درمان ژنیکوماستی (کوچک کردن و درمان بزرگ شدن سینه آقایان)

درمان ژنیکوماستی (کوچک کردن و درمان بزرگ شدن سینه آقایان)

رایج‌ترین مشکلات و نارسایی‌ها در ناحیه سینه مردان عبارت از ژنیکوماستی است که با بزرگ شدن بافت سینه مردان ارتباط دارد. در صورتی که شما به عنوان یک مرد دارای بافت سینه بزرگ یا غیرمتقارن هستید، یا ناحیه سینه، سر سینه، یا ناحیه قهوه‌ای رنگ دور آن دچار مشکلات ظاهری است، احتمالاً می‌توانید از جراحی زیبایی ژنیکوماستی برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

مشکلات خفیف در این رابطه را معمولاً می‌توان فقط با استفاده از روش لیپوساکشن درمان کرد. این شرایط در حالی است که مشکلات شدیدتر احتمالاً نیازمند استفاده ترکیبی از روش لیپوساکشن و عمل جراحی برای برداشتن بافت سینه و اصلاح وضعیت ظاهری آن است. به این ترتیب طول، عرض، و میزان مشکلات ظاهری سینه می‌توانند در طراحی عمل جراحی تاثیر خاص داشته باشند.

مزایای استفاده از درمان ژنیکوماستی


این درمان می‌تواند یک ظاهر طبیعی‌تر در ناحیه سینه مردان ایجاد کد و در نتیجه درمان ژنیکوماستی اکثر آقایان و پسران می‌توانند احساس خوبی در هنگام در آوردن لباس خود داشته و دیگر نیازی به استفاده از لباس‌های گشاد یا چند لایه برای پوشاندن سینه‌های خود نداشته باشند.

در حقیقت این درمان می‌تواند باعث شود احساس بد فرد نسبت به خود کاهش یافته و اعتماد به نفس وی افزایش یابد. توجه داشته باشید جراحت‌های باقیمانده از این عمل جراحی معمولاً در نواحی اطراف سر سینه قرار گرفته و در موهای سینه به خوبی پنهان می‌شوند.

مشاوره اولیه


در جلسه مشاوره اولیه سابقه درمانی بیمار به‌طور کامل بررسی شده و معاینات فیزیکی مورد نیاز توسط دکتر انجام خواهد شد. در این جلسه لازم است بیمار اطلاعات لازم را درباره داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک معالج قرار دهد، زیرا همواره احتمال دارد مصرف برخی داروها باعث ایجاد شرایط ژنیکوماستی شده باشد. در این زمان لازم است دلایلی که فرد از عمل جراحی برای درمان استفاده می‌کند، به‌طور دقیق مشخص شود. توجه داشته باشید در اکثر مواقع موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه جراحی ژنیکوماستی را به عنوان یک درمان زیبایی در نظر گرفته و به همین خاطر هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند. معاینات فیزیکی انجام شده بر روی بیمار در این جلسه بر ارزیابی وضعیت بدن و نیز تشریح نتایج مورد انتظار بیمار متمرکز است. گاهی اوقات، ممکن است بیمار به یک متخصص غدد (پزشک متخصص در ارتباط با هورمون‌ها) معرفی شود تا وجود هرگونه عدم توازن هورمونی در بدن وی مشخص گردد.

 

قبل از عمل جراحی کاهش اندازه سینه


دکتر هنگام طراحی درمان حداکثر تلاش خود را برای ساده و راحت کردن فرآیند درمان برای بیمار انجام خواهد داد. در این زمان معمولاً از بیمار خواسته می‌شود سیگار کشیدن را متوقف کرده و از مصرف ویتامین‌ها و داروهای خاص که می‌توانند باعث خونریزی شوند، خودداری کند. برای مثال در این زمینه می‌توان از داروهای آسپیرین، ایبوپروفن، و ویتامین E نام برد. علاوه بر این، سایر توصیه‌های لازم برای قبل و بعد از عمل جراحی در این جلسه در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. برای راحتی بیشتر بیمار، معمولاً به بیمار توصیه می‌شود نسخه داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج را چند روز قبل از عمل جراحی تهیه کند. این عمل جراحی معمولاً به صورت سرپایی بر روی افراد انجام می‌شود. به این ترتیب برای این درمان لازم است با یک نفر جهت رساندن بیمار به خانه و باقی ماندن با وی در طول اولین شب پس از جراحی هماهنگی لازم انجام شود. دکتر قبل از عمل جراحی با شما ملاقات کرده و حتی گاهی اوقات ممکن است به شما توصیه کند برای بررسی شرایط روز قبل از درمان به مطب وی مراجعه نمایید. در این زمان معمولاً از جوهر مخصوص برای علامت‌گذاری سینه استفاده می‌شود.

روش‌های کوچک کردن سینه مردان


امروزه دو نوع مختلف عمل جراحی زیبایی برای ژنیکوماستی ( کوچک کردن سینه مردان ) وجود دارد. در اولین روش از لیپوساکشن به این منظور استفاده می‌شود. در این درمان بافت چربی اضافی از ناحیه سینه خارج شده و سایر بافت‌ها در این ناحیه از بدن دست نخورده باقی می‌ماند. دومین روش مورد استفاده به این منظور ماستکتومی است که در آن بافت غده‌ای سینه با ایجاد شکاف‌های کوچک در کنار سینه، زیر بازو یا نزدیک سر سینه از محل خارج می‌شود. امروزه امکان استفاده از جراحی برای درمان مشکل سینه آقایان به همراه لیپوساکشن و خارج کردن بافت سینه به‌طور همزمان برای افراد وجود دارد.

عمل جراحی کاهش اندازه سینه مردان


این درمان تحت بی‌هوشی عمومی بر روی بیمار انجام می‌شود. در این زمان معمولاً از داروهای آنتی‌بیوتیک در طول عمل جراحی استفاده می‌گردد. این درمان به حدود دو تا چهار ساعت زمان نیاز دارد. در ادامه پس از بی‌هوشی بیمار، شکاف‌های کوچک در نواحی اطراف سر سینه ایجاد شده، از طریق این شکاف‌ها، بافت اضافی سینه، چربی و پوست مازاد از محل خارج شده و باقیمانده بافت سینه حالت داده می‌شود. در واقع اغلب لازم است از درمان لیپوساکشن چندین بار برای دستیابی به نتایج دلخواه استفاده شود. به این منظور یک لوله مکش فلزی به نام کانولا از طریق یک شکاف بسیار کوچک به ناحیه تحت درمان وارد می‌شود. این لوله می‌تواند بافت چربی را با استفاده از یک پمپ مکش قوی از زیر پوست خارج کند. این لوله از طریق شکاف ای کوچک به چربی زیر پوست وارد می‌شود. در مواقع لازم، می‌توان شکاف‌های مورد نیاز برای این درمان را در خطوط و شکاف‌های طبیعی پوست ایجاد کرد تا به این ترتیب ظاهر جای زخم باقیمانده پس از درمان حداقل باشد. چربی خارج شده در این درمان باعث ایجاد تونل‌های بسیار ریز در لایه‌های چربی می‌شود. پس از انجام این درمان بر روی هر یک از سینه‌ها، لازم است تقارن آن‌ها با یکدیگر مورد بررسی دقیق قرار گیرد. در نهایت محل‌های ایجاد شکاف بخیه زده و لوله‌های کوچک برای خروج مایعات و ترشحات اضافی در محل قرار خواهند گرفت.

بهبودی جراحی کاهش اندازه سینه مردان


پس از جراحی، بیمار به بخش ریکاوری فرستاده می‌شود تا وضعیت وی به‌طور دقیق تحت نظارت قرار گیرد. پس از درمان داروهای مسکن درد برای راحتی و کاهش ناراحتی بیمار تجویز خواهد شد. به این ترتیب، مگر در مواردی که پزشک تشخیص دهد لازم است بیمار یک شب بستری شود، بیمار می‌تواند با گذشت چند ساعت از بیمارستان مرخص شود.

چند روز پس از عمل جراحی پزشک لوله‌های خروج مایعات اضافی محل تحت درمان را از بدن بیمار خارج می‌کند. بیمار می‌تواند با گذشت ۲۴ ساعت از عمل جراحی حتی با وجود لوله‌های تخلیه مایع در بدن دوش بگیرد. پس از درمان بیمار برای چند روز احساس ناراحتی و درد دارد و معمولاً از وی خواسته می‌شود از پوشش تنگ مخصوص برای چهار تا شش هفته اول پس از درمان استفاده کند. ورم و کبودی ایجاد شده پس از این درمان معمولاً با گذشت شش هفته از جراحی به تدریج از بین خواهد رفت.

مراقبت‌های پس از جراحی کاهش اندازه سینه مردان


با گذشت سه تا چهار روز از درمان بیمار توانایی بلند کردن اجسام با وزن عادی، رانندگی، و بلند کردن بازو در ناحیه بالای سر را به دست خواهد آورد. همچنین بیمار می‌تواند با گذشت یک هفته از عمل جراحی به محل کار خود باز گردد. معمولاً به بیمار توصیه می‌شود برای چهار تا شش هفته از انجام فعالیت‌هایی که باعث وارد شدن فشار شدید به بازوها و سینه می‌شود، خودداری کند. با گذشت شش هفته بیمار می‌بایست توانایی انجام فعالیت‌های عادی را دوباره به دست آورد. جای زخم باقی مانده از این جراحی احتمالاً به رنگ قرمز یا صورتی برای چند ماه بر روی پوست قابل تشخیص است، اما این شرایط به تدریج با گذشت زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

پس از درمان برای کنترل ناراحتی و درد از داروهای مسکن استفاده می‌شود و به تدریج در طول دو هفته پس از درمان باید نیاز بیمار به مصرف این داروها به تدریج کم شود. احساس درد به صورت تیر کشیدن یا درد دوره‌ای پس از جراحی مسئله‌ای کاملاً عادی است و این شرایط به تدریج با گذشت دو ماه از درمان به‌طور کامل برطرف خواهد شد. همچنین ممکن است احساس سر سینه بیمار پس از جراحی کاهش پیدا کند، اما این شرایط نیز با گذشت چند ماه از درمان خود به خود از بین می‌رود.

نتایج درمان


نتایج این عمل جراحی معمولاً بسیار رضایت‌بخش است. به این ترتیب ظاهر مردانه بیمار بهبود یافته و پوشیدن لباس‌های با سایز مناسب و ایجاد ظاهر بهتر برای فرد امکان‌پذیر خواهد شد.

توجه داشته باشید کمتر از ۵% بیماران ممکن است به درمان ثانویه برای اصلاح مشکلات ظاهری یا خارج کردن بافت اضافی باقیمانده در ناحیه سینه نیاز پیدا کنند. به این ترتیب معمولاً پزشک به بیمار توصیه می‌کند از جلسه ملاقات مجدد پس از گذشت یک سال از عمل جراحی به منظور اطمینان از رضایت‌بخش بودن نتایج درمان استفاده نماید.

خطرات جراحی ژنیکوماستی


 خطرات معمول در هنگام استفاده از جراحی ژنیکوماستی به شرح زیر هستند:

شکاف‌ها

شکاف‌های ایجاد شده برای این عمل جراحی تا حد ممکن در نواحی تیره‌تر دور سر سینه پنهان می‌شوند. توجه داشته باشید در موارد بسیار نادر ممکن است نیاز به ایجاد شکاف در نواحی خارج از سر سینه وجود داشته باشد.

جای زخم

جای زخم باقیمانده پس از عمل جراحی ژنیکوماستی در صورت استفاده از روش لیپوساکشن برای اصلاح مشکل بسیار کوچک می‌باشد. همان‌طور که گفته شد، در اکثر مواقع این شکاف‌ها در ناحیه اطراف سر سینه ایجاد می‌شود. هر چند جای زخم ممکن است در طول فرآیند بهبود در ناحیه سر سینه گسترش پیدا کند، هنگامی که قرمزی آن از بین برود، جای زخم باقیمانده کمتر نظر دیگران را به خود جلب خواهد کرد.