مزایا و معایب کاشت ریش چیست؟

اگر از ریزش و کمبود ریش رنج می‌برید و یا می‌خواهید ریش ضخیم‌تری داشته باشید و برای رسیدن به آن هدف تمام راه‌های ممکن را انجام داده‌اید، دیگر نگران نباشید زیرا فقط با این مقاله به اطلاعاتی که برای رسیدن به این هدف نیاز دارید، دست پیدا خواهید کرد. کاشت ریش مشکل کم پشتی یا نداشتن ریش در مردان را به سادگی رفع می‌­کند. کاشت ریش یک جراحی زیبایی است و مزایای فراوانی برای آقایان دارد. در این مقاله به بررسی مزایای کاشت ریش و همچنین عوارض احتمالی آن پرداخته شده است.

کاشت ریش چیست؟


همانطور که از نام آن پیداست، روشی است که به موجب آن، فولیکول‌های موی سالم فرد اهدا کننده (معمولاً بیمار) گرفته می‌شوند و سپس به پوست ناحیه صورت پیوند زده می‌شوند تا ظاهر ریش یا سبیل طبیعی به نظر برسد. موهایی که برای پیوند استفاده می‌شوند از ناحیه‌ای گرفته می‌شود که چندان قابل مشاهده نیست مانند قسمت پشت سر شما. دلیل این امر حفظ تراکم موهای طبیعی صورت است. جراح شما باید در کاشت فولیکول‌های مو در زاویه طبیعی بسیار ماهر باشد، بنابراین الگوی رشد موی اصلی را نشان می‌دهد. به طور متوسط​​، جراح شما برای ارائه بهترین نتیجه ممکن به 4000-7000 فولیکول مو احتیاج دارد، اما گاهی اوقات فقط 2500 فولیکول نیاز است تا تراکم ریش کاملی به شما بدهد.

پس از پیوند موفقیت آمیز ریش بعد از 2-3 هفته، متوجه خواهید شد که موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند (ریختن). با این حال، این کاملاً طبیعی است که موهای جدید شروع به رشد می‌کنند. در این مرحله ممکن است تعجب کنید که پیوند فولیکول مو از نواحی اهداکننده مانند پا یا قفسه سینه امکان پذیر است. جراح شما آن را به عنوان آخرین راه حل در نظر خواهد گرفت، زیرا ضروری است که موهای اهدا کننده از نظر تراکم و بافت به موهای موجود در صورت شباهت داشته باشند.

انواع پیوند ریش


انواع پیوند ریش

2 روش قابل توجه برای کاشت ریش وجود دارد:

 • استخراج واحد فولیکولار: (FUE) FUEمحبوب ترین روش است، در این روش درمانی فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شوند و سپس در ناحیه مورد نظر (ریش یا سبیل) کاشته می‌شوند.
 • پیوند واحد فولیکولار: (FUT) در این روش درمانی، یک نوار کوچک از بافت از ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شود، این روش جای زخم جزئی را بجای خواهد گذاشت.

مزایا و معایب کاشت ریش چیست؟


مزایا و معایب کاشت ریش چیست

قبل از پرداختن به جوانب مثبت و منفی این درمان، مزایای روش‌های FUE و FUT را مرور خواهیم کرد.

مزایای  FUE

 • هیچ جای زخمی وجود ندارد.
 • دوره بهبودی سریع‌تر.
 • مشاهده جای زخم‌ها دشوار است.
 • هیچ دردی در طول یا بعد از عمل تجربه نشده است.

مزایای  FUT

 • امکان برداشت مقدار زیادی مو در یک دوره کوتاه.

با گفتن این نکته، درک کامل این روش درمانی که می‌توانید با بررسی جوانب پیوند ریش بدست آورید. مزایای پیوند ریش:

 • چندین مطالعه نشان می‌دهد که مردانی که دارای موی صورت هستند بیشتر جذاب به نظر می‌رسند. این مطالعات همچنین نشان می‌دهد که موهای صورت ایجاد احساس امنیت، قدرت و اعتماد به نفس می‌کند.
 • کاشت ریش عمل دردناک نیست. از آنجا که کل این عمل کم تهاجمی است و در حال حاضر نوآوری‌های پزشکی در بهترین حالت است. با این حال، یک احساس سوزش را تجربه خواهید کرد.
 • پیوند ریش پس از انجام عمل احتیاج به دوره ریکاوری طولانی نخواهد داشت، شما متوجه برخی قرمزی‌ها و تورم جزئی خواهید شد، اما روزهای بعد از بین می‌رود. علاوه بر این علائم جزئی، پیوند ریش عوارض جانبی دیگری ندارد.
 • پیوند ریش راه حل دائمی برای افرادی است که از کم پشتی موهای صورت رنج می‌برند.
 • کل مراحل طی 5 ساعت انجام می‌شود. شما قادر خواهید بود بلافاصله پس از انجام عمل، مطب را ترک کنید.
 • پس از انجام عمل، شما قادر خواهید بود ریش را به طور طبیعی بلند کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا آن را به هر مدلی که می‌خواهید بزنید و مطابق میل خود درآورید.

در حالی که دوره نقاهت کاشت ریش:

 • ارزان نیست. ممکن است مجبور شوید کیف پول خود را خالی کنید. با این وجود، می‌توانید به عنوان یک سرمایه گذاری روی آن فکر کنید. زیرا نتایج آن طولانی مدت است. همچنین در کشورهایی مانند ترکیه این عمل ارزان تر است به دلیل اینکه یکی از مقاصد مهم مسافرتی برای عمل‌های پزشکی محسوب می‌شود.
 • شما باید از قسمت دیگری از بدن برای برداشت مو، مثلا موی سر استفاده کنید، زیرا از نظر بافت، شباهت نزدیک تری به موهای صورت دارد.
 • موهای کاشته شده اولیه بعد از 3 هفته از بین می‌روند. با این حال، فولیکول‌های جدید شما را قادر به رشد مو به طور طبیعی هستند. پزشک برای شما توضیح می‌دهد که این بخشی از چرخه طبیعی رشد است.

عوارض جانبی موقت کاشت مو چیست؟ 


طبق تحقیقات انجام شده، تخمین زده می‌شود که حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد تا پوست صورت شما به طور کامل بهبود یابد تا حدی که درمان آن مشهود نیست. اما در برخی موارد، گزارش شده است كه بیماران برای رفع تورم و قرمزی نیاز به 2-4 هفته استراحت دارند. در هفته اول پس از انجام عمل، هنگام تراشیدن موهای تازه کاشته شده، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد.

همچنین، این‌ها برخی از عوارض جانبی پیوند ریش است: کبودی جزئی، حساسیت در ناحیه دهنده و منطقه کاشته شده. برای پیشگیری از عفونت پزشک برای شما پماد آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

آیا بعد از عمل جای زخم وجود دارد؟ 


نکته قابل توجه این است که ناحیه اهدا کننده به راحتی قابل مشاهده نمی‌باشد (پشت سر) و در این صورت، پزشک شما فولیکول موی کافی برای پیوند نخواهد داشت، وی تصمیم به گرفتن فولیکول‌های مو از سایر قسمت‌های بدن مانند پا یا سینه خواهد کرد. علاوه بر این، اگر تصمیم دارید که با روش درمانی FUT پیش بروید، تا آنجا که برش‌ها برای به دست آوردن نوارهای مو بسیار کوچک‌تر و قابل توجه‌تر خواهد بود و در کنار اسکار، خطی جزئی دیده می‌شود، این درمان به هیچ عنوان تهدید کننده زیبایی شما نیست.

به طور خلاصه، پیوند ریش تنها راه درمان کمبود موهای صورت نیست، بلکه یک راه حل دائمی است. راه حل‌های دیگر شامل درمان هورمونی محدود است، با این وجود گزینه‌های موجود را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین نتیجه ممکن را تعیین کنید.