درمان میخچه پا و روش های جلوگیری از رویش آن

 1. مقالات
 2. /
 3. درمان میخچه پا و روش های جلوگیری از رویش آن

میخچه‌های پا، لایه‌هایی سخت از پوست بوده که در اثر واکنش پوست به اصطکاک و فشار به وجود می‌آیند. چنانچه در نوک یا کناره‌های انگشتان پایتان در حال تجربه علائم زیر هستید ممکن است دچار میخچه پا شده باشید:

 • وجود برآمدگی یا توده زردرنگ، سفت و سخت بر روی پوست
 • حساس بودن پوست نسبت به لمس
 • احساس درد در پا در هنگام پوشیدن کفش

میخچه‌های پا را می‌توان بدون هیچ خطری درمان نمود و می‌توانید از بروز مجدد آن در آینده پیشگیری کنید. جهت یادگیری نکاتی در مورد نحوه مدیریت میخچه‌های موجود و به‌ حداقل‌ رساندن احتمال بروز میخچه‌های جدید به خواندن مقاله ادامه دهید.

میخچه‌ها در چه نواحی از بدن ایجاد می‌شوند؟


ظاهر میخچه پا

میخچه‌ها ممکن است در جاهای مختلفی از پا به وجود آیند. از جمله:

 • در زیر بستر ناخن انگشت پا
 • بین انگشتان پا
 • در کناره‌های پا
 • در روی پا

عوامل ایجاد میخچه پا چیست؟


ممکن است به دنبال پوشیدن کفش‌های خیلی تنگ بر روی پایتان میخچه ایجاد شود. همچنین اگر برای مدتی طولانی بایستید یا راه بروید، وزن بدنتان و اصطکاک دائم می‌تواند باعث ایجاد میخچه‌های دردناکی در کف پایتان شود.

چگونه می‌توان میخچه پا را درمان نمود؟


در صورت اطمینان داشتن از ابتلا به میخچه، جهت مدیریت آن در منزل می‌توانید یکی از این روش‌ها را امتحان نمایید. همچنین باید از شر کفش‌هایی که برایتان خیلی کوچک یا نامناسب هستند، راحت شوید.

  دلایل کاشت موی ناموفق برای زنان و مردان چیست؟

از بین بردن میخچه پا

ممکن است بتوانید میخچه پا را از بین ببرید. بدین منظور از این اقدامات استفاده نمایید:

 1. پایتان را در آب گرمی که دارای نمک اپسوم است بخیسانید.
 2. پایتان را به‌ وسیله یک حوله تمیز با ملایمت خشک کرده و با یک لوسیون آبرسان یا کره کاکائو مرطوب کنید.
 3. این پروسه را هر روز تا زمانی که میخچه پایتان نرم شود، ادامه دهید.
 4. پس از نرم شدن میخچه و از بین‌ رفتن درد، به‌ آرامی بر روی آن سنگ پا بکشید.
 5. چنانچه میخچه در بین انگشتان پایتان است از یک سوهان ناخن برای ساییدن آن استفاده کنید.
 6. این اقدامات را تا زمان از بین‌ رفتن میخچه که ممکن است چندین هفته طول بکشد ادامه دهید.

از روغن کرچک و پد مخصوص میخچه استفاده کنید

اگر برای از بین بردن میخچه پایتان مایل به انجام این روش نیستید، روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. می‌توانید پایتان را به نحوی که در بالا گفته شد هر روز در آب بخیسانید و سپس اقدامات زیر را دنبال نمایید:

 1. به‌ آرامی پایتان را خشک کنید و به آن  روغن کرچک بمالید. این روغن، روغنی گیاهی است که می‌توانید آن را از داروخانه‌های محلی خریداری کنید.
 2. پس از مرطوب کردن میخچه با روغن کرچک، به‌ وسیله پد مخصوص میخچه از آن حفاظت کنید. این پدها را می‌توانید در داروخانه‌ها پیدا کنید. پد میخچه به کاهش فشار بر روی ناحیه کمک کرده که در نتیجه میخچه بهبود می‌یابد.
 3. پس از انجام و اعمال این مراحل، حتماً جوراب‌هایی بپوشید که خیلی تنگ نبوده و نمی‌خواهید دوباره از آن‌ها استفاده کنید؛ چرا که روغن کرچک جورابتان را لکه‌دار می‌کند. ممکن است چندین هفته زمان ببرد تا میخچه پایتان درمان شود.
  خوابیدن بعد از بوتاکس: باید و نبایدها درباره خواب بعد تزریق بوتاکس

گزینه‌های بدون نیاز به نسخه

چنانچه برای راحت شدن از شر میخچه پایتان روش سریع‌تری را ترجیح می‌دهید، گزینه‌های بدون نیاز به نسخه نیز موجود است که بی‌خطر و همچنین مؤثر محسوب می‌شوند. می‌توانید پدهای میخچه حاوی سالیسیلیک اسید را در قفسه مربوط به مراقبت از پا از داروخانه تهیه و بر میخچه خود استعمال کنید. با پیروی از دستورالعمل‌های ارائه شده، می‌توانید ببینید که میخچه پایتان خیلی سریع ظرف دو هفته ناپدید خواهد شد.

در چه زمانی بایستی به پزشکتان مراجعه کنید؟


چنانچه روش‌های درمانی خانگی مؤثر واقع نشد به پزشکتان مراجعه نمایید. ممکن است پزشک شما را به یک پودیاتریست ارجاع دهد. پودیاتریست پزشکی است که در حوضه بیماری‌های پا تخصص دارد. این متخصصین برای درمان میخچه، ممکن است لایه‌های سخت پوست را خراشیده، تراشیده و یا آن‌ها را ببُرند. این کار به از بین بردن میخچه پا کمک می‌کند. بسته به اندازه میخچه، ممکن است به چند جلسه درمان نیاز داشته باشید.

چگونه می‌توان از بروز میخچه پیشگیری کرد؟


پوشیدن کفش‌های راحتی که اندازه پایتان باشد، بهترین راه برای جلوگیری از بروز و یا بازگشت میخچه است. انگشتان پایتان باید به‌ راحتی بتوانند درون کفش حرکت کنند. اگر می‌خواهید کفشتان جا باز کند، جورابی بپوشید که سر انگشتان آن به‌ اندازه کافی ضخیم باشد. همچنین می‌توانید رو و کناره‌های انگشتان پایتان که بیشتر در معرض بروز میخچه هستند را با بانداژهایی که قابلیت تنفس دارند بپوشانید. در نهایت اینکه ناخن‌های پایتان را کوتاه و مرتب نگه دارید؛ چرا که ناخن بلند می‌تواند انگشت پای شما را در موقعیتی غیرعادی و بد قرار دهد.

  راه های افزایش ماندگاری تاثیر بوتاکس برای رفع چروک پوست

چه انتظاری در درازمدت می‌توانید داشته باشید؟


میخچه‌ها به طور کامل ناپدید نمی‌شوند، اما با درمان مناسب می‌توانید تغییرات کمتری در آنها مشاهده کنید. ممکن است برای رفع کامل میخچه‌ها یک ماه یا بیشتر زمان لازم باشد. اگر پاهای شما به طور مداوم با میخچه مواجه می‌شوند، بهتر است به دنبال کفش‌های راحت و ایمن بگردید. اندازه پا ممکن است با گذر زمان تغییر کند و اندازه کفش‌های تولید شده توسط شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، شاید لازم باشد کفشی با یک سایز بزرگتر خریداری کنید یا به دنبال کفش‌هایی با طراحی مناسب برای پاهای پهنتر باشید. فروشنده کفش باید بتواند اندازه پاهای شما را اندازه‌گیری کند و به شما در انتخاب کفش مناسب کمک کند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان