بپردازید.

چه موقع می‌توان موهای جدید را با شامپو شست؟


چهار روز پس از کاشت مو میتوانید به آرامی موهای خود را با شامپو بشویید.

پس از کاشت مو به چند روز مرخصی نیاز دارید؟


برخی از افراد چهار روز مرخصی می‌‌گیرند اما تعدادی دیگر از بیماران ترجیح می‌دهند تا دو هفته در منزل استراحت کنند تا قرمزی پوست سر آنها به طور کامل برطرف شود

چه مدت پس از کاشت مو می‌توان ورزش کرد؟


نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که به مدت یک هفته پس از کاشت مو از انجام حرکات ایروبیک، برداشتن اجسام سنگین، خم شدن و کاری که باعث می‌‌شود سلامت شما به خطر بیفتد اجتناب کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان