لیفت گونه با نخ: مزایا و نحوه انجام تکنیک‌های گونه گذاری با نخ

  1. جوانسازی پوست
  2. /
  3. لیفت گونه با نخ: مزایا و نحوه انجام تکنیک‌های گونه گذاری با نخ

تا همین اواخر، تنها راه برای حل مشکلات ناشی از شلی و افتادگی پوست صورت از جمله شلی و افتادگی پوست اطراف خط فک و افتادگی گونه‌ها جراحی لیفت صورت بود. در هر صورت، وقتی پوست دچار شلی و افتادگی شده باشد، اگرچه درمان‌های ترمیم و جوانسازی پوست تا حدودی می‌توانند استحکام پوست را برگردانند، اما فقط جراحی می‌تواند واقعا آن را برطرف کند. با این حال، از آنجا که روش‌های جوانسازی‌ تزریقی و غیر جراحی پوست، تا زمانی که جراحی کاملاً ضرورت پیدا نکند، برای بسیاری از بیماران مؤثر است، بسیاری از افراد یا تمایل ندارند و یا قادر به انجام جراحی نیستند. اگر جزء این افراد هستید، احتمالا خوشحال خواهید شد که بدانید اخیرا روش جدیدی ابداع شده که چیزی بین روش‌های جوان‌سازی غیر تهاجمی و جراحی لیفت صورت است: یعنی روش “لیفت با نخ “.

لیفت گونه با نخ چیست؟


لیفت گونه با نخ چیست؟

در روش لیفت با نخ از بخیه‌های موقتی برای ایجاد یک “لیفت” ظریف اما کاملا مشهود در پوست استفاده می‌شود. در این روش جراح زیبایی به جای آن که پوست شل و اضافی صورت را با جراحی بردارد، به سادگی با دوخت قسمت‌هایی از پوست، پوست را کمی می‌کشد. این امر باعث می‌شود پوست کمی به عقب کشیده شده و به همین دلیل پوست صورت لیفت و محکم می‌شود. روش لیفت با نخ علاوه بر آن که روشی ایده‌آل برای لیفت پوست است، خود نخ‌ها هم از طریق دیگری باعث جوانسازی پوست می‌شوند، بدین شکل که با تحریک “واکنش خودالتیامی” بدن باعث می‌شوند بدن مقدار زیادی کلاژن به نواحی تحت درمان بفرستد. این مساله به دلیل نقش حیاتی كلاژن در فرآیند جوانسازی اهمیت دارد.

تقویت کلاژن، یکی از فاکتورهای مهم در حفظ سلامت پوست و جوانسازی آن است. کلاژن علاوه بر نقش در ترمیم زخم‌ها، باعث افزایش سفتی، حجم و نرمی پوست می‌شود. با پیر شدن، تولید کلاژن توسط بدن به تدریج کاهش می‌یابد و این باعث کاهش تا 80٪ ضخامت پوست تا سن 70 سالگی می‌شود. از دست دادن حجم و استحکام کلاژن، عامل اصلی ایجاد پوست اضافی، چین و چروک است. وقتی پوست ضعیف می‌شود، قدرت حمایت از بافت‌های زیرین کاهش می‌یابد و نیروی جاذبه پوست را به سمت پایین می‌کشاند.

در صورتی که علائم شلی پوست هنوز خفیف باشند، ایجاد کلاژن تازه به وسیله ضخیم شدن و مرطوب کردن پوست، شلی و افتادگی آن را کاهش می‌دهد و باعث تقویت و استحکام بخشیدن به پوست می‌شود و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری می‌کند.

روش لیفت با نخ یکی از روش‌هایی است که برای تحریک تولید کلاژن در پوست استفاده می‌شود. بیمارانی که این روش را انجام می‌دهند، متوجه می‌شوند که قوام و استحکام پوست آنها به تدریج بهبود می‌یابد. تا زمانی که نخ‌ها در پوست باقی می‌مانند، بدن به طور مداوم واکنش خودبخودی برای ترمیم آنها را نشان می‌دهد. این واکنش بیولوژیکی بدن به وجود جسم خارجی در پوست است. با این حال، نخ‌های استفاده شده در لیفت با نخ به اندازه‌ای کوچک هستند که بیمار احساس آنها را نمی‌کند و بعد از بهبودی پوست، حس وجود آنها ندارد.

چه کسانی کاندیداهای مناسبی برای لیفت با نخ هستند؟ 


کاندیداهای مناسب برای لیفت با نخ

کاندیداهای ایده آل برای لیفت با نخ معمولاً افرادی هستند که در اواخر دهه سی تا اوایل دهه پنجاه زندگی خود هستند، و در واقع برای اکثر بیمارانی که بالای 55 سال سن دارند جراحی لیفت صورت تاثیر چشمگیرتری دارد. با این وجود، لیفت با نخ برای بیماران مسنی که به دلایل پزشکی قادر به جراحی کردن نیستند نیز می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. از آنجا که لیفت با نخ را می‌توان تحت بیهوشی موضعی انجام داد، بسیاری از افرادی که به خاطر بالا بودن سنشان مشکلاتی دارند که باعث می‌شوند نتوانند جراحی انجام دهند (مثل فشار خون بالا، دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی و عروقی)، می‌توانند با اطمینان این درمان را انجام دهند. اگر بیماری یا مشکل سلامتی خاصی دارید، حتما با پزشک خود درباره این که لیفت با نخ برای شما مناسب هست یا خیر صحبت کنید.

  سن مناسب برای کاشت موی سر زنان و مردان

لیفت گونه با نخ چه مزایایی نسبت به جراحی لیفت صورت دارد؟


دوران نقاهت کوتاه‌تر

دوران نقاهت کوتاه‌تر از مزایای لیفت گونه با نخ نسبت به جراحی لیفت صورت

برای بسیاری از بیماران، بزرگترین مزیت لیفت با نخ به جای جراحی لیفت، زمان ریکاوری بسیار کوتاهتر آن است. برای جراحی لیفت صورت لازم است بیمار عمیقا بی‌هوش بشود؛ به همین دلیل، لازم است بیمار با شخصی هماهنگ کند که پس از جراحی او را از بیمارستان به خانه برگرداند. اکثر بیمارانی که جراحی لیفت صورت انجام داده‌اند حداقل به مدت سه روز پس از عمل، به مراقبت‌های شبانه روزی نیاز دارند. علاوه بر این، اگر بیمار هنوز کودکی در خانه داشته باشد، کودک نیز ممکن است نیاز به مراقبت داشته باشد. معمولاً بیمارانی که جراحی لیفت صورت انجام داده‌اند لازم است یک یا دو هفته برای بهبودی از کارشان مرخصی بگیرند.

در عوض، دوران ریکاوری پس از لیفت با نخ نسبتا آسان است. لیفت با نخ را می‌توان تحت بی‌حسی موضوعی به جای بیهوشی عمومی انجام داد، این بدان معنی است که بیمارانی که لیفت با نخ انجام داده‌اند خودشان می‌توانند بلافاصله پس از انجام عمل به خانه برگردند و از خود مراقبت کنند. اگرچه برخی از بیماران بعد از لیفت با نخ کمی احساس درد، قرمزی و تورم خواهند داشت و به همین دلیل ترجیح می‌دهند بقیه روز را در خانه بمانند، اما اکثر آنها بلافاصله می‌توانند به محل کار خود برگردند. به ندرت پس از لیفت با نخ به داروهای مسکن قوی نیاز است، که این خود بازگشت بیماران به روال عادی زندگی را آسانتر می‌کند. به همین دلایل این روش برای افرادی که کودکی در خانه دارند یا افراد پر مشغله‌ عمل ایده‌آلی است.

اگرچه دوران ریکاوری لیفت با نخ چندان سخت نیست، اما بیماران هنوز هم باید تا زمان بهبودی برخی اقدامات احتیاطی جزئی را انجام دهند. این که بیماران حداقل یک هفته پس از لیفت با نخ، در هنگام تمیز کردن یا استفاده از مرطوب کننده نباید صورتشان را به شدت لمس کنند. همچنین برای خوابیدن باید سعی کنند سر خود را کمی بالا قرار دهند تا در هنگام خواب مستقیما روی صورت خود نچرخند.

ریسک کم

از آنجا که لیفت با نخ  روشی غیر تهاجمی است، خطر کمی دارد. بعد از لیفت با نخ تقریبا خطر ایجاد اسکار، کبودی شدید، خونریزی یا عوارض دیگر وجود ندارد. در بعضی موارد نادر، بیماران ممکن است دچار حساسیت به لمس یا عفونت شده و یا نخ‎‌ها خود را از زیر پوست نشان دهند. اگر این اتفاق بیفتد، نخ‌ها را به راحتی می‌توان برداشت و صورت بیمار را به حالت اولیه خود بازگرداند.

  جراحی زود انزالی: مزایا و معایب جراحی انزال زودرس مردان

در نهایت این که، از آنجا که انجام لیفت با نخ نسبت به جراحی لیفت خیلی ساده‌تر است، بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

نتایج طبیعی‌تر

نتایج طبیعی‌تر از مزایای لیفت گونه با نخ نسبت به جراحی لیفت صورت

اگرچه لیفت با نخ اثرات سودبخشی دارد، اما بیماران باید انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج این روش داشته باشند. لیفت با نخ، با آن که به طور قطع تغییرات قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کند، اما معمولاً فقط چند میلی متر صورت را بالا می‌کشد؛ به همین دلیل، نتایجی ظریفتر و طبیعیتر از جراحی لیفت ایجاد می‌کند. از این رو مناسبترین افراد برای لیفت با نخ اشخاصی هستند که علائم افتادگی پوست در آن‌ها ملایم تا متوسط ​​است و نه شدید.

درک این نکته حائز اهمیت است که اگرچه نتایج هیچ روش لیفتی نمی‌تواند دائمی باشد، اما جراحی لیفت صورت معمولاً نتایج ماندگارتری نسبت به لیفت با نخ خواهد داشت. نتایج جراحی لیفت صورت ممکن است تا یک دهه دوام داشته باشد، در حالی که نتایج لیفت با نخ عموماً از یک تا سه سال دوام خواهد داشت. با این حال، از انجا که روش لیفت با نخ بسیار کم خطر است، بیمارانی که از نتایج لیفت با نخ خود راضی هستند، پس از آن که بدن نخ‌های قدیمی را جذب کرد، معمولاً می‌توانند مجددا این روش را تکرار کنند.

انواع روش‌های لیفت با نخ


نخ‌های نووآ (NovaThreads) و سیلوئت اینستالیفت (Silhouette InstaLift) هر دو برای لیفت بافت صورت توسط FDA تأیید شده‌اند. با این همه، در حالی که هر دوی آن‌ها بر مکانیسم مشابه عمل متکی هستند و هر دو نتایج عالی ایجاد می‌کنند، تفاوت‌های اساسی بین آنها وجود دارد که بیماران باید از آنها آگاه باشند. در اینجا، این دو روش را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

نخ‌های نووآ (NovaThreads

نخ‌های نووآ از روش‌های لیفت با نخ

نخ‌‌های نووآ، نخ‌های بخیه‌ای هستند که از ماده زیست سازگاری با نام PDO تهیه شده‌اند که بطور خاص طوری طراحی شده که جذب مجدد آن توسط بدن بی‌خطر است. نخ‌های‌ نووا حدود چهار تا شش ماه در محلی که کاشته شده باقی می‌ماند و پس از آن به آرامی حل شده و جذب بدن می‌شوند. با این حال، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نتایج لیفت با نخ نووآ تا یک سال یا بیشتر بعد از کاشت باقی بماند. این نتایج طولانی مدت در اثر بهبود مداوم وضعیت پوست در نتیجه افزایش کلاژن سازی ایجاد می‌شود.

نخ‌های نووآ انواع مختلفی دارند: نخ‌های خاردار، که برای جمع کردن پوست ایده آل هستند (و بنابراین خاصیت لیفت کنندگی بیشتری دارند) و نخ‌های مستقیم یا خمیده صاف. نخ‌های صاف لیفت کمتری ایجاد می‌کنند اما برای تحریک کلاژن ‌سازی بسیار عالی هستند. معمولاً در مناطق استراتژیک اطراف صورت برای بهبود وضعیت نواحی که معمولا نشانه‌های پیری خود بروز پیدا می‌کنند (مثل دو طرف دهان یا در امتداد ابروها) از نخ‌های نووآ استفاده می‌شود‌. از آن طرف، نخ‌های خاردار را معمولا در نزدیکی خط رویش مو قرار می‌دهند تا پوست را به آرامی عقب کشیده و گونه‌ها و افتادگی‌های اطراف خط فک را لیفت کنند.

قرار دادن نخ‌های نووآ برای بیماران نسبتاً سریع و آسان است. برای این کار ابتدا با بی حسی موضعی مناطقی که قرار است تحت درمان قرار بگیرند را بی حس کرده، سپس از یک ابزار کوچک (یک کانولای نازک یا سوزن) برای قرار دادن نخ‌ها در زیر پوست استفاده می‌شود. کل این روند معمولاً فقط 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن بیمار می‌تواند به کار خود برگردد.

نخ‌های سیلوئت اینستالیفت (Silhouette InstaLift

نخ‌های سیلوئت اینستالیفت از روش‌های لیفت با نخ

نخ‌های سیلوئت اینستالیفت (Silhouette InstaLift) هم مثل نخ‌های نووآ (NovaThreads)، از جنس مواد زیست سازگاری هستند که به عنوان بخیه‌های موقتی برای لیفت صورت استفاده می‌شوند. تاثیر نخ‌های سیلوئت اینستالیفت بیشتر در لیفت پوست است تا تحریک تولید کلاژن (اگرچه هر دو اهداف را انجام می‌دهد)، به همین خاطر نخ‌های مورد استفاده در این روش تا حدودی متفاوت طراحی شده‌اند. این نخ‌ها به جای صاف یا خاردار بودن، حاوی تعدادی شکاف هستند که “مخروط‌های” ریزی روی آن‌ها قرار گرفته که به خوبی در بافت گیر می‌‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا نخ پوست بیشتری را جمع کرده و گونه‌ها و پوست اطراف فک را به طرز قابل توجهی لیفت کند. نخ‌های سیلوئت اینستالیفت نیز طوری طراحی شده‌اند که نتایج نسبتا طولانی مدتی ایجاد می‌کنند. بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نتایج لیفتشان برای مدت یک تا سه سال دوام پیدا کند.

  کاشت مو به روش DHI: مزایا، مراحل و مراقبت ها

کاشت نخ‌های سیلوئت اینستالیفت به طور میانگین حدود 45 دقیقه طول می‌کشد و این کار تحت بی‌حسی موضعی قابل انجام است. برای قرار دادن نخ‌ها در پوست از سوزنی که طراحی خاصی دارد استفاده می‌شود که ناراحتی بیمار را به حداقل می‌رساند. بیماران گاهی اوقات پس از انجام این عمل چند روزی احساس درد و تورم خفیف خواهند داشت، اما معمولاً با داروهای مسکن می‌توان این عوارض را کنترل کرد. به این ترتیب، اگر با نخ‌های سیلوئت اینستالیفت لیفت انجام دادید، احتمالاً بلافاصله می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سربگیرید.

به دست آوردن نتایج حداکثری از لیفت با نخ 


به دست آوردن نتایج حداکثری از لیفت با نخ

از آنجا که روش لیفت با نخ بسیار کم خطر بوده و زمان ریکاوری بسیار کوتاهی دارد‌، می‌توان آن را با سایر روش‌های غیر جراحی ترکیب کرد تا نتایج جامعتر و قابل توجه‌تری حاصل شود. پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران بعد از آن که پوست اطراف محلی که نخ‎ها قرار داده شده بهبود یافت، در کنار لیفت با نخ درمان دیگری مثل اولتراپی (هایفو) نیز انجام دهند.

در اولتراپی از پالس‌های ملایم انرژی صوتی برای گرم کردن بافت‌های همبند زیر پوست استفاده می‌شود و بدین ترتیب باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. روش اولتراپی، که اغلب به آن “لیفت غیر جراحی صورت” گفته می‌شود، به اندازه‌ای ایمن است که تقریباً در هر ناحیه‌ای از صورت و گردن می‌تواند اعمال شود. از تلفیق این روش با لیفت با نخ، می‌توانید میزان کلی لیفت پوست خود را به حداکثر رسانده و حتی با درمان گردن مثل صورت، لیفت بیشتری به دست بیاورید.

اگرچه لیفت با نخ تاثیر زیادی در سفت کردن و افزایش قوام پوست دارد، اما برای رفع لکه‌های سطحی پوست طراحی نشده است. به همین دلیل، برای از بین بردن نشانه‌های پیری سطح پوست مانند لک‌های پیری، یا مناطقی با تراکم ناهمگون رنگدانه و یا چروک‌های ظریف از روش‌هایی با عنوان “جوانسازی سطح پوست” استفاده می‌شود. در این روش‌ها، لایه بالایی درم پوست برداشته شده و به این ترتیب لکه‌های سطحی پوست از بین می‌روند. بعدا در محل لایه‌ برداشته شده یک لایه جدید پوست ایجاد می‌شود که جوان‌تر به نظر می‌رسد.

بیماران می‌توانند با ترکیب چند روش جوانسازی غیر جراحی مختلف، به تغییرات بسیار عالی در ظاهر خود دست یابند بدون آن که مجبور باشند دوران نقاهت طولانی مدت بعد از جراحی را تحمل کنند.

هزینه لیفت گونه با نخ


هزینه انجام لیفت با نخ صورت برای هر بیمار، بسته به تعداد مناطقی که باید تحت درمان قرار بگیرند و تعداد نخ‌های مورد نیاز متفاوت است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان