سوالات رایج بوتاکس: ماندگاری، مراقبت، عوارض و هزینه بوتاکس

  1. مقالات
  2. /
  3. سوالات رایج بوتاکس: ماندگاری، مراقبت، عوارض و هزینه بوتاکس

فهرست مطالب

تزریق بوتاکس محصولی آزمایش شده و البته تایید شده توسط  FDA است که برای درمان خطوط و چین و چروک با شدت ملایم تا زیاد اطراف چشم، ابرو و پیشانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از بوتاکس برای جوانسازی و بهبود تعادل و ساختار صورت استفاده کرد. علاوه بر این برای کاهش تولید عرق در زیر بغل و دست نیز می‌توان از بوتاکس کمک گرفت.

چگونه بوتاکس در درمان چین و چروک عمل می‌کند؟ 


برای تعدیل و نرم کردن عملکرد عضله مستقیم بوتاکس به خود عضله تزریق می‌شود. با این کار ظاهر خطوط ریز و چین و چروک کاهش می‌یابد.

به طور معمول از بوتاکس در چه مواردی استفاده می‌شود؟ 


کاربرد بوتاکس در نرم کردن موقتی عضلاتی است که باعث ایجاد لوزه، خط و چین و چروک بر روی پوست می‌شوند. همچنین می‌توان از بوتاکس در عضلات مضغ (عضلات درگیر در عمل جویدن) برای کاهش ضخامت خط فک، در زیر بغل یا دست برای درمان عرق بیش از حد، در عضلات گردن برای سفت کردن پوست شل و افتاده و موارد دیگر استفاده کرد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ 


عموما ماندگاری بوتاکس تا ۳ ماه است و تنها باید توسط یک پرستار حرفه‌ای و یا پزشک انجام شود.

چه کسانی می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند؟ 


بوتاکس زیبایی برای آقایان و خانم‌ها در سنین ۲۰ تا ۶۰ سال مناسب است.

چرا تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش‌های زیبایی متمایز است؟


خیلی وقت است که از بوتاکس برای درمان جوانسازی پوست استفاده می‌شود و کماکان یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های زیباسازی پوست محسوب می‌شود و طرفداران زیادی دارد. عملکرد بوتاکس بسیار خوب است و انجام آن هم آسان است و در کمتر از ۲ هفته نتایج آن ظاهر می‌شود.

  مراقبت های بعد از کاشت ریش: (نحوه شستشو و کوتاه کردن ریش)

آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دائمی است؟


ماندگاری نتایج حاصل از تزریق بوتاکس به طور معمول تا ۳ ماه ادامه دارد و برای ادامه نتایج آن  نیاز به تزریق مجدد است.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟


استفاده از بوتاکس برای افرادی که در محل پیشنهادی برای تزریق دچار عفونت شده‌اند یا افرادی که حساسیت زیادی نسبت به هرگونه آماده‌سازی سم بوتولینوم یا هر یک از اجزای موجود در فرمول تهیه آن دارند، توصیه نمی‌شود. اگر در مناطقی که قرار است بوتاکس تزریق شود، التهاب وجود داشته باشد یا عضلات ضعیف شده یا آتروفی داشته باشند، باید با احتیاط و مراعات جانبی، استفاده شود و تلاش شود تا ابتدا این مشکلات برطرف شوند.

تزریق بوتاکس چه احساسی دارد؟ 


تزریق بوتاکس-min-min

معمولا اکثر افراد  در طول یا بعد از تزریق بوتاکس هیچ حسی ندارند. گاهی هم پیش می‌آید که برخی از افراد  در محل‌های تزریق اندکی احساس سوزش و فشار کنند و درد خفیف یا شاید هم هیچگونه دردی نداشته باشند.

آیا تزریق بوتاکس برای مردان نیز مناسب است؟


قطعا همین طور است. مردان نیز همچون زنان می‌توانند از نتایج حیرت‌آور بوتاکس بهره‌مند شوند.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟ 


معمولاً تزریق بوتاکس چیزی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

به چند مرحله تزریق بوتاکس نیاز هست؟ 


به طور عمومی، در بیشتر موارد تزریق بوتاکس باید هر ۳ ماه یک بار انجام شود. از آنجا که ما به درمان محافظه‌کارانه و غیرتهاجمی اعتقاد داریم، بنابراین پس از دو هفته از جلسه درمان اولیه با بوتاکس، نیاز به تزریق مجدد وجود دارد تا نتایج بهتری به دست آید. درمان‌های پیگیری نیازمند هزینه‌های بیشتری هستند و به عنوان جزءی جداگانه از هزینه درمان اولیه در نظر گرفته می‌شوند.

بوتاکس چند روزه اثر می‌کند؟ 


معمولا نتایج حاصل از درمان بوتاکس ۱۴ روز پس از تزریق اثر می‌کنند. در بعضی از موارد نیز بعضا پیش‌ می‌آید که ۵ روزه نتایج خود را نشان می‌دهند.

آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس طبیعی هستند؟ 


آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس طبیعی هستند-min-min

بله نتایج بوتاکس کاملا ظاهری طبیعی به همراه دارند زیرا بسیاری از پزشکان به رویکرد محافظه کارانه اعتقاد دارند. اولین بار درمان بوتاکس معمولاً شامل استفاده از دوزهای معمولی در مناطق تحت درمان است. در صورت نیاز به اصلاح بیشتر، دو هفته بعد از اولین تزریق به تزریق مجدد بوتاکس نیاز است. درمان‌های پیگیری نیاز به هزینه بیشتری دارند و جزء هزینه‌های درمان اولیه محسوب نمی‌شوند.

آیا بوتاکس از کارافتادگی به همراه دارد؟


خیر . تزریق بوتاکس برای زیبایی هیچگونه از کارافتادگی به همراه ندارد اما محض احتیاط در روز اول پس از درمان از ماساژ دادن، خوابیدن بر روی این قسمت از بدن، ورزش کردن و یا مصرف الکل خودداری کنید.

  عمل پروتز باسن بهترین روش برای بزرگ، سفت و خوش فرم کردن باسن

بوتاکس چه عوارضی دارد؟ 


به طور کلی، عوارض جانبی و منفی ناشی از تزریق بوتاکس چیزی در حدود ۱ تا ۳ درصد موارد بروز می‌کند.  در ۱ درصد موارد، در درمان خطوط پنجه كلاغی اطراف چشم با بوتاکس افراد شاهد ورم پلك خود (تجمع مايع) می‌شود. در ۳ درصد موارد، افراد مدعی شده‌اند که پس از درمان خطوط ابرو با بوتاکس دچار افتادگی پلک شده‌اند. در ۲ درصد موارد، بیمارن اظهار داشته‌اند که پس از درمان خطوط پیشانی به کمک بوتاکس دچار سردرد شده‌اند. در موارد بسیار نادر هم ممکن است که کبودی و آکنه به عنوان عوارض جانبی بوتاکس در محل تزریق تلقی شوند.

آیا می‌توان قبل از یک رویداد خاص یا سفر از  بوتاکس استفاده کرد؟ 


آیا می توان قبل از یک رویداد خاص یا سفر از بوتاکس استفاده کرد-min-min

از آنجا که دو هفته طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند لذا توصیه می‌شود که حداقل دو هفته قبل از اینکه به سفر بروید یا در یک رویداد ویژه شرکت کنید از بوتاکس استفاده کنید زیرا در این مدت هم بوتاکس اثر خود را می‌گذارد و هم در صورت بروز کبودی یا آکنه در محل تزریق زمان کافی برای بهبودی دارید. البته درمان پس از سفر نیز کاملاً بی‌خطر است. از ماساژ دادن، ماسک زدن، یوگا، ورزش کردن و مصرف الکل در همان روز تزریق بوتاکس خودداری کنید.

برای آماده شدن برای تزریق بوتاکس چه کاری باید کرد؟ 


اگر قصد دارید که برای یک مناسبت خاص از بوتاکس استفاده کنید یک الی دو هفته زمان برای بهبودی صورت پس از تزریق بوتاکس را در نظر بگیرید. برای به حداقل رساندن کبودی ناشی از تزریق بوتاکس توصیه می‌شود که از دو هفته قبل از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و  داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. همچنین ۷۲ ساعت قبل از شروع درمان بوتاکس از خوردن روغن ماهی، ویتامین E و نوشیدنی‌های الکلی حتما خودداری کنید. ضمنا فراموش نکنید که برای تسکین تورم و به حداقل رساندن کبودی و سرعت بخشیدن به روند بهبودی سعی کنید که از آرنیکای خوراکی، ویتامین K و برملائین استفاده کنید.

آیا می‌توان کاری کرد که نیاز به بوتاکس نباشد؟ 


بله! پیشگیری از بروز مشکل (در این شرایط، چین و چروک) بسیار ساده‌تر از درمان آن است. غالبا افراد زیاد تعلل می‌كنند و معتقدند كه هنوز”چین و چروكهای صورت و پوستشان آنقدر هم بد نشده است که نیاز به درمان داشته باشد” اما  به محض این که چین و چروك‌های پوست عمیق‌تر و شدیدتر شوند دیگر حتی نمی‌توان با بوتاكس نیز آنها را نرم کرد.

آیا می‌توان در دوران بارداری یا شیردهی نیز از بوتاکس استفاده کرد؟ 


تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی منع مصرف دارد زیرا پزشکان نمی‌توانند بر روی این گروه از افراد مطالعات پزشکی خود را تکمیل کنند.

  تزریق ژل (فیلر) به لب برای افزایش حجم و فرم دهی به لب ها

آیا با تزریق بوتاکس، چین و چروک‌های فرد بطور کامل از بین می‌روند؟ 


در طی یک هفته پس از تزریق بوتاکس، ظاهر چین و چروک به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. تا زمانی که از بوتاکس یا دیسپورت به طور مکرر استفاده شود سلولهای جدیدی در پوست تولید شده و سلولهای چروکیده شده و پیر از بین می‌روند و نهایتا منجر به ناپدید شدن چین و چروک روی پوست می‌گردند.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟ 


تزریق بوتاکس یا دیسپورت بسیار ساده است و تنها حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و حداقل تهاجم را به همراه دارد. برخی از پزشکان به دو دلیل زیر قبل از تزریق بوتاکس از یخ استفاده می‌کنند:

  • یخ نوعی بی‌حس کننده‌ی موضعی مؤثر است.
  • استفاده از یخ باعث انقباض مویرگ‌ها شده و کبودی را به حداقل می‌رساند.

لذا تزریق بوتاکس کمترین درد ممکن را دارد.

آیا بوتاکس و دیسپورت همان سم بوتولینوم هستند؟ 


بله درست است اما بوتاکس و دیسپورت در دوزهای کم و بی‌خطر تزریق می‌شوند. سالیان سال است که برای درمان بیمار‌هایی که نیاز به شل شدن عضلات دارند از بوتاکس در مراکز درمانی استفاده می‌شود. بعدها به اثر ثانویه بوتاکس در برطرف کردن چین و چروک پوست پی برده شد. هر دوی این مواد توسط سازمان FDA تایید شده‌اند.

آیا باید از بوتاکس ارزان پرهیز کرد؟ 


 بوتاکس ارزان قیمت خوب نیست. به عبارتی دیگر یک بوتاکس خوب ارزان نیست. در واقع تزریق بوتاکس خوب زیر نظر یک پزشک باتجربه هزینة زیادی به همراه دارد. معمولا تزریق‌کننده‌های بی‌تجربه، افراد بدون مجوز و افرادی که بوتاکس «جعلی» تزرق می‌کنند بوتاکس را با هزینه‌های بسیار ارزانی به افراد ارائه می‌دهند. اگرچه تزریق بوتاکس ارزان از نظر هزینه به صرفه است اما سعی کنید به سراغ این موارد نروید.

هر چه بوتاکس ارزانتر باشد بیشتر باید در مورد رقیق شدن محصول نگران باشید. بوتاکس باید قبل از تزریق با محلول نمکی استریل رقیق شود. بسیاری از افرادی که از بوتاکس استفاده می‌کنند نتایج بلند مدتی از آن نمی‌گیرند یکی از دلایل آن ممکن است این باشد که بوتاکس خیلی رقیق بوده و در نتیجه بوتاکس واقعی کافی به پوست تزریق نشده است.

دوز بوتاکس بسته به اینکه در کدام قسمت‌های از صورت می‌خواهید از بوتاکس استفاده کنید و  همچنین  روش مورد استفادة پزشک متغییر است. از پزشک خود بخواهید برای به دست آوردن نتایج مورد نظر و مطلوب به چند واحد بوتاکس نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که به همان اندازه که بابت درمان پول پرداخت می‌کنید به همان اندازه نیز واحد بوتاکس دریافت می‌کنید. استفاده از بوتاکس رقیق تا زمانی که نتایج مدنظر شما را به همراه داشته باشد بد نیست.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان