رینوپلاستی بینی: همه چیز درباره‌ی قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

 1. مقالات
 2. /
 3. رینوپلاستی بینی: همه چیز درباره‌ی قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های پلاستیک در بین زنان و مردان محسوب می‌شود. در صورت تمایل به تغییر ظاهر یا اندازه بینی خود و یا رفع مشکلات تنفسی بوسیله جراحی، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود. پیش از تصمیم‌گیری در مورد استفاده از رینوپلاستی بینی بایستی موارد مختلفی مانند نحوه انتخاب جراح پلاستیک و یا مدت زمان دوره بهبودی را به طور کامل و با دقت ارزیابی کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره رینوپلاستی بینی و یا ارتباط با کلینیک رازی می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹۰۲۱۸۸۰۲۵۳۵۰ تماس حاصل فرمایید.

دلایل استفاده از رینوپلاستی بینی 


افراد به دلایل مختلفی از رینوپلاستی بینی استفاده می‌کنند. استفاده از این عمل زیبایی سبب بهبود زیبایی ظاهری زنان و مردان و افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود. دلایل متداول استفاده از جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بهبود تقارن بینی
 • تغییر اندازه یا وضعیت سوراخ‌های بینی
 • کاهش اندازه بینی جهت تناسب بیشتر با دیگر اعضای صورت
 • رفع یا بهبود برآمدگی یا فرورفتگی بر روی پل بینی
 • تغییر اندازه نوک بینی گوشتی، بینی سربالا و یا سر پایین

استفاده از رینوپلاستی بینی به دلایل کاربردی 


در صورت تمایل به استفاده از عمل بینی به دلایل کاربردی و یا بهبود زیبایی ظاهری بایستی با جراحی پلاستیک که در زمینه گلو، گوش و بینی نیز دارای تخصص است مشورت شود.

جراحی زیبایی بینی همیشه به دلیل افزایش زیبایی ظاهری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ مانند زمانی که شخص جهت رفع ناهنجاری ناشی از آسیب‌دیدگی، از جراحی ترمیمی بینی استفاده می‌کند. برخی دلایل غیر مرتبط با عوامل زیبایی جهت استفاده از رینوپلاستی بینی  شامل موارد زیر می‌باشند:

انحراف تیغه بینی 

سپتوم یک دیواره باریک است که مجراهای چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند. انحراف به این معنی است که تیغه سپتوم به یک سمت متمایل و منحرف شده است. انحراف تیغه بینی امکان دارد در زمان تولد وجود داشته باشد و یا ممکن است در اثر آسیب‌دیدگی ایجاد شود. امکان دارد انحراف تیغه با گذشت زمان در اثر افزایش سن تشدید شود. در صورتی که انحراف شدید باشد می‌تواند سبب انسداد بینی شود و منجر به بروز مشکلات تنفسی، خشکی دهان، درد یا فشار و دشواری در خوابیدن شود. معمولاً از جراحی به منظور ترمیم انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی) در زمان رینوپلاستی بینی استفاده می‌شود.

بزرگ بودن شاخک (توربینت) بینی 

توربینت‌ها یا شاخک‌های بینی، ساختارهای داخل بینی هستند که به گرم کردن هوای سرد پیش از ورد به ریه‌ها کمک می‌کنند. شاخک‌ها همچنین به هدایت جریان هوایی که وارد بینی می‌شود کمک می‌کنند. شاخک‌های بینی توسط مژک‌های بینی پوشیده شده‌اند که مانند فیلتر از ورود ذرات آلوده که ممکن است وارد بدن شوند جلوگیری می‌کنند. در صورت بزرگ بودن شاخک‌ها بینی، امکان دارد احساس گرفتگی بینی در شخص ایجاد شده و سبب دشواری در زمان خواب شود. جراحی شاخک‌های بینی می‌تواند همراه با عمل تغییر شکل بینی استفاده شود.

  چگونه برای جراحی زیبایی پلک آماده شویم؟

مشکلات تنفسی 

انحراف تیغه بینی و بزرگ بودن شاخک‌های بینی دو تا از شایع‌ترین دلایل بروز مشکلات نفسی می‌باشند. موارد دیگر مانند پولیپ بینی نیز می‌تواند در ایجاد مشکلات تنفسی مؤثر باشد. جهت تعیین علت اصلی مشکلات تنفسی امکان دارد از آندوسکوپی بینی استفاده شود.

کاندیدای مناسب جهت انجام رینوپلاستی بینی 

کاندیدای مناسب جهت انجام رینوپلاستی بینی

در جلسه مشاوره رینوپلاستی بینی، جراح پلاستیک از این که متقاضی کاندیدای مناسبی برای عمل بینی است یا خیر اطمینان حاصل می‌کند. عوامل مختلفی به این منظور بایستی ارزیابی شوند:

 • سن: پیش از انجام رینوپلاستی بینی، رشد اسکلتی صورت متقاضی بایستی کامل شده باشد. تکمیل رشد اسکلتی در بیشتر افراد در حدود 16 سالگی صورت می‌گیرد.
 • هدف متقاضی از انجام رینوپلاستی بینی: هدف از انجام عمل زیبایی بینی در کمک به جراح پلاستیک برای تعیین داشتن شرایط کافی از جانب متقاضی برای انجام این جراحی بسیار اهمیت دارد. بسیاری از افراد تنها به دلیل افزایش زیبایی ظاهری از این روش استفاده می‌کنند.
 • وضعیت سلامتی متقاضی: متقاضی بایستی برای انجام رینوپلاستی بینی از لحاظ جسمانی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. در صورت وجود هر گونه بیماری یا مشکلات جسمانی بایستی به منظور اطمینان از عدم تداخل این موارد با نتیجه جراحی با جراح پلاستیک مشورت شود.

اقدامات مورد نیاز پیش از انجام رینوپلاستی بینی 


جراح پلاستیک بایستی جهت انجام رینوپلاستی دارای تجربه و مهارت کافی باشد. پیش از انجام جراحی متقاضی بایستی اقدامات زیر را در نظر داشته باشد:

 • تغذیه مناسب: پیش از جراحی بایستی از مواد غذایی مناسب و مغذی جهت افزایش آمادگی بدن استفاده شود. تغذیه مناسب همچنین در زمان پس از جراحی نیز سبب افزایش سرعت بهبودی می‌شود.
 • قطع مصرف سیگار: پیش از انجام رینوپلاستی بینی بایستی از مصرف سیگار خودداری شود. قطع مصرف سیگار از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که نیکوتین سبب محدود شدن جریان خون شده و در نتیجه احتمال بروز عوارض افزایش پیدا می‌کند.
 • آماده کردن فضای مناسب جهت بهبودی: در صورت گذراندن دوره بهبودی در منزل، بایستی فضای مناسب برای استراحت آماده شود. به این منظور بایستی پتو و بالش نرم در دسترس قرار داده شود (جهت بالا قرار دادن سر). بسیاری از افراد تمایل دارند که پیش از جراحی محیط منزل خود را جهت فراهم کردن محیط آرام و دور از استرس آماده و مرتب کنند.
 • درخواست کمک از نزدیکان: در روزهای پس از جراحی زیبایی بینی، متقاضی احساس خواب‌آلودگی کرده و بایستی استراحت کند. به این جهت یکی از دوستان و یا نزدیکان بایستی به منظور انجام امور مختلف در منزل مانند آماده کردن غذا و یا مراقبت از کودکان به متقاضی کمک کند.
 • تهیه اقلام ضروری: متقاضی بایستی لیستی از اقلام و موارد ضروری که در دوره بهبودی از آن‌ها استفاده می‌کند را آماده کند و موارد مورد نیاز را خریده و تهیه کند. همچنین داروهای تجویزی جراح پلاستیک نیز بایستی آماده مصرف قرار داده شوند.

نحوه انجام رینوپلاستی بینی 


عمل رینوپلاستی بینی معمولاً بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. این جراحی زیبایی بینی شامل تغییر و اصلاح استخوان‌های بخش بالایی بینی و یا غضروف در بخش پایینی بینی است. روشی که در جراحی استفاده می‌شود، بسته به هدف مورد نظر جراح، می‌تواند شامل بالا بردن پل بینی، کوچک کردن پره‌های بینی و یا برطرف کردن برآمدگی بینی باشد.

  علت و درمان خارش سر کودکان و بزرگسالان

تکنیک مورد استفاده در رینوپلاستی بینی به ساختار بینی هر فرد و تغییرات مورد نظر بیمار بستگی دارد. شکستن بینی تنها در مواردی انجام می‌شود که بینی بایستی به طور قابل توجهی باریک و یا صاف شود. جراح پلاستیک در ارتباط با رینوپلاستی بینی نکات مورد نیاز را به بیمار توضیح می‌دهد.

جراح پلاستیک امکان دارد برش‌ها را داخل و یا خارج از بینی ایجاد کند. تصمیم‌گیری در این مورد در ارتباط با وضعیت هر شخص متفاوت می‌باشد.

 • عمل زیبایی بینی به روش بسته: در این روش، برش‌ها داخل بینی ایجاد می‌شوند.
 • عمل زیبایی بینی به روش باز: در این روش، یک با چند برش خارج از بینی ایجاد می‌شوند. در این روش، پوست بالا برده شده و دسترسی جراح به استخوان‌ها و غضروف راحت‌تر می‌باشد.

دوره بهبودی پس از رینوپلاستی بینی


دوره بهبودی پس از رینوپلاستی بینی

پس از جراحی امکان دارد در قسمت بینی از اسپلینت، گچ و یا تامپون استفاده شود. این موارد به حفاظت از ساختارهای بینی در زمان بهبود کمک می‌کنند و متقاضی احتمالاً بایستی برای حدود 1 هفته پس از جراحی از آن‌ها استفاده کند. بروز ورم و کبودی در چند روز پس از رینوپلاستی بینی طبیعی می‌باشد و حتی امکان دارد سیاهی اطراف یک یا دو چشم نیز ایجاد شود.

بیشتر افراد پس از حدود یک هفته می‌توانند به محل کار خود بازگردند. البته برخی از افراد جهت کاهش بیشتر ورم و کبودی ترجیح می‌دهند مدت زمان بیشتری استراحت کنند. مدت زمان کافی جهت استراحت به وضعیت جسمانی و نوع شغل متقاضی بستگی دارد. جراح پلاستیک در تعیین مدت زمان مورد نیاز برای استراحت پیش از بازگشت به محل کار متقاضی را راهنمایی می‌کند. به طور کلی افراد بایستی در مدت 5 ماه پس از عمل بینی از انجام فعالیت‌های شدید و بلند کردن اشیاء سنگین‌تر از 5 پوند خودداری کنند.

ممکن است مشاهده نتیجه نهایی جراحی رینوپلاستی بینی به مدت زمان طولانی نیاز داشته باشد. این به دلیل این است که بهبود استخوان، غضروف و پوست زمانی برای تکمیل کامل خود نیاز دارند، که ممکن است چند ماه طول بکشد. در واقع، بسیاری از افراد پس از جراحی از نتیجه نهایی زیبایی بینی خود راضی نیستند. بیمار باید به یاد داشته باشد که ظاهر بینی بلافاصله پس از جراحی ممکن است با نتیجه نهایی رینوپلاستی متفاوت باشد.

توصیه می‌شود که دستورات پزشک جراح در دوره بهبود به طور کامل رعایت شوند. این دستورات شامل مصرف داروهای تجویز شده، خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین و مراقبت از ناحیه جراحی می‌باشد.

انتخاب جراح مناسب جهت انجام رینوپلاستی بینی 


انتخاب جراح مناسب جهت انجام رینوپلاستی بینی

رینوپلاستی بینی یکی از دشوارترین جراحی‌های پلاستیک محسوب می‌شود. به همین دلیل انتخاب جراح بینی مناسب اهمیت بسیاری زیادی دارد. جلسه مشاوره جهت جراحی زیبایی بینی بخش اساسی و مهمی در جهت انتخاب جراح بینی مناسب محسوب می‌شود. مواردی که در این مورد بایستی در نظر گرفته شوند عبارتند از:

بورد تخصصی جراح 

انتخاب جراح بینی که دارای بورد تخصصی باشد از اهمیت به سزایی برخوردار است. مهارت مورد نیاز جهت انجام رینوپلاستی بینی به سال‌ها کسب تجربه در این زمینه نیاز دارد و افراد نبایستی به این منظور به جراح فاقد مهارت لازم در زمینه جراحی بینی مراجعه کنند.

  تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست: علت، علائم و درمان

تجربه

جراح بایستی در زمینه جراحی پلاستیک صورت خصوصاً رینوپلاستی دارای تجربه کافی باشد. رینوپلاستی بینی بایستی تنها توسط جراحی انجام شود که در ارتباط با ساختار بینی دارای تجربه و دانش بسیاری زیادی می‌باشد.

هدف جراح از انجام رینوپلاستی 

توصیه می‌شود جهت انجام عمل بینی به جراحی مراجعه شود که در روند درمان خود از رویکرد بیمار- محور استفاده می‌کند. این رویکرد  به این معنی است که جراح رینوپلاستی بینی را  تنها به منظور اصلاح ویژگی‌های منحصر به فرد در صورت هر شخص (و نه تغییر آن‌ها به طور کامل) انجام می‌دهد. صورت همه اشخاص با یکدیگر متفاوت می‌باشد و جراحی زیبایی بینی بایستی مطابق با ویژگی‌ها صورت هر شخص انجام شود.

عقیده و نظر بیماران دیگر در ارتباط با جراح مورد نظر 

متقاضی بایستی در ارتباط با اعتبار و تجربه جراح مورد نظر از افراد دیگری که از عمل رینوپلاستی بینی استفاده کرده‌اند، اطلاعات لازم را کسب کند. امکان دارد این اطلاعات در سایت جراح نیز ذکر شده باشند. در جلسه مشاوره متقاضی می‌تواند در ارتباط با افرادی که قبل از این جراحی استفاده کرده‌اند و تمایل دارند که تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، کسب اطلاع کند.

حس اعتماد بین متقاضی و جراحی

متقاضی بایستی نسبت به جراح پلاستیک حس اعتماد داشته باشد. داشتن این حس اعتماد در ارتباط با تیم جراحی به میزان قابل توجهی سبب افزایش میزان رضایت از نتایج نهایی عمل بینی خواهد شد. جراح پلاستیک بایستی به دقت نظرات، اهداف و نگرانی‌های متقاضی را در نظر گرفته و ارزیابی کند. در صورتی که نظرات و عقاید متقاضی از جانب جراح نادیده گرفته شوند، بایستی تا زمان یافتن جراح مناسب به جستجو در این ارتباط ادامه داده شود.

انجام رینوپلاستی بینی در بیمارستان یا مرکز معتبر جراحی 

متقاضی بایستی در ارتباط با محل انجام جراحی زیبایی بینی اطلاعات لازم را کسب کند. رینوپلاستی بینی بایستی در بیمارستان یا مراکز معتبر جراحی انجام شود. در این مراکز تمامی موارد مربوط به سلامتی و ایمنی بیمار به طور کامل رعایت می‌شوند.

بررسی تصاویر افراد قبل و بعد از رینوپلاستی بینی

یکی از موارد مهم در ارتباط با انتخاب جراح مناسب جهت انجام رینوپلاستی، ارزیابی تصاویر افراد، قبل و بعد از این عمل جراحی می‌باشد. متقاضی بایستی در این ارتباط به جزئیات به طور کامل دقت کند تا در قضاوت خود در مورد جراح دچار اشتباه نشود.

آیا انجام رینوپلاستی بینی باعث تغییر صدا می‌شود؟ 


برخی از افراد تصور می‌کنند که صدا پس از رینوپلاستی بینی تغییر می‌کند. این مطلب خصوصاً در مورد افرادی که در زمینه خوانندگی یا سخنرانی فعالیت دارند اهمیت زیادی دارد. در صورتی که جراحی بینی توسط جراح ماهر و باتجربه انجام شود، در صدای شخص هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد. متقاضی می‌تواند در ارتباط با مساله تغییر صدا با جراح پلاستیک مشورت کند و نگرانی‌های خود را در این مورد با او در میان بگذارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان