راههای درمان گودی زیر چشم: درمان خانگی، تزریق فیلر و جراحی

  1. مقالات
  2. /
  3. راههای درمان گودی زیر چشم: درمان خانگی، تزریق فیلر و جراحی

تیرگی دور چشم

تیرگی و گودی زیر چشم مشکل بسیار شایعی است که روش‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند به کمک آن‌ها می‌تون از شر این مشکل خلاص شد. متأسفانه ، بسیاری از این راه حل‌ها چیزی جز حرف‌هایی توخالی نیستند زیرا ادعا می‌کنند می‌توانند افراد را از شر حلقه‌های تیره و گودی زیر چشم خلاص کنند ، اما در واقع فقط برای جلوگیری از بدتر شدن این مشکلات مفید هستند. در این‌جا برخی از ادعاهای رایج که ادعا می کنند می‌توانند تیرگی دور چشم  را برطرف کنند و نباید فریب آن‌ها را بخوریم را بیان می‌کنیم. بسیاری از این ادعاهای ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن تیرگی دور چشم کمک کنند ، اما نمی‌توانند نتایج ماندگاری ایجاد کنند.

افراد بسیاری نیز از گودی زیر چشم که نتیجه مستقیم روند پیر شدن است رنج می‌برند. با بالا رفتن سن، پوست لطیف اطراف چشم‌ها ظاهری تیره و گود افتاده به خود می‌گیرد. این تحول معمولاً تدریجی است ، اما بعضی افراد  به سرعت دچار گودی زیر چشم می‌شوند. در مورد شدید گود افتادگی چشم‌ها ، حتی ممکن است بینایی فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

چه چیزی باعث گودی زیر چشم‌ها می‌شود 


گودی زیر چشم

چهار علت اصلی گودی زیر چشم عبارتند از:

  • ژنتیک: اگر یکی از والدین شما دچار گودی زیر چشم شده باشد ، احتمال اینکه شما نیز با بالا رفتن سن خود به این مشکل دچار شوید خیلی بیشتر می‌شود.
  • ساختار چهره فرد: برخی افراد به طور طبیعی چشمانی گود و گونه‌های برآمده‌ای دارند. در این افراد با گذشت زمان و بالا رفتن سن، گودی چشم‌ها باز هم بیشتر شده و چشم‌هایشان حالت فرورفته‌ پیدا خواهد کرد.
  • بالا رفتن سن: با افزایش سن ، لایه چربی و کلاژن صورت شروع به از بین رفتن می‌کنند. خالی شدن زیر پوست از چربی و کلاژن باعث می‌شود تا لایه‌ کوسن مانندی که روی گونه‌ها و زیر چشم‌ها را پر کرده بود صاف و کوچک شود. از دست دادن چربی و کلاژن ، باعث می‌شود چشم‌ها گود افتاده‌تر به نظر رسیده و معمولاً حلقه‌های تیره‌ای دور چشم‌ها ایجاد شود که گاهی ممکن است خیلی شدید باشند.
  • کاهش وزن: بالا و پایین رفتن‌های مکرر و سریع وزن، که اصطلاحا به آن کاهش وزن یو-یو مانند گفته می‌شود، باعث کم شدن ذخایر چربی صورت می‌شود. در نهایت ، چهره فرد ظاهری اسکلت مانند پیدا خواهد کرد و پوست آویزان و شل شده و دچار چین و چروک می‌شود. این مساله باعث می‌شود فرد چهره‌ای بیمارگونه پیدا کرده و از آنچه که هست سال‌ها پیرتر به نظر برسد.
  عوارض هایفوتراپی صورت، غبغب و گردن چیست؟

عمل‌های زیبایی برای درمان گودی زیر چشم 


اگر از گودی زیر چشم‌ خود رنج می‌برید ، خوب است بدانید عمل‌های زیبایی وجود دارند که با بازتر نشان دادن چشم‌ها، باعث بهبود ظاهر آن‌ها می‌شود.

بالا کشیدن( لیفت) پلک

با بالا رفتن سن ، اولین نواحی صورت که شروع به پیر شدن می‌کنند ، نواحی اطراف چشم و پیشانی است. پیشانی به دلیل نیروی جاذبه زمین شروع به شل و آویزان شدن می‌کند. وزن پوست ابروها را پایین می‌آورد و باعث می شود چشم‌ها گود رفته به نظر برسند. با بالا کشیدن پلک بالایی ، ابروها و پیشانی را عقب کشیده شده و این باعث می‌شود فرد ظاهر جوانتری پیدا کند. در این عمل زیبایی، جراح چندین برش کوچک در امتداد خط رویش موها ایجاد می‌کند. سپس پوست پیشانی لیفت و  و کشیده می‌شود. نتایج این جراحی فورا مشخص شده و دوره بهبودی پس از آن بسیار کوتاه است.

عمل بالا کشیدن پلک‌های فوقانی و تحتانی (جراحی بلفاروپلاستی) 

برای به دست آوردن ظاهری جوان‌تر، پوست اضافی و شل اطراف چشم را می‌توان با جراحی برداشت و جمع کرد. جراحان زیبایی برای ایجاد ظاهری جوانتر ، پوست اضافی و چربی‌های باقی مانده زیر و اطراف چشم را بر‌داشته و ترمیم می‌کنند.

تزریق چربی 

بالا رفتن سن باعث می‌شود چهره افراد هر سال مقداری از بافت چربی ، ماهیچه و استخوانی خود را از دست بدهد و در نتیجه منجر به گود رفتن چشم‌ها می‌شود. یک جراح زیبایی می‌تواند چربی را از بدن خود فرد خارج کرده و سپس از چربی برداشت شده برای پر کردن قسمت‌های خالی صورت مانند نواحی اطراف چشم استفاده کند. اگرچه می‌توان از فیلر و ژل هم به جای چربی خود بیمار استفاده کرد، اما استفاده از ژل همواره ممکن است باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود. در حالی که تزریق چربی خود شخص ، هیچگونه واکنش آلرژیک یا عوارض جانبی جانبی دیگری ایجاد نخواهد کرد.

استفاده از فیلر (تزریق ژل) 

تزریق ژل

نتایج استفاده از ژل یا فیلر برای پر کردن گودی زیر چشم نیز موفقیت‌آمیز است. بعد از تزریق ژل، ناحیه زیر چشم پرتر و صاف‌تر شده و ظاهری جوانتر پیدا خواهد کرد.

آیا لیزردرمانی می‌تواند تیرگی زیر چشم را برطرف کند؟ 

این روزها درمان با لیزر نسبت به گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده‌ است و بسیاری از افراد معتقدند لیزردرمانی می‌تواند در رفع تیرگی زیر چشم هم موثر باشد. اگرچه  لیزر می‌تواند مشکلات پوستی مختلفی را درمان کند ، اما برای رفع تیرگی زیر چشم مناسب نیست.

  لیفت و کشیدن پوست گردن بدون جراحی

آیا کرم‌ها و درمان‌های خانگی می‌توانند تیرگی زیر چشم را از بین ببرند؟ 

داروهای خانگی و کرم‌های بسیاری وجود دارند که ادعا می‌کنند می توانند گودی و تیرگی زیر چشم را از بین ببرند. این شامل مواردی مانند استفاده از چای کیسه‌ای ، کرم‌های گران قیمت زیر چشم و استفاده از ماسک‌های چشم است. اگرچه این موارد می‌توانند ظاهر زیر چشم را بهبود ببخشند ، اما نتایج آن‌ها صرفا موقتی و سطحی است و خود مشکل را برطرف نمی‌کنند و به محض اینکه استفاده از آنها را متوقف کنید ، خواهید دید که مشکلات زیر چشم فوراً برمی‌گردد. این بدان معنا نیست که استفاده روزانه از کرم دور چشم خود را متوقف کنید ، بلکه به این معنی است که شما باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای در مورد سودی که این کرم‌ها و درمان‌های خانگی می‌توانند برایتان داشته باشند داشته باشید.

آیا خواب بیشتر تیرگی زیر چشم را درمان می‌کند؟ 

بسیاری از افراد تصور می کنند که برای خلاص شدن از تیرگی زیر چشم خود باید بیشتر بخوابند. اگرچه خواب خوب و کافی مطمئناً به کاهش تیرگی‌های زیر چشم کمک می‌کند ، اما نتایج آن به هیچ وجه طولانی مدت نیست و برای برخی افراد اصلا جواب نمی‌دهد. واقعیت این است که تیرگی زیر چشم ممکن است ژنتیکی باشد و در این شرایط این که یک فرد چقدر بخوابد مهم نیست. همچنین خوابیدن باعث نمی‌شود بافت از بین رفته‌ای که باعث گودی زیر چشم شده پر شود.

ترک سیگار 

در ابتدا، به نظر می‌رسد سیگار کشیدن و گودی زیر چشم ارتباطی نداشته باشند، اما در واقع این دو مورد به طرز چشمگیری با یکدیگر مرتبط هستند. عادت سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کلاژن پوست می‌شود.

اما چرا از بین رفتن کلاژن مهم است؟ کلاژن یک پروتئین است که به پوست شکل و مقاومت می‌بخشد و ساختاری را ایجاد می‌کند که از ایجاد چین و چروک در اطراف چشم جلوگیری می‌کند.

این مسئله نه تنها در جلوگیری از ایجاد چین و چروک در اطراف چشم مهم است، بلکه در جلوگیری و کاهش گودی زیر چشم نیز اهمیت بالایی دارد.

با پیر شدن، کلاژن پوست به طور طبیعی کاهش می‌یابد، اما عادات بد مانند سیگار کشیدن همچنین باعث از بین رفتن کلاژن می‌شوند. متأسفانه، یکی از نخستین نشانه‌های از بین رفتن کلاژن در ناحیه زیر چشم‌ها قابل مشاهده است. این موضوع ممکن است باعث شده تا چشم‌ها به طور فرو رفته به نظر بیایند و زیر چشم‌ها گود بیفتد. اما روش‌هایی نیز وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید به حفظ کلاژن موجود و حتی تقویت تولید کلاژن پوست کمک کنید!

  مراقبت های بعد از کاشت ریش: (نحوه شستشو و کوتاه کردن ریش)

محافظت از پوست در برابر آفتاب 

شاید فکر کنید آفتاب چه ارتباطی با گودی زیر چشم دارد ؟ جواب این است که همه چیز به کلاژن، این پروتئین بسیار مهم که تقریبا درباره آن صحبت کردیم برمی‌گردد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب می‌تواند به کلاژن موجود در پوست آسیب رسانده و منجر به چین و چروک‌های ناخواسته و مشکلاتی مانند گودی زیر چشم شود.

احتمالاً درباره استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید ، به خوبی اطلاع دارید. برای محافظت از پوستتان حتما لازم است از یک کرم ضد آفتاب ملایم استفاده کنید و به تناوب استفاده از ان را تجدید کنید ، به خصوص زمانی که در آب هستید یا بدنتان در حال تعریق است.

البته روش‌های محافظت از پوست در برابر آفتاب، استفاده از عینک آفتابی ، کلاه و موارد مشابه آن را نیز شامل می‌شود.

بدنتان را به خوبی آبرسانی کنید

برای آن که پوست اطراف چشمتان آسیب نبیند نباید اجازه دهید بدنتان به شدت کم آب بدن شود. برای مرطوب نگه داشتن پوست و مقابله با گودی زیر چشم ، مقدار زیادی آب زیادی بنوشید و مصرف کافئین و الکل خود را محدود کنید.

از روغن‌های مناسب پوست برای زیر چشم خود استفاده کنید 

روغن بزنید! استفاده از یک قطره روغن روی پوست یک روش عالی و طبیعی برای مقابله با تیرگی پوست زیر چشم است. به علاوه ، احتمالاً همیشه مقداری از این روغن‌ها در هر آشپزخانه‌ای موجود است.

استفاده از روغن نارگیل ، روغن کرچک ، روغن بادام (که به طور خاص برای سلامتی پوست مفید است) ، روغن زیتون یا روغن آووکادو را برای کاهش گودی زیر چشم خود امتحان کنید. همچنین می‌توانید یک کپسول روغن ماهی را سوراخ کنید و از مواد داخل آن که حاوی اسیدهای چرب فراوان و سالمی است برای پوست زیر چشم خود استفاده کنید.

کافی است قبل از خواب، یک قطره از هر کدام از این روغن‌ها را روی نوک انگشت خود قرار داده و آن را به آرامی روی پوست زیر چشم خود ماساژ دهید و اجازه بدهید روغن در طول شب روی پوستتان باقی بماند. این کار را هر شب تکرار کنید.

 

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان