مزایای استفاده از ماینوکسیدیل برای رفع کم پشتی موی سر و صورت

 1. دسته‌بندی نشده
 2. /
 3. مزایای استفاده از ماینوکسیدیل برای رفع کم پشتی موی سر و صورت

آیا تاکنون با استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو آشنا بودید؟ بسیاری از مردان و نیز برخی از زنان در طول زندگی با مشکل ریزش مو و نازک شدن طاسی سر مواجه هستند. ماینوکسیدیل یک روش نسبتاً مؤثر برای جلوگیری از ریزش مو و به حدودی تقویت رشد موهای جدید در مردان و زنان می‌باشد. اما برای مشاهده نتایج ماینوکسیدیل، نیاز به صبر و پیوستگی دارید و معمولاً تخصصی‌ها توصیه می‌کنند تا حداقل چند ماه از آن استفاده کنید تا تأثیرات آن را مشاهده کنید. موهایی که به دنبال استفاده از ماینوکسیدیل رشد می‌کنند یا قوی‌تر می‌شوند، پس از قطع استفاده از این محصول ممکن است از بین بروند. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی درباره مزایا، مکانیسم عمل و معایب استفاده از ماینوکسیدیل موضعی را برای شما توضیح دهیم.

 ماینوکسیدل چیست؟


 ماینوکسیدل داروی است که در اصل برای فشار خون به کار می‌رفت و باعث گشاد شدن عروق خونی می‌‌شد. پس از مدتی محققان متوجه شدند که یکی از عوارض جانبی مصرف ماینوکسیدل خوراکی رشد موهای بدن است و با توجه به این مسئله پزشکان اقدام به طراحی و ساخت ماینوکسیدل موضعی کردند که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای ریزش موی سر و طاسی سر زنان و مردان تایید شد. ماینوکسیدل به صورت مایع یا فوم یا اسپری در دسترس قرار دارد و شما می‌توانید برای تهیه آن به داروخانه‌ها مراجعه کنید.

 مکانیسم اثر ماینوکسیدل به چه صورت است؟


 هنوز پزشکان به طور دقیق نمی‌دانند که چگونه ماینوکسیدل باعث تحریک رشد موها می‌شود. بر اساس تحقیقاتی که در این راستا انجام شده است تعدادی از تاثیرات بیولوژیکی ماینوکسیدل به شرح زیر می‌باشد:

 • ماینوکسیدل باعث گشاد شدن عروق خونی در نقاطی می‌‌شود که استفاده شده است اما استفاده موضعی از آن تاثیری بر روی عروق خونی سراسر بدن ندارد و این امر می‌‌تواند باعث کاهش ریسک بروز عوارض جانبی بالقوه آن شود.
 • ماینوکسیدل باعث شل شدن عضلات عروق خونی می‌شود و این امر از طریق باز کردن کانال‌های پتاسیم انجام می‌شود.
 • با باز شدن کانال‌های پتاسیم بر گشاد شدن عروق خونی، ماینوکسیدل باعث می‌شود که خون اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو برسد و این امر باعث رشد موها خواهد شد.
 • ماینوکسیدل باعث افزایش پروتئین‌های مرتبط با کراتین می‌شود که این امر به دنبال واکنش به درمان به وجود می‌‌آید.
 • ماینوکسیدل همچنین باعث افزایش سطح فاکتورهای رشد می‌‌شود که در رشد موها نقش دارد.

 تست آنزیم سولفوترانسفراز می‌‌تواند به تعیین واکنش بیمار به درمان با ماینوکسیدل موضعی کمک کند.

 کاربردهای ماینوکسیدل موضعی چیست؟


 درمان الگوی طاسی سر زنانه یا مردانه

 ماینوکسیدل داروی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان الگوی طاسی سر زنان یا مردان تایید شده است. این اختلال در مردان معمولاً در قسمت جلو و فرق سر به وجود می‌آید و باعث عقب رفتن خط موها خواهد شد و در زنان موها در تمام نقاط سر نازک و ضعیف می‌‌شوند. تحقیقات نشان داده که ماینوکسیدل موضعی می‌‌تواند پس از ۳ تا ۶ ماه از درمان باعث افزایش رشد مجدد موها شود. چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها اشاره کنیم. در مواردی که نقاط بزرگ از سر خالی از مو می‌باشد اثرگذاری ماینوکسیدل کمتر است. رشد موها تا جایی ادامه پیدا می‌‌کند که فرآیند درمان ادامه دارد. چند ماه پس از قطع مصرف ماینوکسیدل برای ریزش موها شروع خواهد شد به علاوه فقط حدود ۴۰ درصد از بیماران می‌توانند از مزایای حاصل از درمان با ماینوکسیدل بهره مند شوند.

 آلوپسی آره آتا

 آلوپسی آره آتا یک نوع اختلال خود ایمنی است که باعث ریزش موها در کودکان و بزرگسالان خواهد شد و گاهی اوقات از ماینوکسیدل برای درمان این اختلال استفاده می‌‌شود. در بررسی ۲۹ تحقیق بالینی که به بررسی روش‌های درمانی مختلف برای این اختلال پرداخته شده است هیچ گونه شواهد و مدرک محکمی مبنی بر استفاده از ماینوکسیدل برای این اختلال یافت نشده است.

  لیزر ایلایت (elight): رفع موهای زائد با کاهش آسیب های ناشی از گرمای IPL

 طاسی سر ناشی از شیمی درمانی

 شیمی درمانی باعث آسیب رساندن به فولیکول‌های مو می‌شود و در نتیجه ریزش مو را به دنبال خواهد داشت. شواهد و مدارکی کمی وجود دارد که نشان می‌‌دهد ماینوکسیدل می‌‌تواند به افزایش رشد موها در این شرایط کمک کند.

 آیا ماینوکسیدل برای ریش هم کاربرد دارد؟ 


 همان طور که ماینوکسیدل برای تقویت موهای سر کاربرد دارد استفاده از آن برای ابروها و ریش نیز خطری را به دنبال نخواهد داشت. محققان با انجام یک تحقیق پرداختند و ایمنی و تاثیر گذاری محلول ماینوکسیدل ۳ درصد را در افرادی ارزیابی کردند که دوست داشتند ریش آنها پر پشت باشد. حدود ۴۶ نفر از آنها روزی ۲ بار از این محصول استفاده کردند. طبق ارزیابی‌های پزشکان و ملاحظات خود بیمار، ماینوکسیدل باعث شده بود ریشه آنها پر پشت تر شود و تار موهای آنها کلفت تر گردد. عوارض جانبی حاصل از مصرف آن نیز خفیف بود و اصلا از لحاظ آماری اهمیتی نداشت.

 آیا ماینوکسیدل برای زنان نیز کاربرد دارد؟


 زنانی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند از این محصول استفاده کنندـ ریزش موهای زنان و الگوی تاس شدن سر آنها آنطور که برخی افراد تصور می‌‌کنند یک اختلال نادر نیست. تعداد زیادی از زنان در مراحل مختلف زندگی خود دچار ریزش مو می‌شوند و این روند پس از یائسگی بیشتر می‌‌شود. پس از انجام مطالعات بالینی و استفاده از ماینوکسیدل به عنوان یک دارو برای درمان الگوی طاسی مردانه سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از آن را برای زنانی که دچار ریزش مو هستند تایید کرده است. ماینوکسیدل به تحریک رشد موهای جدید در زنان کمک می‌کند که معمولا موهای جدید نازک هستند و مدتی طول می‌کشد تا تاثیرات حاصل از مصرف ماینوکسیدل دیده شود و برخی از متخصصان به زنان توصیه می‌‌کنند که حدود ۶ ماه تا یک سال از ماینوکسیدل استفاده کنند تا شاهد تاثیرگذاری آن باشند. متخصصان استفاده از آن را در زنانی که باردار هستند یا در دوران شیردهی قرار دارند توصیه نمی‌کنند زیرا شواهد و اطلاعات کافی در خصوص تاثیر گذاری آن بر روی جنین وجود ندارد. معمولاً عوارض جانبی حاصل از ماینوکسیدل نادر است و این دارو به عنوان یک داروی ایمن در نظر گرفته می‌شود.

 عوارض جانبی ماینوکسیدل چیست؟


 می‌تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی متعدد شود. در صورتی که شما دچار هرگونه عارضه جانبی پایدار شدید یا اینکه عوارض شما بدتر شد باید به پزشک خود اطلاع دهید. معمولاً فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی مصرف ماینوکسیدل وجود ندارد. در صورتی که شما دچار عوارض جانبی جدی یا عوارضی که در این فرصت به آنها اشاره می‌شود شدید باید به پزشک خود اطلاع دهید. ماینوکسیدل می‌تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود و منجر به خارش، تورم پوست یا مشکلات تنفسی خواهد شد. سایر  عوارض احتمالی آن عبارت است از درد قفسه سینه، سرگیجه یا رنگ پریدگی، نامنظم بودن ضربان قلب‌ خارش شدید، سوختگی، قرمزی پوست سر، افزایش ناگهانی و غیر عادی وزن بدن و تورم صورت یا دست یا پا. سایر عوارض جانبی که خیلی جدی نیستند عبارتند از تغییر در رنگ یا ساختار مو، خشکی و قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سر و افزایش ریزش موها. اگر شما باردار هستید، در دوران شیردهی قرار دارید، سابقه بیماری قلبی و فشار خون بالا دارید یا احتباس مایعات را تجربه کردید یا اینکه زخم باز دارید و پوست سر شما ملتهب شده است باید قبل از مصرف ماینوکسیدل با پزشک خود مشورت کنید.

 نکات مهم قبل از مصرف ماینوکسیدل چیست؟


 • اگر شما باردار هستید و قصد بارداری دارید و در دوران شیردهی به سر می‌برید باید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا مصرف ماینوکسیدل و ایمنی آن در دوران بارداری مورد بررسی قرار نگرفته است.
 • افرادی که دچار بیماری قلبی و بالا بودن فشار خون هستند باید در هنگام مصرف ماینوکسیدل تحت نظر پزشک باشند.
 • بیماران زیر سن ۱۸ سال یا بالای ۶۵ سال یا افرادی که به ماینوکسیدل، پروپیلین گلیکول آیا اتانول حساسیت زیادی دارند باید قبل از مصرف ماینوکسیدل با پزشک خود صحبت کنند.
 • افرادی که پوست سر آنها التهاب دارد، عفونت کرده یا دچار آفتاب سوختگی شده است باید قبل از مصرف ماینوکسیدل به درمان مشکلات پوست سر خود بپردازند.
 • بدون مشورت با پزشک در قسمتی که از ماینوکسیدل استفاده می‌کنید محصولات دیگری را مورد استفاده قرار ندهید و به صورت همزمان با ماینوکسیدل از ترکیبات دیگر استفاده نمایید.
 • شما می‌‌توانید با شستشوی کامل پوست سر خود یا پاک کردن اثر ماینوکسیدل از محصولات مخصوص مو از قبیل رنگ کردن موها، محصولات مخصوص صاف کردن مو یا تافت و اسپری مو استفاده کنید. رنگ کردن موها در دوران استفاده از ماینوکسیدل ایرادی ندارد اما بهتر است ۲۴ ساعت قبل و بعد از رنگ کردن موها از ماینوکسیدل استفاده نکنید.
  انواع میکرونیدلینگ صورت برای جوانسازی و رفع چروک پوست

 ماینوکسیدل فقط برای استفاده روی پوست سر کاربرد دارد و شما باید از استفاده از آن در چشم، دهان، گوش، بینی یا نقاط آسیب دیده و ملتهب پوست خودداری کنید. در صورتی که به طور تصادفی مقداری از آن وارد چشم، بینی و دهان شما شد باید این بازی را به طور کامل با آب سرد شیر بشویید. اگر شما از اسپری ماینوکسیدل استفاده می‌کنید باید کاملا احتیاط کنید که وارد ریه شما نشود.

 نحوه استفاده از ماینوکسیدل


مصرف هر گونه داروی دستورالعمل خاص خود را دارد و شما باید قبل از استفاده از این محصول برای اولین بار دستورالعمل نوشته شده روی برچسب آن را مطالعه نمایید. در صورتی که شما با اصطلاحات پزشکی آشنایی ندارید یا سوالی برای شما پیش آمده است می‌توانید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید تا شما را به طور کامل راهنمایی کند.

 استفاده از محلول ماینوکسیدل

 • قبل از استفاده از محلول ماینوکسیدل و اطمینان حاصل کنید که پوست سر شما کاملاً تمیز و خشک است.
 • محلول را روی نقاط مورد نظر پوست سر خود بمالید و دقت کنید که بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک از این محصول استفاده نکنید.
 • حداقل تا ۴ ساعت پس از استفاده از ماینوکسیدل از شستشوی موهای خود اجتناب کنید.
 • پس از استفاده از ماینوکسیدل دست‌های خود را بشویید تا اثر محلول از روی دست‌های شما پاک شود.
 • پس از استفاده از ماینوکسیدل از سشوار برای خشک کردن محلول استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود از میزان اثرگذاری این محلول کاسته شود.
 • کمی صبر کنید تا ماینوکسیدل به خوبی خشک شود به ویژه اگر قصد دارید بخوابید. بهتر است بدانید که محلول ماینوکسیدل می‌تواند باعث لک شدن لباس، کلاه یا روبالشی شما شود.
 • اگر در هنگام استفاده از ماینوکسیدل سایر بدن شما خیس است کاملا احتیاط کنید.

 باید با دقت زیادی از این محصول استفاده کنید و از عجله کردن خودداری نمایید. یکی از معایب استفاده از ماینوکسیدل به ویژه در زنان این است که اگر روی صورت آنها بچکد باعث رشد موهای ناخواسته و غیر عادی در صورت آنها خواهد شد.

 استفاده از فوم ماینوکسیدل

 • قبل از استفاده از فوم ماینوکسیدل بر روی پوست سر خود سعی کنید موهای خود را به یک یا چند دسته تقسیم کنید تا پوست سر شما مشخص شود و موهای نازک آن دیده شود.
 • با فشار دادن نازل فوم مقداری از آن را روی دست خود قرار دهید.
 • از نوک انگشتان خود برای استفاده از فوم استفاده نمایید.
 • فوم را به کمک نوک انگشتان خود روی پوست ناحیه مورد نظر بمالید.
 • سپس به آرامی پوست سر خود را با فوم ماساژ دهید.
 • دست‌های خود را بشویید تا از روی آن پاک شود و به علت تماس اتفاقی با سایر نقاط بدن باعث آسیب دیدگی آنها نشود.

 این محصول مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد و استفاده از آن بسیار ساده و بی خطر است به ویژه در زنان زیرا روی صورت آنها چکه نمی‌کند.

 استفاده از اسپری ماینوکسیدل

 • قبل از استفاده از اسپری ماینوکسیدل به خاطر داشته باشید که هر اسپری حاوی دو دهم میلی لیتر است و در صورتی که پزشک استفاده از یک میلی لیتر را به شما توصیه کرده است شما فقط می‌توانید تا ۵ بار اسپری کنید.
 • موهای سر خود را به یک یا چند دسته تقسیم کنید تا پوست سر شما مشخص شود و موهای نازک آن دیده شود.
 • در اکثر مواقع اسپری کردن روی فرق سر، قسمت میانی سر از سمت بالا و قسمت میانی سر از سمت چپ، سمت راست از جلو و سمت چپ از جلو توصیه می‌شود.
 • پس از اسپری کردن آن را روی سر خود بمالید و سپس کار شما تمام می‌‌شود.
 • پس از اتمام استفاده از اسپری دست‌های خود را بشویید.
  ليزر درمانی قطعی برای نابودی موهای زائد

 یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید که اگر پوست سر شما التهاب دارد و دچار آفتاب سوختگی شده است قبل از استفاده از ماینوکسیدل به پزشک مراجعه کنید. استفاده از ماینوکسیدل یک اقدام بسیار جدی است. ماینوکسیدل در قالب محلول و فوم و اسپری وجود دارد که فقط برای پوست سر قابل استفاده است و تا زمانی که با پوست تماس پیدا نکند تاثیری نخواهد داشت. پس از استفاده از آن در دهان، چشم، گوش و بینی خودداری کنید و در صورتی که به صورت تصادفی وارد گوش یا چشم یا بینی شما شد فوراً این ناحیه را با آب سرد بشویید. اگر شما از اسپری ماینوکسیدل استفاده می‌کنید کاملا احتیاط کنید که وارد دستگاه تنفس شما نشود.

 میزان استفاده


 میزان استفاده از ماینوکسیدل به بیمار بستگی دارد. معمولاً ماینوکسیدل مخصوص زنان دو درصد غلظت دارد و برای مردان ۵ درصد غلظت دارد و باید روزی دو بار مورد استفاده قرار بگیرد. در سال‌های اخیر به زنان توصیه شده است که از محلول ۵ درصد استفاده کنند و فقط یک بار در روز مورد استفاده قرار بگیرد زیرا پوست زنان حساس تر از پوست مردان است. اگر زنان از همان نوع محصولی استفاده کنند که مردان استفاده می‌‌کنند دچار مشکلات جدی خواهند شد. اگر شما قصد استفاده از این محصول را دارید از تمام نکاتی که پزشک به شما گوشزد می‌کند پیروی نمایید. طول دوران درمان به مواردی که به شرح زیر می‌باشد بستگی دارد:

 • مدت زمانی که بیمار باید از آن استفاده کند.
 • مقدار ماینوکسیدل که باید استفاده کند.
 • دوز مورد نظر که باید از آن استفاده نماید.

 معمولاً دستور استفاده از ماینوکسیدل ۵ درصد به شرح زیر می‌باشد:

 دستور استفاده از محلول ماینوکسیدل

 • در افراد زیر ۱۸ سال این محصول باید با دستور پزشک مصرف شود.
 • مردان بالای ۱۸ سال باید روزی دو بار از محلول یک میلی لیتر استفاده کنند.
 • زنان بالای ۱۸ سال باید روزی یک بار از محلول یک میلی لیتر استفاده کنند.

 

 دستور استفاده از فوم ماینوکسیدل

 • در افراد زیر ۱۸ سال باید این محصول با دستور پزشک مصرف شود.
 • مردان بالای ۱۸ سال باید روزی دو بار از محصول یک میلی لیتر استفاده کنند.
 • زنان بالای ۱۸ سال باید روزی یک بار از محصول یک میلی لیتر استفاده کنند.

 دستور استفاده از اسپری ماینوکسیدل

 • در افراد زیر ۱۸ سال باید این محصول با دستور پزشک مصرف شود.
 • مردان بالای ۱۸ سال باید روزی دو بار از محصول یک میلی لیتر استفاده کنند.
 • زنان بالای ۱۸ سال باید روزی یک بار از محصول یک میلی لیتر استفاده کنند.

در صورتی که یک دوز از دارو را فراموش کرده‌اید و زمان مصرف دوز بعدی رسیده است، دوز قبلی را نادیده بگیرید و به زمان مصرف بعدی پرداخته شود. در غیر این صورت، دوز قبلی را استفاده نکنید و به زمان مصرف بعدی منتظر بمانید. استفاده بیش از حد از ماینوکسیدیل ممکن است باعث بروز عوارض جانبی جدی شود. برای نگهداری ماینوکسیدیل، آن را در یک کابینت در دمای اتاق قرار دهید. این محصول را دور از نور مستقیم آفتاب، گرما و رطوبت نگهداری کنید. همچنین، این محصول باید از آتش یا شعله دور نگهداری شود زیرا قابل اشتعال است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان