باید و نبایدهای مراقبت از پوست چرب و روش های درمان چربی پوست

  1. مقالات
  2. /
  3. باید و نبایدهای مراقبت از پوست چرب و روش های درمان چربی پوست

اگر شما هم از چربی پوست خود را از اینکه مدام صورت خود را تمیز کنید خسته شده اید وقت آن رسیده که به فکر تغییر باشید. ممکن است صورت به صورت مادرزادی نوع پوست شما چرب باشد اما این مسئله به این معنا نیست که نمی‌توان شرایط پوست را تغییر داد. در بخش زیر به نکاتی اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند به شما برای برطرف کردن چربی پوست کمک کنند. اگر پوست شما چرب است مستعد جوش و آکنه و جوش‌های سر سیاه هستید و پوست شما به احتمال زیاد براق به نظر می‌رسد. در پوست چرب هم مانند سایر انواع پوست‌ها و برخی اقدامات و تمهیدات خاص می‌‌تواند در کاهش مشکلات پوستی نقش داشته باشد.

 چه روش‌هایی برای درمان پوست چرب وجود دارد؟ 


چه روش‌هایی برای درمان پوست چرب وجود دارد

اگر چه پوست چرب می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست شود و ریسک بروز آکنه را افزایش دهد داشتن پوست چرب نیز مزایای خاص خود را دارد. چربی از پوست محافظت می‌کند و افرادی که پوست آنها چرب است کمتر دچار چین و چروک خواهد شد. وقتی چربی پوست زیاد از تنها کار مهمی که باید انجام دهید این است که باید بین چربی پوست و حفظ رطوبت طبیعی آن تعادل ایجاد کنید.

 از پاک کننده‌های مخصوص پوست چرب استفاده کنید 

 اگر تاکنون از پاک کننده‌های مخصوص پوست چرب استفاده نکرده باشید وقت آن رسیده که به فکر چاره بیافتید. اکثر افرادی که پوست آنها چرب است از مصرف پاک کننده‌ها خودداری می‌کنند زیرا عقیده دارند استفاده از محصولاتی که بر پایه چربی قرار دارند باعث افزایش چربی پوست آنها خواهند شد. بهتر است این گونه فکر کنید که آب باعث جذب آب و چربی باعث جذب چربی می‌شود و شما به چربی نیاز دارید تا چربی پوست شما به طور صحیح تجزیه شود و از بین برود. استفاده از یک پاک کننده مناسب می‌تواند بدون ایجاد خشکی پوست و آسیب رساندن به آن از میزان چربی اضافی بکاهد.

 از مصرف پاک کننده‌های قوی خودداری کنید 

 افرادی که پوست آنها چربی است تمایل زیادی به استفاده از پاک کننده‌هایی دارند که به طور کامل هر نوع چربی را از روی پوست آنها پاک می‌کند اما این کار دقیقا بر خلاف آن چیزی است که باید انجام بدهید. هنگامی که شما از یک پاک کننده قوی استفاده می‌کنید به ویژه پاک کننده‌هایی که حاوی SLS آلکا سدیم لوریل سولفات استفاده می‌شود که به طور موقت بخش زیادی از چربی اضافی پوست شما از بین برود که در این وضعیت پوست شما خشک خواهد شد و از رطوبت محروم می‌ماند. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از محصولات مراقبت از پوست که به شدت باعث خشک شدن پوست می‌شوند باعث می‌شود که میزان تولید چربی افزایش پیدا کند و در عوض استفاده از پاک کننده‌های ملایم که هم چربی پوست را به طور کامل از بین می‌برند ضمن تعادل چربی پوست به رطوبت آن نیز کمک می‌‌کنند.

  لک صورت (ملاسما): علت، علائم، درمان

 به طور منظم بهره برداری پوست را انجام دهید 

 افرادی که پوست آنها چرب است باید به طور منظم لایه برداری کنند. استفاده از یک کیسه یا لیف مناسب علاوه بر آن که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌رود و باعث باز شدن منافذ پوست می‌‌شود به آب رسانی پوست نیز کمک خواهد کرد. علت این امر این است که سلول‌های مرده روی پوست اجازه نمی‌دهند محصولات مراقبت از پوست به طور صحیح روی آن پوست تاثیر بگذارند در نتیجه پوست شما خشک می‌شود و مقدار زیادی چربی به سمت پوست هدایت می‌گردد و پوست شما چرب خواهد شد.

 به مقدار فراوان آب بنوشید 

 مهمترین نکته ای که باید در این لیست به آن اشاره کنیم این است که هر روز به مقدار زیادی آب بخورید. هر چه مقدار آب مصرفی شما بیشتر باشد پوست کمتر به تولید چربی می‌پردازد، در عوض به جای استفاده از محصولات قوی که چربی پوست را از بین می‌برند سعی کنید بیشتر آب بخورید تا سالم بمانید.

 هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید 

هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید برای مراقبت از پوست چرب

 اگرچه پوست شما چرب است مهم ترین مسئله که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از کرم مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست کاملاً ضروری است. اگر به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهید و دوست دارید که از آن در برابر پرتوهای خطرناک فرابنفش خورشید مراقبت کنید به دنبال یک کرم مرطوب کننده باشید که یا حفاظتی آن سی یا بالاتر است.

 لینولئیک اسید را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید 

تحقیقات نشان داده است که افرادی که پوست چرب دارند و در معرض ریسک بروز آکنه قرار دارند، معمولاً سطح لینولئیک اسید در پوست آنها کمتر از حد معمول است. لینولئیک اسید یک نوع اسید چرب غیر اشباع امگا ۶ است که در پوست یافت می‌شود. وقتی سطح این ترکیب در پوست کاهش می‌یابد، سطح چربی پوست افزایش می‌یابد و احتمال بسته شدن منافذ پوست نیز افزایش می‌یابد، که در نتیجه میزان تولید چربی پوست و احتمال بروز آکنه افزایش می‌یابد. تقویت پوست با استفاده از چربی‌هایی که حاوی لینولئیک اسید هستند، می‌تواند به حفظ تعادل چربی پوست و جلوگیری از بروز آکنه کمک کند.

  لیفت و کشیدن پوست صورت با نخ

یکی از منابع معروف که حاوی مقدار زیادی لینولئیک اسید است، دانه سویا سیاه تخمیر شده است. این منبع دارای مقدار قابل توجهی اسیدهای چرب امگا است که به پوست در جلوگیری از تشکیل چین و چروک کمک می‌کند و آن را در برابر عوامل محیطی محافظت می‌کند. همچنین، استفاده از این منبع می‌تواند به حفظ درخشندگی و جوان ماندن پوست کمک کند.

 هر هفته از ماسک خاک رس استفاده کنید

 افرادی که پوست آنها چرب است باید هر هفته از ماسک خاک رس استفاده کنند. خاک رس باعث می‌شود که چربی و آلودگی از پوست پاک شود و میزان تولید چربی پوست کاهش پیدا کند و به این ترتیب پوست سالم بماند. باز هم تکرار می‌‌کنیم از ماسک خاک رس که دارای خاصیت مرطوب کنندگی است استفاده کنید تا رطوبت پوست شما حفظ شود.

 از محصولات مراقبت از پوست که فاقد چربی هستند استفاده کنید

 این جمله بدین معنا است که محصولاتی از قبیل پاک کننده‌ها، مرطوب کننده‌ها و لوازم آرایشی فاقد چربی باعث مسدود شدن منافذ پوست و تشکیل آکنه نخواهند شد.

 از محصولات پاک کننده ملایم برای شست و شوی صورت استفاده کنید 

تصور بسیاری از افراد این است که به دلیل چربی پوست خود، به محصولات پاک کننده قوی نیاز دارند تا چربی را از پوست خود بردارند. اما واقعیت این است که استفاده از محصولات پاک کننده قوی که چربی پوست را به طور کامل از بین می‌برند، ممکن است باعث التهاب بیشتر پوست شود و فرآیند تولید چربی را تحریک کند. به همین دلیل، مناسب‌تر است از یک محصول پاک کننده ملایم استفاده کنید.

 برای بیرون رفتن از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید 

 کرم ضد آفتاب می‌تواند از آسیب دیدگی پوست توسط نور خورشید جلوگیری کند. قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور آفتاب باعث تشکیل چین و چروک و لکه‌های حاصل از پیری و حتی افزایش ریسک سرطان پوست می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات استفاده از کرم ضد آفتاب که حاوی زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید است استفاده کنید و از کرم ضد آفتابی که حاوی چربی و مواد معطر است استفاده نکنید.

  تزریق بوتاکس دور چشم برای رفع چروک و خطوط زیر چشم

 هنگام خواب آرایش خود را پاک کنید 

هنگام خواب آرایش خود را پاک کنید مراقبت از پوست چرب

 همیشه هنگامی که قصد دارید به رختخواب بروید صورت خود را به طور کامل بشویید و آرایش خود را پاک کنید.

 در طول روز از دستمال کاغذی استفاده کنید

 به آرامی یک دستمال را به صورت خود فشار دهید و چند ثانیه صبر کنید تا چربی پوست را جذب کند. از ساییدن دستمال به صورت خود اجتناب کنید زیرا می‌تواند باعث پخش شدن چربی به سایر نقاط صورت شود.

 در طول روز از دست کاری کردن صورت خود اجتناب کند

 شاید شما هم در طول روز وسوسه شوید که به صورت خود دست بزنید اما انجام دادن چنین کاری فقط باعث منتقل شدن آلودگی و چربی و باکتری از دست به صورت شما خواهد شد. فقط زمانی به صورت خود دست بزند که قصد تمیز کردن صورت، استفاده از کرم مرطوب کننده یا ضد آفتاب یا پاک کردن لوازم آرایشی را دارید. البته قبل از دست زدن به صورت حتماً دست‌های خود را بشویید.

 سایر نکات مهم

 در بخش زیر به چند نکته اشاره می‌کنیم که برای مراقبت از پوست چرب مفید هستند:

  • روزی دو بار صورت خود را بشویید: صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب قبل از خوابیدن. شست و شوی بیش از حد صورت باعث می‌‌شود که پوست به تولید چربی بیشتری بپردازند زیرا مواد مرطوب کننده طبیعی پوست به علت شستشوی مکرر از بین رفته است. فقط زمانی مجاز به شستشوی بیشتر صورت خود هستید که عرق کرده باشید. در هنگام شستشوی صورت در برابر وسوسه دست کاری کردن پوست مقاومت کنید و فقط به آرامی آن را بشویید.
  • از اسکراب صورت استفاده نکنید زیرا این کار می‌‌تواند باعث تحریک تولید چربی بیشتر در پوست شود.
  • اگر از تونر استفاده می‌‌کنید فقط برای نقاط چرب از قبیل پیشانی و اطراف بینی آن را به کار ببرید. در صورتیکه از تونر برای سایر نقاط صورت خود استفاده می‌کنید پوست شما خشک و پوست پوست خواهد شد.
  • به هیچ عنوان جوش‌های خود را دست کاری نکنید و آنها را نترکانید زیرا این کار می‌‌تواند باعث تشکیل بافت اسکار و به وجود آمدن نقاط قرمز رنگ روی صورت شما شود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان