مراقبتهای پس از کاشت موی سر (نحوه شست و شوی سر و خوابیدن)

 1. کاشت مو
 2. /
 3. مراقبتهای پس از کاشت موی سر (نحوه شست و شوی سر و خوابیدن)

مراقبت های بعد از کاشت مو

موفقیت عمل کاشت موی سر تنها با انجام جراحی میسرنمی‌شود بلکه به کارهایی که بعد از عمل باید و نباید انجام داد نیز بستگی دارد.

دستورالعمل مراقبت‌های بعد از جراحی کاشت موی سر در روزهای مختلف


مراقبت­‌ها از همان روزی که کاشت مو انجام شده است شروع می­شود. تمام مراقبت­ های مورد نیاز در  روز­های مختلف به شرح زیر است:

روز صفر

صبح روزی که جراحی انجام شده است:

 • پانسمان پشت سر را باز کنید.
 • یک عدد پوشک را روی بالش پهن کنید (طوری که سطح جاذب آن رو به بالا باشد) تا تراشحات زخم را به خود جذب کند.
 • بعد از نهار داروی آنتی‌بیوتیکی را که تجویز شده، مصرف کنید. شب طوری بخوابید که محلی که مو در آنجا کاشته شده با بالش تماس نداشته باشد. پشت (جایی که موهای پیوندی از آنجا استخراج شده)  می‌تواند بدون هیچ مشکلی با بالش در تماس باشد.

روزهای اول تا سوم

درروزهای اول تا سوم این نکات باید رعایت شود:

 • هنگام صبح پشت سر را با آب ولرم شستشو دهید و لخته‌های خون خشک شده را بشویید.
 • محلول تجویز شده را روی قسمت پیوند زده شده اسپری کنید. (به اندازه 2 تا 3 پاف)

روز چهارم و پنجم

هنگام صبح به مدت 15 تا 20 دقیقه تمام سر را با آب ولرم خیس کنید و سپس در صورت نیاز آب باقیمانده روی سر را با یک حوله خشک کنید. این کار را بسیار ملایم و با دقت انجام دهید. (حوله را روی سر نکشید.)

روز ششم

روز ششم این موارد را رعایت کنید:

 • بعد از اینکه به مدت 10 تا 15 دقیقه سر را خیساندید، محل پیوند زده شده را با شامپوی بچه بشویید و انگشتان خود را خیلی آرام روی این قسمت حرکت دهید. تا پوسته‌های ریزی ایجاد شده شسته شوند.
 • این شستشو باید تا زمانیکه پوسته‌ها کاملا از روی قسمتی که موها کاشته شده بریزد، هر روز انجام شود. (حتی در صورت نیاز در روز 2 بار این کار را انجام دهید) . البته دقت کنید که پوسته‌ها را نسایید. نیازی نیست که همه پوسته‌ها در همان دفعه اول کنده شود. ممکن است بخش بالایی و قابل رویت موها نیز به همراه پوسته‌ها بریزد، اما نگران نباشید زیرا فولیکولهای مو سر جایشان باقی می‌مانند. آنها وارد فاز غیرفعال می‌شوند و بزودی طی روزهای آینده شروع به رشد می‌کنند.

در مدت 1 تا 4 هفته بعد از انجام عمل کاشت مو، قسمت قابل رویت موهای تازه روییده ممکن است ریزش داشته باشد اما نگران نباشید زیرا فولیکولهای مو در جایشان به حالت غیرفعال  باقی می‌مانند و 5 تا 6 ماه بعد از جراحی شروع به رشد می‌کنند. تقریبا 12 ماه بعد از جراحی فولیکولهایی که در چهار هفته اول بعد از جراحی، نریخته‌اند، به همراه موهای ریزی که دارند، قابل مشاهده هستند پس به رشدشان ادامه می‌دهند.

  لک صورت (ملاسما): علت، علائم، درمان

باید و نبایدهایی که در طول ریکاوری بعد از کاشت مو باید انجام شود


خونریزی

ممکن است، بعد از جراحی، برخی ترشحات از هر دو محل اهدا کننده  و دریافت کننده پیوند، بروز کند که این امر کاملا طبیعی است. اگر احتمالا خونریزی مداومی را مشاهده کردید، لطفا از دستوالعمل زیر پیروی کنید:

 • به مدت 15 دقیقه با استفاده از گاز استریل بطور مداوم محل خونریزی را تحت فشار قرار دهید.
 • اگر خونریزی ادامه داشت با پزشک تماس بگیرید.

درد

بیشتر در موارد، به جز ناراحتی کمی، حضور درد شدید غیرطبیعی است. برخی از بیماران ممکن است سردردی را تجربه کنند، به خصوص در نزدیکی ناحیه اهداکننده پیوندها. در این موارد، می‌توانید از مسکن‌های تجویز شده یا بدون نیاز به نسخه استفاده کنید. لطفاً در طی مدتی که داروهای مسکن را مصرف می‌کنید، از رانندگی خودداری کنید.

تورم

در برخی موارد، ممکن است در روزهای سوم و چهارم بعد از جراحی، اطراف پیشانی متورم شود که معمولا 2 تا 3 روز طول می‌کشد. این تورم ممکن است گسترش پیدا کند و اطراف چشمها و بینی را موقتا درگیر کند. در اینگونه موارد، توصیه می‌شود هر روز 2 تا 3 بار و هر بار 15 دقیقه کمپرس سرد روی پیشانی قرار دهید.

التیام و جای زخم

برای التیام و بهبود سریع تر نکات زیر را رعایت کنید:

 • اجازه دهید سرتان آزادانه هوابخورد، از استفاده از هر چیزی که مانع جریان هوا می‌شود اجتناب کنید.
 • بعد از عمل جراحی، سبک زندگی آرامی را در پیش بگیرید و حداقل به مدت 3 هفته به خودتان فشار نیاورید.
 • حداقل به مدت 1 تا 2 هفته بعد از جراحی از مصرف نوشیدنیهای الکلی خودداری کنید.
 • حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی از مصرف دخانیات بپرهیزید.
 • از مصرف داروهایی که می‌توانند روی جریان خون تاثیر بگذارند (مانند آسپرین) خودداری کنید.

جوش‌های (تاول‌ها و کیست‌ها) پوست سر

 • دو تا 3 ماه پس از کاشت مو، در موارد نادری ممکن است کیسه‌هایی جوش مانند و متورم (کیست) در اطراف فولیکول‌ها ظاهر شود. غالبا این تاول‌های ریز یک ماه پس از پیوند مو ظاهر می‌شوند زیرا در این مدت موهای جدید رشد می‌کنند و در امتداد لایه‌های پوست می‌شکنند. این فرایند ممکن است به سادگی با عفونت اشتباه گرفته شود درحالی که این امر طبیعی است. در اغلب موارد تاول‌ها خودبخود سر باز می‌کنند و بعد از چند روز بدون نیاز به دارو ناپدید می‌شوند. اگر جوش‌های بیشتر یا بزرگتری همراه با قرمزی ایجاد شد، حتما با پزشکتان تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.

خارش

ممکن است بعد از عمل کاشت مو یا با رشد موهای کاشته شده، در محل کاشت یا محل اهدا کننده پیوندها، احساس خارش روی دهد که بخشی از روند درمان است. بنابراین جای نگرانی نیست. در ضمن، خشکی پوست سر نیز می‌تواند خارش را تشدید کند. خاراندن ممنوع است، زیرا منجر به از دست دادن موهای پیوندی می‌شود. توصیه می‌شود بجای خاراندن، برای تسکین خارش از روغن بچه استفاده کنید.

  لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی: اثر امواج برسلامت جنین

قرمزی پوست سر

ممکن است در محل کاشته شدن موها، احتقان یا قرمزی پوست سر روی دهد که به مرور زمان خودبخود محو می‌شود. این احتقان بعد از انجام چنین عملی طبیعی است پس نگران نباشید.

بی‌حسی

ممکن است در اطراف محل پیوند، بی‌حسی روی دهد. اگر چنین شد این بی‌حسی موقتی است و اکثراا با گذشت  6 تا 8 هفته از بین می‌رود. در موارد نادری ممکن است این مساله تا دو ماه نیز ادمه پیدا کند.

عفونت

اگر محدوده اهدا کننده مو، متورم، حساس و دچار احتقان شد، ممکن است عفونت کرده باشد. تب بالا یا پایین نیز می‌توانند علامت التهاب باشند. اگر این علائم را مشاهده کردید، با پزشکتان تماس بگیرید. برای پیشگیری از عفونت لطفا به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • در طول هفته اول پس از جراحی، از حضور در محیطهای آلوده و غبارآلود، خودداری کنید زیرا این آلودگی می‌تواند منشا عفونت باشد.
 • از آنی‌بیوتیکهای تجویز شده استفاده کنید.
 • محل جراحی و اطراف آن را تمیز نگه دارید.

پوسته پوسته شدن

در طی یک یا دو هفته پس از جراحی، پوسته‌ها معمولاً از روی سر در می‌آیند. باید به خاطر داشت که این پوسته‌ها را ننگرید و فشار قرار ندهید. اگر دستورالعمل‌های پس از جراحی را به درستی رعایت کنید، احتمال تشکیل پوسته‌ها کاهش می‌یابد.

شانه کردن

تا هفت روز بعد از جراحی، به موهای محدوده کاشت مو شانه یا برس نزنید. بعد از این دوره، باید آرام آرام شانه زدن قسمت‌هایی از سر که در آنها مو کاشته شده است،  را شروع کنید اما دقت کنید که حتی در این زمان نیز شانه یا برس با بخش‌های پیوند زده شده تماس نداشته باشد. شما بزودی می‌توانید موهای کاشته شده را شانه بزنید اما از تماس شانه با پوست این قسمتها جلوگیری کنید.

فعالیت

بهتر است روز بعد از جراحی، استراحت کنید. شما در اثر عمل جراحی و مصرف داروها دچار ضعف و خستگی خوهید شد. در صورت امکان روز پس از جراحی را در منزل یا محیطی آرام استراحت کنید. در این روز بر روی انجام صحیح توصیه‌ها و شستشوی منظم سر که در قسمتهای قبلی به آنها اشاره شد، تمرکز کنید. بعد از آن، به تدریج  بهبود خواهید یافت و بعد از 3 هفته کاملا به وضعیت قبل از جراحی باز می‌گردید و می‌توانید به کارهای روزمره خود بپردازید. توصیه می‌شود که در مدت چند هفته بعد از جراحی از استعمال دخانیات اکیدا خودداری نمایید.

ورزش

هر نوع ورزش، شنا، سولاریوم و سونا به مدت 3 هفته ممنوع است.

آفتاب گرفتن

محل پیوند زده شده تا یکماه نباید در معرض تابش آفتاب قرار گیرد. حتی پس از این زمان هم باید از آفتاب سوختگی در این محل جلوگیر شود. به این منظور استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل SPF 10   توصیه می‌شود. بهتر است از کلاهی استفاده کنید که هم از پوست سر در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند و هم به تهویه محل جراحی و جلوگیری از تعرق آن کمک می‌کند. زمانی که از کلاه استفاده می‌کنید دقت کنید که هنگام پوشیدن آن و از سربرداشتن، روی محل جراحی کشیده نشود.

  دستگاه‌های تراکشن فیزیوتراپی کشش ستون فقرات(برای کاهش درد)

نحوه انجام کارهای روزانه بعد از کاشت موی سر


کار­های روزمره مانند نحوه خوابیدن و شست­وشو همه بعد از کاشت موی سر تحت تاثیر قرار می گیرد گه در زیر به تعدادی از آن­ها اشاره شده است:

داروهای مصرفی و نحوه مصرف آن‌ها

 • آنتی‌بیوتیک‌ها: آنتی‌بیوتیک‌ها باید روزی 2 باز با معده پر مصرف شوند: یک قرص بعد از صبحانه و 1 قرص بعد از صرف شام، به مدت 5 روز. اولین قرص باید عصر روز جراحی مصرف شود.
 • مسکن‌ها: مسکنها باید دو بار در روز با معده پر به این صورت مصرف شوند: یک قرص بعد از صبحانه و عصرها بعد از صرف شام هم یک قرص، به مدت 3 روز، مسکن میل نمایید. بعد از 5 روز باید دردهای بیمار تسکین یابد.
 • داورهای ضد التهاب: قرص ضد التهاب باید دو بار در روز با معده پر، به شرح زیر مصرف شود: به مدت 3 روز، هر روز بعد از صبحانه یک قرص و بعد از شام یک قرص میل کنید. اولین قرص باید عصر روز جراحی میل شود.

نحوه خوابیدن

نحوه خوابیدن بعد از کاشت موی سر به صورت زیر انجام می شود:

 • زیرپوش: شانه‌ها را با لباس خود بپوشانید (زیرپوش)
 • بالش گردن: بالش گردن را از سمت پشت گردن تا جلو قرار دهید.
 • وضعیت دراز کشیدند: به پشت دراز بکشید و از چند بالش برای نگهداشتن سر خود استفاده کنید. شما باید تا 5 روز بعد از جراحی به این حالت بخوابید.

چگونه سر خود را بشویید؟

شستن و تمیز کردن سر به گونه زیر باید انجام شود :

 • مدت زمان شستشو: سستشو از روز دوم بعد از جراحی آغاز می‌شود. این کار باید تا 10 روز روزی یک با انجام شود.
 • آبکشی: سر خود را با آب ولرم توسط یک بطری یا پارچ به آرامی آب کشی کنید. حداقل تا یک ماه بعد از جراحی از شستن سر خود زیر دوش آب خودداری کنید.
 • شامپو: مقدار کمی شامپو را کف دست خود بریزید. سپس آن را به آرامی و ملایمت تنها روی قسمت اهدا کننده مو بکار برید و این کار را هر روز به مدت 10 روز انجام دهید.
 • آبکشی: بعد از 7 روز، می‌توانید هنگام شستشو پوست سر را ماساژ دهید. غالبا به مدت 10 روز زخمها و پوستهای مرده خواهند ریخت

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان