راهکارهای موثر برای پیشگیری و درمان موخوره

 1. مقالات
 2. /
 3. راهکارهای موثر برای پیشگیری و درمان موخوره

دوشاخه شدن انتهای مو بسیار رایج است، بنابراین نیازی نیست که اگر آن‌ها را دارید احساس بدی داشته باشید. بهترین کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که آن‌ها را مرتب کنید. خوشبختانه، درمان و پیشگیری از دو شاخه شدن موها آسان است و موهای شما را صاف، نرم و سالم نگه می‌دارد.

  به طور کلی، دو شاخه شدن موها می‌تواند ظاهر موهای شما را تحت تاثیر قرار دهد و در دراز مدت باعث آسیب مو شود. وقتی نوبت به موخوره می‌رسد، پیشگیری کلیدی است. اگرچه ممکن است قصد حذف ابزارهای حالت دهنده خود را نداشته باشید، استفاده کمی کمتر از آن‌ها و حالت دادن به موهایتان ممکن است به جلوگیری از شکستگی مو کمک کند. تغذیه مناسب موها و دوری از عادات خاص می‌تواند به بهبود سلامت کلی و ظاهر موهای شما کمک کند. قبل از انجام هر روشی برای درمان موخوره بهتر است با پزشک متخصص مشورت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02145379 تماس حاصل فرمایید.

موخوره چیست؟


موخوره

یکی از مشکلات متداول مرتبط با موها، شکافته شدن آن‌ها است که در این مورد، لایه محافظ بیرونی مو به طور جداگانه باز می‌شود. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این مشکل نوک موها محدود به نوک مو است، اما در واقع این نوع آسیب‌دهی می‌تواند در هر قسمتی از ساقه مو رخ دهد.

موهای بلند، ساختار بیشتری دارند و نیاز به مراقبت و تغذیه بیشتری دارند. بنابراین، آن‌ها در مقایسه با موهای کوتاه، به شکافتگی نوک موها بیشتر تمایل دارند. ساییدگی ساقه مو ممکن است به عنوان آسیب سطحی شروع شود، اما در نهایت می‌تواند آسیب را به قسمت اصلی مو گسترش دهد. بنابراین، شکافته شدن موها نه تنها نشان‌دهنده نازک و ناسالم بودن موهاست، بلکه می‌تواند مدیریت موها را دشوار و ضعیف کند. اگر این نوع آسیب به موها درمان نشود، ممکن است به شکستن یا ریزش غیرطبیعی موها منجر شود.

هر رشته مو از یک فولیکول مو در پوست سر جوانه می‌زند و زیر پوست سر امتداد می‌یابد. بخشی از مو که در خارج از پوست سر رشد می‌کند به عنوان ساقه مو شناخته می‌شود. خود ساقه مو از چند لایه تشکیل شده است، یعنی کوتیکول، قشر و بصل النخاع (بیشتر در موهای ضخیم وجود دارد اما در غیر این صورت وجود ندارد).

کوتیکول بیرونی‌ترین لایه محافظ است که حجیم‌ترین و مهم‌ترین لایه مو یعنی قشر مو را در بر می‌گیرد. کورتکس حاوی تمام عناصر ساختاری است که رنگدانه، استحکام و بافت موهای شما را می‌بخشد.

شکافتن کوتیکول، قشر پوست را در معرض آسیب قرار می‌دهد، که مو را از داخل ضعیف می‌کند و آن را کد، خشک، زبر، وز و مستعد ریزش می‌کند.

انواع دوشاخه شدن انتهای مو


چهار نوع وجود دارد:

 • شکاف پایه / دوتایی / Y شکل: رایج‌ترین نوع است که در آن نوک مو به دو شاخه تقسیم می‌شود. این نشان دهنده تشکیل شکاف در مراحل اولیه است، زمانی که بیشتر قشر در کنار هم نگه داشته می‌شوند، اما بخش‌های قابل توجهی از آن شروع به پژمرده شدن می‌کنند. آسیب مو را می‌توان از طریق تغذیه مناسب و حالت دهنده مو معکوس کرد.
 • شکاف چنگالی: نسبت به شکاف پایه کمتر شایع و شدیدتر است. در تقسیم چنگال، تار موی اصلی به سه شاخه تقسیم می‌شود. این نشانه‌ای از شکافتن موی پیشرفته، گسترده و عمیق است که برای از بین بردن آسیب به مراقبت‌های شدید مو نیاز دارد.
 • شکاف درختی: شامل شکافتن تار مو در چندین نقطه در طول آن، بیشتر در یک طرف تا طرف دیگر. این به موهای شما حالتی کثیف می‌دهد. شکاف درختی در نتیجه آسیب‌های جبران ناپذیر مو است که تمام موها را در بر می‌گیرد مگر اینکه نوک‌های شکافته شده کوتاه شوند.
 • شکاف شمعی: شامل فرسایش قسمت عمده کوتیکول به جای شکاف واقعی مو است. در نتیجه، ساقه مو به طور قابل توجهی نازک‌تر می‌شود، به خصوص در نزدیکی نوک‌ها. این نوع آسیب مو را فقط می‌توان با برداشتن یا کوتاه کردن انتهای موهای فرسوده کنترل کرد، در غیر این صورت به تمام طول مو کشیده می‌شود.

علل شکاف انتهایی


علل شکاف انتهاییدو شاخه شدن انتهای مو می‌تواند نتیجه عوامل مختلفی باشد که منجر به آسیب مو می‌شود، مانند موارد زیر:

  لیفت بینی: بهترین راه بالا بردن نوک بینی بدون جراحی چیست؟

تریکورهکسیس نودوزا 

Trichorrhexis nodosa یک نقص شایع مو است که با ایجاد نقاط یا گره‌های ضخیم یا ضعیف در امتداد ساقه مو به دلیل اختلال سلول‌های قشر مغز مشخص می‌شود.

فیبر مو در محل گره بسیار شکننده است، جایی که ممکن است انتهای آن شکافته شود یا کاملاً بشکند. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که موهای شما به دلیل نظافت یا درمان‌های خشن مو در معرض آسیب فیزیکی یا شیمیایی بیش از حد قرار می‌گیرد.

در برخی موارد، ممکن است ناشی از کمبود آهن، کم کاری تیروئید، سطح بالای آمونیاک خون یا تمایل ژنتیکی باشد.

عادات مضر مو 

عاداتی که به موها آسیب می‌رسانند، مانند برس‌زدن شدید به موها، بستن موها به طرز زیاد، استفاده مکرر از آب داغ برای شستن مو، پیچیدن موهای مرطوب در حوله و خوابیدن با موهای بسته شده، می‌تواند به موهای شما استرس زیادی وارد کند و راه‌هایی را برای شکستگی و شکافتن موها هموار کند.

هنگام دست‌زدن به موهایتان، باید به آرامی عمل کنید. اگر نوک موهایتان در حال حاضر دو شاخه هستند، کندن آن‌ها تنها خسارت بیشتری به موها وارد می‌کند. یکی از اشتباهات رایج این است که از کوتاه کردن منظم موها خودداری کنید تا به سرعت به موهای بلند دست پیدا کنید، اما در واقع این رفتار نتیجه معکوس دارد. کوتاه کردن موها هر 3 تا 4 ماه، به از بین بردن انتهای آسیب دیده کمک می‌کند تا موهای دیگر شما سالم بمانند و همچنین به رشد بهتر موها کمک می‌کند.

استفاده مکرر از ابزارها 

استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده داغ مانند سشوار، اتو مو، اتوی فر تأثیر زیادی دارد زیرا رطوبت مو را از بین می‌برد و موها را بسیار ظریف‌تر و مستعد شکاف می‌کند.

اعمال گرمای بیش از حد بر روی مو با گرفتن رطوبت به کوتیکول (خارجی‌ترین لایه مو) آسیب می‌رساند. کمبود رطوبت در کوتیکول موهای شما را ضعیف و مستعد آسیب شدید می‌کند.

درمان‌های شیمیایی مو 

درمان‌های شیمیایی مودرمان‌های شیمیایی مو برای تغییر رنگ، شکل یا بافت موهای شما، با تغییر ساختار اصلی مو کار می‌کنند. این شامل شکستن پیوندهای مو و سپس تغییر شکل آن‌ها برای دادن ظاهر جدید به موهای شما است.

این بازسازی شدید موهای شما را درخشان و شاداب می‌کند، اما آن را بسیار ضعیف و مستعد آسیب، مانند دو شاخه شدن مو می‌کند.

استفاده نامناسب از محصولات مو 

استفاده از انواع نامناسب محصولات مو که حاوی مواد شیمیایی خشن، عوامل خشک کننده و الکل هستند، می‌تواند رطوبت پوست سر و موهای شما را از بین ببرد و به مجموعه‌ای از مشکلات مو منجر شود.

تقریباً هر شامپویی حاوی سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات است که مسئول کف کردن هستند. این سولفات‌ها چربی و کثیفی سر شما را عمیقاً پاک می‌کنند، اما اغلب چربی‌های ضروری و رطوبت را از بین می‌برند و موهای شما را کاملاً خشک و وز می‌کنند.

استفاده منظم از این محصولات کم آب کننده منجر به آسیب مداوم مو می‌شود و در نهایت منجر به دو شاخه شدن موها می‌شود.

عوامل محیطی 

عوامل محیطی مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و کمبود رطوبت می‌توانند باعث کم آبی و آسیب به سطح مو شده و در نتیجه فرآیند شکافته شدن را آغاز کنند.

رژیم غذایی ضعیف 

یک رژیم غذایی نامناسب که مواد مغذی ضروری تقویت کننده مو مانند پروتئین، روی، آهن و اسید فولیک را کم دارد، نقش مهمی در ایجاد موخوره دارد. جزء اصلی مو پروتئینی به نام کراتین است که می‌توانید آن را از تخم مرغ، اسفناج، ماهی قزل آلا، آووکادو و آجیل دریافت کنید، اما مطمئن شوید که زیاد از آن مصرف نکنید.

برای اینکه هر ماده غذایی اثر مطلوب خود را داشته باشد، باید در دوزهای مناسب مصرف شود. بنابراین، برای ترمیم آسیب موهای خود باید با پزشک خود در مورد مصرف مواد غذایی توصیه شده مشورت کنید.

مصرف ناکافی آب 

مصرف ناکافی آب می‌تواند پوست سر شما را کم آب کند و رشد مناسب مو را خفه کند. آب برای حفظ سلامت کل بدن شما از جمله موهای شما ضروری است.

نحوه شناسایی موی دوشاخه شده در خانه


نحوه شناسایی موی دوشاخه شدهاگر مراقبت مناسبی از موها انجام ندهید، حتی پس از کوتاه کردن موها، نوک‌های دو شاخه شده برمی‌گردند. اگر به موقع به آن رسیدگی نشود، آسیب مو می‌تواند به کل طول مو گسترش یابد. بنابراین، درمان زودهنگام و به دنبال یک روال مراقبت مداوم از مو، تنها راه برای خلاص شدن از شر موخوره برای همیشه است.

  رفع خارش پوست صورت، دست و پا ناشی از آلرژی و اگزما

برای این منظور، مهم است که یاد بگیرید که موی دوشاخه را خودتان شناسایی کنید تا بتوانید آسیب مو را در همان مرحله اولیه متوقف کنید. هر چه آسیب مو پیشرفته‌تر باشد، ترمیم آن سخت‌تر خواهد بود.

وضعیت موهای خود را از نزدیک در آینه برای علائم شکستگی و دو شاخه شدن موها بررسی کنید و در صورت نیاز به اصلاح موها بپردازید. یک قانون خوب این است که موهای خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار کوتاه کنید.

معاینه منظم موهای خود می‌تواند به شما در تشخیص آسیب مو در مراحل اولیه کمک کند. این روشی است که می‌توانید انتهای دوشاخه را در خانه تشخیص دهید:

 • یک قسمت مرکزی ایجاد کنید و موهای دو طرف را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید.
 • هر بخش را با نگه داشتن آن بین انگشتان وسط و اشاره به دقت بررسی کنید.
 • توجه کنید که تارهای مو خشک، شکننده شده و رنگ خود را از دست می‌دهند، موهای شما حالت بدی پیدا می‌کند، به نظر می‌رسد و احساس می‌کنید که ساییده شده، به راحتی گره می‌خورند و دارای سرهای متعدد هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد


همه افراد گهگاهی دچار موخوره می‌شوند، که می‌توان آن را از طریق مراقبت‌های شدید مو در خانه ترمیم کرد یا با یک جلسه کوتاه کردن مو در سالن به طور کامل از بین برد.

اما این مشکل ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص پوست داشته باشد اگر:

 • علیرغم اصلاح منظم و مراقبت از مو، به طور فزاینده‌ای تکرار می‌شود.
 • با ریزش بیش از حد مو یا سایر مشکلات مو و پوست سر همراه است.
 • موهای شما به طور فزاینده‌ای وز، کدر و خشک می‌شوند.

نکاتی برای جلوگیری از موخوره


نکاتی برای جلوگیری از موخورهموهای شما روزانه در معرض گرد و غبار، گرما و آفتاب قرار می‌گیرند و ممکن است همیشه با محصولات شیمیایی مو درمان شوند. این هجوم مداوم محرک‌ها درجاتی از آسیب مو را القا می‌کند، و فقط کارهای زیادی برای جلوگیری از آن می‌توانید انجام دهید. با گذشت زمان، لایه‌های متعدد ساقه مو شروع به جدا شدن می‌کنند و در نتیجه انتهای موها شکافته می‌شوند.

یک روال خوب مراقبت از مو تضمینی در برابر دو شاخه شدن انتهای مو نیست، اما بهترین گزینه برای به حداقل رساندن وقوع آن‌ها است. شستن و حالت دادن منظم به موها، آن‌ها را بیشتر در معرض آسیب مو قرار می‌دهد و باید اقدامات بیشتری برای ترمیم مو انجام دهید.

بسته به میزان آسیب مو، می‌توانید موهای دو شاخه شده را با مراقبت‌های خانگی یا درمان‌های حرفه‌ای مو درمان کنید. اما در بسیاری از موارد، این مشکل غیر قابل برگشت است و تنها با کوتاه کردن انتهای آسیب دیده مو قابل اصلاح است.

در هر صورت، باید به طور مرتب موهای خود را برای علائم آسیب دیدگی یا دو شاخه شدن موها بررسی کنید و به سراغ اصلاح منظم بروید. ایده این است که قبل از اینکه به بقیه موها سرایت کند و باعث آسیب عمیق‌تر شود که معمولاً درمان آن دشوار است، مشکل را زود تشخیص دهید.

بیایید به نکات و تکنیک‌هایی نگاه کنیم که ممکن است به جلوگیری از شکاف انتهایی کمک کند.

بعد از شستن مو با موهایتان با ملایمت رفتار کنید

موهای خیس در برابر آسیب آسیب پذیر هستند، بنابراین مهم است که پس از شامپو کردن و حالت دادن به موهای خود به آرامی از موهای خود مراقبت کنید.

برخی از افراد عادت دارند موهای خود را با حوله خشک کنند، اما این می‌تواند به آن آسیب برساند. مالش مکرر می‌تواند باعث شکستگی مو شود. همچنین می‌تواند به کوتیکول‌های موی شما آسیب برساند و منجر به شکافتن انتهای مو یا وز شود.

موهای خود را باز کنید 

موهای خود را باز کنیدموهای درهم، چه خیس و چه خشک، شانه کردن یا برس زدن آن‌ها دشوار است. بنابراین همیشه قبل از خشک کردن، برس زدن یا حالت دادن موهای خود را باز کنید.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از شانه دندانه پهن را توصیه می‌کند. دندان پهن‌تر به شانه اجازه می‌دهد تا بدون آسیب رساندن به انتهای مو یا ایجاد شکستگی روی موهای شما سر بخورد.

موهای خود را آبرسانی کنید 

موهای خود را آبرسانی کنیدمرطوب نگه داشتن نیز کلیدی برای جلوگیری از شکاف انتهای آن است. خشکی می‌تواند موها را به خصوص در انتهای آن ضعیف کند و باعث آسیب و شکاف موها شود.

برای افزایش رطوبت موهای خود، از ماسک موی هفتگی استفاده کنید. ماسک مو یک درمان حالت دهنده عمیق است که می‌تواند موهای شما را مرطوب کرده و وز و خشکی را کاهش دهد. ماسک همچنین می‌تواند خطر آسیب مو را کاهش دهد و در نتیجه موهایی نرم‌تر و درخشان‌تر داشته باشد.

  انواع آرتروز : بهترین درمان ساییدگی مفاصل با فیزیوتراپی و دارو

محصولات موجود در ماسک مو معمولاً غلیظ‌‌ تر از محصولاتی هستند که در حالت دهنده فوری پیدا می‌کنید. همچنین، ماسک برای مدت طولانی‌تری روی موهای شما باقی می‌ماند – از 20 دقیقه تا چند ساعت یا حتی یک شب.

می‌توانید یک ماسک موی آماده بخرید یا خودتان با استفاده از مواد زیر درست کنید.موادی مانند:

 • روغن نارگیل
 • آلوئه ورا
 • عسل
 • روغن زیتون
 • موز

گرما را کم کنید 

استفاده از وسایل گرمایشی بر روی موها، به خصوص به صورت روزانه، می‌تواند آن را خشک کرده و ساختار پروتئین مو را تغییر دهد.

در صورت امکان، اجازه دهید موهایتان پس از شستن در هوا خشک شود و سپس بدون استفاده از اتوی فر، اتوی صاف یا سشوار، موهایتان را حالت دهید.

اگر نیاز به استفاده از وسایل گرمکن دارید، سعی کنید تنظیم حرارت را کم کنید. همچنین می‌توانید قبل از سشوار کشیدن یا حالت دادن از یک محصول محافظ حرارتی استفاده کنید تا از آسیب حرارتی جلوگیری کنید.

از شانه زدن زیاد خودداری کنید 

موهای شما نیازی به 100 ضربه برس در روز ندارد. این یک افسانه است در واقع، برس زدن بیش از حد موها می‌تواند باعث آسیب شود، از جمله شکستگی و دو شاخه شدن انتهای مو.

درعوض، فقط موهایتان را برس بزنید تا حالت دهید یا مرتب به نظر برسند. هنگام برس زدن یا شانه کردن موهای خود از  کشیدن موها خودداری کنید و در صورت نیاز به خلاص شدن از شر گره ها، از یک محصول بازکننده استفاده کنید.

روی روبالشی ابریشمی بخوابید 

محافظت از موهای شما در شب نیز می‌تواند از شکاف موها جلوگیری کند. به جای خوابیدن روی روبالشی نخی، برای کاهش اصطکاک روی روبالشی ابریشمی یا ساتن بخوابید.

خوابیدن روی روبالشی ابریشمی یا ساتن به موهایتان اجازه می‌دهد تا روی بالش بچرخند. داشتن اصطکاک کمتر بین روبالشی و موهای شما ممکن است به جلوگیری از آسیب و شکستگی مو کمک کند.

یکی دیگر از گزینه‌ها این است که در شب از روسری ابریشمی استفاده کنید تا از موهای خود محافظت کنید.

اضافه کردن زمان بین درمان‌های مو 

درمان‌های شیمیایی مانند رنگ کردن، پر کردن یا شل کردن موهایتان می‌تواند تاثیر خود را بگذارد، به خصوص اگر همزمان بیش از یک درمان داشته باشید.

شما می‌توانید برای کاهش احتمال آسیب، شکستگی و شکاف موها اقداماتی را انجام دهید:

 • زمان بیشتری بین درمان‌ها اضافه کنید. در صورت امکان، سعی کنید 8 تا 10 هفته بین درمان های لمسی فاصله داشته باشید.
 • فقط یک نوع درمان شیمیایی را در یک زمان انجام دهید. اگر به بیش از یک نوع درمان نیاز دارید، AAD پیشنهاد می‌کند که ابتدا موهایتان را آرام کنید یا صاف کنید. اگر می خواهید موهای خود را رنگ کنید، 2 هفته قبل از انجام آن صبر کنید.
 • هفته‌ای یکبار از ماسک مو استفاده کنید یا هر بار که موهای خود را می‌شویید از نرم کننده فوری استفاده کنید.

کوتاه کردن مکرر موها 

آنچه که درک آن مهم است این است که وقتی نوبت به دوشاخه شدن موها می‌رسد، مشکل در خارجی‌ترین لایه مو نهفته است، و به همین دلیل است که کوتاه کردن منظم موهای شما اجباری است!

هنگامی که انتهای مو اتفاق می‌افتد، خارجی‌ترین لایه کوتیکول مو و کراتین تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پزشکان به افراد توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از این مشکل مو، حداقل یک بار در ماه برای کوتاه کردن مو مراجعه کنند.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب 

داشتن یک رژیم غذایی مناسبشما باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید که سرشار از ویتامین و پروتئین باشد. همچنین یک مکمل بیوتین اضافه کنید یا آن را به طور طبیعی برای موهای زیبا و بلند پر کنید. ماهی، میوه‌های خشک، آووکادو، جو دوسر و سویا را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

برای آبرسانی به موهای خود از نرم کننده استفاده کنید 

این یک قانون سرانگشتی است: هر زمان که موهای خود را می‌شویید، رطوبت آن را با استفاده از یک لایه نرم کننده برای محافظت از موهای خود در برابر آسیب قفل کنید. به این ترتیب موهای خود را هیدراته نگه می‌دارید، از شکستگی جلوگیری می‌کنید و موخوره‌های مکرر را نیز کاهش می‌دهید

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان