لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد تیره و روشن

 1. لیزرموهای زائد
 2. /
 3. لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد تیره و روشن

با توجه به اینکه حفظ ظاهر فیزیکی برای هر فرد یک اولویت محسوب می‌شود، بسیاری در جستجوی راه حلی دائمی برای برطرف کردن مشکلات آن می‌باشند. یکی از این مشکلات رفع موهای زائد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رفع موهای زائد با لیزر الکساندریت و رزرو وقت مشاوره با شماره  02145379 تماس بگیرید.

به دلیل اثر بخشی خوب، لیزر موهای زائد، محبوبیت زیادی در میان مردم بدست آورده است. بنابراین لازم است افراد اطلاعت بیشتری در خصوص انواع روشهای درمانی لیزری که می‌توانند انتخاب کنند، بدست آورند. یکی از این روشها درمان با لیزر الکساندریت می‌باشد. مقاله‌ای که در ادامه آمده با جزئیات دقیقی به بررسی چیستی این روش درمانی و نحوه عملکرد آن می‌پردازد.

لیزر موهای زائد چیست؟


در حال حاضر بازار پر از انواع محصولات مختلف برای رفع موهای زائد می‌باشد، مانند انواع نوارهای آغشته به موم، تیغها، کرمهای رفع موی زائد، موچینها و غیره.  با این حال همه این روشها موقتی هستند و مشکل موهای زائد پس از مدتی دوباره باز خواهد گشت.

لیزر موهای زائد الکساندریت چیست؟

لیزر موهای زائد یک عمل زیبایی است که در آن به کمک پالسهای نور لیزر، موهای زائد رفع شده، از رشد مجدد آنها جلوگیری یا روند رشد آنها کند می‌شود.

 • اثرات این عمل می‌تواند از سه ماه تا یک سال به طول بیانجامد و این امر از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
 • در این عمل می‌بایست موهای زائد چند جلسه در معرض تابش نور لیزر قرار گیرند و این مسئله به میزان پاسخگویی فرد به درمان و متعاقب آن، محل تحت درمان، بستگی دارد.
 • انجام این عمل به دقت بسیار نیاز دارد و می‌تواند چندین مو را در یک زمان از بین ببرد.

یکی از ضروریات این عمل مشورت با یک متخصص پوست و دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص است. همچنین قیمت انجام این عمل بسته به نوع لیزری که در جستجوی آن هستید، متفاوت است.

لیزر موهای زائد الکساندریت چیست؟


یکی از روشهای لیزر درمانی مرسوم، لیزر الکساندریت است. مطلب زیر به بیان خصوصیات این روش می‌پردازد.

اساس این روش بر این اصل استوار است که طول موج بلندتر مساوی است با نفوذ بیشتر.

لیزرها مهم نیستند، بلکه آنچه مهم است این است که هر شعاع نوری طول موج اختصاصی خودش را دارد. مشاهده شده که هرچه طول موج شعاع نور بلندتر باشد به میزان بیشتری در پوست نفوذ می‌کند و این نشان دهنده تاثیر بیشتر آن نور بر رفع موهای زائد است.

یکی از پیشنیازهای انجام این عمل، تراشیدن موهای محل مورد نظر است. انجام این پیشنیاز دلایل مختلفی به شرح ذیل دارد:

 • بوی بد ناشی از انجام این درمان را کاهش می‌دهد.
 • این کار سبب می‌شود تا موهای بلند روی سطح پوست باقی نمانند و در نتیجه حرارت نور لیزر که ممکن است سوختگی‌های سطحی ایجاد کند، منتقل شود.
 • این کار سبب تمیز شدن سطح پوست می‌شود که نتیجه آن نفوذ بیشتر لیزر به درون پوست و حاصل شدن حداکثر رفع موهای زائد می‌گردد.
 • به افرادی که دارای پوست تیره هستند توصیه می‌شود، از چند هفته تا چند ماه مانده به زمان انجام عمل، بصورت کنترل شده از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنند تا به این ترتیب آسیب دیدن سلولهای پوستی‌شان کاهش یابد.
  لیفت و کشیدن پوست صورت با نخ

وقتی لیزر به سلولهای پوستی برخورد می‌کند، واکوئلها یا فضاهای خالی بجای آنها ایجاد می‌شود.

لیزرهایی که در روش لیزر الکساندریت برای رفع موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد:


لیزر الکساندریت موهایی را که در اثر تغییر سن، آسیبهای ناشی از نور خورشید و دیگر مسائل پوستی به رنگ قهوه‌ای روشن یا قهوه‌ای درآمده‌اند، از بین می‌برد. از لیزر الکساندریت به دو شکل برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود و هرشکل آن بستگی به نوع لیزری دارد که در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

لیزر Q-Switched

خروجی دستگاه تولید کننده این نوع لیزر، بصورت پالسهای لیزری می‌باشد. این بدان معنی است که شعاع لیزر خارج شده از این دستگاه بصورت پیوسته نیست بلکه بصورت پالسهای کوتاه در فواصل زمانی معین می‌باشد.

لیزری که در این روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا لیزر حالت جامد است به این معنی که منبعی که لیزر را تولید و آن را تقویت می‌کند، یک ماده جامد است.

لیزر Non-Q-Switched


در این روش، لیزر به صورت یک شعاع پیوسته و بدون پالس عمل می‌کند. یکی از مزایای این روش نسبت به روش‌های مشابه، اثر تخریبی فوتوترمال بیشتر بر روی موهای زائد است که باعث می‌شود اثرات درمانی آن برای مدت زمان بیشتری باقی بماند.

در جراحی‌های امروزی، لیزرهای Q-Switched در اولویت قرار دارند و بحث‌هایی که درباره استفاده از لیزر صورت می‌گیرد، به سمت استفاده از لیزر Q-Switched متمایل است. لیزر استفاده شده در این روش، با قطر 755 نانومتر و با مدت زمان پالس متغیر بین 50 تا 100 نانوثانیه، به صورت یک شعاع نوری عمل می‌کند.

 مزایای شیوه درمان با لیزر الکساندریت


 نکات زیر مزایای استفاده از این روش درمانی در مقایسه با سایر روشها را روشن می‌کند.

مزایای شیوه درمان با لیزر الکساندریتشعاع لیزری که با طول موج بلند تابانده می‌شود به عمق بیشتری نفوذ می‌کند و در نتیجه به شکل سریعتر و موثرتری موهای زائد را بدون تخریب پوست، از بین می‌برد زیرا ملانین موجود در سلولهای پوستی بسیار کمتر از ملانین موجود در موها، نور لیزر را جذب می‌کنند.

 • صدمه‌ای که به پوست وارد می‌شود کمتر از سایر انواع لیزرها است زیرا ملانین موجود در پوست در جذب طول موج مشخصی از نور، کندتر عمل می‌کند در نتیجه بعد از انجام این عمل با هیچ آسیب پوستی گسترده‌ای مواجه نیستیم. این مشکل یک عامل بازدارنده بسیار مهم برای مردم است.
 • عوارض جانبی این شیوه درمانی در مقایسه با سایر روشها کمتر است و اگر از رژیمهای خنک کننده پوست بلافاصله بعد از انجام عمل و در دوره زمانی پیشنهاد شده توسط پزشک، پیروی کنیم دامنه این عوارض کاهش بیشتری خواهد داشت. استفاده از ژلهای خنک کننده کافی نیست و باید از تکنیکهای خنک کردن بیشتری استفاده شود. یکی از این تکنیکها، خنک کردن پوست تا 30 درجه سلسیوس می‌باشد.
 • مقدار احساس دردی که در این روش توسط بیماران گزارش شده در مقایسه با سایر روشهای لیزر درمانی، کمتر است.

فرایند درمان


مشاوره اولیه

قبل از اولین درمان، به شما مشاوره ارائه خواهد شد به این صورت که پزشک در خصوص انتظاراتی که باید از این شیوه درمانی داشته باشید، چگونگی عمل کردن لیزر در از بین بردن موهای زائد، مواردی که نباید از این روش درمانی استفاده کرد و اینکه پوست شما چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به شما توضیحاتی ارائه می‌کند.

  سوالات متداول درباره کاشت ابرو: کاندیدای مناسب، پروسه و نتیجه

فرایند درمان با لیزر الکساندراگر شما با موارد توضیحات مطرح شده پیش از درمان موافقید و هر گونه منعی در استفاده از این روش درمانی ندارید، پزشک احتمالا بتواند درمان را در همان روز آغاز کند. ممکن است برای تعیین موثرترین و مطمئن‌ترین تنظیمات دستگاه برای پوست شما آزمایشاتی نیز تجویز شود. بعد از آن برای اجرای رفع موهای زائد با لیزر اکساندریت برای شما وقت مشخصی تعیین می‌گردد.

پیش از درمان

 • مطمئن شوید که به مدت 4 تا شش هفته قبل از انجام عمل در معرض نور آفتاب و دستگاه‌های برنزاسیون قرار نگرفته‌اید.
 • یک تا 2 هفته قبل از شروع درمان، از داروهایی که باعث حساس شدن پوست به نور خورشید می‌شوند مانند آنتی‌بیوتیکها یا محصولات رتین A، استفاده نکنید.

یک هفته قبل از فرا رسیدن نوبت درمانتان از مواد خشن مانند اسیدها، سفید کننده‌ها، برنزه کننده‌های بدون نور خورشید و مواد لایه بردار استفاده نکنید.

به مدت 2 تا 4 هفته قبل از شروع درمان، از مو کنها، موچین یا مومهای پاک کننده موهای زائد استفاده نکنید.

برای همکاری با مرکز درمانیتان، 24 ساعت قبل از نوبت درمان، موهای محل درمان را بتراشید.

اولین مرحله درمان

 در مرکز درمانی، شما و تکنیسین لیزرتان از پوشش محافظتی چشم استفاده خواهید کرد تا چشمانتان از آسیب نور لیزر در امان باشد و تکنیسین لیزر به کمک یک ابزار دستی، شروع به تاباندن نور لیزر به ناحیه مورد درمان می‌کند. پس از تابیدن هر پالس نور لیزر یک پالس کوتاه اسپری خنک کننده به محل تابش لیزر پاشیده می‌شود تا هر گونه احساس ناراحتی در خلال انجام عمل، تسکین یابد. برخی بیماران نسبت به بقیه حساس‌ترند بنابراین اگر از بابت احساس درد نگرانی دارید، می‌توانید در خصوص مدیریت درد با ما مشورت کنید. برای بعضی بیماران ممکن است پیش از شروع درمان از پمادهای بی‌حس کننده پوستی استفاده شود.

اولین مرحله درمان با لیزر الکساندردرمان ممکن است از کمتر از چند دقیقه تا بیش از چند ساعت به طول بیانجامد و این موضوع بستگی دارد به محل مورد نظر و شرایط درمان آن. تعداد جلسات درمانی بستگی دارد به شرایط پوست شما و میزان درمانی که نیاز دارید. عواملی مانند سختی شرایط درمان، توانایی شما در پایبندی به برنامه‌ درمانی تجویز شده برای رسیدن به حداکثر نتیجه مطلوب و پیروی از دستورالعملهای ایمنی، بطور خاص بر میزان تاثیر لیزر درمانی موثرند. تمام این موارد به صورت کامل و دقیق در زمان مشاوره پیش از عمل به شما توضیح داده خواهد شد.

عوارض جانبی لیزر اکساندریت


نکاتی که در ادامه آورده شده است، بیانگر مشکلات و عوارض جانبی مشاهده شده در افرادی است که اقدام به رفع موهای زائد با لیزر نموده‌اند.

 • برخی مطالعات نشان داده که این شیوه رفع موهای زائد، نتایج کوتاه مدتی دارد. مدت زمان پالسهای لیزری که تولید می‌شوند تنها چند نانوثانیه است و این مدت برای ایجاد اثر تخریبی فوتوترمال، بر الگوی رشد مو به مدت طولانی، کافی نیست. لیزرهای Non-Q-Switched نسبتا بهترند و نتایج امیدوار کننده‌تری دارند.
 • سوختگی‌های سطحی و تاول از عوارض جانبی معمول در این عمل می‌باشند زیرا پوست در معرض تابش انرژی گرمایی زیادی است.
 • هایپوپیگمنشن زودگذر از دیگر عوارض جانبی این عمل است. این اصطلاح به معنی تغییر موقت پوست است. درست است که ملانین موجود در پوست، نور لیزر را به آهستگی جذب می‌کند اما به هر حال مقدار کمی از آن جذب می‌شود و در معرض تابش قرار گرفتن طولانی مدت می‌تواند سبب تخلیه ملانین موجود در سلولهای پوستی شود. این امر منجر به از بین رفتن رنگ می شود، زیرا ملانین عامل ایجاد رنگ در پوست است.
 • بعضی افراد بلافاصله بعد از کامل شدن عمل، شاهد قرمزی رنگ پوست می‌شوند و همچنین ممکن است در دوره بعد از عمل، مقدار کمی درد داشته باشند.
  چه کسانی نمی توانند کاشت ابرو انجام دهند؟ کاندید نامناسب

این روش درمانی در کدام قسمت از بدن قابل استفاده است؟


نواحی مهمی که نیازمند رفع موهای زائد هستند عبارتند از زیر بغل، موهای صورت (تمام صورت، خط ریش، بالای لب و چانه)، ناحیه بیکینی، موهای پا، ناحیه تیره اطراف نوک پستان، روی شکم، کمر و موهای سینه.

این روش درمانی در کدام قسمت از بدن قابل استفاده است؟تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان


 • تعداد جلسات درمانی از 3 جلسه برای خط ریش، ناحیه بیکینی، دور نوک پستان، و پا تا 5 جلسه برای بالای لب متفاوت است. فواصل زمانی بین جلسات از 1 ماه برای بالای لب تا 2 ماه و نیم برای خط ریش و چانه متفاوت است. این فاصله زمانی برای ناحیه بیکینی، زیر بغل، کمر و سینه مردان، دور نوک پستان و روی شکم بین 1 ماه و نیم تا 2 ماه متفاوت است.

چه افرادی برای درمان با لیزر اکساندریت مناسبند؟


بهترین داوطلبان برای این نوع لیزر درمانی افرادی هستند که دارای پوست روشن و موهای تیره (مشکی یا قهوه‌ای) می‌باشند. این افراد معمولا در مقیاس پوستی Fitzpatrick با فنوتوتایپی از نوع I-IV مشخص می‌شوند. هرچه پوست فرد تیره‌‌تر باشد خطر عوارض جانبی این عمل بیشتر می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که افراد با موهای بلوند، قرمز و سفید اغلب بطور کامل به این نوع درمان پاسخ نمی‌دهند.

چه افرادی برای درمان با لیزر اکساندریت مناسبند؟عمل چه مدت طول می‌کشد؟


رفع موهای زائد با لیزر الکساندریت خیلی خوب انجام می‌شود. انجام خود عمل معمولا کمتر از 15 دقیقه زمان می‌برد. بیماران گزارش کرده‌‌اند که احساس چروکیدگی ناشی از گرما مانند آفتاب سوختگی را به مدت 30 دقیقه بعد از عمل تجربه کرده‌اند.

نمی‌توان زمان پایان مشخصی را برای درمان با لیزر الکساندریت در نظر گرفت. ناحیه مورد درمان ممکن است تیره و زبر شود و ممکن است همچنان که در حال بهبودی است به مدت یک هفته حساس شود.  جهت جلوگیری از جای زخم ناخواسته ضروریست از خراشیدن محل و شستشوی زیاد آن اجتناب کنید. در خلال این مدت بسیار مهم است که ناحیه مورد درمان را از تابش نور خورشید و دیگر تحریکات محافظت کنید.

آیا لیزر الکساندریت ایمن است؟


سازمان غذا و دارو، درمان با لیزر الکساندریت را برای رفع برخی مشکلات پوستی و رنگدانه‌ای پوست، ایمن اعلام کرده است. لیزر الکساندریت پرونده ایمنی بسیار خوبی دارد. مانند هر روش درمانی همراه با جراحی و بدون نیاز به جراحی، خطراتی هم وجود دارد. متخصص با تجربه‌ای را بیابید که نقاط قوت لیزر درمانی را بخوبی می‌شناسد.

نتیجه استفاده از لیزر الکساندریت


برخی بیماران بخاطر درمان لکه‌های کوچک قهوه‌ایشان بعد از یک تا دو بار استفاده از لیزر الکساندریت، خوشحالند. لکه‌های رنگدانه‌ای بزرگتر نیازمند درمان بیشتر هستند. بعد از یک بار درمان و بهبودی معمولا این لکه‌ها باز نمی‌گردند. استفاده از ضد آفتابها و پوشیدن پوششهای ضد آفتاب به جلوگیری از تشکیل لکه‌های رنگدانه‌ای کمک می‌کند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان